Fasáda dekorácie kôra chrobák

Omietka "kôra chrobák" je veľký dopyt, pretože jeho vonkajšie vlastnosti. Povrch kôry chrobáka je zároveň elegantný a originálny. Pokrytie, ktoré je plné brázdy, sa podobá výsledku chrobákovej činnosti na povrchu stromu, a preto dostal príslušný názov. Samotné drážky sa objavia okamžite po injektovaní. Typickým miestom použitia kôrovcov sú fasády vidieckych domov, veľké súkromné ​​a administratívne domy. Omietka s ryhovanou povrchovou úpravou je skvelý spôsob, ako chrániť povrchy pred vlhkosťou. Materiál je vhodný aj na realizáciu retro štýlov. Obkladanie vyzerá dobre na budovách akéhokoľvek tvaru a dokonale kombinované s inými druhmi krytia. Kôrovec sa však používa nielen ako fasádna omietka. Jej dekoratívne vlastnosti sa prejavujú v tvorbe dekorácie interiéru.

rysy

Medzi hlavnými charakteristickými znakmi materiálu je jeho priečna štruktúra. Použitie chrobáka je možnosť ušetriť peniaze a čas na dokončenie, urýchliť a uľahčiť úlohu pre pána. Dekoratívny vzor sa získa bez kreatívneho procesu, je potrebné len rovnomerné rozloženie na povrchu. Aj keď kapitán nebude schopný významne ovplyvniť konečný výsledok, typ samotného chrobáka a hrúbka inklúzií už zaručujú určitý vzhľad.

Hlavným charakteristickým znakom je látka, ktorá sa používa na vytvorenie základne. To je buď sadrovec alebo akryl. Špecifickejší typ je lepšie vybrať si z fotografie v katalógu, aby ste pochopili, ako vyzerá podšívka zblízka a ďaleko. V zmesiach sú granule nevyhnutne prítomné, aby sa vytvoril štruktúrny vzor a menšie frakcie ako plnivo s väzbovou funkciou. V predaji sú hotové roztoky a zmesi, počítané na pridanie vody.

Je to veľkosť granúl, ktorá určuje parametre brázdy na hotovom povrchu.

Výhody a nevýhody

Omietka "kôra chrobák" je trvanlivý a šetrný k životnému prostrediu. Skladá sa iba z prírodných zložiek. Vďaka minerálnemu plnivu je zmes ľahká, čím sa uvoľňuje povrch budovy pred zbytočným namáhaním. Prírodné javy ako priame slnečné svetlo a nízke teploty nemajú na materiál významný vplyv. Nepokazujte náter silným dažďom, snehom a krupobitím. Žiaruvzdorné vlastnosti tiež poskytujú ochranu pred slnečným žiarením: farba si zachováva svoj pôvodný jas. Omietané povrchy sa navyše ľahko čistia. Na tieto účely je prijateľné používať vodu a detergenty. Kôrovec je odolný voči plesniam - dôležitým plusom za každých okolností. Tento povlak sa ťažko mechanicky poškodzuje, ale ak k nemu dôjde, nie je možné tieto chyby skryť. Medzi nevýhody patrí zložitosť aplikácie. Neskúsená osoba môže potrebovať pomoc zvonku.

Ďalšie výhody dokončenia fasády s kôrovcom sú:

 1. Materiál je dostupný a široko distribuovaný.
 2. K dispozícii je veľký výber farieb. Okrem iného, ​​ak bol povlak pôvodne biely - môže byť natretý.

Druhy omietky

Na trhu sú dva poddruhy chrobáka na omietke a akrylovom základe. Okrem základného prvku sa v kompozíciách používajú aditíva: polymérové, žulové alebo mramorové triesky s frakciou do 3,5 mm. Tieto aditíva a tvoria druh reliéfneho povrchu. Technológia povrchovej úpravy akrylovej výplne poskytuje predtónovanie na požadovaný odtieň. Miešanie sa uskutočňuje proporcionálnym pridaním kvapalnej farby do nádoby so zmesou. V prípade potreby pomáhajte elektronickému tónovaciemu stroju. Ak ju chcete použiť, mali by ste sa obrátiť na veľké zásuvky. Vzhľadom na technickú zložitosť vytvárania identických odtieňov v rôznych kapacitách sa táto považuje za optimálnu. Reliéfna omietka nie je tónovaná a po nanesení a vytvrdnutí natretá.

akryl

Ide o kompozitný materiál s brúsnymi zrnami, ako aj sadrovú omietku. Rozdiel je v pripravenosti. Akrylový kôrovec sa používa v hotovej forme a sadra sa musí riediť vodou. Výrobcovia používajú na výrobu granúl rôzne látky. Najobľúbenejšie z nich sú minerály a mramorové triesky. Grit sa líši v závislosti od hrúbky abrazíva (1-3,5 mm). Vďaka tomu je regulovaná hrúbka dokončovacej vrstvy a hĺbka brázdy. Akrylové dlho si zachováva svoje vlastnosti. V interiéri slúži viac ako 15 rokov, a na vonkajších stenách je asi 10. Akryl použitý v roztoku dáva mu plasticitu. V dôsledku toho sa trhliny netvoria, keď akrylový kôrovec schne. Akryl sa aplikuje v tenkej vrstve v konečnej fáze. Počas niekoľkých dní môže byť natretý silikátovou farbou alebo po 2 týždňoch akrylom. Nanesenie hrubej vrstvy akrylového materiálu bude stáť veľké množstvo.

sadra

Tento typ tmelu nie je tónovaný, ale je nanesený po aplikácii a vytvrdnutí. Sadra na báze sadry je skvelá na zdobenie vnútorných stien a menej vhodná na vonkajšie obklady. Materiál sa predáva ako suchá zmes vo vreciach. Zriedi sa vodou. Ako nádoba sa používa plastová nádoba s 2-3 litrami vody pri teplote 23-25 ​​° C. Látka sa zmieša so stavebným mixérom na požadovanú konzistenciu. Ak sa však omietka aplikuje vonku, potom môžete na miešanie použiť drevenú tyč. Dekoratívne sadry omietky na stenách po vyrovnaní cement-piesok zmesi alebo sadrokartónové dosky. Prvá sa aplikuje rovnomerná východisková vrstva materiálu. Po vytvrdnutí sa povrch ošetrí brúsnou sieťkou. Na zvýšenie adhézie sa aplikuje penetračný náter.

Farebná odroda

Existujú rôzne odtiene na tónovanie - od štandardnej po ušľachtilú. Preto existuje miesto pre putty "kôra chrobák" v akomkoľvek dizajne, a to ako v rafinovanom a jednoduchom. Tmavé alebo hlboké farby úspešne podčiarknu drážky a vizuálne „zlepšia“ steny. Vo vnútri areálu sa používajú hlavne svetlé odtiene hnedej, modrej, šedej a fialovej, ako aj biela, žltá a béžová. Krásny vzhľad určitej rôznorodosti vo forme ľahších alebo tmavších oblastí. Fasády sú potom natreté v svetlých aj tmavých farbách v závislosti od vlastných preferencií a prostredia. Pigment sa niekedy pridáva do primeru - aby sa získal určitý odliv. Tienenie povlaku, alebo skôr jeho vnímanie, navyše závisí od materiálu. Akrylové aj sadrové omietky v tomto pláne vyzerajú atraktívne. V procese tónovania zmesi je najväčším nebezpečenstvom vytvorenie príliš nasýteného alebo špinavého tónu.

K dispozícii je tiež špeciálne farbivo "kôra chrobák" pre použitie na kovové povrchy, aby požadované účinky bez omietky.

Výpočet prietoku zmesi

Tmel sa aplikuje spolu s frakciami v kompozícii. Ich veľkosť ovplyvňuje spotrebu materiálu: čím väčší je priemer častíc, tým väčšia je objemová vrstva. Pre fasády sa používajú väčšie frakcie - od 3 mm. Priemerná spotreba zmesi v takýchto prípadoch je asi 3,5-4 kg na meter štvorcový. meter. V prípade, že sa použijú 2 mm frakcie, spotreba bude omnoho nižšia - 2-2,5 kg na meter štvorcový. meter. Hrúbka vrstvy tmelu závisí od toho, ako hladká fasáda. Napríklad, ak hovoríme o 10 metrov štvorcových. metrov steny s "blokovanie" niekoľko centimetrov, potom najprv v 3 bodoch musíte nainštalovať majáky. Potom sú zhrnuté odchýlky pre každý z nich a výsledok je vydelený počtom majákov (v tomto prípade 3). Výsledná hodnota - požadovaná hrúbka v centimetroch. Spotreba farby v kilogramoch sa stanoví vynásobením miery spotreby výrobcu vyššie uvedenou hodnotou v centimetroch.

Technika omietok

Technológia aplikovania chrobáka zahŕňa v niekoľkých fázach:

 1. Zber nástrojov a materiálov.
 2. Primárna príprava stien.
 3. Vytváranie vrstiev pod omietkou.
 4. Omietanie správnym spôsobom na vytvorenie špecifickej textúry.
 5. Dokončenie tvorby vzoru.
 6. Maľovanie (v prípade potreby).

Nástenné dekorácie s kôrovcom je viacstupňový proces s príslušnými nákladmi. Je potrebné zakúpiť mnoho rôznych materiálov a nástrojov a niektoré z nich sú vo veľkom množstve. Kvalita realizácie fasády je dôležitá, pretože na nej závisí spotreba materiálu a načasovanie. Aby ste mohli aplikovať kôrovcov, musíte najprv zorganizovať izolačnú vrstvu a výstužnú sieť. Potom sa povrch natrie. Na to sa môžu použiť perchlorovinylové, akrylové, alkydové zlúčeniny a betónový kontakt. Najmä pre monolitické betónové steny môže byť poslednou možnosťou najlepšie riešenie. Tvárou v tvár kôrovci podlieha množstvu podmienok týkajúcich sa samotnej realizácie a stavu životného prostredia. Hlavná vec je, že omietka by nemala vyschnúť skôr, než sa rovnomerne aplikuje na stenu. Práca by mala byť vykonaná okamžite, smerom k povrchu naraz. Pomocou špeciálnych techník sa vytvárajú komplexné vzory a vzory: travertín, korok, dážď a dokonca mapa sveta.

Požadované materiály a nástroje

Na prípravu povrchov a ich následné omietanie je potrebné zhromaždiť veľa nástrojov a materiálov. Ak chcete odstrániť starú vrstvu omietky bude potrebovať manuálne dláto (najlepšie s ochranným krytom), kladivo, vŕtacie kladivo s dláto. Pri čistení stien použite kovovú kefu alebo trysku rovnakého typu. V niektorých prípadoch, užitočná konštrukcia sušička. Používa sa súčasne so stierkou / škrabkou. Prach sa odstráni veľkou mäkkou kefou alebo špongiou. Počas počiatočnej prípravy povrchu sa môže použiť umývanie. V budúcnosti budete musieť získať všetky materiály pre spracovanie fasády: kôra chrobák omietky sám, rovnako ako izolácia, farba, nivelačné zmesi, a základný náter. Štandardná sada nástrojov na omietanie povrchov zahŕňa dýzové miešačky, olovnice, hladítka, kefy rôznych veľkostí, valčeky, stierky a špachtle rôznych tvarov.

Príprava povrchu

V prvom rade je stena čistená a vyrovnaná. Potom vložte izoláciu. Ak by však boli izolačné dosky predtým inštalované na fasáde, potom bude potrebné opätovne presvedčiť o spoľahlivosti upevnenia. Už vtedy môže byť jeho povrch vystužený fasádnou sieťovinou. Ale tesne pred tým musíte zorganizovať prvú výstužnú vrstvu. Na sieť sa potom aplikuje triediaci materiál na báze cementovo-pieskovej malty. Pred aplikáciou základného náteru a kôry chrobákov sa musíte uistiť, že predchádzajúca vrstva je úplne suchá. Pred kôrovcom posledný aplikovaný základný náter. Na tento účel použite kefu alebo valček. Výberom základného náteru by ste mali dôkladne pristupovať. Perchlórvinyl je vhodný na betónové a tehlové povrchy. Preniknú hlboko do vrchnej vrstvy náteru a poskytujú vysokú priľnavosť. Alkydové nátery sú vhodné pre vyššie uvedené typy povrchov, ako aj pre akékoľvek drevo. Akrylové kompozície nie sú menej univerzálne ako alkyd.

Aplikácia kôry na stenu

Uskutočnenie tohto typu práce by malo byť "plus" v čase, keď je spracovaná časť fasády v tieni. Najprv sa zmes pripravená zmiešaním s vodou vyhodí na povrch. Potom materiál vyhladíme stierkou. Okrúhle častice v zmesi sa pohybujú a zostanú podlhovasté. Ich smer závisí od spôsobu použitia špachtle. Všetky pohyby sú vykonávané starostlivo a pozorujúc jednotnosť, pričom zároveň pracujete čo najrýchlejšie s nástrojom - chrobák rýchlo schne. Ak budete dodržiavať vyššie uvedený princíp, môžete sa vyhnúť vzniku hrbole. Treba mať na pamäti, že prítomnosť inklúzií neumožní znížiť hrúbku vrstvy pod určitú úroveň. Je možné aplikovať materiál vrátane metód ako kruhový, dážď (hore a dole), kríž (v priečnom smere). Každá stena je spracovaná naraz.

Nie je možné aplikovať zmes vo veľkých porciách, inak nemusíte mať čas ju správne vyhladiť a v dôsledku toho získať vizuálne defekty v oblastiach križovatiek, nasýtených vodou v rôznych mierkach.

Tvorba obrazu

Výsledná kresba je výsledkom určitých pohybov kovovou špachtľou alebo hubovitým plavákom. Aby sa získal klasický reliéf pripomínajúci stopy po kôrovcom, je potrebné vykonať klenuté a kruhové pohyby s iným vektorom. Nástroj je pritlačený na stenu v polovičnej sile. Pomocou krátkych trhlín, stierky v rôznych smeroch vytvára "travertín" - imitáciu hrubého povrchu kameňa. „Korkový“ vzor sa získa po intenzívnych kruhových pohyboch s polystyrénovou podložkou v rovnakom smere as malým polomerom. Krížové pohyby umožňujú vytvoriť povrchový efekt tkaniny.

Vertikálne ťahy by sa potom mali udržiavať čo najpomalšie a horizontálne ťahy by sa mali vykonávať ostrým ťahom na dotyčnici. Textúra "dážď" je tvorená z dlhých spojitých čiar zhora nadol. Existujú dva varianty tohto vzoru: vertikálne alebo diagonálne ťahy. Susedné pruhy by mali mať inú farbu.

Ako maľovať kôry chrobák omietky

Na farbenie kôrovca ​​používajte jeden z nasledujúcich typov náterov: t

 1. Akryl. Akryláty poskytujú priepustnosť pár a vysokú odolnosť voči vlhkosti.
 2. Alkyd. Farby na báze alkydu sú zase odolné voči agresívnym vplyvom prostredia.
 3. Oil. Má však nízku priepustnosť pre pary, netoleruje účinky alkalických reakcií a je vo väčšine indikátorov horšia ako prvé dve.

Pokiaľ ide o technológiu farbenia, farbivo je možné aplikovať až po úplnom nastavení kôry. V procese maľovania, budete potrebovať kúpeľ pre farby, kefy a valček. Najprv plemeno - množstvo vody, ktoré je vyznačené na proporciách. Výsledný obsah sa naleje do vane. Potom sa na valci zhromaždí správne množstvo látky a nástroj sa ťahá pozdĺž steny. Túto manipuláciu robíme, kým na valci nie je ani tenká vrstva farby. Povrch by mal byť niekoľkokrát natretý. Brázdy budú zakryté nerovnomerne: farbivá sa zvyčajne hromadia v dolných okrajoch. Nerovnomerne rozložený náter na valec. Potom, že farby zárezy s kefou. Konečný výsledok závisí nielen od samotného obrazu, ale aj od kvality povrchovej úpravy tmelu. Ďalším spôsobom farbenia je pridanie farbiva do samotnej omietky.

Kôra a štýl

Tento tmel je najpoužívanejší v modernom štýle. Fasády domov v tomto štýle sú často zdobené všetkými druhmi dekoratívnych prvkov a podšívka s chaotickými výklenkami ich dokonale zdôrazňuje. Ona zastriháva a obyčajné budovy - neobyčajné a priamočiare. Viacfarebný obklad s efektom oderu je skvelý spôsob, ako navrhnúť steny na veľkých vidieckych podkroviach a vnútri priestranných apartmánov. Kôrovcový chrobák štylizovaný ako prírodné drevo je vhodný na vytváranie fasád v ekologickom štýle. Bielenie bielizne je kombinované s veľkými plochými plochami domov v štýle konštruktivizmu alebo funkcionalizmu. Používa sa na domy v etnickom štýle, ktoré dopĺňajú celkovú farbu. Fasáda v africkom štýle - je tiež vhodným prostredím. Ďalší chrobák je dobre kombinovaný s benátskou omietkou a môže byť použitý na dokončenie luxusných domov v benátskom štýle.

Iné štýly, pre ktoré bude tento typ tmelu relevantný:

 • Talian;
 • Mediterranean;
 • Chalet.

záver

Kôrovec - dekoračná omietka pre fasádu a interiér domu. Povrchová úprava tohto materiálu má mnoho výhod - je trvanlivá, šetrná k životnému prostrediu a príjemná na pohľad. Jeho charakteristickou črtou je ryhovaná textúra. Materiál je široko používaný na celom svete a zostáva jedným z najvyhľadávanejších svojho druhu. Na trhu sú dva druhy kôrovca: akryl a sadrovec, pričom obidve sú z hľadiska aplikácie veľmi univerzálne. Na samo-obloženie stien bude potrebné zakúpiť značné množstvo nástrojov a materiálov na prípravu povrchov, aplikáciu spodných vrstiev a samotnú omietku. Potom, po počiatočnom štádiu práce a vytvorení základu pre kôrovcov, zostane rozhodnuté, ako sa má náter usporiadať. Boli vyvinuté špeciálne techniky na vytváranie vzorov textúr a dekoratívnych vzorov. V tejto fáze sa tiež odporúča použiť vlastnú fantáziu. Výsledkom je jedinečný a štýlový dizajn.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár