Farby na drevo - na čo to je?

Drevo je obľúbený, vyhľadávaný stavebný materiál. Môžete dať drevu akýkoľvek odtieň. Na to budete musieť spracovať špeciálnu zmes. Škvrny na drevo sú tiež dobrým antiseptikom. Životnosť obrobených dielov sa niekoľkokrát zvyšuje. Lakovacie zmesi dávajú estetiku, dekoratívnu, zdôrazňujú štruktúru akéhokoľvek druhu.

Vlastnosti materiálu

Vytvárajú škvrny v tekutej forme, častejšie ide o tmavo sfarbenú zlúčeninu, ktorá môže stromu poskytnúť priesvitný odtieň. S jeho pomocou môžete radikálne zmeniť vzhľad nábytku. Kvapalina preniká hlboko do dreva a mení svoj farebný rozsah bez narušenia štruktúry a vzoru. Špeciálne laky sa používajú pri reštaurovaní rôznych výrobkov na bielenie, rozjasňovanie.

Hlavným znakom multifunkčných kompozícií je absencia filmu po vysušení, identifikácia prírodného vzoru. Povrch sa stáva kontrastným a šťavnatým. Spracovanie škvŕn je najúčinnejším spôsobom ochrany stromu pred hnilobou a deformáciou. Počas práce je možné kombinovať rôzne odtiene mixu pre všetky plemená - borovicu, dub, orech, čierne palisander.

Typy škvŕn

Hlavnou zložkou škvŕn môže byť olej, voda alebo alkohol. Typická separácia umožňuje vybrať niekoľko druhov materiálu, z ktorých každý spolupôsobí odlišne s drevom. Niektoré z nich prenikajú hlboko do dreva, keď iné zmesi menia len tón hornej vrstvy.

Na báze vody

Najväčšia skupina impregnácií. Zmes je k dispozícii v konečnej forme, ktorá nevyžaduje ďalšiu prípravu na aplikáciu, alebo vo forme prášku. Druhá možnosť je výhodnejšia, pretože je možné nezávisle nastaviť odtieň. Nasýtenie farby bude závisieť od množstva sypkého materiálu.

Farby na báze vody môžu byť použité vo vnútri a mimo obydlia. Nemá nepríjemný zápach, je absolútne netoxický. Kompozícia má nízku spotrebu, ľahko sa aplikuje. Medzi nedostatky možno konštatovať zlú odolnosť. Po nanesení drevných vlákien stúpa, čo otvára cestu k vlhkosti. Natieraný povrch dlhodobo schne - 12-15 hodín. Nie je vhodné použiť pre živicové drevo.

Ak chcete pracovať s vodou škvrny len to sami. Táto technológia je pre-namáčanie a brúsenie častí. Brúsny papier dobre odstraňuje zdvíhané chĺpky. Pred použitím sa zmes prefiltruje a dobre premieša. Je možné zvýšiť odolnosť proti vlhkosti pomocou povrchovej úpravy laku.

Olej na báze

Medzi univerzálne olejové zmesi patria špeciálne farbivá rozpustné v oleji. Takéto škvrny na drevo rýchlo schnú (2-4 hodiny), ľahko sa nanášajú, ležia na ploche bez rozťahovania drevných vlákien. S týmto zložením môžete strom ľahko pokryť rovnomerne a bez pruhov.

Pri príprave na aplikáciu sa olejové škvrny riedia rozpúšťadlom. Okrem dekoratívnych funkcií má kompozícia vynikajúce ochranné vlastnosti. Olej preniká hlboko do hornej vrstvy dreva, nedovoľuje, aby sa roztopil pod vplyvom vonkajších faktorov, udržuje výmenu vzduchu.

Zmesi na ľanové semeno možno aplikovať akýmkoľvek nástrojom a metódou, ručne alebo pomocou airbrush. Je možné dosiahnuť rôzne odtiene, dokonca aj tie, ktoré nie sú charakteristické pre plemeno, pridaním farbiva požadovanej farby. Týmto spôsobom môžete vytvoriť bielu, zelenú, červenú škvrnu. Dlhodobo zachová nasýtenie odtieňa, pretože nezmizne na slnku a nie je vymazaný.

Alkohol

Zmes denaturovaného alkoholu sa vyrába v hotovej kvapalnej forme alebo ako prášky. Náklady na takéto farbenie sú výrazne vyššie ako iné analógy. Otázka, prečo používať drahé zloženie, nájde odpoveď vo vysokej kvalite a špeciálnych vlastnostiach laku.

Farbivá sa okamžite absorbujú na povrch, čím sa znižuje doba schnutia na 15 minút. Zjavnú výhodu možno vidieť aj ako nevýhodu, pretože hlboké a rýchle prenikanie počas farbenia spôsobí veľké problémy pri odstraňovaní vrchnej vrstvy v budúcnosti. Z minusov možno tiež spomenúť zložitosť aplikácie, nepríjemný štipľavý zápach. Takýmto dôsledkom sa môžete vyhnúť, ak aplikujete alkoholické škvrny správne:

 • Rozprestrite rovnomerne po povrchu;
 • Pracujte rýchlo a premýšľajte cez postup farbenia;
 • Použite sprej.

Akrylové škvrny

Nové zmesi na báze akrylu neobsahujú mnohé nevýhody olejového roztoku. Hlavnými výhodami sú vytvorenie krásneho povrchu, možnosť tónovania v akejkoľvek farbe, dotovanie vodou odpudzujúcich vlastností. Akrylové škvrny sa často používajú na zdobenie jednotlivých častí dreva. Vďaka vysokej odolnosti voči opotrebeniu môžu byť použité pri maľovaní drevených podláh a parketových dosiek.

Riešenia na báze akrylu sú bezpečné pre ľudí a zvieratá počas práce a počas prevádzky ošetrených predmetov. Takéto škvrny nevypúšťajú toxické výpary, nemajú nepríjemný zápach, dokonale zapadajú na ploché povrchy.

Jediné negatívne je vysoké náklady. Je lepšie nepoužívať akrylové zmesi ako východiskový náter pred nanesením lakov a polyuretánových zmesí. Roztok sa neabsorbuje do dreva, na povrch položí ďalšiu ochrannú vrstvu.

Vosková škvrna

Používa sa na obnovu starých drevených náterov. S pomocou voskových škvŕn vymaže nesúlad farieb, doplní obraz, skryje vyblednuté, zatemnené oblasti. Kompozície majú vysokú odolnosť voči vlhkosti, vytvárajú na povrchu hustý film. Škvrny sú prezentované v obrovskom farebnom rozsahu. Významnou nevýhodou je zraniteľnosť voči mechanickému poškodeniu, potreba následného lakovania.

Vosková škvrna sa nanáša kusom látky, tampónom postupným trením. Zmes má konzistenciu mäkkého vosku, ktorý je dostupný v malých nádobách. Pred použitím voskovej škvrny sa zahrieva, čím sa zvyšuje jej schopnosť prenikania. Drevo sa zafarbí pozdĺž vlákien v niekoľkých vrstvách, aby sa získal požadovaný odtieň.

Pri výbere voskových zlúčenín je potrebné vziať do úvahy, že neprejdú drevom, ale vytvárajú len ochrannú vrstvu.

Bieliace škvrny

Biela farba urobí z každého interiéru elegantný. Môžu to byť obielené podlahy, obyčajné steny, strop, kusy nábytku. Dosiahnutie potrebného stupňa belosti drevených predmetov je veľmi jednoduché. Jedným z dostupných prostriedkov je bieliaca škvrna.

Drevo môžete spracovať niekoľkými spôsobmi. Voľba spôsobu a ďalších materiálov závisí od umiestnenia dreveného objektu. Ak je strom vo vnútri miestnosti, môže byť na bielenie použitý prirodzený odtieň, ktorý zdôrazňuje smer vlákien. Často sa používa na umelé starnutie v štýle starožitnosti. V tomto prípade by mali byť póry dreva hlboké a ostré. Použite sivý olej, akrylové, voskové škvrny. Hlavnou úlohou škvŕn na drevo pre vonkajšie použitie je chrániť strom pred hnilobou a bluingom.

Farebná odroda

Najobľúbenejšie prírodné odtiene škvŕn, v súlade s drevom najlepším spôsobom. Pri zariaďovaní nábytku si často vyberajte bahenný dub, orech. Viac hnedej farby dá drevo wenge, mocha, muškátový oriešok. V bordovej palete sú mahagón, javor, čerešňa.

Na dosiahnutie požadovaného odtieňa zmiešaním niekoľkých typov škvŕn. Zároveň je dôležité dodržiavať proporcie, používať zmesi len jedného výrobcu. Pre smrekovec a borovicu sa hodia tmavé aj svetlé orechové varianty. Klasifikovať takúto farbu podľa medzinárodného štandardu. Každá farba má názov a vlastnú šifru.

Pri výbere zmesi vykonajte skúšobnú farbu dreva. Prirodzená farba, kvalita materiálu ovplyvní prijímaný odtieň. Kvalita, hustota roztokov má veľký význam. Kompozície rôznych výrobcov, ktoré sú identické v počte, môžu produkovať odtiene rôznej sýtosti a hĺbky.

Pravidlá a metódy pre aplikáciu na povrch

Naneste škvrnu na povrch niekoľkými spôsobmi. Pri výbere je potrebné brať do úvahy typ a typ dreva, pretože textúra na každej z nich sa bude líšiť. Použite nasledujúce metódy farbenia:

 • Použitie striekacej pištole. Vhodné pre alkohol a nitromorilok používaný vo veľkých priestoroch. Nastavenia prístroja ovplyvňujú farebné efekty. Použitie striekacích pištolí je najlepšou voľbou pre jednotné použitie.
 • Nalievanie alebo máčanie. Používa sa pri aplikácii zmesí s nízkou viskozitou a rýchloschnúcich, napríklad vodných škvŕn. Pozitívne aspekty - úspory materiálu, vysoký výkon. Kvôli nedostatku ľudského faktora je zaznamenaná dokonalá opakovateľnosť tónu. Na ťažko dostupných miestach je vylúčená tvorba nenatretých škvŕn.
 • Dumpingové, impregnačné handry. Ako nástroj môžete použiť penové, bavlnené materiály, bez zanechania vlákien. Kondenzovaný vosk, akrylová zmes sa používa v malých priestoroch. Na povrch sa starostlivo natrie, aby sa získala požadovaná farba.
 • Štetec. Spotrebiče s prírodnými štetinami sú vhodné pre olejové zmesi, syntetické vlákna - pre vodu. Kefa by mala byť silná, stredne tvrdá. Ak je povrch veľký, zariadenie by malo byť tiež masívne a široké. Začnite pracovať lepšie od horného okraja a pohybujte sa nadol.

Majster triedy na tónovanie dreva

Tónovanie akéhokoľvek dreva, nábytkové diely sa ľahko vykonávajú vlastnými rukami doma. Postup zvýši textúru, dodá rafinovaný odtieň, zakryje chyby, v prípade potreby radikálne zmení vzhľad stromu. V prvom rade je potrebné určiť farbu škvŕn, zvoliť technológiu aplikácie a skontrolovať farbu na kúsku dreva rovnakého plemena. Proces aplikácie zmesi prechádza niekoľkými stupňami:

 1. Príprava povrchu. Podklad je dôkladne prebrúsený a vyčistený. Potom sa navlhčí vodou a odstránia sa rozdrvené vlákna brúsnym papierom.
 2. Aplikačná tónovacia zmes. Po úplnom vyschnutí stromu pokračujte s farbením. Naneste jednu farebnú vrstvu, odstráňte prebytočné škvrny od dreva handričkou.
 3. Vysušenie Každý typ tónovacej kompozície má svoj vlastný čas sušenia. Po určitom čase skontrolujeme, či je v tieni, v prípade potreby, aplikovaná druhá vrstva.
 4. Lakovanie. Nanášanie ochrannej vrstvy je nevyhnutné na to, aby povrch získal väčšiu pevnosť.

Výpočet nákladov

Hlavným indikátorom, ktorý sa musí vziať do úvahy pri výpočte prietoku, je stupeň pórovitosti základného materiálu. Každá škvrna má vynikajúcu absorpčnú kapacitu. V priemere 15 m2 bude vyžadovať jeden liter zloženia. Je tiež dôležité zvážiť intenzitu tieňa. Ihličnany majú nízku absorbanciu, takže budú musieť byť spracované v niekoľkých vrstvách, aby sa dosiahol požadovaný vzor, ​​ktorý zvýši spotrebu aspoň dvakrát.

Množstvo spotrebovaného materiálu je ovplyvnené tvarom natretého povrchu, prítomnosťou rohových zámkov, ťažko dostupných miest. Na každej nádobe so zmesou výrobcovia uvádzajú, koľko je potrebné stráviť kompozíciu, aby sa získal špecifický vzor. Výnimkou sú olejové formulácie, ktorých úlohou je nasýtiť drevo až do úplného naplnenia pórov. V tomto prípade sa berie do úvahy typ stromu a jeho stav.

Na zníženie spotreby škvŕn pri farbení ihličnatého dreva je potrebné odstrániť drevnú živicu z podkladu vopred.

Ako si vybrať škvrnu

Výber škvŕn závisí od účelu spracovávaného objektu a spôsobu jeho aplikácie. Na tónovanie nábytku si vyberte bezpečnú zmes s minimálnym množstvom prchavých zlúčenín. Vhodné sú vosk, olej, vodné zmesi.

Na úpravu okenných rámov, dverí, je lepšie vyzdvihnúť duchové škvrny. Je ľahšie aplikovať zmes na rovné povrchy, čo minimalizuje tvorbu škvŕn. Je možné obnoviť staré stoly, stoličky, skrinky s malými modrými škvrnami s olejovými a voskovými kompozíciami pomocou akéhokoľvek nástroja. Pri výbere tonika by ste mali venovať pozornosť nasledujúcim charakteristikám:

 • Rýchlosť sušenia. Alkoholické formulácie vysychajú takmer okamžite, škvrny na vode trvajú 2-3 hodiny. Olejové roztoky na úplné vysušenie budú trvať najmenej 24 hodín;
 • Toxicita. Najbezpečnejšia škvrna je olej, voda, vosk. Akrylové, alkoholové zmesi sa používajú v ochrannom odeve a respirátore;
 • Odolnosť voči ohňu a mechanickému poškodeniu. Odolnosť voči ohňu závisí od hrúbky vrstvy. Olej, voskové škvrny majú najnižší stupeň ochrany pred poškriabaním;
 • Stupeň naplnenia pórov dreva. Najvyššia miera obsadenia pórov v olejových formuláciách;
 • Nedostatok vône. Úplne chýba z vône vody, akrylové škvrny. Páry olejových zmesí sú zvetrané niekoľko dní.

Riešenie problémov - čo robiť, ak je škvrna nesprávna

Pomerne často po nanesení škvŕn vznikajú na povrchu rôzne chyby. Nesmú sa objaviť okamžite, ale až po vysušení. Čím skôr sa prijmú opatrenia na ich odstránenie, tým väčšia je šanca na úplnú obnovu aplikovanej vrstvy. Najčastejšie musíte pracovať s nasledujúcimi chybami:

 • Pruhy. Ak je výsledná kvapka zaznamenaná v čase nanášania škvŕn, musí byť nasiaknutá lakom, ktorý rozpustí spodnú vrstvu. Potom sa musí oblasť vyčistiť čistou handričkou a zmes znovu spracovať. Už vysušená sladina sa najprv zmäkne rozpúšťadlom, potom sa odstráni nožom, rovinou, šarlátovou handričkou.
 • Škvrny. V prvom rade je potrebné určiť príčinu ich vzniku. Prípad môže byť v dreve nízkej kvality, s čiernymi plochami, nerovnomerne pohlcujúcou škvrnu od dreva. V prípade vonkajšieho poľa pomôže lietadlo, s preglejkou bude musieť odstrániť celú dyhu. Opätovné nanesenie miesta sa najlepšie vykoná s hustou voskovou zmesou.

záver

Drevený nábytok vyzerá krásne, ale rýchlo stráca príťažlivosť. Ovplyvňujú ich spotrebitelia, vonkajšie faktory, čas. Ak chcete zachovať slušný vzhľad a pôvodnú štruktúru na dlhú dobu pomôže škvrny. Vzhľadom k rôznorodosti druhov je možné zvoliť vhodnú kompozíciu pre určitý typ dreva, reprodukovať vzor, ​​zvýrazniť prirodzenú textúru, nakresliť kvet, akýkoľvek vypuklý vzor.

Pozrite si video: Přírodní nátěry na dřevo (Január 2020).

Zanechajte Svoj Komentár