Obnovenie starých stoličiek si to urobíte sami

Dôvody na obnovu stoličiek môžu byť rôzne: integrácia prvkov starého nábytku do nového interiéru, druhý život pre dedičstvo „babičky“ alebo nádherný nákup na blšom trhu, ktorý život narúšal. Prečo strácať čas a energiu na šetrenie starého nábytku, keď si môžete kúpiť nový za rozumnú sumu? Starožitný nábytok má bohatú históriu. Mnohí znalci radšej uprednostnia kusovú kópiu zo strany, z ktorej len on zostane, namiesto moderného razenia. Bohužiaľ, prevádzkové podmienky majú svoje hranice. Bez ohľadu na to, ako dobre sa nábytok zrazí, časom sa jeho rám začne uvoľňovať a čalúnenie sa opotrebuje.

Keď je situácia dosť poľutovaniahodná, musíte ručne oživiť stoličky, vyčistiť opotrebované časti, nahradiť ich novými, vyfarbiť ich, zakryť ochrannými látkami, utiahnuť, posilniť štruktúru. Vintage stoličky prispôsobiť na rôzne štýly: klasické, Provence, moderné, Biedermeier, etnické, eklektické, retro. Na začiatku minulého storočia bola väčšina nábytku vyrobená ručne, to znamená ručne, dopĺňajúca množstvo elegantných dekoratívnych prvkov. Odmietnutie zachrániť tak vzácny, cenný exemplár je aspoň hlúpe. Zvážte rôzne spôsoby reštaurovania a prejdite z "A" na "Z" podrobnú master class.

Spôsoby a typy reštaurovania

Obnovenie v doslovnom zmysle slova znamená návrat k objektu jeho pôvodného vzhľadu bez vykonania neautorizovaných zmien. Takéto práce vykonávajú špecializovaní reštaurátori, ktorí majú za sebou dlhoročné školenia. Sú dôveryhodné, že obnovia vzácne umelecké predmety. V našom prípade, "domov" reštaurovanie umožňuje zmeny v dizajne stoličiek, ktoré neboli predtým v dizajne.

Účelom tohto procesu je vytvorenie originálneho vnútorného prvku, a nie obnova autentického nábytku. Pri reštaurovaní aplikujte rôznych technikov. Pre niektoré štylistické riešenia je vhodná len určitá metóda, zatiaľ čo iní používajú príslušnú kombináciu techník. Jedným z najjasnejších príkladov je nábytok v štýle Provence. Ak chcete aktualizovať staré stoličky, kombinovať maľovanie (najmä v svetlom tóne), techniku ​​decoupage a craquelure. Medzi najobľúbenejšie metódy obnovy patria nasledujúce techniky:

 • Maľovanie. Najrýchlejší a najmenej časovo náročný spôsob obnovenia stoličiek. V závislosti od typu náteru môže mať povrch lesklý alebo matný lesk.
 • Craquelure. Ide o techniku ​​umelého starnutia povrchu, napodobňujúcu „druh, ktorý sa pozeral“ na drevo.
 • Decoupage. Populárna technológia prenosu obrázkov z papierových nosičov (pohľadníc, obrúskov) na povrch stoličky, nasledovaná fixáciou obrazu lakom.
 • Umelecká maľba. Kreslenie originálnych výkresov a vzorov na pripravený povrch kresla. Môžete sa riadiť iba letom fantázie alebo použitím hotových šablón.
 • Lepiace fólie, pásky. Držia sa priamo na stoličke. Ich povrch imituje textúru prírodných materiálov: kameňa, dreva, kože.
 • Dyhovanie. Stolička je prelepená tenkými listami dyhy (rezané drevo) s originálnou textúrou. Okrem toho je dekor fixovaný lakom.
 • Laminácia. Táto technika je podobná dekorácii s adhéznymi filmami alebo dyhou, ale listy nie sú upevnené lepidlom, ale syntetickými živicami, s ktorými je krycia zadná strana dekoračného papiera.
 • Vložka. Zdobenie povrchu upevnením častí z iných materiálov. Pre drevené stoličky používajte kúsky mramoru, ozdobné kamene, perleť, kovy, keramiku.
 • Maľba s efektom "ošúpaných". Realizované v dvoch etapách. Po prvé, povrch kresla je čiastočne pokrytý vrstvou tmavej farby. Je dovolené vyschnúť. Potom sa dodatočne potiahne voskom. Teraz je celý výrobok natretý svetlým tónom. Po vysušení zloženie "zatemnených" miest dôkladne piesok, vystavenie spodnej vrstvy vosk a farby.

Samozrejme, zoznam nie je obmedzený na tieto metódy. Stoličky môžu byť zdobené kúskami starej kože, tkaniny, drobného príslušenstva, vyrezávaných prvkov vyrobených špeciálne pre tento nábytok.

Fázy reštaurovania na príklade viedenskej stoličky

Klasická viedenská "ohýbaná" stolička - silný, ľahký výrobok, ktorý sa získava z bukového dreva úpravou parou. Jeho dizajn je veľmi jednoduchý: štyri nohy, sedadlo a elegantný chrbát s polkruhovou hornou líniou. Obnova viedenského kresla prebieha v niekoľkých etapách:

 • Príprava. Majster starostlivo zvažuje budúci dizajn výrobku. Robí skúšobné náčrty a kresby, zobrazuje na nich konečný výsledok, ku ktorému sa bude usilovať počas práce.
 • Demontáž stoličky, všeobecné posúdenie jej stavu: určenie stupňa opotrebovania jednotlivých častí, upevňovacích prvkov, rámu, potreby výmeny alebo opravy.
 • Vypracovanie zoznamu materiálov, ktoré budú potrebné na reštaurátorské práce. Meranie častí, ktoré je potrebné vymeniť. Približný výpočet nákladov na reštaurovanie.
 • Nákup potrebných materiálov a výmena dielov, zastarané. Povrchová úprava dreva
 • Vybudujte stoličku.

Ako príklad používame viedenskú stoličku, reštaurátorské práce pre stoličky alebo stoličky sa vykonávajú podľa toho istého plánu.

Požadované materiály a nástroje

Počas procesu reštaurovania majstri používajú špeciálne nástroje a špeciálne chemické zmesi na spracovanie a obnovu povrchov nábytku. Pre obyčajných ľudí takéto ťažkosti nie sú ničím, takže začínajúci dizajnér môže byť obmedzený na improvizované prostriedky, ktoré sa často používajú v domácnostiach. Pre konštrukčné vystuženie budete potrebovať:

 • Sekáč.
 • Tyče na výmenu starých vzpier, s ktorými sú prvky stoličky prepojené.
 • Špeciálne tesárske tesnenie.

Pre prácu na výzdobe povrchu bude potrebné:

 • Brúsny papier alebo brúska.
 • Farba alebo lak.
 • Technický acetón na rozpúšťanie farby.
 • Základný náter pod farbou.
 • Olej, vosk, škvrna pod lakom.

Polstrovanie pre mäkké sedenie bude potrebovať:

 • Penová guma ako náplň.
 • Silná, odolná tkanina pre čalúnenie.
 • Špeciálna zošívačka so sponkami alebo nábytkovými klincami a kladivom.

V závislosti od techniky reštaurovania sa môže sada nástrojov a materiálov líšiť. Napríklad, pre decoupage, navyše potrebujete PVA lepidlo, obrúsky a potravinový film.

Demontáž - ako to urobiť správne

Prakticky všetky stoličky (okrem mimoriadnych výrobkov) sa demontujú podľa jediného algoritmu:

 • Najskôr odskrutkujte zadnú časť.
 • Za nohami sedadla sú odpojené.

Ak má výrobok lakťové opierky, zvyčajne sú spolu s párom nôh jeden celok. Keď sú časti stoličky spojené lepenými hrotmi, musia byť „namočené“ horúcou vodou alebo parou. Zbierajte nábytok na rovnakom pláne, ale v opačnom poradí.

Ak je rám vyrobený vstrekovacou metódou z kovu, potom môže takáto stolička iba oddeliť chrbát a sedadlo pre ďalšie natiahnutie. Demontáž sklopných modelov začína oddelením axiálneho kolíka. Tento detail spája zadnú časť kresla a sedadla.

Oprava a drobné poškodenia

Malé opravy začínajú hľadaním trhlín v drevenom prasknutom veku. Bez ohľadu na to, aká vysoká kvalita materiálu je v čase tvorby kresla, roky si stále vyberajú daň. Prvé "príznaky staroby" sú malé praskliny, ako napríklad vrásky. Postupom času spôsobia veľké škody na pevnosti a spoľahlivosti konštrukcie. Takéto chyby sú vyplnené špeciálnym zložením (zmes pilín a lepidla na drevo). Ak výrobok stagnuje nohy, potom ich horná časť musí byť zaklinená, pričom urobila viac. Noha by mala vstúpiť do drážky s úsilím, ktoré zabezpečí dobrú stabilitu nábytku. Ak sú špicaté kĺby poškodené, musíte si sami vytvoriť nové zástrčky.

Samostatným príbehom je reštaurovanie detských stoličiek. Sú vybavené veľkým množstvom prídavných dielov, ktoré zaručujú bezpečnosť dieťaťa. Každý je žiaduci dodatočne lepidlo. Počas postupu sa skontroluje, či sú otočné mechanizmy a slučky funkčné. V prípade potreby sa nahradia novými. V mäkkých stoličkách starej vzorky (sovietskej) vo vnútri sedadla môže byť vybavený pružinovým mechanizmom. Nemusí sa demontovať, stačí skontrolovať činnosť jednotlivých pružín a vymeniť nepracovné.

Odstránenie starých lakov

Starý náter farby alebo laku odstránený tromi spôsobmi:

 • mechanická;
 • tepelné;
 • Chemical.

Prvý sa používa hlavne na natieraný betón a je spojený s veľkými rizikami poškodenia povrchu, preto sa nepoužíva pri jemných reštaurátorských prácach. Máme záujem o ďalšie dve možnosti. Tepelné sa vykonáva zahrievaním starej farby spájkovacou alebo budiacou sušičkou na vlasy, kým sa nezmäkne (nastane, keď farba začne bublinkovať) a jej následným odstránením stierkou alebo nožom. Táto technika je vhodná pre drevené povrchy, ale tiež bez nedostatkov. Musíte pracovať s nástrojmi veľmi opatrne, aby ste nespálili drevo.

Tepelná metóda nie je účinná pre kamenné a kovové povrchy, ktoré kompozíciu rýchlo "ochladzujú" a nedovoľujú jej dosiahnuť požadovanú teplotu. V tomto prípade sa uchýlili k chemickej metóde pomocou špeciálnych prostriedkov, ktoré rozpúšťajú farbu. Všetko, čo sa od pána vyžaduje, je zoškrabať starú vrstvu z povrchu. Chemická metóda nie je vždy vhodná pre drevené povrchy. Niektoré veľmi agresívne prostriedky môžu poškodiť vrchnú vrstvu dreva spolu s farbou. Pred zakúpením kompozície je potrebné si pozorne prečítať návod a určiť jej kompatibilitu s povrchmi rôznych typov.

Príprava na konečnú úpravu

Ak bude povrch kresla v budúcnosti pokrytý farbou, musí byť najskôr pokrytý dvoma vrstvami základového náteru:

 • Po odstránení starej poťahovej vrstvy sa výrobok dôkladne vyleští. Môžete použiť špeciálny stroj, a ak takýto dom nie je, potom bude robiť brúsny papier strednej veľkosti. Povrch kresla musí byť starostlivo vyrovnaný. Na dotyk by mal byť mierne hrubý, ako semiš alebo nubuk.
 • Teraz musí byť odmastený "White Spirit" a čistou handrou.
 • Potom je povrch pokrytý prvou vrstvou primeru. Zmes sa nechá uschnúť. Pre spoľahlivosť je lepšie nechať stoličku na jeden deň.
 • Teraz je povrch opäť jemne leštený a pokrytý druhou vrstvou základného náteru.
 • Po vyschnutí môže byť výrobok natretý.

Pred maľovaním nepotrebujete brúsiť kovové stoličky, ale budete ju musieť odmastiť a natrieť základným náterom. Zloženie si zvolí špeciálny antikorózny účinok. Ak plánujete lakovať produkt, musíte najprv impregnovať strom špeciálnou zlúčeninou. Na tieto účely použite:

 • Olej (ľanové semeno, tung, decht, kliešť);
 • vosk;
 • Kúsavý.

Prostriedok sa navlhčí bavlnenou handričkou a zmes sa opatrne treje do dreva s vratnými pohybmi pozdĺž vlákien. Potom sa povrchy nechajú vyschnúť 1-2 dni a lakujú sa.

Dokončovacie práce - maľovanie a montáž stoličky

V prvom rade musíte vybrať správnu farbu. Typ zloženia závisí od materiálu, na ktorom bude použitý. Antikorózne produkty sú vhodné pre kovy. Na drevo kúpte akrylovú alebo kriedovú farbu. Druhá kompozícia dokonale zapadá do olejového základu. Ak chcete získať efekt "továrenského" sfarbenia, vrstvy farby sú starostlivo spracované jemnozrnným smirkovým papierom. Potom bude povrch dokonale rovný a drsný, ako je to pri lisovaných výrobkoch.

Ak potrebujete len maľovať jednotlivé oblasti, potom použite maskovaciu pásku. Sú uviaznuté v tých zónach, ktoré musia byť ponechané v prirodzenej farbe. Plastové stoličky nie sú najlepšie na maľovanie, pretože flexibilita výrobku prispeje k predčasnému odlupovaniu kompozície. Na zostavenie stoličky sú prvé nohy naskrutkované na sedadlo a potom je k dizajnu pripevnený chrbát.


Reštaurovanie stoličky so zúžením sedadla

Ťahanie sedadiel prebieha celkom jednoducho. Po odstránení vrstvy starého čalúnenia a čalúnenia musíte znížiť kus preglejky, ktorý sa stane základom. Môžete si vytvoriť vzor z meraní sedadla a použiť ho pri vyrezaní všetkých troch vrstiev. Z vyššie uvedeného na preglejky fix peny. Zameranie na veľkosť sedadla, vystrihnúť kus husté tkaniny pre pokovovanie. Zároveň nezabudnite ponechať zásoby na zákrutách materiálu. Teraz zostáva len upevnenie čalúnenia na sedadle.

Predtým sa na túto prácu použili špeciálne nábytkové klince (miniatúrne tlačidlové klobúky), ale teraz sú zošívačky so sponkami dôležitejšie. Zadná strana je vyrobená podľa rovnakého algoritmu: základňa preglejky, potom balenie a dokončenie postupu upevnením čalúnenia. Ak je sedadlo vybavené pružinami, potom sa pred penu umiestni vrstva odpaľovania. Štýlové stoličky, ktoré sú vyrobené z puzdra z rovnakého materiálu ako záclony alebo koberec v miestnosti.Vlastnosti reštaurovania kovových stoličiek

Na rozdiel od dreva sú kovové stoličky odolnejšie. V prípade rozbitia je ťažšie ich opraviť a počas rekonštrukcie musí byť výrobok chránený len pred jedným „nepriateľom“ - koróziou. Na kov kúpte špeciálny základný náter a farbu, ktoré majú antikorózny účinok. Smalty sa nanášajú v niekoľkých vrstvách a potiahnu sa bezfarebnými zlúčeninami v troch až štyroch vrstvách. V kuchyniach a kúpeľniach, kde sa systematicky zvyšuje hladina vlhkosti, sa neodporúča použitie kovových rámov a stoličiek. Ak chcete odstrániť starú vrstvu farby alebo laku, metóda chemického spracovania je ideálna pre kov, pretože materiál sa nebojí agresívnych látok.


Spôsoby a nápady na výzdobu stoličiek

Môžete obnoviť stoličky rôznymi spôsobmi. Počet možností je obmedzený iba možnosťami fantázie dizajnéra. Kontrastný náter s použitím dvoch alebo troch farieb vhodných pre striktné interiéry. Pokrytie povrchu vrstvou laku s účinkom bronzu alebo zlata a zakrytie látkou, na ktorej sú kresby nakreslené zlatou niťou, vytvorí "retro" náladu. Tento produkt bude klásť dôraz na vlastnosti dekoru, ktoré sú zdobené v rovnakom štýle. Biela maľba so stopami ťahov štetcom a efektom odierania, dokonale s Provence. Okrem toho je oddelená časť (najčastejšie roh zadnej časti stoličky) zdobená technikou decoupage pomocou obrázkov s kvetinovými motívmi. Masívne sedadlá detských stoličiek môžu byť zdobené vtipnými smajlíkmi.

Stencil farbenie bude vyzerať elegantne. Na tento účel je časť drevenej sedačky utesnená špeciálnym filmom, ktorý tvorí kresbu. Napríklad, kvitnúce ruže bud. Potom je stolica pokrytá ľahkou farbou. Po vysušení sa šablóna odlúpne. Celý povrch je pokrytý vrstvou bezfarebného laku. "Rose" vyzerá originálne vďaka štruktúre stromu, ktorý napĺňa všetky svoje okvetné lístky a kontrastuje s svetlým tónom farby na zvyšku povrchu. Vrstva vosku pomôže starnúť výrobok, čo mu špinavý hnedý odtieň. Ak chcete pridať oder, je to čiastočne brúsenie. Čalúnenie so vzorom je možné vyrobiť nezávisle pomocou techniky šitia tapisérie a trvanlivých nití.


záver

Do-it-yourself reštaurovanie stoličiek je fascinujúci a návykový proces. Nie je prekvapujúce, či majster tak veľmi vstúpi do chuti, že po stoličkách prechádza k inému nábytku a vytvára originálne sady pre dom. Postupne sa batožina jeho vedomostí naplní novými technikami a úroveň zručností porastie. Reštaurátorské práce pomáhajú nielen aktualizovať a prepracovať starý nábytok, ale aj ušetriť na kúpe nového.

Zanechajte Svoj Komentár