Ako urobiť poschodovú posteľ to urobiť sami

Usporiadanie spálne s neštandardným lôžkom umožňuje majiteľom, aby čo najviac využili voľný priestor a získali štýlovú izbu. Zároveň nie je vôbec nutné kupovať originálne lôžko s 2 poschodiami, doplnené o pomocné jednotky. Môžete to urobiť sami. Pre prácu môžete použiť rôzne materiály: drevo, suroviny, železo.

Nižšie sme opísali, ako urobiť palandu vlastnými rukami ľahko a jednoducho. Presný zoznam potrebných nástrojov, podrobných inštrukcií a montážnych schém vám pomôže vytvoriť domácu posteľ pre vašu spálňu alebo detskú spálňu. Navrhované výkresy môžu byť modifikované tak, aby zostavovali jedinečné modely s rozmerovými parametrami alebo neštandardnými tvarmi. Hlavnou vecou je zváženie detailov výrobkov a monitorovanie spoľahlivosti spojenia jednotlivých konštrukčných prvkov.

Výhody a nevýhody poschodovej postele

Hlavnou výhodou lôžok v 2 úrovniach je ich pohodlie a kompaktnosť. Inštalácia takéhoto modelu poskytuje menej využitia priestoru ako v prípade inštalácie dvoch oddelených spacích lôžok. Aj tieto modely pomôžu výrazne ušetriť peniaze pri usporiadaní spálne pre dve deti. Nemali by sme zabúdať na rôzne modely, ktoré nemôžu byť len spaním, ale tiež doplnené iným nábytkom. Existujú napríklad modely, ktoré obsahujú stôl, šatník a ďalšie dôležité prvky pre pohodlný pobyt.

Pokiaľ ide o nevýhody, poschodové postele sú pomerne ťažké usporiadať v prípade potreby. Pre presnú zmenu umiestnenia budete musieť výrobok čiastočne rozobrať (to sa týka najmä multifunkčných modulov). Sú tiež nevhodné pre deti do 6 rokov. Dokonca aj so silným rebríkom, vysokou stranou, nie je možné zaručiť úplnú bezpečnosť dieťaťa pri používaní takéhoto nábytku.

Typy a modely poschodových postelí

Existujú početné modely poschodových postelí, ktoré sa líšia svojím dizajnom. Medzi hlavné kritériá pre rozdiely patria:

 1. Parametre lôžok a ich počet.
 2. Prítomnosť pomocných kancelárií alebo nábytku.
 3. Vlastnosti umiestnenia schodov a ich parametrov.

Okrem toho sa pri výrobe dvojitých postelí používajú rôzne materiály. Môžu byť vyrobené výlučne z dreva alebo môžu obsahovať kovový rám a kovové príslušenstvo. Rôznorodé a dizajnérske produkty. Môžu mať klasický výkon, moderný dizajn. Podmienečne je možné rozdeliť poschodové postele do nasledujúcich skupín:

 • pre dospelých (napríklad na vybavenie spální, pracovne alebo izieb dvoch tínedžerov);
 • pre deti (s primeraným dizajnom a zvýšenou bezpečnosťou);
 • pre deti a dospelých / mládež (pre vybavenie spoločenskej miestnosti sú vhodné špeciálne modely).

Tradičný model

Štandardná poschodová posteľ pozostáva z dvoch identických lôžok umiestnených nad sebou. Majú spoločný rám. Dôležitou výhodou modelu „štandard“ je možnosť jeho inštalácie v každej malej miestnosti. Takýto nábytok má malú veľkosť a jasný obdĺžnikový tvar. Rebrík na ňom môže byť umiestnený vpredu aj od konca. Pre zaistenie bezpečnosti je horné lôžko doplnené bočnou stenou. Podobná strana môže byť tiež v blízkosti dna postele.

Modely sú vyrobené v jednoduchom dizajne, ale môžu byť tiež zdobené maľbou, plastovými vložkami. Tradičné postele s tematickou výzdobou v dvoch vrstvách sú ideálne pre vybavenie detskej izby rovnakého pohlavia. Klasický model z dreva bude dobrým doplnkom do spálne chlapca a dievčaťa.

Možnosť prístelky s pohovkou

Dôležitým rozdielom medzi týmito dvomi poschodovými lôžkami je umiestnenie v spodnej časti kompaktnej pohovky. Aj v zloženom stave môže mierne prekročiť šírku horného lôžka. Ale pri skladaní pohovky, majitelia nebudú mať jeden, ale dve lôžka na dne. Táto možnosť je ideálna pre usporiadanie miestnosti pre deti rôzneho veku. Takže dieťa môže spať na vrchole, a teenager na dne.

Vhodný neštandardný nábytok a vybavenie pre škôlku, kde žije jedno dieťa. Pohovka môže byť použitá ako priestor na sedenie a čítanie. Tiež, jej priatelia môžu spať na to, ktorí prišli na návštevu s prenocovaním. Výhodou takýchto modelov oproti tradičným je modernejšia dodávka a maximálna praktickosť (priestor na uloženie posteľnej bielizne môže byť umiestnený vo vnútri pohovky). Je pravda, že stoja rádovo, drahšie ako štandardné produkty.

Model postele so zásuvkami

Zvláštne poddruhy poschodových postelí - modely, doplnené mnohými zásuvkami. Pomocné priestory sú umiestnené pod spodným lôžkom na spanie, namontované v samotných schodiskách (namiesto stúpačiek budú koncami krabíc). Táto možnosť je ideálna pre usporiadanie miestnosti pre dve deti, kde nie je možné umiestniť priestrannú šatňu. Prítomnosť mnohých oddelení pre hračky, oblečenie, posteľ pomôže kompaktne uložiť osobné veci detí a vždy udržiavať malú spálňu v poriadku.

Pri výbere poschodovej postele so zásuvkami na schodoch stojí za to dať prednosť modelu s otvormi vyrezanými na otvorenie vetiev. Prítomnosť vyčnievajúcich držadiel bude veľkým problémom pri stúpaní po schodoch a výrazne zníži bezpečnosť nábytku.

Model s manželskou posteľou na prvom poschodí

Posteľ, ktorá zahŕňa jedno lôžko na vrchole a manželskú posteľ v spodnej časti, je skvelá pre vybavenie ubytovne pre rodičov a dieťa. Je vhodný aj na inštaláciu v miestnosti, kde žije dieťa a tínedžer. Priestranné spodné lôžko je zvyčajne doplnené vnútornými priehradkami na skladovanie vecí a posteľnej bielizne. Pretože potreba vybaviť miestnosť šatníkovou skriňou alebo komoda zmizne. Ale pretože takýto model má väčší rám dole ako tradičné lôžko, nebude schopný dobre zapadnúť do malej miestnosti. Je pravda, že je vhodný na inštaláciu v sále jednoizbového bytu (napríklad Chruščov), kde žijú rodičia a deti. Jedinou nevýhodou takéhoto usporiadania môže byť len nepohodlie prijímajúcich hostí.

Posteľ pre veľkú rodinu

Neštandardná dvojpodlažná posteľ pre veľkú rodinu je vylepšený tradičný model. Zahŕňa 2 spálne v spodnej časti a 1-2 lôžka zhora. Táto možnosť je vhodná pre inštaláciu v miestnosti, kde žijú 3 - 4 deti. Môže byť tiež výborným doplnkom pre spoločnú spálňu pre dospelých a deti v dvojizbovom apartmáne.

Dôležitou vlastnosťou týchto modelov je kalený rám určený pre ťažké bremená. Samotné lôžka na spanie na rovnakej úrovni môžu byť umiestnené vedľa seba alebo môžu byť oddelené malou skriňou. Z tohto dôvodu sú dvojvrstvové modely pre veľké rodiny vybavené dvoma rebríkmi naraz. Často sa nakupujú ako samostatný kus nábytku, menej často sa zbierajú ako stacionárny nábytok v samotnej miestnosti. Druhá možnosť je atraktívna pre svoju ekonomiku, ale zároveň neumožňuje preskupiť takéto lôžko. V prípade opravy alebo zmeny situácie bude potrebné postaviť posteľ úplne rozobratú.

Loft posteľ

Veľmi obľúbený model loftového lôžka je vhodný na inštaláciu v spálni pre dospelých alebo dospievajúcich. Je to stavba, v ktorej hornej časti je jedno alebo dvojlôžko. Vďaka výťahu postele je priestor pod ním úplne voľný a vhodný na inštaláciu stola, komody, pohovky.

Najpraktickejšie sú modely vybavené skriňou a komoda, pracovným stolom. S nimi zostáva zvyšok miestnosti voľný a je vhodný na vybavenie pohodlného posedenia, čítanie. Pomerne často je loftová posteľ s jedným alebo dvoma koncami vybavená skriňami. To poskytuje pohodlie pri skladovaní osobných vecí. Tento model je však vhodnejší na inštaláciu v stredných alebo veľkých miestnostiach. Pre malé spálne sa odporúča zvoliť kompaktný modul, ktorý obsahuje jedno lôžko v hornej časti a stôl v dolnej časti.

Detská podkrovná posteľ

Dôležitý rozdiel medzi detskými podkrovnými posteľami a dospelými je ich menšia veľkosť. Pre pohodlný spánok, dieťa bude stačiť a jedno lôžko. V spodnej časti, takmer vo všetkých modeloch, je písací stôl, na ktorom sa dieťa môže zapojiť do tvorivej práce alebo robiť domáce úlohy. Zadný koniec modelov je často doplnený skrinkou s rôznymi oddeleniami: činka, zásuvky a police.

K dispozícii sú aj podkrovné postele vrátane dvoch spální. Ale na rozdiel od tradičných modelov sú postele navzájom kolmé. Podobné rohové lôžka slúžia na vybavenie detských izieb, kde žijú dve deti. Vedľa spodného lôžka môže byť malý stôl alebo skrine a komody. K dispozícii sú aj modely postelí - podkrovia, z ktorých spodná časť pozostáva výlučne z priestrannej skrine.

Rôzne materiály: ich výhody a nevýhody

Pri výbere alebo montáži poschodovej postele vlastnými rukami je potrebné zohľadniť vlastnosti jej materiálov. Na takýto nábytok možno použiť:

 • Drevotrieskové dosky (alebo drevotrieskové dosky);

Lacný materiál výrazne znižuje náklady na model. Má však minimálnu odolnosť voči poškodeniu a krátku životnosť. Na výrobu drevotrieskových dosiek používaných lepidiel, ktoré sú škodlivé pre ľudské zdravie.

 • MDF;

Často sa používa na výrobu bokov, bočných stien a skríň priľahlých k lôžku. Má dlhú životnosť. Na rozdiel od drevotrieskovej dosky je úplne bezpečný pre ľudí.

 • masívne drevo;

Drevené postele majú dlhú životnosť. Sú odolné, spoľahlivé, užitočné pre ľudí. Dobré drevené lôžko pomôže vytvoriť špeciálnu mikroklímu v spálni. Je pravda, že takéto modely majú vysokú cenu.

 • metal.

Má jednoduchý štýl a dokonale zapadá do miestnosti s akýmkoľvek štýlom. Odolné, spoľahlivé a odolné. Takéto modely sú kovové konštrukcie, doplnené drevenými alebo kovovými podložkami a matracmi.

Bezpečnosť: čo by mali byť schody a boky postele

Pri výbere poschodovej postele by sa mala venovať osobitná pozornosť jej dizajnu. Schodisko by malo byť pevné, vrátane pohodlných schodov. V modeloch vybavených rebríkmi pilotnej kabíny by mala byť hĺbka a šírka schodov dostatočná na bezpečné zdvihnutie dieťaťa. Tieto parametre sa určujú individuálne s prihliadnutím na veľkosť nôh dieťaťa (pri stúpaní po schodoch musí byť noha aspoň 3/4 opierajúca sa o schodík). Výška schodov by mala byť tiež pohodlná na zdvíhanie. Modely vybavené jednoduchým rebríkom s tenkými priečkami sú vhodnejšie pre tínedžerov. Pokiaľ ide o boky, ich výška by mala byť najmenej 20 cm. Spoľahlivá fixácia strany je jednou z hlavných požiadaviek na bezpečnosť poschodovej postele. Hrany strany by nemali mať ostré rohy.

Podrobný návod na vytvorenie vlastnej postele

Montáž 2-vrstvovej postele vlastnými rukami je jednoduchá úloha. Aby sme však získali bezpečný a spoľahlivý nábytok, je potrebné starostlivo zvážiť plán jeho montáže, urobiť podrobný nákres výrobku. Nižšie sme preskúmali workshopy o samo-montáži lôžok s dvomi podlažiami rôznych typov. Navrhované schémy vám pomôžu ľahko vyrobiť nábytok bez chýb. Pri zmene schém sa odporúča zachovať proporcie výrobkov a zohľadniť parametre použitých materiálov (ak sa líšia od navrhovaných). Tým sa eliminuje nebezpečenstvo montáže neštandardného nábytku, ktorý neznesie záťaž a môže sa počas prevádzky poškodiť.

Montáž výrobkov sa odporúča v miestnosti, kde budú umiestnené. Ak sa výroba bude vykonávať v inej miestnosti, uistite sa, že hotový nábytok prechádza dverami spálne.

Loft podkrovie: schéma, nástroje a výrobný proces

V miestnosti, kde sa bude používať, je potrebné urobiť posteľ s "podkrovím": následný prenos nábytku nebude možný. Pre prácu budete potrebovať bar s rozmermi 10x10 cm, dosky a lamely s hrúbkou viac ako 3 cm, skrutkovač, skrutky do dreva, ceruzku, rovinu, pravítko, pílu. Pre vybavenie lôžok odporúčame zakúpiť hotové dno s vhodnými rozmermi. Použitie preglejky pre jej organizáciu neumožní získať spoľahlivý a bezpečný nábytok. Konštrukcia by sa mala zostavovať krok za krokom podľa nasledujúcej schémy:

 1. Montáž bočných stien v tvare U z tyče. Prídavné upevnenie jumpera z dosky v spodnej časti (tak, aby boli „nohy“ postele pevne pripevnené).
 2. Montáž vrchnej časti nábytku: montáž obdĺžnika dosiek, otočený smerom nahor. Upevnenie z vnútornej strany zmontovaného obdĺžnika dosky z 2 lamiel na prípravu základne pre dno regálu.
 3. Upevnenie bočných stien v tvare U k zmontovanej hornej časti lôžka.
 4. Inštalácia bočnice na základe lôžka na spanie.
 5. Montáž rebríka z dvoch tyčí a latí umiestnených medzi nimi.
 6. Farbivá s neškodnými farbami, lakovanie.
 7. Inštalácia spodnej časti stojana, montáž rebríka, položenie matraca.Patrová posteľ s výsuvným mechanizmom

Dvojúrovňové lôžko s vykatnym mechanizmom má dve spálne umiestnené nad sebou. Ale vzdialenosť od základne hore k spodnej časti dna je minimálna. Preto pri montážnej presnosti odporúčame, aby ste vykonali podrobnú konštrukciu s prihliadnutím na optimálnu vzdialenosť od dna po vrch, pri ktorej sa pri vyvalcovaní z prídavného lôžka nezalepí. Pre prácu budete potrebovať: drevo 10x10 cm, dosky a lamely s hrúbkou viac ako 3 cm, výsuvný mechanizmus, 2 spodné časti stojana, skrutkovač, skrutkovač, skrutky na drevo. Montáž lôžka sa vykonáva podľa nasledujúcich pokynov:

 1. Malý rám je zostavený z dreva, dosiek a lamiel (slúžia ako základ pre spodnú časť stojana). Dosky budú určovať umiestnenie horného lôžka.
 2. Montáž spodného lôžka z dosiek. Vo vnútri zmontovaného obdĺžnika sú priskrutkované lamely pod spodnou časťou regálu.
 3. Inštalácia výsuvného mechanizmu. Upevnenie spodného lôžka k mechanizmu.

Pre posteľ s roll-out druhé lôžko nepotrebuje stacionárne schodisko. Je ľahké nahradiť pridaný model.

Patrová posteľ z masívu

Lôžko na 2 poschodiach z masívneho dreva je zostavené z nasledujúcich materiálov: tyč s prierezom 10x10 cm, dosky a lišty s hrúbkou viac ako 3 cm, 2 roštové dná. Nástroje potrebné pre prácu zahŕňajú skrutkovač, pílu, hladinu, ceruzku a skrutky na drevo. Montáž je nasledovná:

 1. Montáž podnoží spacích lôžok podľa veľkosti získaného dna stojana zo 4 dosiek (pre každé lôžko). Viazanie okolo obvodu zostavených základov vo vnútri stojana na montáž regálového dna.
 2. Zosunutá základňa sa upevní na podporu 4 barov. Všimnite si, že vzdialenosť medzi lôžkami na spanie by mala byť aspoň 1 m (navyše pod matrac bude položený).
 3. Výroba lamiel a bočných dosiek, ich uchytenie na vrch postele.
 4. Skrutkovanie do dosiek, základňa krabíc zvislých lamiel (zvislé časti schodov).
 5. Viazanie na zvislé prvky schodov z koľajníc.
 6. Farbenie postele, lakované drevo.Patrová posteľ z kovových rúrok a rohov

Kovové lôžko môže byť použité pre dospelé a dospievajúce izby s vysoko kvalitným farbením a vybavením plastovými koncovkami. Pre výrobu nábytku budú vyžadovať nasledujúce materiály a nástroje: kovové rohy 45x50 mm, kovové štvorcové rúrky so stranami 25-30 mm, sieťovina pre lôžka, bulharčina s kruhmi na kov, zváračka, píla, zakrivená rúrka v tvare U (pre ráfik) , Nábytok by sa mal vyrábať podľa nasledujúcej schémy: t

 1. Zváranie základov spacích lôžok z rohov. Rezanie častí rohov pre ich tesné spojenie na štvorcové rúrky pri následnom zváraní prvkov.
 2. Zváranie základov spacích lôžok na 4 rúry na vytvorenie pevného rámu.
 3. Zváranie pomocných nôh k spodnému lôžku.
 4. Sieťové zváranie a bočné zváranie.
 5. Samostatné zváranie zo štvorcových rúr rebríka a jeho následné zváranie do lôžka.

Posteľ so šatníkovou skriňou

Ako základ pre kreslenie tradičného lôžka s dvoma podlažiami môžete vytvoriť neštandardné modely so skriňami a komody. Pre čo najjednoduchšie lôžko s malou priehradkou na oblečenie budete potrebovať nasledovné materiály: bar 10x10 cm, dosky a lamely hrubšie ako 3 cm, MDF, nábytkové kovanie (závesy, rukoväte, zdvíhacie zariadenie, upevňovacie prvky políc), skrutkovač, skrutky do dreva, píly, ceruzka, 2 roštové dná. Urobiť model na tejto hlavnej triede:

 1. Montáž 8 dosiek (určiť základ spacích lôžok) a 4 bary rámu.
 2. Inštalácia v obvode dosiek obdĺžniky základne laty pod spodnou časťou regálu.
 3. Монтаж из досок бортика, из реек - лестницы.
 4. Сборка верха, низа, боковин и задней стенки будущего шкафа из МДФ (по высоте он должен достигать 2-го этажа кровати).
 5. Прикручивание основы шкафа к одному из торцов будущей кровати.
 6. Skrutkovanie krídel dverí, montáž vnútorných výplní, montáž nábytkových kľučiek.
Zdobenie vzorov

Hlavná dekorácia dvojúrovňového lôžka môže byť neštandardná. Pre nábytok určený pre chlapcov, môže byť vyrobený vo forme pretekárskeho auta, maľované pod hviezdnou oblohou. Dievčatá majú väčšiu pravdepodobnosť, že majú stranu v tvare hradu (so zaobleným vrcholom alebo vežami). Univerzálna možnosť by bola strana pozostávajúca z plástov vo forme morských vĺn.

Závesné girlandy na ňom a ich prilepenie tematickými nálepkami vám pomôžu ozdobiť domácu 2-poschodovú posteľ. Veľmi zaujímavou možnosťou je dekor pomocou LED girlandy a stuhy. Môžu sa jednoducho otočiť okolo rámu alebo sa môžu nachádzať v blízkosti schodov, aby ho zvýraznili. Na ráme nábytku môžete inštalovať stropné svetlá na batérie vo forme svietidiel. Na výzdobu drevenej postele maľovanej rôznymi farbami pomôže upevniť na stenu vedľa obrázkov v podobných farbách alebo v drevených rámoch natretých vo farbe postele.

záver

Praktická poschodová posteľ bude dobrým doplnkom pre dospelú alebo detskú spálňu. Tento model je vhodný na inštaláciu v malom byte alebo priestrannom dome. Vo veľkých izbách budú vhodné modely s „podkrovím“, v malej spálni je lepšie inštalovať tradičný model alebo transformačnú posteľ s pohovkou. V tomto prípade môžete ľubovoľné lôžko s 2 poschodiami urobiť vlastnými rukami.

Použite naše kresby, vytvorte si vlastné náčrty a môžete ľahko vypočítať spotrebu materiálu, urobiť správnu prípravu na prácu. Pri dodržaní špecifikovaných údajov alebo pri priamej úmernej zmene výkresov môžete ľahko zostaviť krásne a bezpečné lôžko. Pre prácu môžete použiť oba drevené materiály (môžete použiť aj dosky z nových paliet) a kovové rohy, rúrky. Kreatívny nábytok bude skutočnou výzdobou vášho domova a bude vám slúžiť mnoho rokov.

Zanechajte Svoj Komentár