Do-it-yourself sprchová vanička

Kúpeľňa má veľký význam pre každú osobu. Keď sa prebudí, ide sa umyť, čistiť si zuby, postaviť sa, po pracovnom dni alebo chôdzi sa osprchuje. Avšak, tam nie je toľko šťastných majiteľov veľkých priestorov, takže pre pohodlnejšie využitie priestoru, veľa ušetriť každý centimeter. Usporiadať steny, vybaviť výklenky, namiesto objemných liatinových vaní nastaviť hydromasážne boxy. Stavebný trh ponúka širokú škálu hotových výrobkov, ale sprcha môže byť postavená samostatne. Napríklad, sprchovacia vanička je inštalovaná vlastnými rukami v jednom z voľných rohov, na jednej strane je okolo nej postavená priehradka a na druhej strane sú zavesené dvere.

Výhody a nevýhody domácich paliet

Palety sú neoddeliteľnou súčasťou sprchovacieho kúta, niektoré modely môžu byť použité ako samostatná sanitárna inštalácia. Sú určené na zber a odvod vody použitej počas sprchovania. Vlastný dizajn bude stáť oveľa lacnejšie ako nakúpené náprotivky a so samoinštaláciou môžete ušetriť na službách stavebnej firmy. Medzi hlavné výhody takýchto produktov patria:

 • schopnosť vybrať si tvar, veľkosť a objem, ktoré spĺňajú parametre malých priestorov a priestranných izieb;
 • určenie najvhodnejšieho dizajnu a farebnej škály, ktorá umožní vstup do existujúceho interiéru, aby bol nezávislým akcentom;
 • výber stavebných materiálov, ktoré spĺňajú požiadavky;
 • vytvorenie optimálneho umiestnenia stavby;
 • výber kompletnej sady sprchovej palety.

Z nedostatkov týchto štruktúr je ťažké prideliť niečo, okrem času stráveného. Nesprávna inštalácia však spôsobí problémy:

 • pri neprítomnosti štruktúry môže voda vstupovať do križovatky stien a podlahovej krytiny, čo prispeje k tvorbe húb;
 • nepresnosť pri upevňovaní odtokového systému povedie k jeho zlyhaniu.

Výber umiestnenia a určenie veľkosti

Pri navrhovaní projektu, určovaní typu stavby, je najskôr potrebné zvoliť si jej umiestnenie. Tento parameter závisí od veľkosti kúpeľne, jej usporiadania, umiestnenia vodovodnej komunikácie.

Prívodné potrubie vodovodného potrubia môže byť vyrobené v akejkoľvek oblasti, ale organizovať optimálny sklon pre kanalizáciu je ťažšie. Je potrebné, aby stúpačka bola čo najbližšie. V opačnom prípade budete musieť zvýšiť úroveň podlahy, čo povedie k vysokým nákladom, a v niektorých izbách nie je možné takéto akcie vykonávať vôbec.

Po výbere vhodného miesta môžete pristúpiť k výpočtu veľkosti palety. Rozmery výrobku sa vyberajú s prihliadnutím na také faktory, ako je plocha kúpeľne, fyzické vlastnosti a želania každého člena rodiny, umiestnenie iných prvkov, prítomnosť minimálneho voľného priestoru pred funkčnými hygienickými predmetmi.

Pri výbere formulára okrem základných požiadaviek zohľadnite aj jeho súlad s vnútorným priestorom sanitárnej miestnosti.

Výber materiálov na výrobu paliet

Najzákladnejším spôsobom pri výstavbe hydromasážneho boxu bude použitie hotových výrobkov. Výrobcovia ponúkajú širokú paletu paliet z rôznych materiálov: železo, oceľ, keramika, umelý kameň, akrylové zmesi, drevo, plast. Použitie modelov továrne so sedadlom však nie je vhodné pre každého, nielen pre štandardné formy, ale aj pre absenciu autorovho dizajnu.

Pri nezávislej konštrukcii palety sa výber stavebných materiálov na základe nelíši od druhu. Môže to byť buď cementový poter alebo murivo. V prvom uskutočnení sa pri liatí betónu použije štandardná zmes cementu a piesku s prídavkom zmäkčovadiel. V druhej - červená, keramická tehla, ktorá sa nebojí vlhkosti.

Dôležitú úlohu zohráva hydroizolácia miestnosti, na ktorej závisí jej integrita, absencia cudzích pachov. Existuje široká škála izolačných materiálov - od prenikania po valcovanie. Je tiež vhodné venovať osobitnú pozornosť systému odvodu, vyberte najvhodnejší rebrík.

Na rozdiel od stavebných materiálov používaných na prípravu podkladu je výber dekoratívnych úprav bohatší. Tu sa dá použiť mozaika, prírodný, umelý kameň, keramická dlažba, omietka, farba. Táto rada vám umožní dať sprche akýkoľvek dizajn, ktorý zodpovedá dizajnu miestnosti.

Typy kanalizácie pre odvodnenie - ktorý si vybrať?

Je možné usporiadať odtok v krabici dvoma spôsobmi: pomocou kanálov alebo rebríkov. Prvá možnosť zahŕňa drenážnu vaničku, sekčnú mriežku, odtokové potrubie. Výrobky sú vyrobené z keramiky, plastu, kovu. Podrobnejšie sa budeme zaoberať druhou formou, pretože kanálový odtok sa často označuje ako jeho odroda.

Lávka - sanitárne zariadenie, určené na zber a odtok odpadovej vody zo sprchovacieho kúta k vodovodnej komunikácii. Okrem toho plní aj množstvo užitočných funkcií: zabraňuje prenikaniu cudzích pachov, filtruje kvapalinu a umožňuje čistenie kanalizácie bez akýchkoľvek problémov.

Výrobok má nasledujúci dizajn:

 • Nerezový gril;
 • Ochranná mriežka na vlasy;
 • gumové tesnenie;
 • tesniaca príruba a krúžok;
 • ochranný kryt pre montážne práce;
 • vôňa uzávierky;
 • bývanie;
 • jedno by-pass potrubie alebo dva in through modely.

Rebríky sú vyrobené z liatiny, vysokopevnostného plastu, nerezovej ocele. Hotové produkty sa môžu líšiť v mnohých smeroch:

 • Podľa typu konštrukcie: horizontálne, vertikálne.
 • Spôsobom montáže: bod, stena, roh, zapustené.
 • Podľa typu uzáveru: hydraulický, suchý, mechanický, so spätným ventilom.
 • Podľa počtu záverov: jeden, duálny kanál.
 • Výška - závisí od typu palety.
 • Podľa prítomnosti ďalších prvkov a výzdoby mriežky.

Palety zariadení

Zariadenie sprchovej vaničky závisí od typu (tehla, betón), prítomnosti vrstvy izolácie, podlahového vykurovania. Zvážte napríklad štandardný návrh zariadenia:

 1. Betónový základ;
 2. Hydroizolačná základňa Obmazochnaya;
 3. Vrstva z penového polystyrénového izolátu;
 4. Rebríky, kanalizačné potrubia sú zabudované v ohrievači;
 5. Hydroizolácia zasklenia;
 6. Betónový poter;
 7. Lepidlo na obklady;
 8. Mozaika, keramická dlažba.

Sprchová podlaha môže byť inštalovaná dvoma hlavnými spôsobmi: nalejte betón so základňou alebo na vrch hotovej podlahy. V prvom uskutočnení sú odbočné rúrky pod úrovňou podlahovej krytiny a nie sú viditeľné, v druhom prípade budú musieť byť zakryté. Treba mať na pamäti, že výtlačné zariadenie má minimálnu výšku 6 - 7 cm a je tiež potrebné pozorovať sklon potrubia 1 cm na meter smerom k výstupu stúpačky. Úroveň podlahy po vložení sa teda výrazne zvýši.

Hydroizolácia - aký materiál si vybrať a prečo je potrebný

Kúpeľňa má zvyčajne malú plochu a jej vetranie nemôže vždy vyrovnať s vysokou vlhkosťou vytvorenou kondenzátom. Voda v čistej forme padá na podlahu a dokončovacie materiály. Ak sa tu nepredpokladá hydroizolácia, vlhkosť sa môže pokojne absorbovať, presakovať cez podlahu, čo povedie nielen k nepríjemným situáciám so susedmi, ale aj k zničeniu stien, obkladu, plesne, nepríjemného zápachu.

Hydroizolácia je rozdelená na:

 • lepenie (strešná krytina, stekloizol, gidroizol, izol);
 • odlievanie (epoxidové zmesi, tekuté sklo, smola, bitúmen1);
 • maľovanie (materiály na báze polymérov, živíc, minerálov, bitúmenu);
 • nátery (živičné, polyuretánové tmely, polymérne cementy);
 • penetračná (vodoodpudivá impregnácia).

Voľba konkrétneho typu hydroizolácie vo veľkej miere závisí od dostupných nástrojov, preferencií a zručností kapitána. Pri inštalácii vysokého sprchovacieho kúta sa zvyčajne kombinuje niekoľko rôznych typov izolácie, napríklad základňa je pokrytá bitúmenom a pre medzivrstvu sa používa strešná krytina.

Priečky a dvere - plastové alebo sklenené

Sprchový box, vyrobený ručne, bude schopný prekonať nakúpené náprotivky. Okrem toho, výber veľkosti pre jednotlivé parametre palety bude veľmi problematický. Inštalácia priečok a dverí vyrobených na hotovom základe, po dokončení obkladu stien a stropov.

Najlepšími materiálmi pre samonosné uzatváracie prvky je sklo. Ak to rozpočet dovolí, môžete si objednať nárazovo odolnú triplex alebo zvoliť zosilnenú verziu 8-10 mm, vložiť ju špeciálnym filmom. Na výrobu týchto dielov sa používajú aj plastové panely a polykarbonát.

Sklenené povrchy, na rozdiel od plastových dielov, nerastú s časom, sú ľahšie sa starajú a čistia sa od nečistôt. Navyše z estetického hľadiska vyzerajú oveľa atraktívnejšie. Plast bude oveľa lacnejší, je s ním ľahšie pracovať, má malú hmotnosť. Modely drahého polykarbonátu sú o niečo drahšie, ale ich vlastnosti nie sú horšie ako sklo a v niektorých momentoch ich dokonca prekračujú.

Fázová konštrukcia palety s debnením

Pred výstavbou, bez ohľadu na vybrané materiály, sa vykonávajú prípravné činnosti. Pri dôkladnej oprave sa všetky vodovodné armatúry vyberú z priestorov, po ktorých sa odstráni stará podlahová krytina a obloženie stien. Ak sa zistia chyby, medzery v podlahe sa očistia od prachu, vyplnia sa cementovou maltou. Potom sa povrch natrie v dvoch vrstvách. Na križovatke stien s doskou sa prilepí hydroizolačná fólia. Potom sa podlaha ošetrí asfaltovým tmelom.

Pri inštalácii postupujte podľa niekoľkých jednoduchých pravidiel:

 1. Odpojte elektrickú energiu v miestnosti, izolujte ju.
 2. Zatvorte všetky otvory prívodných potrubí, aby ste zabránili upchatiu.
 3. Pri práci s nástrojom dodržiavajte pravidlá TB.

Materiály a nástroje

Pre konštrukciu palety budú potrebovať nasledujúce nástroje:

 • plochá doska, drevené dosky na stavbu debnenia;
 • Lopata, stierky, pravidlo;
 • majáky, meradlá, nite, značkovače;
 • kefa, valček na nanášanie základného náteru;
 • rezačka, brúska, nástroje na injektovanie;
 • nádrž na miešanie lepidla na dlaždice a betónovej malty.

materiály:

 • Kanalizačné potrubia;
 • cementová trieda M 500, piesok, voda;
 • obmazochny, okleechny hydroizolácie;
 • primer;
 • lepidlo na obklady, škárovacie hmoty, dlaždice.

Inštalácia rebríka a kanalizácie

Po príprave by mala byť základňa zapustená do odtokového systému. Je potrebné správne a efektívne namontovať rebrík, pretože po dokončení stavebných činností bude veľmi ťažké, takmer nemožné opraviť nepresnosti. Práca sa musí začať inštaláciou a pripojením odbočiek.

Voda by mala ísť gravitáciou, nie stagnovať v systéme. To si vyžaduje usporiadanie svahu v smere stúpačky. Optimálny uhol je 3 °. Aby ste to vydržali, môžete použiť drevené podpery rôznych výšok, kde najmenší bude umiestnený v blízkosti kanalizácie.

Upevnenie rúrok sa vykonáva pomocou cementovej malty, prípadne vrstvy izolácie. Rovnakým spôsobom je rebrík pevne upevnený. Je dôležité venovať pozornosť spojom medzi drenážnymi prvkami, musia byť úplne utesnené, preto sa odporúča pred ich naliatím skontrolovať.

Montáž debnenia a nalepenie hrubej kravaty

Ďalším krokom bude inštalácia debnenia. Pre svoju konštrukciu môžete použiť ploché dosky, laminátovú preglejku, drevovláknitú dosku, MDF, ako aj plastové obloženie, aby sa dosiahol polkruhový tvar. Po nainštalovaní zvoleného materiálu, po utesnení spojov s roztokom, upevnenie pomocou hmoždiniek, svoriek, ťahu, umiestnime ťažké predmety na vonkajšiu stranu.

Vo vnútri debnenia ležali výstužné pletivo. Začneme vylievať betónovú zmes, ktorej výška závisí od toho, ako je potrebné zdvihnúť podlahu. Pre uľahčenie konštrukcie, zníženie jej hmotnosti, namiesto štandardného betónu, môžete použiť expandovaný betónový roztok. Po naliatí sa vrch roztiera, vyrovná pomocou pravidla, niekoľko dní sa potiahne plastovým obalom.

Po vyschnutí poteru sa debnenie odstráni. Povlak je tiež základný a vodotesný. Aplikácia niekoľkých vrstiev izolácie chráni strop pred prenikaním vlhkosti, vzhľad nepríjemného zápachu.

Montáž debnenia na palety

Pre vytvorenie betónových stien bude potrebné ďalšie debnenie, ten istý plán ako ten, ktorý sa používa pre pásové základy, len menšie. Je potrebné presne zmerať šírku strán, aby sa táto vzdialenosť medzi drevenými doskami alebo doskami po obvode udržiavala. Potom porazte a pevne upevnite odnímateľnú formu.

Do inštalovaného debnenia sa naleje cementová malta. Ak chcete zvýšiť jeho pevnosť, môžete použiť špeciálne prísady, je potrebné zabezpečiť prítomnosť výstužné sieťoviny. Aby zmes prenikla cez všetky dutiny, mala by byť prepichnutá drevenou tyčinkou alebo výstužou. Vrch je vyrovnaný a pokrytý polyetylénom. Po 2-3 dňoch sa vyberateľná forma odstráni.

Vnútorná povrchová úprava so sklonom

Po pripravení nárazníkov sa vykoná dokončovacia náplň. Na tento účel sa vo vnútri budúcej palety šnúry utiahnu malým gradientom smerom k rampe. V dôsledku toho voda z povrchu odteká do odtokového systému. Potom nastavte profilové majáky.

Po ukončení prípravných krokov pokračujte v hnetení hrubej cementovej malty v pomere 1: 2. Kvôli trvanlivosti a zvýšeniu odolnosti proti vlhkosti sa pridáva tekuté sklo. Nalejte roztok, je vyrovnaný pomocou pravidla. Potom, čo vrstva trochu schne, sú majáky odstránené a dutiny sú vyplnené betónom, opatrne zarovnané stierkou.

Po ukončení sušenia poteru sa vykoná finálna hydroizolácia, ktorá sa aplikuje na celý pracovný povrch palety, vrátane strán. Tekuté sklo sa tiež používa ako izolačná látka. Je potrebné aplikovať ochranu tenkou vrstvou.

Paletové obloženie

Poslednou fázou stavebných prác bude finálna úprava palety keramickými obkladačkami. V nádrži sa zmes lepidla zriedi vodou, dôkladne premieša vŕtačkou so špeciálnou tryskou. Získané lepidlo na obkladačky sa aplikuje na vodorovný povrch s vrstvou 5 mm, rozloženou špachtľou hrebeňom.

Pokládka dlažieb začína na dne misy a na povrchu bočných stien. Na zabezpečenie hladkého položenia sa používajú špeciálne krížiky. Úroveň dlažby je možné nastaviť pomocou gumového kladiva. Pre zmrštenie je potrebné poklepať trochu na povrch, roh. Pre tie miesta, kde sa celá dlaždica nezmestí, použite frézu na dlaždice potrebné rozmery.

Po položení podlahy pokračujte k stenám, vykonávajte všetky rovnaké úkony. Po čase, keď lepidlo na dlaždice zaschne, môžu byť odstránené krížiky. Švy a medzery medzi dlaždicami sa trenia. Keď je škárovacia hmota suchá, povrch dlaždice sa umyje vlhkou handričkou.

Murovaný sprchovací kút

Murovaná konštrukcia sa mierne líši od hlbokého betónu. Všeobecnou technológiou je príprava základov, vykonávanie hydroizolácie, inštalácia odtokového systému, vzpriamené steny z keramických tehál odolných voči vlhkosti a položenie konečného obkladu.

Ideálnou možnosťou by bolo nainštalovať kabíny v novom dome. Počas opravárenských prác bude potrebné vykonať všetky rovnaké prípravné opatrenia ako v prvom prípade. Potom musíte urobiť výpočty, pripraviť všetko, čo potrebujete.

Materiály a nástroje

Každá práca začína zbieraním potrebných materiálov. Tento proces je veľmi dôležitý, umožňuje vám ušetriť čas neskôr, nepozorovať hľadaním chýbajúcich komponentov. Na inštaláciu tehlovej palety sú potrebné nasledujúce nástroje:

 • kapacita a lopatka na miešanie roztoku;
 • meradlá, majáky, vodováhy, laná;
 • stierky, stierky;
 • kefy, valčeky;
 • kaučuk a štandardné kladivo;
 • zvyčajne škárovacia hmota;
 • vrták so špeciálnou tryskou.

Použité materiály:

 • červené pevné tehly;
 • nastavený na usporiadanie odtoku;
 • cementová trieda M 500, piesok, voda;
 • výstužné pletivo;
 • hydroizolácie;
 • lepidlo na dlaždice, krížiky na zarovnanie dlaždíc.

Inštalácia rebríka a kladenie tehál

Pred začatím práce sa vypočítajú parametre budúcej štruktúry. Po zakrytí betónového podkladu vrstvou hydroizolačného a základného náteru, pokračujte v inštalácii a upevnení rebríka, ako aj odbočiek s povinným dodržaním uhla sklonu 3 °. Upevnenie drenážneho systému sa vykonáva analogicky s betónovou panvou.

Po ukončení prípravných prác začnú položiť prvý rad pozdĺž zamýšľanej čiary, pričom tehly sú položené na šachovnicovom vzore na zadnej strane, spájajúc ich s podlahou a medzi nimi cementovou maltou. Второй ряд укладывается таким же способом, но с учетом бортиков, которые приподнимают на необходимую высоту. Чтобы ее регулировать, кирпич можно выкладывать на ложок.

V mieste prechodu odbočiek a rebríka sa položí rezaný materiál a dutiny sa nalejú maltou. Ak chcete získať požadovanú veľkosť tehál, môže byť rozdelená alebo rezaná. Pokládku stavebného materiálu je možné vykonať nielen na cementovo-pieskovej zmesi, ale aj na lepidlo na obkladačky, s ktorým sa ľahšie pracuje.

Dokončovací poter

Naliatie hotovej vrstvy zmesi cementu a piesku sa vykonáva po vytvrdnutí malty. Hladina sa tiež odrazí v určitom uhle v smere umiestnenia odtoku, ťahá sa šnúra, sú inštalované majáky na vyrovnanie zaplaveného povrchu.

Potom sa roztok premieša pridaním tekutého skla, naleje sa spojka. Po tom je vyrovnaný, pokrytý konečnou vrstvou hydroizolácie. V záverečnej fáze zostáva len ozdobiť stavbu.

Dekoratívne obklady

Dizajn je možné vykonať pomocou rôznych materiálov. Ako a čo vyzdobiť pódium, každý sa rozhodne sám. Najobľúbenejším povrchom je keramická dlažba, dekoratívna mozaika, prírodný kameň.

Mozaikové dlaždice sa začínajú ukladať z akéhokoľvek uhla v spodnej časti palety. Najprv sa na rovinu nanesie lepidlo na obkladačky pomocou zubovej stierky, na ktorej sa umiestni mozaiková fólia. Po položení dna pokračujte do strany. Keď lepidlo zaschne, mozaika je ošetrená vodotesnou zálievkou.

Vyzerá to zaujímavý povrch, lemovaný leštenými kamienkami. Zvyčajne sa predáva v krabiciach, prilepených k mriežke. Pokladanie sa robí analogicky s dlažbou. Ak chcete orezať strany a rohy budú musieť oddeliť malé kamene z mriežky. Maltu je potrebné aplikovať aj zubovou stierkou, ale silnejšou vrstvou. Po položení je krásny prírodný kameň pritlačený proti plaváku.

záver

Keďže ste sa rozhodli inštalovať sprchovaciu vaničku sami, je potrebné zvážiť všetky pozitívne a negatívne aspekty spojené s touto činnosťou, aby ste skutočne posúdili ich schopnosti. Ak sú dostupné stavebné zručnosti, rozpočet, dostupnosť voľného času vám umožní dokončiť svoje plány, potom je tu možnosť ušetriť na opravárenských prácach, urobiť niečo hodnotné vlastnými rukami. Dôležitý funkčný kus nábytku v byte, ktorý bude používať celá rodina, sa nehanbí chváliť svojim priateľom.

Zanechajte Svoj Komentár