Tabuľka veľkosti postele

Krásna posteľ môže dopĺňať a dokonca transformovať každú posteľ. Ale aby ste si vybrali správny typ textilu, mali by ste zvážiť mnoho faktorov. Veľkosť posteľnej bielizne, ktorá je vhodná na použitie, je ovplyvnená veľkosťou posteľnej bielizne, posteľným matracom alebo rozkladacou pohovkou. Preto je výber modelov vyzbrojený centimetrom a meria všetky tieto prvky. Môžete tiež nielen kúpiť krásnu posteľ, ale aj šiť vlastnými rukami. Nižšie uvádzame podrobné pokyny na výrobu originálnej súpravy. Popísali sme aj rôzne druhy tkanín, ktoré sa dajú použiť na tento účel, a uviedli ich hlavné charakteristiky. Vlastná posteľná bielizeň bude skvelým doplnkom do vašej spálne a navyše vám umožní získať set vo vašich obľúbených farbách alebo s vašimi obľúbenými vzormi.

Veľkosť postele podľa normy GOST pre Ruskú federáciu

Pri výrobe posteľných súprav sa takmer všetky spoločnosti riadia bežnými rozmermi. Zároveň existujú GOSTs (stále sovietsky), ktoré sú trochu odlišné od v súčasnosti používaných veľkostí. Okrem toho v starých štandardoch nie sú žiadne údaje o moderných rodinných alebo európskych súpravách. V tabuľke nižšie nájdete informácie o veľkostiach lôžok podľa GOST pre RF:

Názov súpravy / položkaObliečky na perinyPosteľná plachtaObliečka na vankúš
jednoposteľová-203x120, 214x120

40x40, 60x60, 70x70, 75x75, 80x80

sesquialteral215x143, 215x153214h130
dvojitý215x163, 215x175214x145 / 150, 230x150
dospievajúci178h122180h100
dieťa125x120, 147x112 (125)117x100, 138 (159) x100

Typy, štandardy a vybavenie súprav posteľnej bielizne

Sady posteľnej bielizne sa môžu líšiť nielen veľkosťou. Výber môže zahŕňať iný počet položiek. Napríklad, rodinný súbor, ktorý sa zameriava na pár, spí pod rôznymi prikrývkami, obsahuje dva prikrývky naraz. Môžu byť jednorazové aj polovičné. Súčasne môžu eurosety a iné súpravy pre veľké postele obsahovať dva ďalšie vankúše. Nebudú nevyhnutne mať rovnaké veľkosti s dvoma hlavnými. Napríklad v prípade niektorých výrobcov môže byť v jednej europalete zakryté obliečky na perá, plachty, obliečky na vankúše s rozmermi 70 x 70 cm a obliečky na vankúše s rozmermi 50 x 70 cm. Pokiaľ ide o postele pre deti a dorast, sú vyrobené podľa osobitných noriem.

Jednolôžka

Jednotlivé súpravy obsahujú poťah na obliečky (135x200), obliečku na vankúš (50x70), list (110x200). Často sa používa pre samostatné postele alebo malé pohovky. Súprava obsahuje len jednu obliečku na vankúš, ktorá by sa mala brať do úvahy pri nákupe výrobkov. Vhodné pre ľudí, ktorí spia sami. Ideálne pre študentov žijúcich v internáte. Nevýhodou takýchto súprav je štandardná veľkosť obliečky na vankúš, ktorá neumožňuje jej použitie na štvorcové vankúše. Textílie vyrobené z rôznych tkanín. Je pravda, že nájsť moderný jediný súbor bambusové tkaniny alebo jej analógy je pomerne ťažké. Existujú špeciálne poddruhy takýchto súprav - deti. Sú vyrobené z textílií s tematickými výkresmi. Nie sú však vhodné na nasadenie špeciálnych detských postelí. Preto môžu byť použité iba pre samostatné postele s vankúšmi a prikrývkami v štandardných veľkostiach.

Jeden a pol

Jeden a pol spací vak, na rozdiel od jedného lôžka, je veľký a môže obsahovať jednu alebo dve obliečky na vankúše. Je ideálny pre postele na spanie, rozkladacie pohovky, ako aj pre 1 a pol lôžka a samostatné lôžka. Rozmery týchto súprav sú nasledovné: prikrývka - 145x215 cm, obliečka na vankúš - 70x70 cm, plachta - 180x220 cm, taška na plachty je ideálna na výrobu lôžok s nízkym matracom. Prítomnosť malého matraca zabezpečí jednoduchosť zastrčenia hárku a elimináciu jeho posunu počas spánku. Tiež také súbory pre sen nie len jeden, ale aj dvaja ľudia môžu byť použité. Je pravda, že druhá možnosť nie je dosť praktická: pre dvoch dospelých je dosť ťažké, aby sa zmestili pod jednu a pol spiacu deku.

Manželské postele

Moderné dvojdielne súpravy pozostávajú z nasledujúcich textílií: 2 obliečky na vankúše (70x70 cm), prikrývka (175x215 cm), plachta (180x220 cm). Takéto modely sú ideálne pre manželské postele s akoukoľvek výškou matraca. Zvyčajne používajú páry: pod veľkou prikrývkou sa dvaja dospelí ľahko hodia. Vhodné pre hostí, ktorí sedia na pohovke s výsledným 2-lôžkom na spanie a relaxáciu. V modernom trhu posteľnej bielizne sú tieto modely považované za najobľúbenejšie. Preto sú vyrobené zo širokej škály materiálov, vrátane drahých bambusových a ľanových tkanín.

Manželské postele sú vhodné aj na postele, na ktorých spí malé dieťa a rodičia. To je ideálne pre rodiny, kde dieťa v noci nespí dobre alebo pre rodiny s novorodencami.

Európskych noriem

Posteľné súpravy s označením "euro" sú ideálne pre manželské postele s vysokým matracom. Vzhľadom k veľkej veľkosti eurobankovky je veľmi ľahké tankovať pod matrac, čím sa eliminuje jeho premiestnenie. Európsky štandard posteľnej bielizne má nasledovné parametre: prikrývka - 200x220 cm, obliečka na vankúš - 70x50 cm (alebo 70x70 cm), plachta - 220x240 cm. Charakteristické rysy takýchto súprav zahŕňajú možnosť použitia pre neštandardné pohovky alebo postele. Napríklad pre oválne lôžka. Napriek neobvyklému tvaru čalúneného nábytku, jeho zakrytie s euro-listom sa nezdá byť zložité. To isté platí pre sedacie súpravy so zakriveným zadkom: vzhľadom na veľkú veľkosť plachty bude úhľadne ukrytá pod posteľnými textíliami.

Euro Maxi - veľkosť King

Charakteristickým znakom súprav Euro-maxi je zväčšená veľkosť obliečky. Jeho parametre sú 220x240 cm (na rozdiel od zvyčajného eura s rozmermi 200x220 cm). Hlavnou výhodou veľkého poťahu je jeho jednoduché použitie pre veľkú posteľ. Okrem toho, na umiestnenie neštandardnej prikrývky 220x240 cm v obyčajnom obliečke jednoducho nebude fungovať. Takéto modely sú ideálne pre luxusné manželské postele. Zabezpečia pohodlie spánku pre vysokých ľudí, pre ktorých modely s bežnými parametrami eura nemusia stačiť. Okrem toho prinesú do spálne osobitnú estetickú príťažlivosť: krásna veľká deka je ideálna pre akúkoľvek posteľ. Nevýhody zahŕňajú ťažkosti pri hľadaní takýchto modelov. Nie každý výrobca ich ponúka. Nájdete ich iba v európskych a amerických spoločnostiach. Pretože takéto výrobky sú obľúbené práve v zahraničí.

Detské a dospievajúce posteľné prádlo

Dôležitým rozdielom v posteľových súpravách pre deti a dorast je menšia veľkosť obliečok na vankúše - 40x60 cm, čo je dôvodom na použitie menších vankúšov kvôli anatomickým vlastnostiam. V opačnom prípade súpravy pre deti na bežné postele (nie detské postieľky!) Majú veľkosť jednotlivých sád. Ale pre tínedžerov si môžete vyzdvihnúť podobné posteľné súpravy s vlastným vankúšom a identickými jednolôžkovými alebo jednolôžkovými posteľami a posteľnou bielizňou. Pri výbere takýchto modelov by sa mala venovať osobitná pozornosť certifikátom špecifikovaným výrobcom. Na ich šitie sa často používajú tkaniny s jasnými vzormi. A tak, aby sa farba z látky nezmizla a bola neškodná, musíte sa o tom presvedčiť preskúmaním podrobného opisu výrobkov a potvrdením ich bezpečnosti špeciálnymi certifikátmi.

Ponúka posteľnú bielizeň pre novorodencov

Pokiaľ ide o lôžka pre najmenších, majú často neštandardné veľkosti, pretože nie sú na bežnej posteli, ale v postieľke. Štandardné veľkosti pre takéto modely sú: obliečka na obliečky - 110x150 (je tu aj variant 112x147), obliečka na vankúš - 40x60 (alebo 40x40), posteľná bielizeň - 120x150. Modely európskej výroby majú niekoľko ďalších parametrov: obliečka na vankúš - 40x60, prikrývka - 100x120, posteľná bielizeň - 120x170. Preto pri nákupe zahraničného tovaru by sa mali brať do úvahy také dimenzionálne rozdiely, aby nedošlo k strate peňazí pri výbere detskej postieľky. Mnohé súpravy sa predávajú spolu so špeciálnymi obmedzovačmi, ktoré sú inštalované po obvode postieľky vo vnútri (napríklad sú tam súpravy so stranami od Ikea). Odstránia nebezpečenstvo nárazu dieťaťa na drevené prvky, keď bude hrať alebo počas spánku. Zátka má zvyčajne vzhľad tenkých vankúšikov so spojenými kravatami.

Tipy pre výber hotových zostáv

Na výber vhodnej sady je potrebné venovať osobitnú pozornosť použitým vankúšom, prikrývkam. A aby sa list ľahko a jednoducho doplnil, mali by ste tiež zmerať matrac postele (alebo lôžko na pohovke). Odporúča sa vybrať súpravy s vankúšmi na vankúše s plnou veľkosťou. Koniec koncov, pri kúpe štvorcových vankúšikov 60x60 cm, budú musieť byť zviazané (alebo ešte lepšie lemované) do veľkosti obdĺžnikových vankúšov o veľkosti 40x60 cm, pričom veľkosť prikrývky by mala zodpovedať veľkosti použitej deky. Ak sa použijú naraz dve jednorazové alebo jednorazové prikrývky, majitelia by si mali vybrať jednu rodinnú súpravu alebo si kúpiť dve identické prikrývky z jednej alebo jednej polovice. Pokiaľ ide o list, jeho parametre by mali byť o 10-15 cm väčšie ako veľkosť matraca (alebo viac s vysokým matracom). To zaistí jednoduchosť upevnenia pásu a zabráni jeho pohybu nadol, posunu počas spánku. List s elastickým pásom je tiež zvolený podľa podobnej schémy, pretože musí mať rezervu, aby sa dal na matrac.

Pri nákupe posteľnej bielizne zo Spojených štátov, zvážte uvedené rozmery v palcoch. Súčasne sa americké kity trochu líšia od ruských.

Nezávislá úprava detskej postieľky

Pre samo-šitie kit posteľ pre dospelých nevyhnutne potrebujú šijací stroj. Odporúča sa používať model s overlockom. Ďalšie spracovanie okrajov látky vylúči jej satinizáciu v budúcnosti. Práca bude tiež vyžadovať centimeter a pravítko. Pomocou centimetra sa meria v súčasnosti používané lôžko (odstránené z podstielky). Takýto trik pomôže šiť perfektný set. Ale pomocou pravítka budete musieť urobiť vzor markup. Pre pohodlie pri značkovaní na veľkom kuse látky môžete použiť mäkkú kriedu, zvyšky alebo špeciálny textilný fixer (napr. Časom umývateľný alebo miznúci). Samotný marker musí byť zvolený v inej farbe ako tkanina. Pokiaľ ide o nite, budú fungovať bežné šijacie nite, prispôsobené pozadiu použitej tkaniny.

Ako si vybrať látku

Pri šití súpravy je potrebné zvoliť tkaninu, ktorá zohľadní jej vlastnosti a vzhľad:

 • kaliko;

Najobľúbenejší materiál vďaka použitiu zosilnených priadzí a jednoduchému tkaniu. Dlho dosť slúži dobre znáša časté umývanie. Pravda, nemá lesk ani špeciálnu mäkkosť.

 • bambus;

Originálne plátno, ktoré má hustú väzbu. Zároveň však samotná tkanina má malú hmotnosť. Toleruje umývanie. Špeciálna kvalita pásu je jeho antimikrobiálne vlastnosti.

 • satén;

Drahá tkanina, ktorá sa líši zvýšenou odolnosťou voči opotrebeniu. Je vyrobený z dvojitých nití, tkaných - skrútených. Vďaka týmto vlastnostiam má maximálnu životnosť. Povrch materiálu má lesk.

 • jacquard;

Tenká, ale veľmi trvanlivá tkanina s objemovým tkaným vzorom. Toleruje umývanie. Môže mať mierny lesk, skôr mäkký.

 • ľanové tkaniny;

Kvalitná ľanová tkanina má pevnú väzbu. Nemá lesk a dokonca vyzerá hrubý. Má významnú váhu. Pravda, môže slúžiť mnoho rokov.

 • Baptiste.

Ľahká tkanina s voľnou väzbou. Má atraktívny vzhľad (bez lesku), skôr mäkký. Odlišuje sa však v krátkej životnosti.

Hodvábne a saténové súpravy sú vďaka svojej brilancii veľmi atraktívne. Samotný materiál je však ťažké pripraviť na šitie, okrem toho majú takéto zostavy tendenciu neustále sa meniť kvôli svojej „klzkosti“.

Rozmery a rezanie vankúše

Odporúča sa kúpiť látku na šitie až po výpočte veľkosti požadovaného rezu. Tým sa eliminuje prekrytie materiálu a veľký počet zvyškov. Výpočet šírky sa vykonáva podľa nasledujúcej schémy: 1,5 cm na bráne a lemovanie (tak, aby sa tkanina nevalila) na oboch stranách + veľkosť šírky vankúša. To znamená, že pre vankúš 60x60 cm je potrebný strih tkaniny so šírkou 63 cm (1,5 + 60 + 15). Dĺžka sa vypočíta takto: 1,5 cm pre otočenie a lemovanie pre dve strany + dve dĺžky vankúša + 20 cm pre ventil vo vnútri (pre upevnenie vankúša). Pre vankúš 60x60 cm budete potrebovať strih s dĺžkou 143 cm (1,5 + 60 + 60 + 20 + 1,5). Samotné šitie sa vykonáva podľa nasledujúcich pokynov:

 1. Utiahnutie bočných častí tkaniny (1,5 cm): na každej strane musíte urobiť 2 otočky 5 cm a potom otočiť ručne (zjednodušiť ich prešívanie). Šité bočné časti.
 2. Železné žehliace miesta ohýbajú tkanivo (na okraji vankúša a na ventile). Poklepte na ventil ručne.
 3. Odklopte obliečku na vankúš zloženú na polovicu ručne (spolu s poznámkou na klapke). Steh.
 4. Odstráňte pomocné závity (používané na označenie).

Rozmery a rezná deka

Ak chcete vytvoriť prikrývku s dierou v dolnej časti, budete musieť pripraviť rez tkaniny s nasledujúcimi parametrami:

 • Šírka zahŕňa dve šírky použitej deky + 20 cm (10 cm pre závity na oboch stranách);
 • Dĺžka zahŕňa dve dĺžky použitej deky + 20 cm (10 cm na každej strane pre bránu a lemovanie).

Voliteľne môžete pridať 5 cm na dĺžku a šírku tak, aby sa deka mohla vo väčšej miere zmestiť dovnútra. Obvykle však takéto doplnky vedú k tomu, že sa pohybujú vnútri obliečky a nepohodlia ich ukrývania. Samolepiace prikrývky sú nasledovné:

 1. Rez je zošitý na každej strane, aby sa eliminovala saténová tkanina. Je potrebné urobiť 2 otočky po 3 cm, ručne odložiť závity závitu. Potom je tkanina zošitá strojom a pomocné vlákna sú odstránené.
 2. Pripravená tkanina sa zloží na polovicu (pozdĺžne). Tkanina zložená na polovicu sa odporúča žehliť.
 3. Šité dve šírky a jedna dĺžka tkaniny.
 4. Umiestnenie otvoru pre deku je označené. Odporúča sa ponechať asi 15-20 cm.
 5. Zostávajúce nezosieťované časti sú zošité podľa značiek umiestnených na otvore na kryte.

Ako šiť list s gumičkou

Celá zložitosť šijacích listov na elastickom páse je potreba zostaviť okraj produktu pre šitie elastického materiálu. Práca bude vyžadovať rezanie tkaniny, vypočítané podľa nasledujúcej schémy:

 • šírka výrezu zahŕňa šírku použitej deky + 60 cm (z centrálnej časti, ktorá bude položená na matrac, je potrebné označiť 30 cm na oboch stranách na výrobu bočnej strany na matraci);
 • dĺžka rezu zahŕňa dĺžku prikrývky + 60 cm (na každej strane by sa malo pridať 30 cm od každej strany).

Po dokončení značenia sa vytvorí druh kríža, z ktorého sa bude šit. Dĺžka gumy je zvolená nasledovne: 2 dĺžky + 2 šírky deky: 2. To znamená, že jej dĺžka bude polovica obvodu matraca. Krejčovstvo sa vykonáva takto:

 1. Každá hrana je skrútená 2 krát 2 cm a prešitá (na vylúčenie saténovej nite).
 2. Na morskej strane sú časti, ktoré budú v budúcnosti umiestnené na zvislých okrajoch matraca, zošité.
 3. Obvod prijatého listu sa zvinie 3 cm a prešíva. Ďalej sa vo výslednom ventile umiestni guma. Preto je potrebné ponechať malý otvor na navlečenie.
 4. Cez ventil prechádza guma (napríklad s kolíkom).
 5. Okraje gumy sa prešité. A otvor, ktorý zostal pre jeho navlečenie, je opatrne šitý ručne.

záver

Moderná posteľná bielizeň sa vyrába v rôznych veľkostiach. To značne zjednodušuje výber vhodných súprav, ktoré možno ľahko použiť pre vašu posteľ alebo pohovku. Vyrobené sú modely z rôznych tkanín. Niektoré z nich sú pozoruhodné odolnosťou voči opotrebeniu, niektorými mäkkosťou a netradičným tkaním. Ale pre najdlhšie použitie vybranej (alebo zosieťovanej) súpravy je potrebné študovať pravidlá starostlivosti o materiály. A pri výbere detských a dospievajúcich postelí by ste mali navyše preskúmať informácie o certifikácii výrobkov a ich bezpečnosti. Môžete tiež šiť krásnu a praktickú súpravu sami. Pomocou našich presných inštrukcií môžete ľahko urobiť dobrú posteľnú bielizeň pre dospelých. Popísané majstrovské kurzy sú vhodné aj na šitie detských alebo dospievajúcich súprav. Aby ste ich vytvorili, použite naše vzorce a jednoducho nahraďte potrebné čísla.

Pozrite si video: CO JE TO LÁSKA? - Lucie Bílá, zpěvačka,14. 3. 2013 (Apríl 2020).

Zanechajte Svoj Komentár