Celoročné tieni odolné kvety pre záhradu kvitnúce celé leto

Záhradný dizajn - komplexný fenomén. Každý, kto rešpektuje letného rezidenta, majiteľa pozemku nachádzajúceho sa okolo domu, chce tento priestor usporiadať čo najkrajšie. Ale ak je "mŕtvy" dekor ľahko umiestniť takmer kdekoľvek, potom žijú okrasné rastliny nie. Najčastejšie potrebujú svetlo, niektoré ďalšie špeciálne podmienky. Shade-milujúci a tieň-tolerantné trvalky kvety pre záhradu, kvitnúce celé leto, bude riešiť väčšinu z týchto problémov.

Charakteristika rastlín, ktoré milujú tieň

Čím viac stromov v záhrade, prístavby, altány, tým vyšší plot, dom, samotná lokalita, tieň bude. Kvety tolerantné voči tieňom alebo sciogeliophytes sú tolerantné k trvalému alebo periodickému tieňovaniu, na rozdiel od tých, ktoré milujú svetlo - heliofytov. Konštantne nízke svetlo ovplyvňuje vzhľad rastlín:

 • listy tieňovo milujúci obojstranný, fotofilmový - rovnostranný;
 • tieni tolerantné kvety takmer vždy majú široké, veľké listy a vzdialenosť medzi nimi je veľká;
 • kvety rastúce v tieni sú zdobené hladkými listami, zatiaľ čo svetlo milujúce listy sú zložené, textúrované;
 • listy tienistých rastlín - matné, s nedostatkom vlhkosti vädnú rýchlejšie;
 • koreňový systém milostného odtienenia sa zvyčajne nachádza pod povrchom pôdy, samotný podzemok je hrubý.

Pri určovaní stupňa osvetlenia určitého miesta v danej oblasti sa riadia nasledujúcimi parametrami:

 • tieň - svetlo je menej ako dve alebo tri hodiny denne;
 • zriedkavý tieň - priestor umiestnený pod voľnými korunami záhradných stromov, väčšina známych kvetov tu rastie a prináša ovocie;
 • penumbra - slnečné lúče osvetľujú plochu viac ako tri alebo štyri hodiny, zvyčajne ráno alebo večer;
 • hlboký tieň - nachádza sa v blízkosti budov, plotov, slnečného svetla tam neprenikne vôbec, čo je prijateľné pre veľmi málo druhov.
  Veľa tráva a krajiny pokrývajú druhy, kríky a popínavé rastliny, ihličnany a paprade sa cítia skvele v tieni.

Pri výbere dekoratívnych trvaliek pre tieň, je potrebné poznamenať, že niektoré miesta sú jasne osvetlené na jar, ale tieň na jeseň, sú na slnku ráno, v tieni večer.

Populárne tieň-milovať rastliny pre dacha

Existuje veľa vhodných pre pestovanie v krajine dekoratívne trvalky, ktoré sa cítia dobre v tieni. Obvykle sú rozdelené do skupín:

 • kríky - majú veľmi odlišné výšky, sú zasadené v skupinách, jednotlivo, ako "živý plot";
 • zakrpatené trávy, hrajú úlohu výsadby na mieste;
 • kvety - priemerná "výška" sa pohybuje od 15 do 40 cm, ľahko sa stávajú jasným akcentom záhradnej kompozície.

Na svojom pozemku úspešne rastú záhradné pelargónie a Volzhanka, dicentre a aquilegia, hortenzie a hostia, Magonia a Derain, Geicher a Klopogon, Brunner a Rodgers, papraď a Akindia, Buzulnik a Astilba, skalník a privát.

Aquilegia

Aquilegia sa tiež nazýva orol alebo povodie, nazývané viacročné bylinky. Existuje viac ako 120 druhov tejto rastliny, ale pestuje sa iba 35. Listy sú na dlhých stopkách, kvety väčšiny druhov sú osamelé, visiace, modré, biele, malinové, žlté Kohler, sú tu aj dvojfarebné kvety. Semená z aquilegie sú malé a môžu sa šíriť delením kríka. Rastlina sa cíti dobre v polostrove, vlhkej voľnej pôde, začína kvitnúť od druhého roku života, ale zachováva si vysoký dekoratívny efekt asi päť rokov a ľahko vytvára hybridy počas krížového opelenia. Populárne odrody: obyčajné, ventilátor, modrá, zlatá, olympijská, kanadská. Doba kvitnutia je 20-35 dní, jeden kvet žije dva alebo tri týždne, vyzreté semená sú jedovaté.

Záhradné pelargónie

Záhradné pelargónie alebo žeriav je polořadovka-krovinorezu, odolné voči suchu, nebojí sa mrazu. Asi 400 druhov patrí do muškátov, ale 12 sa pestuje v záhrade, z ktorých väčšina má rozrezané listy s dlhými stopkami, kvety majú päť okvetných lístkov. Najčastejšie vysadené sú tieto druhy, ktoré milujú tieň: krvavočervený, močiar, les, veľké korene, močiar. Väčšina pelargónie kvitnú asi mesiac, odporúča sa pristávať na ostrovoch. Dekoratívna kvetina si zachováva 8-11 rokov, po ktorej uprostred postupne zomrie. Rastlina potrebuje dobrú drenáž, úrodnú pôdu, mierne zalievanie, čiastočný tieň.

Pri nákupe sadeníc pelargónie, mali by ste sa uistiť, že tento druh je určený pre pestovanie pod šírym nebom, a nie v podmienkach domu, skleník.

Volzhanka

Aruncus dioecious, tiež nazývaný Volzhanka, je ideálny pre tienisté oblasti záhrady. Kríky dosahujú výšku dva metre, metre široké, majú krémovo biele kvetenstvo vo forme dlhých latiek, pernaté "roztrhané" listy. V prírodnom prostredí je 12 druhov. Aruncus kvitne o niečo viac ako dva mesiace (jún - júl), ale zachováva si krásny vzhľad až do neskorej jesene. Na jednom mieste Volzhanka rastie do 18-20 rokov, len mladé rastliny sa odporúča šíriť delením Bush. Pestované zo semien môže kvitnúť najskôr v treťom roku života. Najobľúbenejšie pestované druhy: kokorischelistnaya, alpine.

Suché latky z arunkusu sa používajú v zložení zimných kytíc - mali by sa sušiť v tieni, s dobrou ventiláciou.

hortenzie

Hortenzie zahŕňajú viac ako 70 druhov, ale najbežnejšie sú druhy stromov (odrody Sterilis, Annabel, Grandiflora), listnatých (odrôd výrazu, mätkorytka), paniculata (odrody Matilda, výhonky, kushu, Yunik) a tiež chereshkovaya, odroda, popol, žiarivý. Rastlina je vhodná na vytváranie živých plotov, dekorácií veľkých priestorov. Kvitnúce hortenzie vysadené v tienistých oblastiach, dlhšie ako na slnku. Kvety samotné - biela, modrá, ružová, vínová alebo fialová, zhromaždené v kvetenstvách. Výška kríka, v závislosti od typu, je 0,7-3 m, medzi hortenziami sú lianas (napríklad petiolian). Na jar, predtým, než púčiky kvitnú, je potrebné prerezávať - ​​tento postup robí kvitnutie najviac sviežim.

Heuchera

Vytrvalá geyhera bude zdobiť tie najčistejšie časti záhrady s jasnými listami. Výška rastliny je asi 0,5 metra, kvety vyzerajú ako latky bielej alebo ružovej farby, kvitnutie sa vyskytuje od začiatku júla do polovice septembra. Miesto výsadby sa vyberá v závislosti od odrody: V tieni sa vysádzajú zemiaky s tmavozelenými, svetložltými listami, polotienené prelamované prikrývky budú vyhovovať farebným vzorkám. Odporúča sa pestovať v neutrálnych pôdach, kopcoch, rastlinách na mulčovanie na zimu. Niektoré odrody geyher sú schopní zmeniť farbu listov dva alebo tri alebo viackrát za sezónu, meniť záhradné dekorácie. Populárne odrody: shake-up, krvavočervený, hybridný, valcový, americký, malý kvet.

hostiteľ

Khosta - jedna z najviac nenáročných okrasných záhradných rastlín. Jej listy sú srdcovité alebo úzke, matné alebo lesklé, pevné alebo pestré. Kvety pripomínajú zvony modrastej, fialovej, bielej, ružovej farebnej schémy, ktorá sa nachádza na dlhých stopkách. Na rovnakom mieste hostiteľ rastie bez problémov až do 25-30 rokov, každý rok stále viac dekoratívne. Všetky odrody sú rozdelené na zakrpatené - do 25 cm, stredné - do 50 cm, veľké - 70 cm a viac. Neodporúča sa nastaviť hostiteľa na slnku - dekoratívnosť lístia sa znižuje. Rastlina je náročná na vlhkosť, pretože pôda je starostlivo mulčovaná ihlami.

Ak sa plánuje šíriť na hostiteľa, v lete sú všetky jeho listy odrezané, potom nové zásuvky rastú veľmi rýchlo.

Astilbe

Astilbe má krásne lesklé listy, našuchorené kvety. V prírode je viac ako 40 druhov, ale v kvetinárstve sa používa viac ako 10. Rastlina sa klasifikuje podľa farby kvetov - biela (diamant, lavína, bergkristall), bielo-ružová (Brunhilda, Európa, Američan), bohatá ružová (Gloria, granát, cattleya) ), červená (glute, Vesuv, foyer), fialová (opál, Siegfried, ametyst). Výška Astilba je 30-120 cm, v závislosti od druhu. Kvitnutie sa vyskytuje od júna do septembra, listy zostávajú dekoratívne až do konca jesene. Transplantácia je potrebná každé tri až päť rokov - stará rastlina je rozdelená na časti na jar, semená sa šíria veľmi zriedka.

papraď

Kapradiny sa cítia skvele ako na mierne zatienených záhonoch, tak aj pod vysokým ihličnanom. Výška rastliny je 25-50 cm, pričom tieto druhy dreva sa vyznačujú najväčšou dekoratívnosťou: lesy, škrabky, práčky, nomád, listovník, adiantum, holoculer. Fern je zasadená na jeseň alebo na jar, je zažíva silné sucho dobre, nevyžaduje špeciálne podmienky pre normálny rast. Ak je rastlina presadená z lesa, potom sa spolu s ňou odporúča vziať si malú lesnú pôdu tak, aby aklimatizácia na novom mieste bola čo najúspešnejšia. Reprodukcia sa vykonáva pučaním, delením kríka, ako aj spór, ktoré dozrievajú na spodnom povrchu listov.

Actinidia (colomickt)

Actinidia sa vzťahuje na listnaté vinice, má pestrofarebné listy, má tendenciu stočiť sa, pričom sa spolieha na akýkoľvek zvislý alebo šikmý povrch. Výška zariadenia - až sedem metrov. Z actinidia môžete získať chutné plody, nejasne pripomínajúce kivi. Na tento účel sa samičie a mužské kópie vysádzajú vedľa seba - odporúča sa používať sadenice mladšie ako štyri roky, pretože staršie korene sú chudobné. Kolomikta je mrazuvzdorná, rozmnožovaná vrstvením, menej často štepením semenami. Výsadba je povolená na slnku av čiastočnom tieni, prerezávanie sa vykonáva v polovici mája, v septembri. Plody sú jedlé, dozrievajú v auguste až septembri.

Rogers

Rogers nie je vôbec vyberavý na to, aby si vybral miesto rastu - je vhodný ako pre hluchých tieňov, tak aj pre teplé slnečné oblasti. Zriedkavý tieň bude v ideálnom prípade vyhovovať - ​​na príliš tmavých miestach sa kvitnutie nestane hojným. Táto bylinná rastlina má malé ružové, biele, bórové kvety, zhromaždené v kvetenstvách, listy sú lesklé, pripomínajúce javor alebo gaštan. Najobľúbenejšie: bezinky, popolistnaya, konskokastanolistnaya. Reprodukcia produkovaná delením krovia alebo jeho odrezkov, vrúbľovanie. Ak sa výsadba vykonáva na jeseň, Bush rýchlo dosiahne veľké veľkosti. Počas obdobia kvitnutia by mali byť rogersi kŕmení v teplom mulčovaní.

Ligularia

Buzulnik sa môže stať jedným z najjasnejších akcentov každej záhrady. Je zasadená na brehoch rybníkov a plantážnikov, v najviac tienistých rohoch lokality. Tam je až 150 druhov v Buzulnik, ich výška je 50-250 cm, farba listov je svetložltá, tmavo zelená, červená, niektoré druhy meniť farbu listov na jeseň. Kvety samotné - väčšinou žlté, podobné sedmokrásky alebo zhromaždené v predĺžených kvetenstvách. Bežné druhy: vrubové (odrody Desdemona, Othello, oranžová kráľovná), buzulnik Przewalski (javorové listy, raketa). Kvitnutie trvá 20-30 dní, v jasnom slnku kvety a listy vädnú, ale rýchlo sa zotaví, keď príde tieň. Transplantácia sa vyžaduje každé štyri až päť rokov, v horúčave je potrebné hojné zalievanie.

Brunner („Zabudni na mňa“)

Brunner alebo nebothora patrí do bylinných trvaliek, má len tri druhy. Z nich sa v záhradách pestujú len listnaté a sibírske. Výsadba rastlín je žiaduca v miestach, kde slnko svieti ráno a po obede tieň padá. Pobrežie nádrží sú optimálne vhodné, kde sa za každého počasia udržuje konštantná vlhkosť pôdy. Výška rastliny je 20-60 cm Brunners sú v tvare srdca, farebne zelená, ale častejšie sú pestré, s bielymi alebo modrastými škvrnami. Vyblednuté listy sa musia pravidelne odstraňovať. Kvitnutie sa vyskytuje koncom mája - júna, takmer mesiac, kvety sú drobivé, modrasté, semená začínajú dozrievať od konca júna. Rozmnožte stopku semien alebo rozdeľte krík.

Klopogon ("cimicifuga")

Klopogon alebo tsimitsifuga - húževnatá, chladuvzdorná, nenáročná, elegantná trvalka. Je schopný rásť na jednom mieste viac ako 20 rokov, rastie do výšky 60-180 cm. Kvety sú zbierané v kvetenstvách, maľované v krémovo-bielej, ružovkastej farbe, majú nepríjemný zápach, kvitnutie začína koncom augusta, keď väčšina rastlín vybledla. Najlepšie miesto na výsadbu sú mokré tienisté zákutia záhrady. Je dôležité vedieť, že všetky prípady sú jedovaté - pristátie, orezávanie, iná starostlivosť by sa mala vykonávať pomocou gumených rukavíc. Odrody: jednoduché, rozvetvené, racemóza.

Korene bujónu zimitsifugi má vlastnosť vystrašiť mnoho druhov hmyzích škodcov.

Dicentra ("zlomené srdce")

Dicentra, ktorej kvety pripomínajú malé srdcia rôznych farieb, dobre rastie v záhrade aj na parapete. Rastlina má prelamované listy, preferuje vlhkú pôdu, vysoko kvalitnú drenáž, dusíkaté hnojivá. Ak zasadíte dicentre na slnku, bude Bush malý, ale bude kvitnúť čoskoro, v tieni to bude rásť väčšie, bude kvitnúť na dlhú dobu. Na jednom mieste „zlomené srdce“ rastie dobre až do piatich rokov, po ktorých sa odporúča transplantácia. Reprodukcia sa vykonáva rezaním, rozdelením kríka, prinajmenšom - výsadbou semien. V závislosti od druhu sa výška kvetu pohybuje od 20 cm do 3 metrov. Populárne odrody: krásne, "zlaté slzy", elegantné, nádherné, klobúkonosnaya.

Ako sa starať o tieňové rastliny

Starostlivosť o tieňovú vegetáciu sa mierne líši od starostlivosti vyžadovanej trvalkami, ktoré dávajú prednosť slnku. Pôda v tienistých oblastiach v blízkosti rybníkov, plotov, budov viac mokré, ale pod baldachýnom vysokých stromov - suché, pretože svieža koruna takmer neprejde vodou. Takže po zalievaní vlhkosť nezanecháva pôdu čo najdlhšie, mulčovanie sa vykonáva pomocou pilín, ihličia, suchej trávy a umelých netkaných materiálov. To je obzvlášť dôležité, keď sa záhrada nachádza v horúcej, suchej oblasti.

Kučeravé odrody musia poskytnúť možnosť "plaziť sa" na stene domu, altány, lipnúť na špeciálne nahradené mreže. Druhy, ktoré môžu nadmerne narastať, si vyžadujú obmedzenie vo forme korenia na 30-50 cm hlboké kúsky bridlice, plastu atď. Riedenie, odstraňovanie burín, uvoľňovanie, prerezávanie, včasné presadenie, kontrola škodcov a prevencia chorôb sú tiež nevyhnutné pre väčšinu trvaliek na záhradách.

V horúcom lete je potrebné hojné zavlažovanie aj pre kvety rastúce v rohoch, kde slnečné svetlo sotva preniká. Voda by nemala byť ľadová - je žiaduce, aby sa mierne zohriala na slnku. Dôležitá je aj kvalita samotnej pôdy - pôda sa odporúča úrodná, dobre odvodnená, obohatená o humus, kompost a skladovacie hnojivá. Top dressing je nevyhnutný počas celého obdobia rastu - od vzhľadu prvých letákov, kvitnutia pukov, až po úplné dozrievanie ovocia a semien. Úroveň kyslosti sa volí individuálne pre každý typ - vhodné zloženie sa „nabíja“ priamo do pristávacieho otvoru.

Tieňomilné rastliny sú zasadené v skupinách na mixážnych pultoch, alpských šmýkačkách, horolezectve - pozdĺž plotov, budov, veľkých - ako pásomnice, živé ploty. Populárna je aj výsadba podľa určitého vzoru: keď sa očakáva, že zo všetkých strán sa očakáva kontrola kvetinového záhonu, v strede sa vysadia najvyššie druhy, potom stredná, na okraji nízka alebo trpasličí. Kvetinová kompozícia je monochromatická, kontrastná, vyrobená v podobných farbách. Je dôležité zvoliť vegetáciu tak, aby kvetinový záhon mal najviac dekoratívny vzhľad od jari do neskorej jesene - keď niektoré trvalky kvitnú, iní budú kvitnúť, aby ich nahradili. Ak je to žiaduce, kvety, najmä ampelous, sú umiestnené v kvetináčoch na verande, vertikálne viacvrstvové kvetinové záhony - konštantné zalievanie je veľmi dôležité tu.

záver

Aby jednotlivé miesta v tienistej záhrade nezostali prázdne, sú vysadené vhodnou vegetáciou. Nenáročný, dlho kvitnúce trvalky dobre rastú, kvitnú v tieni domov, prístreškov, pod priemernou hustotou koruny ovocia, ozdobných listov a dokonca ihličnanov. Medzi nimi sú zakrpatené a obrie, vzpriamené a ampelous, ktorý vám umožní vybrať najvhodnejší druh vytvoriť najkrajšie krajiny design každej záhrady.

Zanechajte Svoj Komentár