Dokončenie balkónovej šindľovej dosky urobíte sami

Väčšina štandardných apartmánov má balkóny a lodžie. Takéto priestory sa berú do úvahy v celkovej ploche, ale nie vždy majú správny vzhľad. Ak chcete vytvoriť skutočnú oddychovú miestnosť, v ktorej môžete dať hojdacie kreslo, vytvoriť skleník, stačí dokončiť povrchy. Jedna z najobľúbenejších možností - šindľové balkónové obloženie. Práca s prírodným materiálom nezaberie veľa času a úsilia. S minimálnymi skúsenosťami a vhodnými nástrojmi môže byť vnútorné obloženie vyrobené nezávisle.

Vlastnosti materiálu

Drevené obkladové dosky sa používajú na výzdobu interiéru. Každý z týchto typov má vynikajúci výkon, atraktívny vzhľad. Prírodný materiál sa ľahko montuje vďaka špeciálnym zámkom na každom prvku. Profilované dosky môžu byť vyrobené z akéhokoľvek druhu a druhu dreva. Častejšie sa používa borovica, dub, vápno šindľa.

Drevené panely sú veľmi plastové, čo uľahčuje ich spracovanie. Pri inštalácii, opravách jednotlivých položiek môžete použiť ručné nástroje. Špeciálna konfigurácia poskytuje množstvo výhod pre obloženie stien. Pohodlná šírka a hrúbka, charakter panelov má pozitívny vplyv na hmotnosť materiálu. Jedna osoba môže zvládnuť inštaláciu kompaktných lamiel, nie je potrebné montovať silný rám a preťažiť základňu pre inštaláciu drevených častí.

Panely sú osadené do drážok a drážok, drevené dosky sa prekrývajú s priblížením 5-8 mm. Tým sa zabráni vzniku medzier pri zmene teploty a vlhkosti. Vďaka špeciálnym upevňovacím prvkom, kovovým svorkám, na obkladových plochách je vylúčený vzhľad stúpania, trhlín a iných deformácií. V tomto prípade sú všetky upevňovacie prvky ukryté za hladkým dekoratívnym povrchom.

Výhody a nevýhody dokončenia balkónovej šindľovej dosky

Akýkoľvek druh materiálu sa ľahko a rýchlo montuje bez veľkého množstva odpadu a prachu. Stačí spojiť panely navzájom a nainštalovať ich na latu. Na presklenom balkóne je možné pracovať kedykoľvek počas roka. Veľký výber tvarov a farieb nástenného obloženia umožňuje vytvoriť puzdro v súlade s dizajnom hlavnej miestnosti. Dokončenie vnútorných stien balkóna drevenými lamelami má tieto výhody:

 • Materiál šetrný k životnému prostrediu nevypúšťa škodlivé látky do životného prostredia. Je to úplne bezpečné.
 • Prírodné drevo má atraktívny vzhľad, zapĺňa miestnosť komfortom.
 • Panely s vysokou pevnosťou majú dlhú životnosť, dokonca aj v nepriaznivých podmienkach nevykurované priestory.
 • Móda na obloženie stien, strop s prírodnými panelmi bude vždy relevantný.
 • Pre zvýšenie odolnosti voči vlhkosti, požiarnej odolnosti, zvýšeniu pevnosti, budú potrebné minimálne opatrenia.
 • Vynikajúce tepelno-izolačné vlastnosti hustého materiálu umožňujú použitie lodžie v zime.
 • Nízke náklady v porovnaní s inými modernými dokončovacími materiálmi.

Nevýhody dokončenia balkóna so stromom sú zanedbateľné a ľahko odnímateľné. Prípadnému vytvoreniu plôch a hnilobných povrchov je možné zabrániť a zabrániť im pomocou špeciálnych impregnácií a škvŕn počas fázy inštalácie. Odstránenie deformácií a deformácií môže, ak dobre izoluje steny. K negatívnym aspektom patrí aj zníženie plochy balkóna o 5-10 cm, čo je veľký problém pre malé lodžie, ako v chruščovských domoch.

Ak sa plánuje využiť balkón ako obývacia izba, bude vyžadovať ďalšiu izoláciu.

Druhy obloženia

Špeciálna doska pre povrchové úpravy môže byť rôzneho typu, napriek tomu, že je vyrobená podľa jedného princípu. Klasifikujte materiál na základe typu dreva, všeobecných vlastností. Po prejdení všetkými výrobnými etapami je obloženie triedené podľa určitých štátnych noriem. Detekcia prítomnosti živicových vreciek, prasklín, uzlov, modrá. Panely sa delia na tieto odrody:

 • Extras. Špičkový materiál. Nie sú povolené najmenšie otrepy, panel nepotrebuje ďalšie spracovanie.
 • Trieda A. Tam môžu byť 2-3 uzly a čipy v blízkosti 1 m produktu. Predná časť môže byť v mikrotrhlinkách. Čipy sú povolené na konci, ale nie viac ako je šírka dosky. Menší obsah oleja v ihličnatých výrobkoch je povolený.
 • Trieda B. Praskliny a niekoľko padajúcich uzlov sú povolené s priemerom nie väčším ako 2 cm. Je povolená nerovnomerná farba a vzor. Modrá je vylúčená.
 • Trieda C. Neexistujú žiadne obmedzenia pre všetky parametre okrem hniloby. Prostredníctvom trhlín, veľkých vreciek živice, klíčenia, rozdielov vzoru, sú povolené rozsiahle poškodenia škodcami.

Podľa typu dreva sa podšívka delí na ihličnaté, z tvrdého dreva, exotických odrôd. Voľba konkrétneho typu závisí od vlastností stromu a ošetreného povrchu. Všetky typy vyrábajú rôzne veľkosti - dĺžka od 0,3 m do 6 m, šírka - od 0,8 cm do 1,6 cm.

Profily dosiek

Drevené panely na obkladanie sa vyznačujú nielen indikátormi kvality a rozmermi, ale aj vzhľadom a dizajnom zámky. Vzhľadom na želanie spotrebiteľov vytvoriť individuálny dizajn v interiéri, výrobcovia vyrábajú niekoľko typov profilov. Na zakrytie balkóna môžete použiť tieto typy:

 • Štandardné. Dĺžka dosky 2-6 m. Vonkajší povrch je hladký, opatrne leštený. Prierez má tvar lichobežníka. Na prednej strane hrotu je vytvorený ďalší skosenie (rohový alebo zaoblený). To umožňuje po montáži vidieť výrazné švy na stene.
 • Softline. Povrch nemá žiadne rohy, čo znižuje pravdepodobnosť otrepov a triesok. Zaoblený profil vytvára mimoriadne dekoratívny efekt.
 • Američan. Vnútorná rovina dosky je doplnená špeciálnym zárezom, ktorý umožňuje prekrytie obkladu steny. V blízkosti hrotu nie je žiadne skosenie, hladký prechod z neho do stredu prednej časti. Takáto konštrukcia presne simuluje bočné panely so spoľahlivým spojením prvkov.
 • Landhaus. Predná strana súčiastok je obrobená frézou, horúcim razením alebo inými prostriedkami na získanie komplexného vzoru na povrchu. Vnútorná strana lamely je plochá s drážkami. Spoľahlivé spojenie poskytuje bočné spoje vo forme hrotov. Spôsob spracovania robí tento typ obkladu stien najdrahším.
 • Zrub. Predná časť je úplne skrútená. Po inštalácii sa zdá, že balkón je vyrobený z guľatiny. Drážky na vnútornej strane dovoľujú voľne prúdiť vlhkosť. Typ spojov - hrotov a jamiek. Tento materiál je často zdobené saunami.
 • Pokoja. Lamely vyzerajú ako eurolining, ale nemajú tak širokú drážkovanú časť. Neexistuje žiadny skosenie v blízkosti hrotu, čo robí švy slabé po inštalácii.

Ako obliecť balkón vlastnými rukami

Zušľachtiť balkón alebo lodžiu bude môcť samostatne každý, kto má minimálne pochopenie opravy. Správne vykonané výpočty a postupné vykonávanie všetkých fáz práce pomôžu rýchlo a presne vykonať zakrytie miestnosti. Vo fáze plánovania a pri výbere základného materiálu sa mnohí majitelia domov v bytových domoch snažia nájsť lacnejšiu variantu vzhľadom na PVC panely. Ale taký povrch nebude trvanlivý, ako estetické ako prírodné drevo. Preto nemá zmysel šetriť, ale skôr prideľovať trochu času a peňazí a urobiť krásny, jedinečný povrch.

Potrebné nástroje a pomocné materiály

Okrem hlavného pokovovacieho materiálu budú potrebné drevené tyče. Z nich bude prepravka. V podmienkach vysokej vlhkosti je lepšie použiť pomocné prvky z plastu alebo s prídavkom zmäkčovadiel. Budete potrebovať aj kovový profil. Ak je potrebné zahriatie, potom je potrebné vopred zakúpiť kotúčovú fóliu, minerálnu vlnu alebo polystyrén.

Zaistite dobré utesnenie pomôže filmu parotesnej zábrany, peny, maskovacej pásky. Vo fáze prípravy povrchov nemôže robiť bez materiálov na dekoráciu stien. Môžete použiť základný náter, tmel na báze PVA. Pre povrchovú úpravu bude vyžadovať lak. Maľovaná podšívka bude mať estetickejší vzhľad. Na upevnenie peny, prepraviek a drevených dosiek sa používajú kotviace skrutky, skrutky, klince a svorky. Dokončovacie práce vykonávané s použitím nasledujúcich nástrojov:

 • Vrták;
 • skrutkovač;
 • Vrtáky do vŕtačky a dreva;
 • Jigsaw, píla;
 • Meracie prístroje (vodováhy, káble, pásky);
 • Kladivo, sekera.

Výpočet požadovaného množstva materiálu

Po výbere typu dreva a profilu obloženia je potrebné správne vypočítať požadovaný počet panelov pre prácu. Odborníci odporúčajú uprednostňovať lipu alebo borovicu, pretože sú odolnejšie voči teplotným extrémom. Na výpočet požadovaného množstva materiálu môžete použiť on-line kalkulačku na webovej stránke výrobcu, dodávateľa alebo vykonať výpočty sami.

Štandardné parametre lamiel podľa GOST - dĺžka - 6 m, šírka - 15 cm, násobením môžeme určiť kvadratúru. Plocha jednej takejto dosky bude 0,9 m2. Vzhľadom k tomu, že existuje mnoho typov a veľkostí obloženia, je potrebné vypočítať plochu pre vašu dosku. Ak rozdelíte plochu balkóna na plochu jednej dosky, nájdeme požadovaný počet panelov.

Pri spočítaní počtu dosiek by sa mala brať do úvahy veľkosť okien, dverí, musíte tiež vziať do úvahy zvláštnosti montáže obloženia. V dôsledku inštalácie sa zmenší šírka každej dosky.

Príprava izby

Pred začatím práce a ešte pred zakúpením materiálu by ste mali pripraviť povrch balkóna na dokončenie. Všetky prvky starého pokovovania sa odstránia zo stien, bielenie sa zmyje, farba sa vymaže. Mali by ste tiež odstrániť odtok, svahy okien, lištu. Práce sa môžu vykonávať len v holej krabici.

Montáž prepravky na drevené dosky môže byť len na dokonale rovných stenách. Iba v tomto prípade bude trvanlivý a navonok atraktívny. Vlny a hrbole sa musia vyrovnať špeciálnymi zmesami a praskliny by sa mali tmeliť.

Na presklenom balkóne musíte pozorne skontrolovať rám. Opotrebované predmety je potrebné opraviť alebo vymeniť. Zhnité plochy podliehajú povinnej liečbe antiseptickými prípravkami. Ak sa tak nestane, stenový panel sa ihneď po inštalácii začne zhoršovať. Všetky trhliny sú opatrne vyplnené penou.

Ak je balkónový plot vyrobený z kovu, potom by mal byť uzavretý penovými blokmi inštalovanými na cementovej malte. V oblastiach so studenou klímou sú steny a ochranná strana pokryté hydroizolačnou fóliou.

Príprava a spracovanie obloženia

Napriek viacerým pozitívnym vlastnostiam potrebujú drevené lamely spoľahlivú ochranu pred vonkajšími faktormi - vystavenie slnku, vlhkosti a škodcom. Na zlepšenie vzhľadu a zvýšenie trvanlivosti materiálu pomôžu špeciálne kompozície - laky, impregnácie, primery, nátery.

Je potrebné začať s prípravou ostenia pre inštaláciu s dôkladným prieskumom. Ak sa objavia plesnivé miesta, tmavé oblasti, musia sa bieliť špeciálnymi roztokmi. Zloženie sa volí podľa typu dreva, jeho triedy. Pre brezu, buk, orech, peroxid vodíka je vhodný. Popol sa spracuje roztokom peroxidu a amoniaku v pomere 10: 1. Dub, lipa, javor trením kyselinou šťaveľovou. Akékoľvek bieliace činidlo po aplikácii by sa malo opláchnuť vodou.

Pri odhaľovaní nepravidelností a len pre prevenciu novej podšívky očistenej jemnozrnnou kožou. Potom sa dosky premyjú, vysušia a pokryjú antiseptickým prostriedkom. Potom nechajte počas dňa vyschnúť vo vodorovnej polohe.

Výber izolácie

Na izoláciu balkóna je vhodný akýkoľvek vhodný materiál. Malo by sa zvoliť s prihliadnutím na úroveň izolácie každej, náklady, formu predaja, jednoduchosť inštalácie. Každá z možností na trhu má individuálne vlastnosti, ukazovatele výkonnosti. Pred výberom by ste sa mali oboznámiť s vlastnosťami každého typu:

 1. Penový plast Cenovo dostupný materiál plne spĺňa svoju funkciu otepľovania. Skryté pod šindľom nie je v kontakte s vonkajším prostredím, takže bude slúžiť dlhú dobu.
 2. Minerálna vlna. Okrem dobrej schopnosti zahrievať, absorbuje vlhkosť. Patrí do priemernej cenovej kategórie. Form release - roliach a pradienkach. Môže sa použiť len vtedy, ak je možné úplne odstrániť zmáčanie.
 3. Extrudovaná polystyrénová pena. Najlepšia voľba pre otepľovanie. Má dobrú zvukovú izoláciu. Inštalácia zámkového systému úplne eliminuje vzhľad štrbín. Cena - nadpriemerná.
 4. Penová fólia z polyetylénu. Vhodné pre južné regióny, kde najväčšie nebezpečenstvo obloženia nie je studené, ale vlhké. Môže sa použiť ako dodatočná vrstva.
 5. Penové sklo. Ľahký, trvanlivý materiál udržiava teplo v interiéri pri teplote -50 ° C vonku. Špecifikácie kvality sa líšia podľa výrobcu. Má najvyššiu hodnotu zo všetkých prezentovaných.
 6. Blok peny. Vhodné len pre priestranné balkóny. Minimálna šírka dielov - 30 cm Ľahký, odolný materiál môže byť inštalovaný na akýkoľvek povrch.

Inštalácia laty

Drevený rám pre podšívku namontovaný na vrchole už nainštalovaných izolačných a hydroizolačných vrstiev. Pre jeho výrobu budú potrebné tyče s hrúbkou 3 cm, pri riadení klincov sa môžu deliť tenké dosky. Najlepšou voľbou pre laty je tyč 5x5 cm Všetky ďalšie drevené materiály pred inštaláciou by mali byť ošetrené impregnáciou proti hnilobe.

Ak bude obloženie stien položené vodorovne, prepravná prepravka je balená vertikálne. Diagonálne priečne usporiadanie lamiel vyžaduje horizontálny smer kostry. Vzdialenosť medzi lamelami v oboch prípadoch by mala byť najmenej 0,5 m. Ak tyče voľne priliehajú k stene, pod nimi by mali byť umiestnené drevené kliny. V niektorých prípadoch je možné brúsiť časti lamiel, aby sa základňa vyrovnala.

Prvé dve lamely sú priskrutkované k stropu. Potom označte vzdialenosť nasledujúcich častí a klinec tyče. Podľa tej istej schémy, podľa inštrukcií, je sústruženie namontované na všetkých povrchoch. Vo fáze montáže laty sa určuje umiestnenie skrine, políc a iného nábytku.

Opláštenie šindľov

Po vykonaní prípravných prác sa zdajú byť obklady balkónov s poklopom veľmi jednoduché. Lamely sú zostavené pomocou špeciálnych zámok s použitím metódy pero-drážka a pribité k prepravke. Montážne práce by sa mali vykonávať veľmi opatrne, pretože prírodné drevo ľahko praskne z nesprávneho smeru klinca. Spojenie dielov je lepšie vykonávať cez tyč.

Inštalácia obloženia začína od rohu, postupne sa pohybuje pozdĺž stien. Prvý panel sa aplikuje na vodiacu lištu a úroveň. Pohony nechty do drážky a hrebeň, snaží sa vybrať optimálnu vzdialenosť od okraja. Vezmite ďalšiu položku a pripojte zámky. Pre priliehavé uchytenie, môžete jemne zasiahnuť panel s paličkou a upevniť ho s klincami v hornej a dolnej časti. Takéto manipulácie musia byť vykonané so všetkými detailmi. V rohoch je potrebné ponechať malé medzery pre voľnú cirkuláciu vzduchu, zabránenie vzniku plesní.

Pomocou klincov pripevnite obloženie stien na stenu niekoľkými spôsobmi - do drážky, do hrotu, cez. Použite aj metódu montáže klyaymer. Jedna doska je aplikovaná na povrch a voľne pribitá na dno a na vrch. Kleimer pripevnite k lamela a k prepravke, odstráňte pôvodnú fixáciu. Po dokončení povrchovej úpravy prejdite na svahy a zarovnajte podlahu. Konečný dotyk - lem a sokel.

Ochranná a dekoratívna poťahová vrstva

Drevo má nízku odolnosť voči atmosférickým javom, je živnou pôdou pre hmyz a baktérie, dobre spaľuje. Aby sa predišlo negatívnym aspektom počas prevádzky a predĺžila sa životnosť plášťa, musí byť obloženie ošetrené a aplikovaný ochranný náter.

Spracovanie drevených dosiek výrazne zlepšuje ich vlastnosti, ochranné, dekoratívne vlastnosti. Na tento účel sa na prvok aplikujú rôzne zmesi vo vrstvách, z ktorých každá plní svoju vlastnú funkciu. Náterové roztoky sú rozdelené do niekoľkých skupín:

 • Lucky. Charakteristiky kompozícií pre obloženie určuje hlavnú zložku. Vodná báza je bezpečná a netoxická, bez nepríjemného zápachu. Panely je možné natierať iba na presklený balkón. Alkyd, akrylátový základ vhodný pre všetky klimatické podmienky, dobre chráni pred ultrafialovým žiarením.
 • Náterové hmoty. Používa sa menej často ako laky, v prípade potreby zakryť chyby. Akákoľvek zmes úplne skryje jedinečný vzor stromu. Pre balkóny vhodný hrubý alkyd, fasáda, olejové farby.
 • Impregnácia. Создают надежную защиту обшивки на балконе за счет глубокого проникновения в структуру дерева. Чаще используют морилки и восковые пропитки.

záver

Комфортный балкон с красивой отделкой радует глаз, лучше сохраняет тепло. Вагонка - именно тот материал, который способен реализовать все желания владельца квартиры. Proces usporiadania vlastných rúk si vyžaduje minimum času a úsilia a výsledok poteší domácnosti po celé desaťročia.

Zanechajte Svoj Komentár