Ako maľovať nábytok z drevotrieskovej dosky doma

Skrine, steny, truhly sovietskej doby, vinobranie príborníky, zdedil, v priebehu rokov služby opotrebovávať, ale zostať silný. Po malej reštaurácii sa dobré veci zmenia na majstrovské diela, ktoré sa nedajú kúpiť v obchode alebo na objednávku. Sú impozantným originálnym dekorom pripomínajúcim detstvo alebo mládež. Nepozorovateľný a ošuntený vzhľad môže byť upevnený vlastnými rukami.

Maľovanie nábytku je jednoduchý postup, musíte byť trpezliví, študovať na povrchu, kúpiť potrebné materiály. Kreatívna sloboda nie je obmedzená, môžete vytvárať vzory, radikálne meniť odtieň. Ak zapnete fantáziu, drevené stoly, stoličky, čelo postele v posteli nebude vyzerať horšie ako dizajnér.

Výber laku na nábytok

Farba sa volí v závislosti od požadovaného efektu a stavu dreva. Matný a polomatný lak dobre maskuje drsnosť a nerovnosti, rýchlo schne, ale vykazuje odtlačky. Lesklé a pololesklé farby neskrývajú nevýhody základne, vytvárajú krásny zrkadlový efekt. Saténový povlak bliká, nebojí sa mechanického poškodenia, menej priťahuje prach. Stupeň lesku, trvanlivosť sú uvedené na štítku. Priehľadné nátery (laky, azúrovo, vosk) zdôrazňujú prirodzenú štruktúru stromu.

Farby sa líšia podľa typu podkladu

typvlastnostipoznámka
1akrylĽahko odstrániť pri chybách, dobre pokryť farbu povrchu, odolné voči vlhkosti, abrazívne látkyVhodné pre detský nábytok
2Vodná emulziaLatexová farba preniká hlboko do podkladu, pri maľovaní nedochádza k žiadnemu znečisteniu.Bez zápachu, rýchle schnutie
3silikónMaľujú cez škrabance, úzke trhliny až do 2 mm, nepriťahujú prach, nebojí sa vlhkosti, pary

Vhodné na maľovanie nábytku na balkóne, kúpeľni, kuchyni
4alkydVytvárajú trvanlivý film odolný voči opotrebeniu, odolný voči vlhkostiChemické zložky sa počas aplikácie a sušenia odparujú.
5olejVytvorte vodotesnú vrstvu odolnú voči poškriabaniu. Ani na slnku rýchlo nezmiznúSilný zápach, dlhá doba schnutia
6kriedaDobre sa hodí na lakovaný povrch bez brúsenia a základného náteru. Z prvej vrstvy prekryť predchádzajúcu farbu, vytvoriť zamatový povrchAby sa zachoval jas odtieňa po vysušení, potrebujú konečný náter.

Požadované materiály a nástroje

Ak chcete odstrániť starú vrstvu budete potrebovať špachtľou alebo cyklus, kovová kefka strednej tvrdosti, šmirgľa alebo brúsenie zariadenia, handra. Ľahko odstráňte farbu na vlasy a laky. Na ochranu povrchov je potrebná maskovacia páska. Armatúry, ozdobné prvky sú odstránené a priskrutkované pomocou skrutkovačov, skrutkovača.

Pre maľovanie nábytku je potrebné pripraviť:

 • malé zásobníky;
 • kefy s prírodnými štetinami na olejové a alkydové prípravky, z umelých vlákien pre akrylové alebo latexové farby;
 • maliarske valce na maľovanie fasád, stolové dosky;
 • farba striekacie zariadenie zníži čas práce, spôsobí rovnomernú vrstvu.

Akrylová farba sa výhodne nanáša štetcom. Elastický nylonový vlas nezanecháva žiadne zvyšky, vytvára rovnomernú vrstvu.


Ako pripraviť nábytok na maľovanie

Súdržnosť farby, kvalita a vzhľad nábytku závisí od dôkladnosti odstránenia starého náteru. Na základe by nemali zostať mastné škvrny, prach, vlhkosť. Pred prácou, nočné stolíky, skrine, sú truhly demontované na jednotlivé prvky tak, aby na neprístupných miestach neboli žiadne nezafarbené miesta. Vitráž, príslušenstvo, ktoré nemožno odstrániť, chráni maskovaciu pásku. Miesto, kde sa budú vykonávať maliarske práce, chráni pred kontamináciou.

Odstránenie starého povrchu laku

Najdostupnejšou možnosťou liečby je brúsenie. Brúska urýchľuje proces, ale bez skúseností sa môžete dotýkať dyhovej vrstvy. Lak sa odstráni kovovou škrabkou, štetcom, hrubým brúsnym papierom. Aby bol povrch hladký, pohybujú sa pozdĺž vlákien. Na predspracovanie je potrebný papier s zrnitosťou P40, 60, konečné brúsenie sa vykonáva zrnom P150, 180. Menšie nerovnosti sa odstraňujú abrazívom P120. Na zabezpečenie rovnomerného kontaktu papiera s upraveným povrchom používajte brúsne podložky s klipmi. Môžu byť nahradené malým blokom polystyrénového dreva, na ktorom je brúsna pokožka pripevnená klincami. Povrch je vyleštený do ideálneho stavu, zbavený prachu.

Pri tepelnom spracovaní sa lak a farba zmäkčia stavebným fénom, odstránia sa špachtľou, očistia sa abrazívnym materiálom. Treba dbať na to, aby sa drevo nečieralo. Ak je lak spálený, ale neodlupuje sa, sú potrebné chemické prostriedky.

Na špeciálne pranie v strome vo forme prášku, gélu, kvapaliny sú v predaji. Pred nákupom musíte preskúmať štítky. Pre niektoré typy lakov sa používajú univerzálne umývacie prostriedky a špeciálne umývacie prostriedky. Je ľahšie pracovať s pastilkami, ktoré sa rýchlo vstrebávajú, nerozkladajú sa na podklade. Ak má nábytok tenkú niť, vykoná sa odstraňovač kvapaliny. Náradie sa nanáša štetcom, prikryje sa plastovým obalom po dobu 3-4 hodín. Vrstvy laku sa odstránia špachtľou pozdĺž vlákien. Zvyškové rozpúšťadlo sa neutralizuje vodou s octom v pomere 5: 1 alebo lakového benzínu. Zostávajúce plochy laku je možné znovu ošetriť praním alebo odstrániť brúsnym papierom.

Je vhodné odstrániť lak z vyrezávaných častí pomocou žínkovania. Na manipuláciu s nylonovou špongiou sa odporúča dubový povrch.

Povrchová úprava

Trhliny, póry, triesky na nábytku sú vyplnené dreveným tmelom. Vady sú starostlivo ošetrené, po vysušení vyčistené. Lisované miesta by mali byť vyrovnané so zvyškom povrchu. Nivelačná hmota sa môže pripraviť nezávisle od PVA lepidla a zvyškov po mletí. Konzistencia tmelu je kontrolovaná zvýšením alebo znížením množstva lepidla.

Aby sa zabránilo zníženiu priľnavosti prachu a nečistôt, povrch sa odmastí. Vložka je impregnovaná špeciálnymi prostriedkami alebo acetónom, lakovým benzínom, opatrne utrite základňu.

Primer podporuje priľnavosť, spevnenie dreva, rovnomerné rozloženie farby po povrchu. Lepidlá vláknité základné lepidlá znižujú absorpčné vlastnosti materiálov na báze dreva. Odborníci odporúčajú vybrať základný náter a farbu s jedným typom spojivového komponentu, ale existujú aj univerzálne zlúčeniny. Štítok uvádza vlastnosti a účel náteru. Napríklad akrylový základ nie je vhodný pre borovicu, nevzťahuje sa na olejové farby. Živicové látky blokujú alkoholický šelak, ktorý je kompatibilný s olejovými a vodnými farbami. Staré drobivé drevo, pórovité materiály sú pokryté hlbokým penetračným náterom. Posilní povrch, zabráni tvorbe bublín a škvŕn.


 

Metódy farbenia

Tónované, keď chcú zachovať textúru dreva. Výsledok závisí od použitého LKM.

 • Farby na drevo dávajú nábytku z poľa výrazný odtieň, nevytvárajú na povrchu film. Výrobok sa nanáša v 2 - 3 vrstvách mäkkou kefou alebo valčekom s krátkym zdriemnutím, penovou gumou. Začiatočníci ľahšie pracovať s olej zloženie. Nevyberá vlákno, po sušení netvorí škvrny.
 • Mord po aplikácii reaguje s tanínmi, kladie dôraz na vzorec, dáva lacným plemenám zaujímavý vzhľad. Na ochranu pred vlhkosťou je po leptaní povrchová vrstva potiahnutá lakom.
 • Tonizujúce farbivá prenikajú hlboko do vlákien, dávajú sýtejšiu farbu ako škvrna na drevo. Koncentráty sa predávajú vo forme kvapaliny a prášku, zmiešané s rozpúšťadlom.

Pevné morenie sa používa pre rôzne materiály, umožňuje získať nábytkové fasády z jasných farieb, vytvoriť dvojfarebný náter. Tixotropná farba sa vytvára na drevotrieskovej doske, povrch MDF, podobný plastu. Nábytok môže byť dodaný starožitný vzhľad, zdobené zlatom, maľované.

Lakovanie zvyšuje lesk a kontrast, chráni pred vlhkosťou. Jasný lak zvýrazňuje krásu vzácnych drevín. Farebné kompozície poskytujú nasýtený odtieň, obnovujú borovicu, brezu, lipu. Craqural lak vytvára imitáciu trhlín.


Farbenie nábytku z rôznych materiálov

Drevené dosky sa líšia svojou štruktúrou, potrebujú individuálny prístup k farbeniu. Starý detský preglejkový nábytok, kuchynské stoličky potiahnuté akrylovou farbou, po vysušení a zdobení ošetrené akrylovým lakom. Laminované a potiahnuté filmom z papierovej živice po brúsení sa v balóne naplnia zlúčeninou na báze polyuretánu alebo automobilovým základným náterom. Potom je natretý velúrovým valčekom so zložením na polyuretánových a alkydových základoch, s epoxidovými emailmi. Stará rumunská stena môže byť aktualizovaná kriedovou farbou bez odstránenia lakovanej vrstvy. Povrch musí byť odmastený, natretý základnou vrstvou brúsnou špongiou. Ak sa základňa mierne líši od tónu farby, stačí dve vrstvy. Pre zásadnú zmenu v tieni bude musieť maľovať nábytok 3-4 krát. Aby sa zachovala zamatová a farba, je povlak ošetrený voskom.


Maliarsky nábytok z drevotrieskových dosiek

Drevotrieska je dobre vymaľovaná alkydovými a akrylovými smaltmi. Po vysušení sa vytvorí hustý film s vodoodpudivými vlastnosťami. Stará vrstva drevotrieskovej dosky sa odstraňuje obtiažne, je žiaduce použiť odstraňovač gélu. Po vyčistení je potrebné vytvoriť hrubý povrch s papierom P150, 180. Pre spoľahlivosť a hospodárnosť smaltu aplikujte 2 vrstvy základného náteru.

Farebná skrinka Master triedy

Budete potrebovať:

 • sada skrutkovačov;
 • 3-4 listy jemného brúsneho papiera;
 • lakový benzín, handry;
 • kefy s umelým vlasom 2 kusy;
 • zásobník;
 • kožušinový valček 3 kusy;
 • maskovacia páska;
 • OTEX Akva Primer Can;
 • 2 plechovky z akrylovej farby.

Dvere by mali byť odstránené z pántov, položené na stôl pokrytý fóliou alebo posteľou. Povrch je brúsený ľahkými kruhovými pohybmi bez odstránenia laminátovej vrstvy, dôkladne sa odmastí. Základ sa nanáša valčekom, konce sa spracúvajú malým štetcom. Aby sa dosiahla rovnomerná povrchová farba, drevotriesková doska potrebuje 2 vrstvy. Že sa ukázali ako tenké, valec sa odvalil v podnose. Vysušenie jednej vrstvy trvá hodinu.

Farba schne rýchlo, ale je lepšie počkať 2 dni pred konečnou montážou skrine.


Maliarsky nábytok z MDF

Výber farby a povrchovej úpravy závisí od typu dekoratívneho náteru drevnej dosky.

Vypustite panely štyroch druhov.

výzdobaAká farba je vhodnáAko zaobchádzať
1laminovanýPolyuretánové a alkydové smaltyMelamínová impregnácia je odstránená veľká, potom jemný brúsny papier bez tvrdého lisovania, aby nedošlo k rozdrveniu dosky
2dyhovanéOlej, alkydové farby, laky, škvrnyStarý lak sa opatrne odstráni jemnozrnným brúsnym papierom P240, aby nedošlo k poškodeniu vzoru dreva
3namaľovanýPolyuretán, olej, alkyd, akrylový smaltZáklad je brúsený a brúsený.
4Kashirovannye (fólia z papiera a živice)Alkyd, polyuretánové farby, laky na alkohol, na báze olejaPapierová vrstva a lepidlo sú úplne odstránené brúsnym papierom alebo železom cez látku.


 

Maliarsky nábytok z prírodného dreva

Je ľahšie pracovať s prírodným drevom, vhodné sú všetky druhy čistenia, náterov, lakov na nábytok. Trhliny a triesky sa často vytvárajú na strome a musia byť starostlivo spracované. Vady sú brúsené tak, že nie sú žiadne otrepy, brúsia, tmel. Po nanesení základného náteru na strom stúpa hromada, ktorá je brúsená brúsnym papierom P-320. Povrch sa čistí handrou navlhčenou rozpúšťadlom, natretým, natretým alebo lakovaným. Dobre zachovalý nábytok môže byť natretý tónovacími lakami, škvrnami. Starožitné skrine a nočné stolíky dosiek sú pokryté nepriehľadnými smaltmi. Je vhodné maľovať malé predmety aerosolmi na akrylovom základe v sudoch. Rýchlo schnúce nitro-emaily dodávajú pekný lesk, ale sú toxické, nie sú vhodné na prácu v byte.


Funkcia maľovanie nábytku v bielej farbe

Tmavé drevo je ťažko prefarbiteľné v bielych alebo svetlejších odtieňoch. Ale drevo je dobre bielené bielidlom. V 5 litroch vody zrieďte 1 kg vápna a 125 g sódy. Povrch sa ošetrí valčekom alebo sprejom, po 5 minútach sa neutralizuje octom. Je vhodné manipulovať s malými predmetmi s 30% roztokom peroxidu vodíka a po bielení otrite octom. Na predaj profesionálne drevené bielidlo s etanolovou kyselinou, zosvetľovanie červenej a žltej plochy, znečistenie, blueness. Po odfarbení sa tón vyrovná, získa sa rovnomerný povlak.

Pri maľovaní nábytku pod bieleným dubom sa nanáša tenká vrstva smaltu pomocou valčeka alebo striekacej pištole. Paralelné ťahy sa aplikujú len v jednom smere na vysušenom podklade so širokou plochou kefou. Po zaschnutí, mletý, vodou riediteľný lak alebo vosk.


Dekoratívne maľovanie nábytku

Stopy času dávajú skrine, komody, stolové dosky starožitný vzhľad. Vo veku objekty dopĺňajú interiéry v štýle Provence, Fusion, Chebbi-chic. Imitovať ošuntené drevo, drevotrieskové dosky pokryté kriedovou alebo matnou farbou, potom v rohoch, v blízkosti rukoväte, s jemným smirkovým papierom, aby odieranie.

Ak chcete vytvoriť bufet alebo komoda v štýle Provence, niektoré miesta na fasáde, rohy, dekor sú maľované hnedou alebo modrou smalt, po vysušení, trieť voskom. Celý povrch je natretý 2-3 krát bielym smaltom. Voskované fragmenty sa pretierajú nožom alebo špachtľou.

Na zvýraznenie krásnej textúry dreva sú fasády pokryté dvoma odtieňmi škvŕn na drevo. Svetlé pozadie vytvára kompozíciu na vode alebo alkohole, ktorá preniká hlboko do vlákien. Potom položte tmavé škvrny na olejovej báze, usadzujúc sa v drážkach.

Nezávisle ľahké dosiahnuť účinok patina. Fasáda je natretá akrylátovým smaltom, na niektorých miestach je nabrúsená brúsnym papierom a leštená handrou. Druhá vrstva je natretá smaltom v inom odtieni a opäť ošetrená brúsnym papierom. Zakryte nábytok matným akrylovým lakom.

S pomocou plastových šablón, samolepiaceho papiera, čipkových obrúskov na základnej farbe robia kresby a ozdoby. Šablóna je fixovaná lepiacou páskou tak, aby bol obraz číry, farba je striekaná striekacou pištoľou.

Skriňa a detský nábytok vyzerá moderne, maľované jasnými tixotropnými farbami v rôznych farbách. Maskovacia páska pomôže vytvoriť cikcak, geometrické vzory.


 

Užitočné tipy

Niekoľko odporúčaní pomôže dosiahnuť rovnomernú vrstvu a rýchlo natrieť veľké povrchy.

 • Preskúmajte nábytkový materiál, predstavte si, aký efekt chcete dosiahnuť, vypočítajte lakovanú plochu. Na obale je približný výpočet farieb a lakov.
 • V záujme lepšej navigácie v obchode sa môžete pozrieť na internet na farbách, dozvedieť sa viac o ich vlastnostiach, opacite, dobe schnutia.
 • Po brúsení sa základňa dobre prezerá v inom uhle, zmeškaný škrabanec alebo zub bude po natretí veľmi zreteľný.
 • Nanášajte farbu dlhými ťahmi s rovnomerným tlakom. Ak chcete vyrovnať čerstvo nanesenú vrstvu, jemne otrite hrot kefy na ňom.
 • Začnite maľovať chlopne na koncoch, potom prejdite na základňu.


zistenie

Chcete kvalitné maľovanie - starostlivo vykonajte prípravné práce. Ak zanecháte malú škrabanicu, zle vyleštenú základňu, povlak vytvorí trhliny alebo odlúpne. V práci nie sú žiadne ťažkosti, nie sú potrebné žiadne špeciálne zručnosti. Hlavná vec je trpezlivosť a presnosť. Vyberte si lak, farbu jedného výrobcu, prúd je ľahšie dosiahnuť kombináciu farieb a povrchovej jednotnosti.

Zanechajte Svoj Komentár