Aká by mala byť výška batérie nad kúpeľňou: štandard od podlahy

Oprava kúpeľní a kuchýň zahŕňa klampiarske práce. Je dôležité zabezpečiť podmienky pre pohodlné používanie. Majitelia sú k dispozícii niekoľko typov miešačiek pre inštaláciu na rôznych miestach v rôznych výškach. Ich konštrukčné vlastnosti určujú, či bude žeriav pohodlný a aký problém mu prinesie používanie. Bezpečnostné požiadavky sú splnené vďaka vysoko kvalitným materiálom.

Moderné materiály a metódy implementácie zaručujú výkon už mnoho rokov. Mixér je tiež kompletným prvkom interiéru. Kaskádové modely sú k dispozícii samostatne pre vane a umývadlá. V sortimente sú jednotky s originálnymi pákami a výlevkami, zmyslové modely pracujúce na diaľku, reagujúce na teplo a pohyb. Nie je to tak dávno, výber bol obmedzený na doslova niekoľko možností.

Druhy a vlastnosti mixérov: výhody a nevýhody

Existujú takéto typy:

 • ventil (dvojtaktný, dvojpákový);
 • páka (jednoduchý kontakt, jednoduchá páka);
 • termostatický;
 • bezkontaktné (zmyslové).

Zariadenia prvého typu sú známe a sú v prevádzke mnoho rokov, ale častejšie zlyhávajú. Namiesto nich "prišiel" jeden kontakt. Teraz je väčšina mixérov ovládaná len jednou rukoväťou. V prípade modelov s jedným kontaktom voda vyšla rýchlejšie. Pri častom a krátkodobom otvorení je ťažšie šetriť. Je však vhodnejšie nastaviť teplotu a tlak.

Stabilita - hlavné plus termostatickej voľby - človek nemusí regulovať vodu znovu a znovu. Nevýhodou je vysoká cena a obmedzenia výberu. Prietok vody v sanitárnom systéme je taký silný, že inštalácia konkrétneho modelu je ťažká - tlak má veľký vplyv na termočlánok. Bezkontaktné modely sú vhodné pre časté používanie. Potrebujú však aj úpravu. Okrem toho, ak sa dotyková obrazovka rozbije - miestnosť bude ponechaná bez vody.

ventil

Takéto miešačky sa objavili pred ostatnými a zostali relevantné aj napriek strate pozícií na trhu. Ventilové kohútiky sú lacnejšie ako iné možnosti a ľahšie ovládateľné. Základom zariadenia je žeriav s gumovým tesnením. Vzhľadom k porušeniu integrity úniku ďasien začať, a čoskoro môže byť potrebné nahradiť inštalatérske práce. Samotný únik sa eliminuje jednoducho výmenou tesnenia, ale často vedie k zaplaveniu. Dom alebo niekoľko bytov bude trpieť. V prázdnych súkromných domoch to bude mať za následok vysoké náklady na spotrebovanú vodu a opravy.

Pri moderných dvojzávitových žeriavoch je situácia iná. Funkciu pokládky vykonáva keramický ventil. Tento dizajn je spoľahlivejší a odolnejší. Podľa výrobcov to bude stačiť na 45 000 otáčok. Ak chcete spustiť vodu v rovnakom čase dosť len štvrtinu otáčky.

väzba

Jednomiestny (pákový, jednopákový) miešač je stále populárnejší. Používajú sa na zdobenie umývadla, sprchy, vane. Konštrukcia nie je žeriavová skriňa. Skladá sa z telesa, výtoku a zásobníka na riadenie prietoku. V mnohých prípadoch je namiesto nosa telo s kanálom.

Pre umývadlá zvoľte modely s akýmkoľvek typom výtoku, pre sprchu - najčastejšie s priamym kanálom a hadicovou tryskou s kanva. Kazeta je upevnená len jedným uzáverom s ozdobným uzáverom. Rukoväť na dodávanie a reguláciu teploty vody sa nastavuje na páke zásobníka. Aj neskúsený človek môže upevniť pákový žeriav. Okrem trvanlivosti a jednoduchosti je výhodou dizajnu aj štýlový dizajn. Vo všeobecnosti sú žeriavy s pákou veľmi odlišné. Hlavnou výhodou je rýchlosť regulácie vody.

termostatický

Tento typ miešačky udržiava teplotu vody na rovnakej úrovni, bez ohľadu na zvýšenie tlaku studeného alebo horúceho prúdu. Vyberá ho mnoho kupujúcich, dokonca aj za vysoké ceny. V mechanizme sú dva regulátory pre reguláciu teploty a tlaku. Spravidla ide o okrúhle ventily, ale niektorí výrobcovia ich upravujú pod pákami alebo držadlami.

Na niektorých modeloch sa zobrazuje displej s informáciami o aktuálnych nastaveniach. Princípom činnosti je termočlánok. Je vo vnútri a reaguje na vlastnosti vody. Ak sa teplota v zariadení na dodávku vody zmenila, termostat poskytne vodu s rovnakou teplotou, ale s iným tlakom. V dôsledku toho sa tlak pravdepodobne zníži, ale môže sa zvýšiť. Ak je jeden z vlákien zastavený, mixér prestane pracovať.

Dizajn je bezpečný - existuje blokátor, ktorý poskytuje ochranu pred popáleninami.

Inštalačné normy a normy

Mali by sa dodržiavať normy nasledujúcich zákonov:

 1. SNiP 2,08,01-89;
 2. SNiP III-3-814;
 3. SNiP III-4-80;
 4. SNiP 3.01.01-85;
 5. CH 478-80;
 6. SNiP 3.05.01-85.

Pravidlá zahŕňajú sled činností. Práve s týmito štandardmi sa musíte najprv zoznámiť. Najprv omietky steny a strop. Potom nainštalujte inštalatérske práce (vane, umývadlá) a až potom príde na rad vodovodné batérie. Zároveň neexistujú žiadne prísne smernice týkajúce sa umiestnenia zariadení, okrem výšky. Mixéry akéhokoľvek typu, ako je keramická sanitárna keramika, sú inštalované vo vzdialenosti maximálne 3 m od stúpačky. V prípade potreby je však možné interval zvýšiť.

Sprchová batéria namontovaná vo výške 120 cm od podlahy - podľa SNiP 3.05.01-85 a 2.08.01-89. Minimálna výška pre rôzne použitia je 80 cm Pre upevnenie k umývadlu je k dispozícii minimálna výška 65 cm. Roky skúseností ukázali, že mixér by nemal byť vyšší ako 20 cm nad okrajom vane alebo umývadla. Zároveň je v kuchyni takmer vždy zapustená do umývadla.

Určenie výšky v závislosti od typu inštalácie

Možnosti inštalácie:

 • doska na kúpanie alebo umývadlo;
 • na podlahe alebo sprchovom stojane;
 • na stene;
 • montáž na stenu.

Posledná možnosť je menej bežná - potom sú zo steny viditeľné iba výtoky a spínače. Úzka voľba je spojená s prvými dvoma metódami. Niektoré spoločnosti vo všeobecnosti nevyrábajú zariadenia s otvormi pre mixér. V každom zo štyroch prípadov sa miesto pripojenia určí vopred - vo fáze návrhu komunikácie. Preto nuansy o type a konfigurácii mixéra, o veľkosti a tvare inštalačného potrubia berú do úvahy hneď na začiatku práce.

Ak je mixér na sprchovom stojane, potom je výška ubytovania koordinovaná s podlahou alebo dnom kúpeľa (ak existuje). V prípade montáže na montážne otvory na bokoch sú k dispozícii možnosti týkajúce sa dĺžky potrubia a tým aj úrovne nad podlahou. Niektoré podlahové prevedenia tiež ponechávajú možnosť zvoliť si výšku. Je potrebné umiestniť modely stien s prihliadnutím na vzdialenosť od dosiek a podlahy.

Na palube misy

V kuchyni je tento spôsob inštalácie základný. Na palube kúpeľa sa batéria montuje omnoho menej často. Takáto inštalácia je možná predovšetkým vtedy, ak sú otvory v prevedení od výrobcu. Dôvodom nízkej prevalencie tohto riešenia je elementárna nepríjemnosť pri praní. Je však možné inštalovať vysoko kaskádový miešač širokého typu (opäť, ak bola pôvodne poskytnutá takáto konfigurácia) alebo batériu s kotúčom. Výška inštalácie zodpovedá úrovni strany kúpeľa a je v rozsahu 50-57 cm.

Na okraji vane alebo umývadla pre inštaláciu kuchyne / kúpeľne sa vykonáva skrytým spôsobom - použite pružné hadice. Výstup do nich je skrytý potrubím alebo ozdobným ventilom, aby sa nepokazil vzhľad miestnosti. Ak je výška držiaka alebo trubice 65–85 cm, elektróda je tesne pod štandardnou výškou. Medzera medzi ňou a mixérom by nemala presiahnuť dĺžku spojovacej hadice.

Odborníci odporúčajú možnosti bočného umiestnenia po stranách, ďaleko od centra.

Na pult

Rack - podlahová alebo stenová konštrukcia pre inštaláciu mixéra, niekedy sprchovej siete. Mnohí zahraniční výrobcovia vyrábajú podlahové možnosti. Montážna výška je v tomto prípade pevná a závisí od parametrov základne. Tam sú všeobecné pokyny pre montáž regály s odnímateľným a stacionárne kanva, tzv. dažďová sprcha. So štandardnou výškou mixéra (cca 100 cm od podlahy) by mala byť horná stacionárna kanva umiestnená vo výške 200 cm.

Približne na rovnakej úrovni je ideálna výška pre držiteľa. Špička výtoku ideálne klesne o 14 cm pod bod pripojenia mixéra k stojanu. Ak je nástenný stojan ovládaný nad vaňou, vzdialenosť medzi miešačom a podlahou sa zvýši na 120 cm od dna nádoby. Výška podlahovej miešačky je podľa normy 78 cm od podlahy až k telu a 83 cm od trysky.

Na stenu

Inštalácia mixéra na stenu nad vaňou sa vykonáva vo výške 80 cm od podlahy - to je požiadavka regulačných aktov. Odborníci odporúčajú zvýšiť rýchlosť na 85 cm, norma je určená pre dospelých s priemernou výškou. Ak je kúpeľ určený len pre deti, potom môže byť indikátor výrazne znížený. Umiestnenie nad drezom znamená minimálnu vzdialenosť 25 cm od horného okraja.

Norma platí v Ruskej federácii, ale európske požiadavky zahŕňajú vzdialenosť 30 cm od vrchu umývadla. Výpočet výšky umiestnenia z podlahy alebo palety sa vykoná spočítaním pevného ukazovateľa 85 cm a výšky podpier (700-110 mm). Mixér je namontovaný bez ovplyvnenia švov medzi dlaždicami a obrubníkmi. V opačnom prípade hrubý povlak zabráni hustej fixácii reflektorov. Všetko závisí od výšky displeja - väčšinou sa nachádza vo vzdialenosti 0,9-1 m od podlahy.

Tipy a odporúčania pre samoinštalačnú batériu

Po prvé, musíte starostlivo demontovať starú jednotku, aby nedošlo k poškodeniu povrchu. Pre inštaláciu budete potrebovať kľúč a inštalačnú príručku pre diely. Ohýbanie za studena a teplej vody z 15 cm Hĺbka inštalácie armatúr je určená skúšobnou zostavou systému. Stavebná úroveň je užitočná, pretože svojou pomocou kontroluje paralelnosť vývodov vody. Najjednoduchší spôsob inštalácie priamo na palube bez pódií. Potom je opodstatnené vytvorenie domácich dier.

Počas inštalácie stačí pripojiť zariadenie k prívodu vody cez ohybné rúrky. Ak sú rúry dlhšie ako je potrebné, jednoducho sa narezávajú. Potom sa vyžaduje tesnenie s podložkami a tesneniami a potom sa ventil priskrutkuje a upevní špeciálnou maticou. Mixér je najťažšie inštalovať na stojan a pódium. V tomto prípade je lepšie pozvať sprievodcu.

záver

Výmena častí žeriava je čo najjednoduchšia. A ani inštalácia nového zariadenia nebude pre priemerného človeka na ulici problémom. Modely sú väčšinou jednoduché a ergonomické, ale sú aj zložité z hľadiska inštalácie. Inštalácia nie je len montáž jednotlivých prvkov a pripojenie upevňovacích prvkov. Je to tiež voľba umiestnenia a úrovne nad podlahou a kúpeľňovými armatúrami. Pomocou špeciálnych pohyblivých častí možno vodovodný kohútik vybrať z prívodu vody a namontovať priamo na umývadlo alebo na stranu vane. Ak chcete zvoliť výšku mixéra nad kúpeľňou alebo podlahou, nemusíte byť odborníkom.

Vymáhanie SNiP a verejne dostupných odporúčaní je dostačujúce. Pri výbere miešačky nemusíte ponáhľať. Niektoré možnosti budú nielen užitočné, ale aj zdobia miestnosť - mali by ste hľadať práve také. Je vhodné zvážiť použitie bezkontaktných a termostatických volieb. Každé riešenie má však svoje výhody.

Zanechajte Svoj Komentár