Posuvné dvere do šatne

Mnohí majitelia snívajú o pohodlnej a priestrannej šatni vo svojom dome. Aby sa však takáto „špajza“ správne vybavila, je potrebné nielen vyhradiť priestor na inštaláciu náplne: skrinky a komody. Musíte tiež starostlivo vybrať dobré posuvné dvere pre šatňu. V závislosti od prevedenia a vlastností jeho prevádzky existujú rôzne typy dverných systémov. Môžu byť vybavené viacerými žalúziami a vybavené len jedným krídlom dverí. Výrobky sa vyrábajú z rôznych surovín, ktoré by sa tiež mali zvážiť. Podľa materiálu dverí a ich vlastností sa môžu meniť podmienky údržby a životnosť modelu. Nižšie sme podrobne preskúmali všetky možnosti pre šatníkové dvere s uvedením ich vlastností, princíp činnosti. Aj v našich tipoch nájdete tipy na výber optimálneho materiálu a dizajn posuvných dverí.

Výhody a nevýhody

K hlavným výhodám posuvných dverových jednotiek v skrini možno považovať ich účinnosť. Na rozdiel od hojdacích analógov, počas otvárania nebudú zaberať voľné miesto v miestnosti. Vzhľadom k rôznym materiálom, typom prevedení a dizajnu si môžete ľahko vybrať dvere, ktoré nevyniknú v celom interiéri miestnosti. Rovnako dôležitá je jednoduchosť inštalácie akéhokoľvek typu posuvných systémov. Pokiaľ ide o ich nevýhody, môžu zahŕňať hluk takýchto prvkov. Naozaj, pri pohybe krídla bude produkovať mierny hluk (kyvné analógy majú túto nevýhodu). Na maximalizovanie životnosti konštrukcie pomôžu včasné čistenie valčekov a iných mechanizmov pred prachom. Tiež nezabudnite na potrebu neustáleho čistenia sklenených a zrkadlových dverí. Na nich bude jasne viditeľný prach aj výtlačky.


typy

Hlavnými rozdielmi medzi rôznymi typmi skriňových posuvných dverí sú podmienky pre pohyb listov. Konkrétne, mechanizmy, ktorými sa otvára a zatvára pomocná miestnosť. V závislosti od veľkosti a usporiadania samotnej šatne sa počet inštalovaných krídiel môže tiež značne líšiť. Pri výbere optimálneho typu modelov je potrebné zohľadniť zložitosť ich inštalácie a následnú údržbu. Aj cenové kategórie, spoľahlivosť a trvanlivosť dverí, ktoré sa líšia v princípe prevádzky, budú výrazne odlišné. Nižšie sme preskúmali najobľúbenejšie možnosti a popísali všetky ich výkonové a užívateľské vlastnosti.

Modely dverí s malými rámovými lištami a 1-2 dverami sú optimálne pre mini šatníkové miestnosti. Pre veľké šatne, ktoré sú v skutočnosti plnohodnotnou šatňou, budú vhodnejšie posuvné dvere s vysokými žalúziami a najodolnejšie a spoľahlivé prevedenie.

Stiahnuteľný (puzdro na ceruzku)

Posuvné posuvné dvere obsahujú jeden list, ktorý je špeciálnou kazetou. Kazeta je rámovým konštrukčným prvkom s profilom v tvare U, ktorý zaisťuje pohyb krídla. Výhodou takýchto modelov je kompaktnosť. Sú ideálne na vybavenie izieb, z ktorých je organizovaný prechod na šatňu. Budú sa tiež stať praktickým doplnkom na zakrytie úzkeho výklenku, ktorým je priechod do vybavených políc, výťahov s vecami. Dôležitá je tesnosť konštrukcie, s vylúčením prenikania akéhokoľvek zápachu do uloženej skrine. Inštalácia posuvných dverí zabezpečí dobrú zvukovú izoláciu: nebude počuť hluk z šatne v priľahlej miestnosti. Je pravda, že náklady na tieto modely je pomerne vysoká kvôli zložitosti pásky sám.


Dvere - kupé

Dvere kabíny môžu obsahovať 2-4 alebo viac bielizne. Pohyb ventilov je zabezpečený montážou profilu s valcami. V procese pohybujúcich sa dverí sa „navzájom prekrývajú“. Táto možnosť je ideálna pre minimálne pridelenie vstupu do šatne. Malá hrúbka klapiek a malá veľkosť samotného profilového systému zaisťujú minimálne využitie otvárania dverí. Pravda, na rozdiel od posuvných modelov, dvere v priestore pri pohybe vydávajú viac hluku. Okrem toho sú pri zatváraní odlišné a mierne tesné. Táto možnosť nie je vhodná na inštaláciu v byte, vstup do šatne je z chodby. S takýmto usporiadaním dverí je vysoká pravdepodobnosť zápachu prenikajúceho z kuchyne do šatníka a vzhľadu nepríjemných pachov vo veciach.


Návrhy techno štýlu

Neštandardné dvere závesného typu majú veľmi jednoduchý a spoľahlivý dizajn. Nemusia montovať profil do dverí: vodidlo so svorkami na látky je namontované nad otvorom. Okrem toho je pod posuvnými lopatkami namontovaná pomocná koľajnica na pohyb listov. Techno-dvere majú vzhľad štýlovej priečky, takže dokonale zapadajú do interiéru kompaktnej miestnosti. Zaberajú minimum miesta a navyše sa odlišujú od iných typov jednoduchosťou a lacnou opravou. Vďaka pohodlnému dizajnu je ľahké nastaviť medzeru medzi listami a stenou, pred ktorou sa budú pohybovať. Preto nevzniknú problémy s inštaláciou podstavca. Materiálové plátna môžu byť akékoľvek. Stále sa však neodporúča inštalovať drevené vložky s veľkou hmotnosťou.

skladacie

Skladacie dvere sa spravidla delia v strede. Keď otvoríte ventily, jeden z nich sa posunie doľava, druhý - doprava. V závislosti od šírky dverí môžu mať lopatky na oboch stranách 2 až 4 chlopne. V procese otvárania dverí sa skladajú do harmoniky. Táto možnosť je prijateľná pre priestranné spálne. Vzhľadom na výsledné "záhyby" pri otváraní dverí sa použije interiér miestnosti, z ktorej sa používa vstup do šatne. Preto pred inštaláciou takýchto modelov je potrebné vziať do úvahy potrebu maximalizovať priestor pred dverami, aby sa vytvorili pohodlné podmienky pre ich použitie. Skladacie dvere produkujú malý hluk. Aby sa však zachovala ich celistvosť a absencia deformácie spojovacích krídiel vľavo a vpravo, je potrebné periodicky nastavovať slučky, ktoré spájajú jednotlivé časti akordeónových pásov. Ďalšou vlastnosťou modelov je prítomnosť valčekov namontovaných na extrémnych plátnach oboch strán (umiestnených v strede otvoru pri zatváraní).


akordeón

Posuvné dvere vo forme akordeónu sú trochu odlišné od skladania, ale vo všeobecnosti majú s nimi spoločnú funkčnosť. V prvom rade je potrebné mať na pamäti, že určité časti ventilov (ktoré sa zmontujú do harmoniky) majú menšie rozmery. Preto aj v zloženom stave zaberajú minimum priestoru v spálni alebo chodbe. Dverový akordeón nemá žiadne rozdelenie v strede. Tento model je posunutý v procese otvárania buď doprava alebo doľava. Táto funkcia vedie k potrebe ich spoľahlivej inštalácie vo dverách. Kvôli zvýšenému zaťaženiu závesu spojujúceho dvere a stenu je potrebné použiť ako upevňovacie prvky kalené príslušenstvo. Okrem toho, dvere-akordeón nesmú byť vybavené valcami, ktoré umožňujú rovnomerné rozloženie nákladu a poskytujú dodatočnú podporu. V tomto prípade sú tkaniny vyrobené z najľahších materiálov.


Roto-dverový

Pôvodné roto dvere sa nepohybujú na stranu, ale otáčajú sa vnútri samotného boxu. Je ideálny na vybavenie šatníkov, do ktorých vedie úzky vchod. Typicky sa tieto modely používajú na inštaláciu do rohových skriniek. Kvôli otáčaniu dverí okolo svojej osi pre otváranie a zatváranie nepotrebujú montážne vodidlá a zaberajú minimálny priestor. Je pravda, že na vykonanie inštalácie takejto štruktúry s vlastnými rukami nebude fungovať. Koniec koncov, ani medzera medzi krabicou a čepeľou, ktorá sa má nainštalovať, by nemala presiahnuť 5 mm. Inak, aby bola zaručená dlhá životnosť výrobku, aby sa vylúčila jeho deformácia nebude fungovať. Okrem toho, náklady na modely je veľmi vysoká, a roto-dvere vyžadujú len profesionálnu údržbu.

Výber podľa materiálu

V závislosti od vlastností materiálu závisí jeho komplexnosť od starostlivosti a životnosti posuvných dverí. Preto pred výberom konkrétneho modelu je potrebné zohľadniť všetky jeho klady a zápory. Tiež nezabudnite na vplyv vzhľadu kontrastných surovín na dizajn miestnosti, ktorá má byť vybavená. Pokiaľ ide o praktickosť materiálov, pri výbere modelov zvážte nasledujúce podmienky:

 1. V šatni, do ktorej sa nachádza chodba, by sa mali dvere inštalovať z jednoduchých materiálov v starostlivosti. Prach sa bude neustále hromadiť na lesklých povrchoch.
 2. Hmotnosť materiálu priamo ovplyvňuje potrebu montáže komplexného, ​​obzvlášť robustného alebo ľahkého, jednoduchého systému na upevnenie a pohyb ventilov.
 3. Vybraný materiál, či už vo farbe alebo v prúde, sa musí zmestiť do vnútra spálne alebo chodby. Inak na podporu všeobecného štýlu existujúcej situácie a prvku, ktorý sa má inštalovať jednoducho nebude fungovať.


drevený

Posuvné dvere z dreva a odvodených materiálov (napr. S dýhovou úpravou) sa považujú za klasiku. Sú vhodné pre rôzne dizajny. Najobľúbenejšie sú výsuvné alebo posuvné (akordeonové) modely, doplnené o tenký rám po obvode plátna. Existujú aj typy, ktorých obrazy sú doplnené drevenými doskami (podobne ako bežné žalúzie), drevenou mriežkou. Je pravda, že by mali byť inštalované len v spálňach. Umiestnenie takýchto dverí na chodbe umožní, aby sa prach dostal priamo do šatne. Pokiaľ ide o dizajn, najčastejšie sa používajú maľované modely. Výrobky potiahnuté lakom sú vhodnejšie na inštaláciu v miestnostiach s prírodným povrchom. Tmavé drevo doplní prísny klasický dizajn.

Drevené dvere majú dosť veľkú váhu, takže potrebujú nainštalovať pevný rámovací systém a najodolnejšie profily.

Sklo a zrkadlo

Zrkadlové posuvné dvere umožňujú vizuálne zväčšiť priestor miestnosti, v ktorej sú inštalované. Sklenené priesvitné modely dodajú interiéru svetlosť. Zrkadlové povrchy sa ľahko hodia do klasického aj neobvyklého interiéru. Priehľadné sklenené vložky však budú dokonalým doplnkom ktoréhokoľvek z moderných trendov. Takéto okuliare sú vyrábané v akejkoľvek farbe. Vďaka špeciálnej technológii výroby majú zvýšenú odolnosť voči opotrebeniu a spoľahlivosť. Poškodenie takého plátna je veľmi ťažké. Zrkadlové a sklenené tabule v kupé a skladacích modeloch možno kombinovať s inými materiálmi. Napríklad v takých modeloch od firmy Ikea sa sklo zvyčajne kombinuje s plastovými vložkami alebo dýhovanými listami. Zrkadlové dvere môžu byť doplnené pieskovanými výkresmi a vložky zo zrkadla alebo skla môžu byť horizontálne oddelené tenkými drevenými alebo hliníkovými lamelami.


plastický

Šatníkové dvere vyrobené z plastu budú vyzerať dobre v útulných aj útulných interiéroch. Plastové vložky používané na plátna sú vyrábané v rôznych odtieňoch. Môžu byť úplne nepriehľadné alebo priesvitné. Plast na dverách šatne je vyrobený z odolných a odolných polymérov. Tento materiál nie je strašne negatívne vystavený slnku. Vďaka špeciálnym tonerom sú odolné voči vyblednutiu alebo žltnutiu. Plastové dvere môžu mat matný povrch. Aby sme však získali dynamiku interiéru, odporúčame zvoliť si modely s leskom. Plastové vložky sa obvykle delia horizontálnymi pásmi na samostatné kusy. Dokonca aj s malou šírkou dverí môžu vizuálne rozšíriť miestnosť. Ak chcete vizuálne zdvihnúť strop, mali by ste vybrať listy s pevnými kusmi plastu.


Bambus alebo ratan

Neobvyklé posuvné dvere z ratanu alebo bambusu vám umožnia zvýšiť pohodlie domova. Môžu byť vyrobené v akomkoľvek dizajne, čo značne zjednodušuje výber originálnych modelov. Je pravda, že cena takýchto systémov je pomerne vysoká. Prírodné suroviny vytvoria osobitnú klímu vo vybavených priestoroch. Okrem toho budú môcť zdôrazniť neštandardný dizajn interiéru. Odporúča sa, aby sa v spálňach vybrali také dvere, ktoré sa inštalujú v skriniach (alebo mini skrine pripomínajúce priestrannú šatníkovú skriňu). V chodbách na reliéfnom povrchu dverí bude zhromažďovať veľké množstvo prachu, čo povedie k potrebe ich neustáleho čistenia.

Posuvné dvere z bambusu alebo ratanu sú vhodnejšie pre podkrovný, škandinávsky, moderný alebo mestský štýl. V klasickom smere, Art Deco alebo Provence, budú vyzerať nevhodne.

Starostlivosť a údržba

V závislosti od zvoleného systému posuvných dverí a materiálu plátna sa podmienky pre starostlivosť o modely výrazne líšia. Čistenie ventilov je možné vykonať pomocou nasledujúcich nástrojov:

 1. Špeciálne spreje na odstránenie prachu a nečistôt z matných alebo lesklých povrchov (pre plasty, sklo a zrkadlá).
 2. Jemná gélová chémia pre starostlivosť o stromy (drevo, bambus a ratan, ako aj dýhované povrchy).
 3. Malé abrazívne prášky na odstránenie hlbokej špiny (vhodné na drevo, ratan, bambus, ale mali by sa používať iba v prípade, že je to nevyhnutné).

Pokiaľ ide o mechanizmy pohybu, potom raz za 1-2 týždne by mal byť dobre odstránený prach z profilov a podobných blokov. Na tento účel môžete použiť špeciálne mäkké kefy, vysávač s tenkou tryskou. Frekvencia uťahovania závesov dverí závisí od ich kvality a prevádzkových podmienok. Odporúčaná frekvencia úpravy je raz za šesť mesiacov alebo rok.

Dizajn a farby

Pri výbere originálnych posuvných dverí na vybavenie šatne je potrebné dbať na ich primeraný vzhľad v celkovom interiéri. Nasledujúci štýl vám pomôže vybrať produkty v správnej farebnej schéme a dizajne:

 • Škandinávske: sivé, biele, svetlohnedé, hnedé a dokonca čierne dvere z dreva, plastu;
 • podkrovie a krajina: drevené modely s lakmi, bambusovými alebo ratanovými modelmi;
 • Provence: plastové alebo sklenené modely svetlej farby bez vzorov a horizontálnych deliacich prvkov, číre drevené modely alebo drevené dvere natreté bielym, krémovým alebo svetlosivým;
 • moderné: sivé, biele, čierne drevené modely alebo sklenené dvere v podobných farbách, zrkadlové modely s horizontálnymi priečkami;
 • high-tech a minimalizmus: tmavo hnedé drevené modely alebo dvere z matnej šedej, čiernej, bielej;
 • Klasické: drevené maľované alebo lakované modely, zrkadlá s kresbami alebo bez kresiel, matné sklenené dvere vo svetlosivej šedo-čiernej farbe.


záver

Pre správne usporiadanie šatne vo Vašom dome je potrebné starostlivo zvážiť vlastnosti otváracieho a zatváracieho systému posuvných dverí. Podľa zvláštností upevnenia sa parametre pohybu tkanín vyznačujú mnohými typmi takýchto systémov. Líšia sa aj zložitosťou inštalácie, cenovou kategóriou, podmienkami starostlivosti a opravy. Po dôkladnom preštudovaní našich popisov rôznych typov posuvných dverí a materiálov, z ktorých sú zhotovené, si môžete jednoducho vybrať vhodný typ konštrukcie. A za účelom nákupu nielen kvalitného, ​​ale aj štýlového interiéru - preštudujte si informácie o vhodných riešeniach pre rôzne štýly. Popis najlepších možností pre rôzne smery vám pomôže ľahko a jednoducho vybrať perfektný dizajn inštalovaných posuvných dverí.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár