V akej výške zavesiť kapotu

Hood - verný spojenec hostesky v boji za čistotu a čerstvý vzduch, a to nielen v kuchyni, ale v celom byte. Veľmi uľahčuje a skracuje proces čistenia. Toto zariadenie chráni povrch pred výskytom striekajúcich tukov, umožňuje odstrániť z miestnosti produkty spaľovania, zápachu, odparovania. Stupeň účinnosti zariadenia závisí predovšetkým od jeho konštrukčných vlastností a technických charakteristík. Negramotná inštalácia môže výrazne znížiť rýchlosť nasávania vzduchu. Je dôležité správne umiestniť zariadenie vzhľadom na zdroj znečistenia, a preto musíte vedieť, v akej výške zavesiť kapotu nad sporák.

Hlavné funkcie kapoty v kuchyni

Hlavným účelom zariadenia je odstrániť alebo filtrovať znečistený vzduch. Rovnako ako vysávač, odsávač pár ho nasáva a posiela ho do vetracieho hriadeľa, alebo ho prechádza cez filtre, ktoré zachytávajú nežiaduce častice.

Výrobky uvoľnené pri spaľovaní zemného plynu predstavujú riziko pre ľudské zdravie. Preto je kľúčovou úlohou kapoty odstrániť tieto látky.

Zariadenie zabezpečuje prívod čerstvého vzduchu do miestnosti a udržuje normálnu atmosféru. Likvidácia karcinogénov je rovnako dôležitou funkciou tohto zariadenia.

Kapota zabraňuje šíreniu mastnoty a sadzí v kuchyni, šetrí čistiace prostriedky, čas a energiu hostesky a eliminuje každodenné čistenie povrchov.

Čo určuje umiestnenie odsávača pár

Správna voľba výšky inštalácie systému vetrania je nevyhnutnou podmienkou pre jeho efektívnu prevádzku. Pri určovaní tohto parametra sa berie do úvahy:

 • odporúčania výrobcu;
 • rozmery a výkon zariadenia;
 • architektonické prvky miestnosti;
 • vzdialenosť od kapoty k odvzdušneniu;
 • typ varnej dosky;
 • regulované normy pre umiestnenie digestorov.

Odchýlka od všeobecne uznávaných noriem je spojená s nežiaducimi dôsledkami. Pri nadmerne dlhých vzdialenostiach kapota nebude schopná aktívne zachytávať vzduch a častice tuku, ktoré sa usadí všade. Zariadenie bude bežať na voľnobeh, čistenie vzduchu bude trvať oveľa dlhšie.

Nežiaduce je tiež umiestnenie odsávača príliš blízko k varnej doske. Je potrebné ponechať medzeru minimálne na úrovni odporúčanej normami. Ak tak neurobíte, môže to mať za následok:

 • nepríjemnosti v práci - ak je kapota zavesená príliš nízko, je pre kuchára ťažké kontrolovať obsah nádob, kontrolovať proces varenia. Existuje vysoká pravdepodobnosť, že sa prístroj bude často dotýkať hlavy a bude zranený;
 • skrátenie prevádzkovej doby - dôvodom prehriatia zariadenia a jeho rýchleho zlyhania je nedostatočná vzdialenosť medzi technológiou odsávania a kachľami;
 • oheň - na filtračných vložkách sa hromadí nahromadený tuk;
 • zníženie účinnosti - zvyšuje sa rýchlosť upchávania filtrov, takže sa na všetkých povrchoch usadzujú deriváty spaľovania a varenia.

Druhy kuchynských digestorov

Zariadenia sú klasifikované podľa nasledujúcich funkcií:

 • typ čistenia;
 • lokalita.

Podľa typu čistenia sa rozlišujú tieto skupiny extraktov: t

 • recirkulácia - odstraňuje mastnotu, sadze a pachy filtráciou. Čistený vzduch sa vracia do miestnosti a častice škodlivé pre zdravie zostávajú vo filtračných prvkoch. Nedostatok takýchto zariadení v prípade potreby pravidelnej výmeny filtrov, ako aj relatívna jednoduchosť inštalácie a malé rozmery;
 • prúdenie - zachytávanie znečisteného vzduchu a jeho zasielanie do vetrania, na ktorom sa nachádza mimo domu. Takéto zariadenia sú vybavené potrubím, ktoré je odvádzané do odvzdušňovacieho otvoru. Rúra môže byť kovová alebo plastová so štvorcovým alebo kruhovým prierezom. Hladká rúrka často nahradzuje vlnitý plech;

So všetkými výhodami hladkého potrubia má zvlnenie jedinečnú výhodu. Ohýba sa, a preto sa dá ľahko položiť pozdĺž akejkoľvek dráhy bez ostrých ohybov a adaptérov. Neexistencia potreby vybudovať komplexný systém jednotlivých potrubných segmentov a tvaroviek robí z vlnitej verzie príťažlivú pre tých, ktorí sa rozhodnú pre inštaláciu ručne.

 • kombinovať - ​​kombinovať funkčnosť dvoch predchádzajúcich možností. Majú dva spôsoby prevádzky - prietok a recirkuláciu. Prepínanie z jedného režimu do druhého sa vykonáva podľa potreby.

Nasledujúca klasifikácia krytov označuje, kde sa nachádzajú, v závislosti od umiestnenia kachlí.

K dispozícii sú nasledujúce možnosti:

 1. Roh - použitý v prípade, že je štítok v rohu.
 2. Stena - najpoužívanejšia, môže byť namontovaná samostatne, pod skrinkou, alebo namontovaná na spodnej polici.
 3. Ostrov - pripojený k stropu nad sporákom, ktorý sa nachádza v centre priestrannej kuchyne.
 4. Vstavaná skrinka slúži ako skrinka, ktorá skrýva zariadenie. Namontované na mieste spodnej police.

Kukly sa tiež líšia podľa typu tela:

 • Dome - nezávislé zariadenia, majú tvar kopule. Majú veľkú kapacitu a pôsobivé rozmery. Vždy vybavené odvzdušňovačom;
 • možnosti plošných výfukov, často vybavené elektronickým ovládaním;
 • šikmo - sacia rovina takýchto zariadení je umiestnená v tupom uhle voči varnej doske. Neprekážajte priechodu svetla a na kachle nevytvárajte tieň.

Všeobecné požiadavky, pravidlá a normy pre inštaláciu odsávača pár

Existujú všeobecné pravidlá, ktoré by sa mali dodržiavať pri inštalácii akýchkoľvek výfukových systémov. Hlavná vec - súlad s požiadavkami výrobcu a stanovených noriem. V návode pre akýkoľvek model sú vždy odporúčania týkajúce sa optimálnej vzdialenosti od dosky. Spravidla je možné meniť tieto parametre do 10 cm v závislosti od výšky hostesky alebo od vlastností nábytkovej konštrukcie. Boli vyvinuté normy, ktoré majú zabrániť požiarom v súlade s požiarnou bezpečnosťou. Šírka odsávača musí zodpovedať šírke varnej dosky. Ak je sacia plocha menšia ako plocha dosky, účinné čistenie vzduchu nenastane.

Vlastnosti a výška nad plynovým sporákom

Zo všetkých typov kachlí je to plyn, ktorý kladie najzávažnejšie nároky na inštaláciu a umiestnenie odsávača pár. Ignorovanie štandardných odporúčaní je neprijateľné, pretože ich nedodržiavanie vytvára skutočnú hrozbu pre život jednotlivej rodiny a ostatných obyvateľov budovy.

Na začiatku, použitie plynového sporáka znamená prítomnosť otvoreného ohňa v miestnosti. Všetky zariadenia a konštrukcie umiestnené nad nimi by mali byť odstránené z povrchu vo vzdialenosti 75-85 cm.

Pri montáži vzduchového potrubia je potrebné mať na pamäti, že odvzdušňovací otvor by nemal byť úplne uzavretý. Plyn, ktorý sa nahromadil v miestnosti v dôsledku nehody alebo nesprávnej manipulácie s kachľami, by mal byť schopný voľne uniknúť. Ak nie je oddelený výstup do vetracieho potrubia, súčasný by mal byť rozdelený na dve časti. To sa dosahuje inštaláciou špeciálnej časti rozdelenej do dvoch oddelení mriežky. V jednej z jeho častí je otvor pre potrubie, druhý má štandardný jumper.

Inštalácia a výška nad elektrickým a indukčným sporákom

Požiadavky na montáž odsávača na elektrické a indukčné kachle sú o niečo mäkšie. Týka sa to najmä odporúčaní na umiestnenie zariadenia v určitej výške nad doskou. V tomto prípade je dovolené inštalovať odsávač pár o niečo nižšie - vo vzdialenosti 65-75 cm.

Vlastnosti inštalácie a výška šikmej kapoty

Šikmé kapoty sú nevyhnutné v miniatúrnych miestnostiach, kde je nutná maximálna ochrana voľného priestoru. Pri inštalácii šikmej kapoty na plynový sporák sú požiadavky trochu odlišné. Spodná hrana povrchu by mala byť vo vzdialenosti 55-65 cm od plynovej pece. Na ústup z indukčného alebo elektrického variča bude potrebné len 35-45 cm.

vlastná inštalácia

Hood nie je najkomplexnejšie zariadenie, takže s trochou skúseností a radom potrebných nástrojov, je celkom možné nainštalovať ho vlastnými rukami. Nezávislá inštalácia je skvelou príležitosťou na úsporu služieb špecialistov.

Montážny kryt pripevnený na spodnej strane skrinky

Zavesené modely sú pripevnené priamo k spodnej polici skrinky. Inštalácia je jednoduchá, inštalácia sa vykonáva pomocou samorezných skrutiek a skrutkovača. Pretože pripojenie potrubia k recirkulačnému zariadeniu nie je potrebné, inštalácia končí pripojením k elektrickej sieti.

Inštalácia digestorov v skrinke

Samotné uloženie kapoty do skrinky vyžaduje určité tesárske zručnosti. Nové slúchadlá sa zakúpia vo fáze návrhu nábytku. Aby sa zmestila do už používanej závesnej skrine, je potrebné, aby rozmery odsávača zodpovedali vnútorným rozmerom skrine.

Na prácu bude potrebné:

 • môžete tiež použiť manuál;
 • Píla na drevo;
 • ceruzka;
 • skrutkovač (lepší skrutkovač);
 • šidlo;
 • stavebný uhol, zvinovací meter;
 • Svorku.

Kroky inštalácie:

 • V prvom rade je potrebné uvoľniť budovy z fasád, a to nielen betónová skriňa, ale aj susedné zásuvky. Potom vyberte skriňu a upevnite susedné telo vedľa seba pomocou svoriek. Nevynechávajte túto položku - krabice môžu spadnúť a poškodiť sa.
 • Odskrutkujeme spodnú poličku, pripevníme ju k hornej rovine výfukového zariadenia. Načrtneme obrys potrubia a otvor pre drôt pomocou zástrčky na pripojenie zariadenia k sieti. Vystrihnite označené otvory.
 • Vložte kapotu do tela a označte horné hranice zariadenia. Na plánovaných tratiach upevnite spodnú poličku. V ňom vyvŕtame 4 otvory.

Pomocou klišé je možné zaistiť presnú koincidenciu bodov upevnenia s otvormi.

Upevňujeme kapotu vo vnútri skrinky a inštalujeme vzduchovod. Spojíme s ním odvzdušňovač a systém. Namontujte police a fasády. Pred inštaláciou fasád stojí za to skontrolovať výkonnosť zariadenia.

Montážny kryt so vzduchovým potrubím

Postup inštalácie takejto kapoty zahŕňa:

 • upevnenie výfukových plynov;
 • návrh potrubia a elektrických rozvodov;
 • montážna skrinka;
 • inštalácia krabice pomocou tmelu.

Potrubie je zostavené z plastovej skrinky alebo z hliníkových zvlnení. Prvá možnosť je silnejšia, estetickejšia a spoľahlivejšia. Preto je potrebné dať mu prednosť. Plast je ľahko rezateľný a spojený so špeciálnymi prvkami. Ďalšie pevnostné zlúčeniny poskytujú tesniacu hmotu. Vlnitosť má tiež svoje výhody - flexibilita umožňuje položiť potrubie pozdĺž zakrivenej cesty.

Kritériá a pravidlá výberu kapoty

Pri výbere kapoty dávajte pozor nielen na vzhľad zariadenia, ale aj na také významné vlastnosti, ako je veľkosť, výkon, hladina emitovaného hluku. Dôležitý je aj typ riadenia, ďalšie "bonusy" od výrobcu - pridané užitočné funkcie.

veľkosť

Veľkosť kapoty by mala zodpovedať rozmerom varnej dosky av žiadnom prípade nesmie byť zariadenie menšie. Sacia rovina by mala pokrývať celý povrch dosky. Iba v tomto prípade je možné zaistiť efektívnu prevádzku zariadenia. Ak zavesíte kapotu nad 50 cm na dosku širokú 60 cm alebo viac, nemali by ste očakávať dobrý výsledok. Prístroj sa nedokáže vyrovnať s odstraňovaním pachov a mastnoty a peniaze sa premrhajú.

energie

Výkon kapoty, jej výkon závisí od výkonu zabudovaných ventilátorov. Častejšie sú systémy vybavené jedným alebo dvoma zariadeniami na vypúšťanie vzduchu. Ventilátory môžu pracovať pri rôznych rýchlostiach. Zvyčajne sú kapoty vybavené dvoma alebo štyrmi režimami. Výkon je určený množstvom čisteného vzduchu za hodinu. V rôznych modeloch sa toto číslo pohybuje medzi 200 - 700 m3 / h. Tam sú drahé kapoty, ktorých kapacita dosahuje 1300 m3 / h. Podľa GOST 26813-99 by kapacita ventilačnej jednotky nad povrchom varenia nemala byť nižšia ako 200 m3 / h.

Vysoký výkon vám umožňuje rýchlo a účinne odstrániť mastnotu a pachy. V prípade núdze - jedlo spálené, mlieko utieklo - táto schopnosť bude veľmi užitočná. Ale nútiť kapotu neustále pracovať v tomto režime na čokoľvek. Pri maximálnej rýchlosti zariadenie produkuje silný hluk, ktorý ruší iba rušenie. Preto fanúšikovia s priemerným výkonom postačujú na bežné varenie alebo ohrev potravín.

Mala by sa tiež zamerať na rozmery miestnosti. Závisia od množstva vzduchu, ktoré je potrebné aktualizovať z 10 na 12 krát za hodinu. Ak chcete vypočítať tento údaj, musíte vypočítať objem kuchyne, odpočítať množstvo nábytku, ktoré je z neho prítomné a vynásobiť číslom 10. Výsledná hodnota bude zodpovedať optimálnej úrovni výkonu odsávača pár.

Typ kontroly

Výrobcovia poskytujú výber zariadení s tromi možnosťami pre ovládacie panely.

Existujú:

 • dotykové panely - zariadenie je neuveriteľne pohodlné na používanie. Je ľahké sa dotknúť cieľovej oblasti prstom a zariadenie začne úlohu. Skutočnosť, že sa práca začala, signalizuje LED;
 • panely typu slider - aby ste mohli zapnúť odsávač pár a nastaviť úroveň výkonu, musíte posúvať posúvač;
 • panely vybavené tlačidlami - každé tlačidlo je zodpovedné za konkrétnu úlohu.

Ďalšie funkcie

Funkčnosť kapoty je možné rozšíriť. Ďalšie funkcie uľahčujú správu zariadení, uľahčujú to užívateľovi. Samozrejme, rozšírenie „arzenálu“ možností nemôže ovplyvniť konečnú cenu zariadenia.

Existuje niekoľko typov doplnkových funkcií:

 1. Zodpovedá za pohodlné používanie zariadenia - diaľkové ovládanie, viacfázové ovládanie napájania, dotykový panel, displej zobrazujúci režim prevádzky. Všetky tieto funkcie robia ovládanie kapoty jednoduchým a príjemným.
 2. Ďalšie "bonusy", ktoré nie sú zapojené do odstraňovania vzduchu - vstavaný TV, integrovaná kniha receptov, počítač, prístup na internet. Vstavaný časovač vám neumožňuje premýšľať o potrebe vypnúť odsávač pár po určitom čase. Faber Imago dokonca poskytuje možnosť starať sa o deti, ktoré sú v inej miestnosti pomocou videotelefónie.
 3. Podrobnosti pre automatizáciu zariadenia - prítomnosť senzorov, ktoré určujú prítomnosť dymu a pachov, programovacia funkcia - nastavenie oneskoreného vypnutia alebo automatického vypnutia po intenzívnom odstránení výparov a zápachu.
 4. Osvetlenie dosiek a dosiek vďaka zabudovaným halogénovým alebo LED žiarovkám. Prístup k ovládaniu podsvietenia vám umožňuje používať ho ako dekoratívny prvok interiéru.
 5. Režim nepretržitej práce pre daný program - umožňuje neustále udržiavať príjemnú mikroklímu v miestnosti.

záver

Rôzne modely umožnia každému vybrať optimálnu kapotu v súlade s ich potrebami a finančnými možnosťami.

Zanechajte Svoj Komentár