Box evergreen

Pri výbere rastlín na zdobenie stránky, mnoho záhradníkov preferuje trvalo zelené trvalky. Letničky, listnaté budú slúžiť ako dekor na určité obdobie, po ktorom sa stanú nenápadné. Na dvore môžete často nájsť krásne stálezelené javorové drevo. Vzhľadom k rôznorodosti odrôd nenáročný ker dokonale zapadá do akejkoľvek kompozície, úspešne dopĺňa najsofistikovanejšie konštrukčné riešenia.

Box - opis a vlastnosti zariadenia

Stálezelený zimostráz je tiež nazývaný buksus sempervirens. Krov alebo nízky strom v priaznivých podmienkach rastu môže žiť až 600 rokov. Rastlina sa vyznačuje pomalým vývojom, preto sa okrem nespevnenej výsadby ulíc často pestuje aj v interiéri. To je vynikajúci hrniec bonsai.

Zelený boxwood má príjemnú nezvyčajnú vôňu. Listy husté, nie veľké vo forme elipsy, usporiadané opačne. Vo väčšine druhov je koruna zelená, ale existujú aj pestré rastliny. Bloom začína v marci, apríli. Po prvé, žlto-zelené kvetenstvo s kvetmi rovnakého pohlavia sa objavujú v listových pazuchách. Spájajú sa s loptou z listnatých stromov a vyžarujú úžasnú arómu.

V neskorom lete sú kvetenstvo nahradené plodmi v podobe trojnožných boxov. Počas dozrievania prasknú a rozptyľujú malé čierne semená. Boxwood je rastlina medu, ale jej med sa nepoužíva na potraviny. Všetky časti rastliny sú jedovaté, takže je starostlivo umiestnené na mieste, najmä ak je vedľa neho včelín.

Hlavnou kvalitou javorového dreva, pre ktorú ho krajinári veľmi oceňujú, je schopnosť vytvoriť veľkolepú korunu a vytvoriť nepredstaviteľné kompozície. Môže to byť sférické zelené sochy, živý plot. Lesklé zelené listy nerastú v neprítomnosti slnečného žiarenia, prerezávanie konárov prechádza ľahko a bez následkov.

Hlavné druhy a odrody

Obľúbené záhradkárov má mnoho odrôd. Každá odroda je prispôsobená pre život za určitých podmienok, má svoje vlastné vlastnosti. Typ zariadenia je zvolený s konkrétnym účelom. Pre vytvorenie zelených figúrok sú miniatúrne terasy vhodné pre trpasličích drevín s pomalým rastom. Veľké, energetické odrody sa používajú pre prírodné krajiny, živé ploty, hranice. Všetky dekoratívne typy sú spojené nenáročnosťou, krásou zelene, jednoduchosťou tvorby akejkoľvek koruny.

Box evergreen (Buxus sempervirens)

Najbežnejšia odroda pre záhradu, dovezená z Kaukazu. Rastlina je viac ako vetvený strom s hustou sviežou korunou ako ker. Veľké tmavo zelené listy rozhádzajú rovné konáre rastliny. Ich spodná strana je zvyčajne natretá svetlejším odtieňom. Rush hore, nie oprieť o zem. Dĺžka listov - do 3 cm Jednoduchá ihličnatá škatuľa toleruje málo námrazy, ak je pod snehovou pokrývkou.

Koreňový systém rastliny je kľúčový, hojne rozvetvený. Korene prenikajú hlboko do pôdy a rozprestierajú sa niekoľko metrov. Z čistého typu zimostrázov chovatelia vytvorili mnoho odrôd, reprezentovaných kompaktnými kríkmi s veľmi odlišným tvarom a textúrou listu.

Krabica listová (Buxus microphylla)

Veľmi odolný typ buksus, schopný prezimovať pri pomerne nízkej teplote (do -30 ° C). Vlasti kompaktný ker - Japonsko, Čína. Na výšku, trpasličí rastlina nedosiahne viac ako 1,5 metra. Pomalý rast vám umožňuje tvarovať z jeho koruny akékoľvek postavy, používať pri sadení s trvalkami s podobnými vlastnosťami a vlastnosťami. Ročný nárast objemu - 5 cm.

Malých listnatých stromov rastie úhľadne aj bez prerezávania. Túto kvalitu oceňujú najmä krajinári. Dĺžka malých listov dospelej rastliny - 2 cm, šírka - 1,5 cm, okrasná rastlina sa cíti skvele v otvorenom teréne av nádobách. Často sa čínske odrody používajú na vymedzenie územia, efektívny dizajn záhonov a záhonov.

Colchian alebo kaukazský box (Buxus colchica)

Kvôli veľmi pomalej obnove elektrárne je uvedená v Červenej knihe. Veľký záujem o ňu sa prejavuje vďaka špeciálnej štruktúre dreva. Colchis boxwood sa nachádza v prírode v Gruzínsku, Turecku, Ázii. Dokonca aj niekoľko desaťročí po výsadbe zostávajú jej listy v rovnakej forme, nestrácajú svoj dekoratívny efekt. Kvetenstvo sa objavuje po celej dĺžke kmeňa.

Prerezávanie korunky vykonávané s extrémnou opatrnosťou. Zelení rastú veľmi pomaly. Na budovanie pár centimetrov zelenej hmoty môže trvať niekoľko rokov. Kaukazský box úhľadne zastrihnuté na jar alebo v lete, snažia sa nenakláňať horné vetvy.

Prvý kvet kaukazského boxu prichádza najskôr 20 rokov po pristátí v krajine.

Škatuľa baleárska (Buxus balearica)

Táto odroda má veľké listy. Môžu dosahovať dĺžku 5 cm, vlasťou je Španielsko, Baleárske ostrovy. Prirodzene rastie v Portugalsku, Maroku, na krymskom polostrove. V porovnaní s inými druhmi rýchlo rastie, ale len v teplých oblastiach, kde teplota v chladnom období neklesne pod 18 ° C.

Starostlivosť o Baleársku odrodu sa vykonáva jednoducho, rovnako ako u všetkých drevín. Používa sa na vytvorenie vysokých živých plotov a miniatúrnych bonsai. V izbových podmienkach je Bush náročnejší na pôdu a zalievanie.

Výsadba v otvorenom teréne

Krabica nie je absolútne náročná na pôdu, dokonale prenáša tieň a letné teplo. Dokonca aj neskúsení záhradníci sa budú môcť o neho postarať primerane. Rastliny voľne tolerujú vplyv nepriaznivých faktorov veľkých miest (znečistenie ovzdušia, dym). Zvyčajne výsadba sadeníc v krajine v krajine vykonáva na jar alebo na jeseň. Nakúpený materiál musí byť dobre pripravený. Ideálnou možnosťou je previesť zariadenie na zem po zvlhčení koreňa na 12 hodín. Ak je ker zakúpený v kontajneri a je v zemi, potom pred vybratím pôdy by mali byť dobre zvlhčené a ponechané na 24 hodín. Tým sa minimalizuje pravdepodobnosť poškodenia koreňov.

Aký čas zasadiť

Stálezelená rastlina má veľmi skoro kvitnutie. Prvé kvety sa začnú tvoriť v polovici marca. Aby sa rastlina dostala silnejšie, je to hlavne cvičil jeseň výsadbu zimostrázu v krajine. Sadenice môžete pestovať od septembra do konca októbra. Hlavná vec je to urobiť mesiac pred nástupom mrazu. Tento čas je dostatočný pre úplný rozvoj koreňového systému na novom mieste. Preto, ker získa mrazuvzdornosť, bude pokojne preniesť zimu.

V regiónoch s predčasným ochladzovaním sa na jar vyrába pôda z jačmeňa. Ak ho zasadíte na zem na jeseň, jednoducho nemá čas zakoreniť a zomrie. Letné vylodenie je možné, ale pod podmienkou neustáleho zmáčania a postreku, inak buksus pozastaví už pomalý rast.

Ako zasadiť: výber lokality a prípravu pôdy

Dekoratívne a vývoj zimostrázu sú viac závislé od správneho prispôsobenia. Pri prenose rastliny na zem je potrebné zohľadniť požiadavky na pôdu každého druhu, možnosti priblíženia sa k iným plodinám a úroveň osvetlenia. Dlhotrvajúci ker môže rásť bez transplantácie niekoľko storočí, takže je veľmi dôležité vybrať si na to správne miesto a pôdu.

Termofilný buksus netoleruje priame slnečné svetlo. Je lepšie zvoliť si oblasť čiastočne zatienenú, najmä v období, keď bude slnko v zenite. Jasné žiarenie môže poškodiť listy, čo negatívne ovplyvní dekoratívnosť kríkov.

Krabica dobre rastie v tieni vysokých plotov, stien rôznych budov. Miesto pristátia by sa malo vybrať s ohľadom na potrebu maximálneho tienenia v zime. Jasné slnko pri negatívnych teplotách vzduchu je veľkým nebezpečenstvom pre zdravie rastliny.

Pôda huňaté plodiny nie sú náročné. Sú spokojní s priemernou saturáciou živín. Aby sa však urýchlil vývoj a rast škrupiny, mali by sa zachovať určité podmienky:

 • Trvalky netolerujú stagnujúcu vlhkosť, ktorá je v ťažkých pôdach nevyhnutná. Túto možnosť je potrebné odstrániť. Prednosť by mala byť hlinitá piesčitá pôda.
 • Kyslosť by mala byť slabá alebo neutrálna. Aby sa toto číslo minimalizovalo, pri pristátí v zemi, zrelého kompostu, sa do každej studne umiestni hasené vápno.
 • Mladé javorové drevo sa bude vyvíjať lepšie a rýchlejšie v odvodnenej pôde. Indikátory priepustnosti vzduchu je možné umelo zlepšiť pomocou perlitu. Malé sutiny, rozbité tehly.
 • Zem by nemala byť príliš vlhká. Je potrebné vylúčiť možnosť pristátia na mieste s povrchovým prietokom podzemných vôd.

Pravidlá starostlivosti o rastliny v otvorenom teréne

Ak chcete získať vynikajúci výsledok pri pestovaní zimostrázu na vašich stránkach, musíte dodržiavať určité pravidlá starostlivosti. Žiadny z týchto postupov nebude mať pre záhradníka problémy. Rastlina potrebuje zvýšenú pozornosť len počas nástupu chladného počasia - na jeseň av zime. Základná starostlivosť zahŕňa štandardné manipulácie, ktoré sa líšia od zachovania rastu iných trvaliek.

Orezávanie škatule - tvorba korunky

Prerezané konáre a listy len u dospelých rastlín, ktoré dosiahli vek dvoch rokov. Tento čas je dosť na to, aby sa krovina zakorenila a posilnila. Včasné prerezávanie je povolené pre odrody, ktoré nedosahujú požadovanú veľkosť. Hranicu trpasličích kríkov možno orezať niekoľko týždňov po vylodení, ale nie viac ako 5 cm naraz.

Môžete začať prvý strih s nástupom stabilného tepla. Malá korekcia nadmerného rastu bude stačiť, aby rastlina nestratila svoj tvar. Tvarované, silne spevnené vetvy sú narezané na tuhé podklady. O mesiac neskôr sa postup opakuje.

Jarné prerezávanie je najlepšie urobiť čo najskôr pred začiatkom aktívneho rastu. Spracovanie začnite z hornej časti boxu, postupne sa pohybujte nadol. Malé konáre sú rezané na koňskej ceste, veľké pred tvorbou púčikov, takže nemohli pestovať výhonky vo vnútri Bush, a kazí vzhľad koruny. Pre vytvorenie jednotlivých úsekov zariadenia pomocou iného nástroja:

 • Pruner. Používa sa na riedenie zarastených plôch. Podpera a oblúk ohýbaného pracovného listu. Špeciálne úpravy prerezali ďalšie vetvičky živých plotov, hraníc.
 • Krovinorez. Ľahký jednoduchý predmet používaný na lineárne orezávanie. Koruna môže byť použitá len na obdĺžnikový vzhľad.
 • Strieľať nožnice. Odstraňujú mäkké, ešte nemali čas stuhnúť vetvičky. Používa sa aj na orezávanie tvarových kontúr.
 • Batériové zariadenie pre pevné vetvy. Výrobok sa skladá z niekoľkých párov nožníc, ktoré sú poháňané nábojom výkonnej batérie.
 • Kefa na dlhé rukoväte. Podlhovastý tvar rukovätí a krátke čepele umožňujú orezanie vnútri puzdra.

Zalievanie a kŕmenie

Akýkoľvek druh zimostrázu miluje vodu. Je potrebné, aby sa rastliny raz týždenne zalievali s pravidelným postrekovaním zelenej korunky. Dodatočná povrchová vlhkosť je obzvlášť potrebná pre mladé kríky.

Prvé zalievanie sa vykonáva bezprostredne po výsadbe. Nasledujúci postup sa vykonáva po 7 dňoch, ak počas tejto doby nedošlo k výraznému zrážaniu vo forme dažďa. Pre stromček 1 meter bude stačiť 10 litrov vody. Tak, že sa voda nerozšíri, ale padá presne na korene rastliny, jej kmeň je obklopený prstencom hlineného kopca.

V silných suchách zvyšujú objem vody a nezvyšujú frekvenciu prístupov. Dlhé korene javorového dreva môžu ľahko dosiahnuť spodnú vrstvu živín. Časté zavlažovanie vedie k chorobám pôdy. Je lepšie zvlhčovať kríky skoro ráno alebo po západe slnka.

Aby sa zabezpečil zdravý a rýchly rast dekoratívnych buksusov, musí byť oplodnený a kŕmený. Prvá dávka živín sa umiestni do pôdy jeden mesiac po vylodení. Už dobre zavedená sadba bude rásť a rozvíjať imunitu voči chorobám. V budúcnosti sa hnojivá používajú 2-3 krát za sezónu. Na vytvorenie zelenej hmoty sa používajú dusíkaté zmesi, ktoré sa pred zimovaním zavlažujú roztokom fosforu a draslíka.

Škatuľka, ktorá miluje vlhkosť, netoleruje stagnujúce tekutiny. V daždivom počasí nie je potrebné vodu naprašovať a rozprašovať. Prírodná pôdna vlhkosť postačuje.

Jesenná starostlivosť

Veľká časť práce na starostlivosti o relatívne nenáročné kríky pripadá na jesenný čas. Kvalita podujatí bude určovať schopnosť rastliny znášať chlad a rýchlo sa zotaviť zo zimovania.

Je potrebné dbať na sférické puzdrá v ochrannom odeve, aby sa zabránilo kontaktu s jedovatou šťavou na koži. Hlavné jesenné postupy, ktoré pomáhajú upokojiť zimu buksusu:

 1. Zalievanie. Vyžaduje bohatú hydratáciu, ktorá umožní nasiaknutie všetkých buniek rastliny vlhkosťou. Za nepriaznivých podmienok (žiadny sneh a silný vietor) to pomôže prežiť.
 2. Top dressing. Konečný obväz nastane najneskôr v polovici septembra. Ak neskôr oplodníte zimostráz, namiesto ponorenia do stavu odpočinku, nechá mladých výhonkov.
 3. Orezanie. Jesenné účes stimuluje rast mladých výhonkov na jar. Suché, poškodené vetvy sa úplne odstránia, zvyšok sú kratšie o 2 cm.
 4. Mulčovanie. Poskytuje optimálny prenos tepla v koreňovom systéme. Mulč zachráni ker pred mrazom v drsnej zime a povodniach na jar.
 5. Ochrana pred chorobami, škodcami. Odstráňte a spálte postihnuté vetvy a listy. Kmeň vysokých stromov je bielený, koruna je ošetrená insekticídmi.

Príprava na zimu

Krabica ľahko prenáša malé námrazy, znižuje teplotu na - 10 ° C. Veľké množstvo snehu zachráni koreňový systém pred zamrznutím. Aby sa zabránilo náhlemu prebudeniu výhonkov, rastlina je starostlivo zakrytá. Pri vysokých puzdrách sa vytvorí podpera a podvazek sa vyrobí pomocou drôtu alebo lana. Dlhé vetvy buksus sa neodtrhnú od hmotnosti snehu.

Ak chcete pokryť materiál nie je stláčať rastliny, urobiť špeciálny rám pre to. Nad hornou časťou puzdra je priečne umiestnený drôt, výsledná mriežka je pokrytá materiálom, upevneným na dne ľubovoľnou hmotnosťou.

Hmota pre vinutie je lepšie vybrať tmavú farbu, pretože biela môže prejsť svetlo. Tkanina by mala byť silná, ale ľahká, aby sa na ňu nevyvíjal tlak. Pre prístrešok na zimu s nasledujúcimi možnosťami:

 • Smrekové vetvy. Niekoľko trnité vetvy viažu okolo rastliny vo forme domu. Medzi kríkmi a ihlami vzniká vzduchová medzera, ktorá umožňuje vytvoriť ideálne podmienky zimovania a chrániť vetvy pred spálením slnkom.
 • Juta. Obaľte ker voľne, opúšťajte vzdušný priestor. Ak nie je venovaná náležitá pozornosť hustote vinutia, pod surovým základom sa rýchlo vytvorí hniloba a pleseň.
 • Agrovoloknom. Netkaný materiál je priedušný. Vhodné ako prístrešok pre mierne zimy. Nemôže sa vyrovnať s mrazmi, ale chráni pred slnkom dobre.

transplantácia

Na jeseň sa s výnimkou listnatých rastlín prakticky presúvajú takmer všetky druhy zimostrázu. Pre nich je najlepší čas rozdelenia na jar. Trvalé toleruje transplantáciu v každom veku. Bush je vykopaný pozdĺž vonkajšieho okraja kompostu, jeho horná časť je viazaná a vytiahnutá s minimálnym poškodením.

Prvým krokom je príprava jamiek. Vykopať jamy, hĺbka - 50 cm, priemer - 40 cm, naplniť ich až do polovice zmesou úrodnej pôdy s prídavkom hnojív fosforečnanu draselného, ​​močoviny. Nechajte v tomto stave niekoľko dní.

V novej diere je sadenice umiestnená povrchovo. Krk krku by sa mal zdvihnúť aspoň 3 cm nad zemou, rastlina je pokrytá pôdou, hojne hojdaná a napojená. Aby sa krabica mohla rýchlejšie prispôsobiť novému miestu, vykonáva sa omladzovacie prerezávanie.

Chovateľské metódy

Zvýšiť počet krovín na mieste niekoľkými spôsobmi. Vegetatívny spôsob sa používa častejšie, ale v prípade potreby sa semenáčky môžu pestovať zo semien. Hladké živé ploty spôsobujú ohýbanie konárov k zemi. Každý typ chovu má svoje vlastné charakteristiky.

semená

Rovnako ako všetky okrasné plodiny, aj Bush kvitne a prináša ovocie. Semená dozrievajú v krabiciach celé leto, stávajú sa vhodnými na výsadbu len na jeseň alebo začiatkom zimy, keď sa vzduch stáva celkom chladným.

Vzhľad semien jabĺk pripomína jabloňové semeno. Veľká veľkosť uľahčuje výber zdravých vzoriek pre chov nových sadeníc. Majú vynikajúcu klíčivosť. Dokonca aj pri náhodnom páde do pôdy ľahko vyklíčia sami. Nevýhody reprodukcie semien možno pripísať dlhodobému vývoju semenáčikov. Získanie plnohodnotného zariadenia bude trvať najmenej 3 roky.

výstrižky

Úspešnejší spôsob chovu zimostrázu. Zaručené zakorenenie všetkých zúčastnených odrezkov v súlade s určitými pravidlami. Na rozmnožovanie s použitím výsadbového materiálu zozbieraného v lete, na jeseň, mladých alebo už tuhých výhonkov. Vhodné ročné, dobre vyzreté odrezky 10-15 cm.

Pre použitie na štepenie, apikálne výhonky. Срезают или отщипывают часть веточки, удаляют нижние листья и переносят в землю. Это может быть специальная емкость или открытый грунт. Важно, чтобы место было затемненным и непродуваемым ветрами.

Выбранные растения углубляют в землю на 3 см, и обильно поливают. Voda by mala prejsť do pôdy v dĺžke procesu, berúc do úvahy vytvorené korene. Box bude možné presunúť na trvalé miesto aspoň jeden rok.

vrstvenie

Schéma reprodukcie vrstvením nemá žiadne odlišnosti od iných kultúr. Dlhé vetvy nakláňajú a kvapkajú. Potom sú hojne oplodnené a napojené. Keď tvoria nové korene, môžete vykopať a závod. Najčastejšie sa táto metóda používa na vytvorenie zelených hraníc a živých plotov.

Ak umiestnite mladé vrstvy na jar do špeciálneho výkopu, na jeseň už budú mať svoje korene. Proces môžete urýchliť pomocou chemikálií, aby ste stimulovali rast a uľahčili zakorenenie.

Choroby rastlín a škodcovia

Nenáročný zimostráz je často napadnutý škodcami. Napriek obsahu jedu v jeho kmeni a listoch, mnoho hmyzu nie je proti jedlu jeho šťavy, čo vedie k chorobám a zničeniu ker. Akákoľvek zmena vzhľadu krovia by mala spôsobiť obavy vlastníkom lokality. Väčšinu včasných lézií možno ľahko odstrániť. Buxus môže trpieť nasledujúcimi chorobami a škodcami:

 1. Boxwood žlč. Hlavným znakom vzhľadu takéhoto hmyzu sú žlté vypuklé škvrny na listoch. Malé larvy sa rýchlo rozšírili po celej korune. Zastavte množenie škodcu ošetrením rastliny špeciálnymi prípravkami. Pre prevenciu kríkov by mali byť strihané častejšie.
 2. Borovica lesná. Hmyz položí larvy na listy a prikryje ich lepkavými sekrétmi. Postihnuté zelené oblúky a škvrny. Metódy boja - odstránenie časti chorej koruny, ošetrenie minerálnymi olejmi.
 3. Spider mite Rozvíja obličky s pubertálnymi podlhovastými útvarmi, najmä v suchom počasí. Poškodené časti sú narezané, celá koruna je striekaná špeciálnym prostriedkom.
 4. Strieľanie drevín. Malé motýľovité motýle často kladú larvy na zimostráz. Ich húsenice pokrývajú všetky listy, čo vedie k rýchlemu schnutiu kríka. Proces vysychania rastlín je sprevádzaný charakteristickou vôňou. Na boj proti škodcom sú biologické insekticídy ošetrené kmeňom, korunou a zemou okolo kríka.
 5. Plesňové ochorenia. Vzhľad ochorenia ukazuje hrdzu, sporangia na listoch. Jediný spôsob, ako bojovať so škvrnami, je úplne odstrániť postihnuté výhonky.

Obsahuje starostlivosť o rastliny vo vani

V lete vyžadujú črepníkové rastliny každodenné zavlažovanie, pretože pôda veľmi rýchlo vysychá. Od polovice jari je potrebné organizovať pravidelné obväzy s tekutými prípravkami v kombinácii s vlhčením pôdy. Ak sa listy začnú otáčať na červeno, do vane by sa mali pridať hnojivá obsahujúce dusík.

S nástupom chladného počasia môže byť nádoba s javorovým drevom privedená do chladnej miestnosti alebo ponechaná v najprirodzenejšom prostredí. Ak bude ker v zime na ulici, mal by byť umiestnený do väčšej nádoby, vyplniť prázdny priestor rozdrvenou kôrou. To pomôže izolovať korene, udržať vlhkosť.

Príklady a metódy použitia v krajinnom dizajne

Krabica má viac ako 100 odrôd. Každá odroda má svoje vlastné dekoratívne prvky a všetky druhy vlastností. Rastliny vyžadujú určité rastové podmienky, môžu byť použité na vytvorenie rôznych prvkov krajinného dizajnu.

Priemerná životnosť krovia je 500 rokov, ročný rast koruny je 15 cm, čo umožňuje, aby vetvy a lístie držali potrebný tvar po dlhú dobu bez toho, aby sa narušili hrany obrázku. Vysoká hustota korunky umožňuje dokonale hladké hrany po strihaní. Existuje niekoľko spôsobov použitia zariadenia na dekoráciu pozemku:

 • Hedge. Vytvorte jednoduchý prvok dekoru metódou lineárneho rozrušenia a súčasného orezania všetkých kríkov jedným hrebeňom.
 • Geometrické tvary. Pre účesy používajte špeciálne rámy. S pomocou železnej mriežky tvorí zelenú guľu, kocku, lichobežník, elipsu.
 • Ťažké tvary. Požadovaná forma zimostrázu alebo skupina rastlín spojených kovovými tyčinkami. Týmto spôsobom vytvorte úžasné postavy človeka, zvierat, rôznych objektov.

záver

Dokonca aj začínajúci záhradník môže na svojom pozemku pestovať stálezelený ker. Zodpovedajúci účes domáceho olistenia vám pomôže dodať mu potrebný tvar, ktorý bude trvať dlho. Na to, aby sa dreviny hrčovité dekorovali na mieste, je potrebné vynaložiť len veľmi málo úsilia.

Pozrite si video: 90's Evergreen Romantic Songs. Most Romantic Hindi Songs. Audio Jukebox. Hindi Love Songs (Február 2020).

Zanechajte Svoj Komentár