Výber farieb pre steny

Psychológia vnímania odtieňov sa berie do úvahy predovšetkým pri výbere vhodnej možnosti z pestrej palety farieb na stenu. Farba je mocný nástroj. S ním vytvárajú akcenty na architektonické detaily, skrývajú nedokonalosti povrchov, vytvárajú všetky podmienky pre pohodlné bývanie. Správne tónovanie je kľúčom k harmonickému interiéru. Hlavný tieň je zvolený s ohľadom na geometrické parametre miestnosti, umiestnenie nábytku a okien. Môže byť zviazaný s existujúcimi predmetmi v interiéri alebo sa môže stať individuálnym.

Rôzne palety

Môžete si vybrať vhodnú farbu, aby vyhovovala akémukoľvek účelu. To pomôže špeciálnym paletovým farbivám od výrobcov. Moderná maliarska technológia vám umožní vytvoriť jedinečný dizajn pomocou výrazných farieb.

Akýkoľvek druh nástennej farby môže byť tónovaný, stmavený alebo svetlý. Každá značková predajňa má tónovacie stroje. Požadovanú farbu môžete dosiahnuť sami pridaním špeciálnych pigmentov pred prácou. Na miešanie je lepšie použiť základné zloženie a prášok od toho istého výrobcu. Pri dodržaní pomerov zmes zaručí, že bude zodpovedať očakávanému tieneniu.

Aby sme sa nemýlili pri výbere farby na steny, je potrebné experimentovať so vzorkami. Vo vytvorenej skice musíte urobiť požadované farby a vyhodnotiť ich kombináciu. Ak sa hodia harmonicky, môžete pokračovať na farbenie. Po prvé, aby povrch malej oblasti, riadenie nasýtenia odtieňa.

Farba farby môže zmeniť textúru stien. Akýkoľvek odtieň bude vyzerať tmavšie ako v palete na hrubom povrchu. Pre hrubozrnnú omietku sa farba volí o 6 až 8 tónov ľahšie, hladké steny sú dosť divergentné v 2 bodoch.

Cool farby

Farebná paleta je rozdelená do niekoľkých hlavných typov. Studené tóny tvoria jednu z kategórií, z ktorých hlavné sú: modrá, zelená. Odtiene z tejto kolekcie sa často používajú na maľovanie stien priestranných južných izieb. Pobyt v takejto miestnosti v horúcom lete bude najpohodlnejší.

Pri použití studených tónov, hlavná vec je nepreháňať a nevytvárať pocit sterility. V jednej farbe steny je lepšie, aby maľovať. Vzhľadom na rôznu intenzitu vnútorného osvetlenia bude na každej jednotlivej časti vyzerať inak. Farba stien - zázemie pre nábytok, doplnky, dekor. Na vlastnosti a vnímanie niektorého z odtieňov studenej palety ovplyvňuje priestor miestnosti, priľahlé miestnosti v dome. Čím menší je priestor, tým by mal byť jasnejší tón.

Teplé farby

Teplé tóny zahŕňajú béžové, žlté, červené, ružové, fialové a ďalšie farby, ktoré vytvárajú pohodlie a povznášajúci. Ak chcete maľovať steny malých miestností, mali by sa používať opatrne, pretože vizuálne zmenšujú priestor. Teplé farby budú skvelým riešením pre miestnosti so zlým osvetlením, oknami na severe.

Farebnosť stien je zvolená na základe účelu miestnosti. V závislosti od sýtosti niektorej z teplých farieb, okrem pomaranča, môže byť chladný tieň. Táto funkcia sa musí brať do úvahy pri kreslení náterov na steny. Niektoré odtiene zmenia teplotu alebo sa stanú neutrálnymi.

Klidná farebná paleta

V takýchto kombináciách sú vnímané chladnejšie tóny. Nie vždy musia byť bledé a nudné. Skvelá kombinácia stien by bola fialová - zelená - modrá. Každú farbu z pokojnej palety možno ľahko kombinovať so sivou farbou.

Modrá sa často používa ako primárna farba v upokojujúcich paletách. Môže to byť akýkoľvek odtieň - oceľ, striebro. Nasýtené farby zdôrazňujú silu a vodcovské vlastnosti majiteľa miestnosti, svetlo upokojuje a upokojuje.

Teplejšia pokojná paleta obsahuje béžovú, svetlohnedú, bielu. Môžete maľovať najtmavšie farby s akcentovou stenou alebo špecifickou oblasťou, zvyšok môžete použiť na kontrast. Malé bronz, zlaté detaily budú vyzerať skvele v malom množstve.

Jasná farebná paleta

Príliš svetlé farby nie sú vhodné na použitie na veľkých plochách. S pomocou takejto palety sa zvyčajne izolujú jednotlivé prvky. Diverzifikovať pokojný interiér môžu byť krásne vzory. Na dosiahnutie originality miestnosti použite kontrastné farbenie priľahlých povrchov. Takáto recepcia by bola výhodná na prezeranie priestranných izieb.

Pri výbere svetlej palety farieb pre steny, nábytok, podlahy, strop by mal zostať len doplnok. Nemali by ste nasýtiť miestnosť farbou, inak sa to bude zdať pestré a bez chuti. Ak chcete zúžiť obrovský priestor pomôže oranžová, žltá, červená.

Jednotlivé farebné funkcie

Dizajnéri odporúčajú použiť na maľovanie stien paletu nie viac ako 3 farby v pomere 60:30:10. Urobte pozadie hlavného tónu, zvyšok označte akcenty. Výber potrebnej farby z obrovskej škály farieb, mali by ste vedieť o jej vplyve na ľudskú psychiku a pravidlá kombinácie. Každá z primárnych farieb má nasledujúce funkcie:

 • Bielu. Považuje sa za základné. Často sa používajú veľké bloky na rozšírenie priestoru. Vo veľkých halách je pozadie bezproblémové a harmonické. V malých miestnostiach by sa mala biela paleta používať opatrne. Množstvo takýchto odtieňov môže zvýšiť depresiu, vytvoriť pocit izolácie.
 • Red. Pre pozadie a farbenie veľkých plôch povrchu sa používa zriedená farba, ktorá sa privedie do pokojného tónu. Prítomnosť červenej v interiéri zvyšuje aktivitu, vzrušuje, pomáha sústrediť sa. Preto sa často používa na maľovanie jednej zo stien kancelárie.
 • Brown. Prirodzená farba vytvára atmosféru mágie. V rôznych časoch dňa a pri inom osvetlení budú mať rôzne formy. Vyzerá dobre v palete s ružovou, béžovou.
 • Modro. Akýkoľvek odtieň má pozitívny vplyv na psychiku, vytvára dojem pokoja a pokoja. V čerstvých studených tónoch rozdeľte povrch vedľa veľkých okien. Dobre sa hodí k achromatickým farbám.
 • Zelene. Akýkoľvek prírodný odtieň je príjemný na oko, obzvlášť dobre kombinácia jednej časti palety, napríklad ihličnatých, vápenných, mäty. Farba je vhodná na maľovanie stien vo všetkých miestnostiach.
 • Žlto. Ako svetlý kvet, slnečnica zaplní miestnosť svetlom, spojeným so šťastím. Bude vyzerať dobre vo forme malých škvŕn. Pevný citrón, jantárové povrchy budú dráždiť a spôsobiť hnev.
 • Orange. Jediná farba, ktorá nemá studené odtiene dokonale zmierňuje blues, zlepšuje náladu. Môže to byť primárne aj sekundárne. Ide dobre s akýmkoľvek iným tónom.
 • Fialové. V závislosti od koncentrácie červenej a modrej môže vyvolať určité emócie. Najjasnejší predstavitelia sú fuchsia, levanduľa, baklažán a fialová. Kombinácia týchto odtieňov je bohatá a sofistikovaná.

Ak potrebujete maľovať stenu v jednej farbe, je lepšie opustiť svetlú paletu. Vhodné mierne studené tóny zvoleného rozsahu farieb.

Farebná paleta a štýl

Každý národ má svoje vlastné preferencie vo farbe vnútorného prevedenia obydlia. Jasná voľba je ovplyvnená mnohými faktormi. Sú to tradície, klimatické podmienky, rozvoj regiónu a ďalšie momenty. Obyvatelia severných regiónov milujú pestrofarebný svetlý interiér a snažia sa, aby bol opak oproti dennému monochromatickému uličku. Pre konečnú úpravu vyberte paletu farieb v etnickom štýle.

Majitelia bytov a domov vo veľkých mestách sa čoraz viac usadzujú v izbách v štýle dachy. Jednoduché a jasné antipode zaprášené mesto znamená prítomnosť najprirodzenejších odtieňov. Steny sú vymaľované v módnej hnedej, oranžovej farbe s náznakmi zelenej a modrej farby.

Teplý pokoj Provence dáva pocit bytia na pláži medzi rajskými záhradami a voňavými vinicami. Steny sú vymaľované v teplých pokojných tónoch, trávia minimum kombinácií. V takejto miestnosti by mali oči spočívať od nepokojov farieb mimo okna.

Vlastnosti a základné pokyny pre výber farieb pre miestnosti

Keď vytvoríte nový interiér na prvom mieste, otázkou je zásadná zmena jeho farby. Výber základnej palety stien, dôraz je kladený na osobné preferencie. Praktickosť ide do pozadia. Dôležitým faktorom je účel miestnosti, harmonická kombinácia štýlu a farby. Môžete si urobiť sfarbenie správne, ak počúvate rady dizajnérov a máte originálnu víziu pri navrhovaní každej miestnosti.

Chodba / chodba

Chodba je zvyčajne úzka miestnosť bez okien. Na to je potrebné použiť dobre zvolené metódy zväčšovania priestoru. To sa robí jednoducho svetlými stenami. Je však potrebné brať do úvahy špecifiká miestnosti. Chodba je častejšie kontaminovaná ako iné miestnosti, preto je potrebné zodpovedne pristupovať k výberu farby pre nižšie úrovne. Povrchy musia byť vodoodpudivé.

Priestor môžete úspešne nastaviť tak, že vyberiete primárne farby pre chodbu správne. Lepenie sa neodporúča. Urobí z chodby vizuálne širšie pozdĺžne tmavé čiary alebo kresbu s takýmto smerom. Biele horizontálne vzory pomôžu zvýšiť strop.

Farba pre najviac prechádzajúce miestnosti v dome môže byť absolútne žiadne. Je lepšie sa vyhnúť príliš tmavým odtieňom, budú len stlačiť už malý priestor. Paleta farieb by mala zodpovedať zvolenému štýlu. Modrá, zlatá, tyrkysová vhodná pre baroko a ríšu. Pastelové farby sa používajú v minimalizme a modernite. Neštandardné kombinácie sú typické pre fúziu.

Obývacia izba

Pre spoločnú obývačku je veľmi dôležitý výber optimálneho odtieňa stien. Pri výbere farby je potrebné brať do úvahy smery sveta a umiestnenie umelých svetelných zdrojov. V tejto miestnosti by malo byť súčasne kombinované pohodlie, funkčnosť, praktickosť.

Príliš jasné farby by mali byť okamžite odstránené. Vytvoria nepríjemný zážitok. Ideálna - béžová farba, slonová kosť, šalát, krémová farba. Na pozadí pokojnej, neutrálnej palety bude drevený nábytok, krásne lampy a textílie na oknách vyzerať výhodne. Tým sa odstráni závažnosť kancelárie, pridá sa teplo.

Farebná schéma obývačky by nemala kontrastovať. V klasickej hale, podkroví, modernom bude vyzerať skvele šedá. Ekologický dizajn dobre zapadne do zelene. Steny priestranných priestorov sú pokryté svetložltou, oranžovou a broskyňovou.

spálne

Nastavenie v miestnosti pre odpočinok a spánok by malo byť ľahké a nenápadné pre vizuálne vnímanie. Vyberte si základnú farbu stien, ktoré potrebujete cítiť. Aby neznášal monotónnosť, keď sa dostal do vnútra spálne, mali by ste si vypočuť nasledujúce odporúčania:

 1. Je lepšie použiť neutrálnu povrchovú úpravu, doplnky a nábytok možno vyrobiť expresívne;
 2. S pomocou teplých odtieňov vytvorte atmosféru pohodlia, chladné farby urobia priestor zdržanlivým a luxusným;
 3. Nastavenie geometrie miestnosti pomocou pruhov a vzorov;
 4. Prevalencia prirodzených odtieňov pomôže zvýšiť pohodlie v spálni;
 5. Veselá žltá, pistácie, fialová pomôže zmierniť napätie po pracovnom dni.

Je lepšie odmietnuť ľahké tóny. Biela je úplne kontraindikovaná. To bude v spálni vyzerať ako sterilné nemocničné oddelenie. Môžete ju nahradiť perlou, smotanou, popolom. Na tomto pozadí budú jednotlivé akcenty vyzerať skvele. Akákoľvek farba vedľa bielej získa nepredstaviteľný jas.

kuchyne

Všetky zariadenia v kuchyni by mali byť v súlade, vrátane farby stien, podlahy, stropu, fasád a nábytku. Farebná schéma má veľký význam. Len so správnou kombináciou odtieňov môžete dosiahnuť pocit tepla doma.

Aby nedošlo k strate hlavnej myšlienky dizajnu, nemali by ste používať viac ako 3 farby vo výzdobe kuchyne. Šedá je vždy neosobná, ale ak ju skombinujete s ružovou, žltou, béžovou, objaví sa opačný efekt. Čím viac vzorov a tvaroviek má náhlavnú súpravu, tým viac by mala byť farba stien.

Akýkoľvek tón musí nevyhnutne kontrastovať s podlahou a stropom. To pomôže vizuálne vymedziť priestor. Môžete si vytvoriť kuchyňu absolútne v každej palete, bez toho, aby sa vylúčili jasné matné, lesklé, odvážne riešenia. Tradičné klasiky - biele steny a súpravy, prírodné farby, ekologické motívy.

škôlka

Paleta miestnosti pre dieťa akéhokoľvek veku a pohlavia by mala byť primárne obmedzená, pokojná, mäkká. Celé prostredie bude mať priamy vplyv na správanie, vnímanie a vývoj dieťaťa. Odporúča sa maľovať steny v 2 farbách kombinujúcich teplé a studené farby. V modernom dizajne môžete použiť niekoľko svetlých škvŕn.

Ružová a modrá v detskej izbe nie je štandardom pre dievčatá a chlapcov. Pri výbere vhodnej možnosti berte do úvahy chuťové preferencie dieťaťa alebo tínedžera, psychologické charakteristiky. Šalát, modrý, kávové steny sú univerzálne.

Kúpeľňa a WC

Kúpeľňa môže byť vyrobená čiernobielo alebo viacfarebne. Prvá možnosť zahŕňa jednu základnú farbu a niekoľko odtieňov navyše. V druhom prípade je možná kombinácia niekoľkých jasných tónov. Vo vani môžete použiť niekoľko základných farieb. Hlavná vec je, že sa nespájajú s inštalatérskym, nábytkom.

Univerzálna možnosť - kompletne biela kúpeľňa. Farba je spojená s bezchybnou čistotou a sterilitou, čo by bolo pre takúto miestnosť vynikajúcim podvedomým chodom. Nevýhodou konečnej úpravy je pocit nudy. Aby sa zabránilo ďalšiemu nepriateľstvu, biela je nahradená vanilkou, šampanským, béžovou. Úspešne sa zriedi čiernou, sivou.

Béžová a hnedá - farba prírodného dreva. Všetky odtiene budú vhodné v akomkoľvek štýle. Modrá a modrá sú jednoducho vyrobené na výzdobu kúpeľne, pretože sú spojené s čistým vzduchom a čistou vodou. Hlavnou vecou je nepreháňať to jasom, takže miestnosť nevyzerá ako nástupište vo vstupe.

záver

Maľovanie na stenách môže byť kedykoľvek obnovené alebo zmenené na iné. To umožňuje experimentovať, vyskúšať najodvážnejšie kombinácie. Mnohí výrobcovia farieb a lakov vyrábajú výrobky len v bielej farbe, samostatne ponúkajú na nákup potrebnej farby. Veľký výber farieb vám umožní vytvoriť jedinečnú jedinečnú farbu a preniesť ju na stenu vo vašej domácnosti.

Zanechajte Svoj Komentár