Police pre montáž na stenu: konzoly, uhly, skryté pánty

Využitie políc na skladovanie rastlín, dekorácií, kníh a suvenírov je vynikajúcou voľbou pre interiérový dizajn. Takýto prvok bude užitočný v kuchyni, kúpeľni, domácej dielni alebo garáži. Praktické produkty pomôžu pohodlne ukladať osobné veci alebo nástroje, riad, kozmetiku. Ale aby bola zaistená spoľahlivosť inštalovanej police, pomôže to len správny výber spojovacích prvkov. Existujú rôzne možnosti montáže políc na stenu, ktoré sa líšia spôsobom montáže. Rôzne typy spojovacích prostriedkov môžu byť univerzálne alebo sa môžu použiť len pre police z určitého materiálu. Naše užitočné popisy vám pomôžu nájsť správny typ držiakov na police. Nižšie sme opísali, ako materiál, dizajn políc a materiál stien, ktoré sa majú stavať, ovplyvňujú výber spojovacích materiálov.

Typy držiakov

Nosiče políc sú obvykle rozdelené do dvoch veľkých skupín: viditeľné upevňovacie prvky a skryté upevňovacie prvky. Prvý typ má často originálny vzhľad, doplnený kovanými železnými prvkami alebo iným dekorom. Viditeľné upevňovacie prostriedky môžu mať aj minimalistický dizajn. Pokiaľ ide o skryté držiaky, sú najvhodnejšie pre drevené police. Vďaka neviditeľnému pripojeniu sa zdá, že polica je jednoducho prilepená k stene. Môže však vydržať veľké zaťaženie. Pre police vyrobené z iných materiálov (napr. Z kovu) sa skryté spojovacie materiály používajú pomerne zriedka.

K dispozícii je špeciálny typ regálových držiakov: bočne dlhé rovnobežnostenné lišty namontované na stene. Police sú upevnené (vložené) medzi lamelami. Bočné držiaky sú vhodné na výrobu štýlových závesných políc.

skrytý

Závesné police v dome môžu byť tak, aby boli prílohy neviditeľné a neporušovali atraktívnosť namontovaného prvku. Pre zapustenú montáž sú k dispozícii rôzne upevňovacie prvky:

 • Ploché pánty.

Sú upevnené na polici klincami alebo nalepené na ľahké výrobky. Na zavesenie police pod zavedené závesy sa skrutky zaskrutkujú do steny. Ďalšie slučky sa nasadzujú na vyčnievajúce hlavy skrutiek.

 • Kovové regálové podpery-kolíky.

Sú dlhou časťou, zapustenou do steny a krátkou prednou časťou, ktorá je vložená do police. Spočiatku sú zodpovedajúce otvory vytvorené pre kolíky na stene a vo výrobku. Niekedy sa namiesto konvenčných podpier police používajú oceľové závitové tyče.

Konzoly, upevňovacie prvky, uhly a pánty

Viditeľné police sú vyrobené z kovu a plastu (môžu mať kovový základ). Rozlišujú sa tieto viditeľné podpěry políc:

 • Zátvorky.

Podľa účelu a očakávaného zaťaženia výrobku môžu byť použité konzoly vo forme malých policových podpier s pripraveným otvorom na montáž police (napríklad pelikánov). Pre ťažké montované výrobky sa používajú spojovacie prvky v tvare písmena T.

 • Rohy.

Nábytkové rohy sú pripevnené odspodu k polici, ako aj namontované na samotnú stenu. Môžu byť v tvare písmena L alebo zakriveného zdobeného oblúka.

 • Loop.

Nábytkové závesy pre priestranné police sú nad výrobkami len mierne viditeľné. Na rozdiel od tenkých analógov majú väčšiu hrúbku pre zapustenú montáž a sú schopné vydržať väčšie zaťaženie.

Výber a metódy spojovacích materiálov

Typy montážnych políc z rôznych materiálov sa výrazne líšia. Napríklad sklenené alebo plastové police sú veľmi krehké a pri inštalácii na skrytú inštaláciu môže dôjsť k poškodeniu. Voľba vhodných držiakov tiež ovplyvňuje hmotnosť políc, vecí, ktoré na ne budú umiestnené. Pre ťažké suveníry, veľa kníh musíte nainštalovať najspoľahlivejšie spojovací materiál. V opačnom prípade, aby bola zaručená integrita police alebo pevnosť fixácie nebude fungovať. Pri výbere držiakov by ste mali vziať do úvahy špecifiká upevneného výrobku. Pre hranaté a neštandardné tvarované police (napríklad skladajúce sa z mnohých rámov) sa vyberajú kovania, ktoré spoľahlivo podopierajú jednotlivé časti. Osobitná pozornosť by sa mala venovať rovnomernosti umiestnenia úchytiek. Dokonca aj mierne horizontálne vychýlenie bude mať za následok nerovnomerné zaťaženie výrobku.

drevený

Vzhľadom k pohodliu práce s drevenými drevenými policami sú zavesené na všetkých držiakoch. Najobľúbenejšou možnosťou sú rohy a zátvorky. Sú perfektné, vzhľadom k tomu, že aj malá doska bude mať veľkú váhu. Okrem klasických variantov existuje špeciálna skrytá metóda upevnenia drevených políc s pomocnou tyčou (nie koľajnicou!). Je zabalený v mieste inštalácie vnútorného prvku a pôsobí ako podpera (základňa). Samotná polica zvnútra alebo zospodu je pripevnená k tyči. Čo sa týka políc z drevených výrobkov (MDF, drevotriesková doska), odporúča sa zavesiť na konzoly, závesy alebo rohy. Použitie skrytých kovových tyčí inštalovaných vo vnútri použitých políc povedie k rýchlemu zničeniu stlačených surovín.

sklo

Pre police zo skla sa používajú plastové alebo kovové uzávery s plastovými, pogumovanými vložkami. Sklenené výrobky sú najčastejšie zavesené na týchto držiakoch:

 • fixačným pelikány;

Plastové upevňovacie prvky zahŕňajú malú hornú a širokú spodnú časť. Prepojené krátkym zvislým pruhom. Na stenu sú upevnené pevné spojovacie prostriedky - pelikány, medzi ich horné a dolné časti je vložené sklo.

 • roh s gumovou vložkou;

Roh je namontovaný na stene a sklenená polica je priskrutkovaná k pogumovanej vložke.

 • podpera police s prísavkou.

Používa sa na upevnenie sklenenej police v skrinke, ale aj na montáž výrobku na stenu. Dlhá montáž (prednostne vyberte model s 2-3 prísavkami) namontovanou na stenu pomocou hmoždiniek. Sklo je pripojené k držiaku prísavky.

rohový

Z dôvodu neobvyklého umiestnenia sú rohové modely namontované na špeciálnych spojovacích prvkoch. Takže pre jednu poličku boli použité malé rohy alebo konzoly. Tento spôsob pripevnenia je vhodný aj vtedy, keď sú jednotlivé police navzájom výrazne odstránené. V kúpeľni je možné upevniť chrómové alebo plastové police pomocou prísaviek. Neštandardná možnosť je atraktívna z dôvodu jednoduchosti implementácie: vlastník nebude musieť používať pomocný nástroj pre prácu. Ďalším spôsobom upevnenia rohových políc sú bežné zvislé tyče. Police sú upevnené hmoždinkami na priľahlých stenách. A priamo na bočné lamely sú inštalované samy police. Na tento účel sú vertikálne pásy doplnené špeciálnymi výčnelkami.

kov

Aby ste správne upevnili kovovú poličku, musíte najprv určiť jej účel. Kované predmety inštalované na chodbách na uskladnenie klobúkov, upevnené závesmi. Ľahké kovové police pre kozmetiku v kúpeľni sú upevnené na pántoch, prísavkách. Ak sa na ukladanie kníh alebo črepníkových rastlín používa nezvyčajná kovová polica, možno ju opraviť pomocou slučiek alebo rohov. Montáž výrobkov v dielňach, garážach sa vykonáva pomocou pevných kovových konzol. Konzoly samotné by mali byť umiestnené na kotve, zapustené do steny z tehál, betónu alebo penového bloku. V opačnom prípade nebude možné zaručiť, že zvolený spojovací materiál vydrží veľkú hmotnosť.

plastický

Zaveste plastové police na konzoly alebo kovové a plastové rohy. Plastové police majú na začiatku špeciálne otvory pre upevňovacie prvky, čo eliminuje potrebu vlastného vŕtania. Po naskrutkovaní plastovej police k namontovanému držiaku môžete použiť rôzne druhy zástrčiek. Zatvoria hlavu skrutky. Ďalším typom spojovacích materiálov používaných pre plastové police sú pelikány a podobné spojovacie prvky z plastu, kovu. Police sa montujú na stenu a police samotné sa vkladajú do výklenkov určených na ich montáž. Výhodou tohto spôsobu inštalácie je jednoduchá práca. Ale pri použití tvarovaných rohov alebo ozdobených konzol, môžete zdôrazniť dizajn police, ktorá sa má nainštalovať, a pridať interiér v originálnom spôsobe.

Podrobný návod na upevnenie upevňovacích prvkov na stenu

Pred pripevnením k stene pod poličku je potrebné zvoliť správne držiaky a pomocné nástroje. Napríklad pre stenu z tehál, škvárový blok, pórobetón, hmoždinky a kotvy. Robustné steny vydržia veľké zaťaženie a nebudú sa zrútiť alebo deformovať v dôsledku ťažkej zavesenej police. Na betónovú alebo tehlovú stenu môžete zavesiť akýkoľvek tvar a materiál police. Môžu byť tiež naložené rôznymi predmetmi: od kníh a encyklopédií až po všetky druhy keramiky, kovové figúrky. Sadrové steny nebudú schopné odolať ťažkým predmetom. Je lepšie k nim pripojiť malé regály alebo police so svetlým dekorom a dekoráciami. Bez ohľadu na materiály na stenách sa inštalácia upevňovacích prvkov vykonáva podľa všeobecného systému:

 1. Označovanie držiteľov inštalačných miest.
 2. Montáž upevňovacích prvkov pre policové podpery.
 3. Montáž regálových držiakov.
 4. Nainštalujte police.

Materiály a nástroje

V závislosti na vybraných regáloch, spojovacích prvkoch a vlastnostiach samotnej steny sa inštalácia interiéru uskutoční rôznymi spôsobmi. Na pripevnenie políc na stenu budete potrebovať nasledujúce nástroje a materiály:

 • klince a kladivo (pomôžu upevniť malé police pre kvetináče alebo ľahký dekor);
 • skrutky (zaistenie spoľahlivého upevnenia políc s priemernou hmotnosťou);
 • hmoždinky (vhodné na inštaláciu regálov alebo políc na rôzne suveníry);
 • kotva (umožní spoľahlivo upevniť viacúrovňové nástenné regály alebo police s veľkou hmotnosťou);
 • skrutkovač, vŕtačka, razník (používa sa na upevnenie skrutiek alebo sochorov v stene otvorov pre hmoždinky);
 • úroveň a ceruzka (umožní správne označiť miesto inštalácie spojovacích materiálov);
 • vybrané spojovacie prvky (viditeľné alebo skryté);
 • zástrčky pre skrutky alebo klince (ak sú ich uzávery viditeľné na polici a musia byť skryté).

Ako upevniť držiak bez viditeľného uchytenia

Nainštalujte sklopnú drevenú poličku pomocou skrytých políc pre každého majiteľa. Je pripojený takto:

 1. Pod hladinou presne označte miesto pre kovové kolíky (priemer kolíka by mal byť aspoň 10-12 mm).
 2. Označte na regálovom priestore prípravok. Vzdialenosť medzi upevňovacími prvkami na stene a poličkou musí byť rovnaká!
 3. Vyvŕtajte otvory v stene pre upevňovacie prvky.
 4. Nainštalujte upevňovacie prvky. Okrem toho môžu byť upevnené v otvoroch s tekutými klincami (ale potom bude veľmi ťažké ich odstrániť zo steny).
 5. Vyvŕtajte zodpovedajúce otvory v polici.
 6. Pripevnite poličku k predtým namontovaným policovým podperám.

Spojovacie prvky sklenených políc do-it-yourself: funkcie

Použitie vertikálnych políc podporuje zjednodušenie inštalácie sklenených políc umiestnených nad sebou. Sú doplnené kolmými podperami a zarážkami. Takéto upevňovacie prostriedky môžu odolať veľkému množstvu hmotnosti, eliminujú riziko posunu skla. Spojovacie prvky môžu vyzerať ako plnohodnotné koľajnice. Upevnenie na stenu je veľmi jednoduché. Nasledujúca schéma vám pomôže:

 1. Označte miesto montáže pod vertikálnymi pásmi (namontované na 3-4 hmoždinkách).
 2. Vyvŕtajte otvory pre montáž hmoždiniek (ak sa vŕtajú dlaždice - použite špeciálny vrták s diamantovým povlakom).
 3. Nainštalujte hmoždinky.
 4. Montáž vertikálnych políc.
 5. Montáž sklenených políc.

Upevňovacie prvky pre zavesenie políc na sadrokartónovú stenu

Vzhľadom k tomu, drywall je krehký materiál, musíte upevniť police na to so špeciálnymi spojovacími materiálmi. Odhalia sa motýle motýľov (tiež nazývané hmoždinky, dáždniky, molly) v procese inštalácie v stene, čím sa vytvára silná podpora. Sú ideálne na zavesenie ľahkých plastových alebo drevených políc. Pre spoľahlivú fixáciu upevňovacích prvkov však použite skrutky, ktoré sú o 1-1,5 cm dlhšie ako hmoždinka. Montážne práce sa vykonávajú nasledovne:

 1. Pod úrovňou sú označené police s upevňovacími bodmi.
 2. Vyvŕtajte otvory pre hmoždinky.
 3. Inštalácia hmoždiniek.
 4. Pevné rohy, konzoly.
 5. Inštalácia samotnej police.

Ťažké police pre sadrokartónové dosky sa neodporúča. V dôsledku veľkej hmotnosti výrobkov sa sádrokartónová doska začne deformovať a zrútiť.

Riešenia na mieru

Okrem klasických upevňovacích prvkov pre police je možné použiť aj pomerne nezvyčajné držiaky. Pomôžu diverzifikovať interiér, dať mu chuť. K najoriginálnejším možnostiam montáže políc patria:

 • Kožené opasky;

Na výrobu držiakov kožených opaskov sú vyrobené dve veľké slučky, ktoré sú umiestnené na polici vľavo a vpravo. V hornej časti zložených okrajov slučky je nastavený kovový krúžok. Nainštalované krúžky sa umiestnia na skrutky namontované v stene.

 • lana;

Pre túto možnosť budete musieť v každej polici vŕtať vľavo a vpravo. Police sú navlečené na laná. Každá polica je upevnená na určitom úseku lana tým, že ju uväzujete pod drevenú dosku v balíku. Nad hornou poličkou je lano uviazané v uzle, upevnené na skrutke.

 • reťazca;

Závesné police na reťaziach sa vykonávajú v podobnom vzore s fixáciou na kožených pásoch. Jediným rozdielom bude použitie reťazí s rôznou dĺžkou (predná časť bude dlhšia ako zadná časť). Aj samotné reťaze budú pripojené k poličkám, a nie len na ich rámovanie.

 • drevený trám (s prierezom 5x5 cm).

Spočiatku skryté upevňovacie prvky sú upevnené na stene. V kusoch drevených vyvŕtaných otvorov na navliekanie dreva na stenu. Pod jednou poličkou je možné namontovať 2-4 kusy dreva.

záver

Ak chcete vykonať kvalitnú inštaláciu políc v miestnosti, kuchyňa, kúpeľňa je ľahké s vedomím všetkých nuansy. Najprv sa berie do úvahy materiál a hmotnosť vybraného výrobku. Podľa jeho vlastností je zvolená optimálna metóda montáže: skrytá alebo viditeľná. Takže pre šatníkové police môžete použiť akúkoľvek prílohu. A pre štylizované prvky, ak je to možné, používajte neviditeľné uzávery. Pri výbere montážnych prvkov namontovaných v stene je dôležité zohľadniť materiál a nosnosť. Špecifiká inštalácie skrutiek alebo hmoždiniek v drevených, tehlových, sadrokartónových stenách sú trochu odlišné. Po dôkladnom preštudovaní našich tipov a užitočných odporúčaní môžete jednoducho vybrať vhodné upevňovacie prvky a vykonať ich inštaláciu bez chýb. Odporúčame vám, aby ste venovali osobitnú pozornosť výberu regálových držiakov pre masívne výrobky, ktoré sú inštalované na uskladnenie náradia alebo ťažkého dekoru.

Zanechajte Svoj Komentár