Ako nainštalovať umývačku riadu do hotovej kuchyne

Umývačka riadu je váš starý sen? Nakoniec ste sa rozhodli a čoskoro sa tento nádherný asistent objaví vo vašej kuchyni? S jeho nákupom, získate tak požadovanú slobodu od nenávidenej kuchyne rutiny. Krištáľovo čisté pokrmy, zachránená voda a elektrina, jemná pokožka rúk a dokonalá nedotknutá manikúra - to sú výhody, ktoré vám poskytne. Spory o tom, kto by mal umývať riad, pôjdu do zabudnutia. Ak je stroj zakúpený súčasne s objednávkou kuchyne, môžete zvážiť jeho umiestnenie vo fáze návrhu nábytku. Návrh potom poskytuje špeciálny modul, v ktorom je zariadenie umiestnené. Ak to nie je váš prípad a potrebujete nainštalovať umývačku do hotovej kuchyne, budete musieť dôkladne pracovať s mozgami, aby ste našli optimálne vhodné miesto. Priamo závisí od typu vášho vozidla.

Typy umývačiek riadu

Po prvé, všetky umývačky riadu možno rozdeliť na domácnosť a priemysel. Druhé sa používajú v stravovacích zariadeniach a podnikoch, preto sa ich nedotkneme.

Umývačky riadu pre domácnosť možno rozdeliť do nasledujúcich typov:

 • plne zapustené - systém je úplne skrytý za nábytkovou fasádou. Riadiaca jednotka sa nachádza na konci prednej steny. Takéto modely sú často vybavené indikátorom lúča. Na povrchu podlahy vytvára svetelný marker, ktorý signalizuje, že cyklus prania nie je ukončený.
 • čiastočne zapustené - predná stena je úplne otvorená alebo čiastočne skrytá za predným nábytkom. Ovládací panel je v tomto prípade umiestnený nad fasádou a je prístupný aj pri zapnutom stroji;
 • samostatne stojaca - nezávislá jednotka vo svojom vlastnom prípade;
  Nasledujúca klasifikácia ovplyvňuje rozmerové charakteristiky umývačiek riadu. Rozlišovať autá:
 • plná veľkosť - so šírkou 60 cm, skvelá voľba pre veľkú rodinu. Takýto "pomocník" si poradí s celou horou jedál. V jednom cykle je schopný prať 10 až 17 sád. Je ľahké vložiť do neho panvice, podnosy. Výška týchto strojov je v rozmedzí 82-87 cm, hĺbka 55-60 cm, vo všetkých kategóriách - vložené, čiastočne zapustené, oddelené;
 • úzka - ich šírka môže byť od 45-49 cm, pojme maximálne 10 sád riadu. Vhodné pre malé rodiny 3-5 ľudí. Ak je rodina veľká, budete ju musieť niekoľkokrát spustiť;
 • kompaktné - malé zariadenia, podobné veľkosti ako mikrovlnná rúra. Majú šírku 35-45 cm, takže sa dajú ľahko umiestniť na akúkoľvek aj najmenšiu kuchyňu. Počas cyklu sú schopní umyť 4-6 súprav riadu. Prezentované vstavané a voľne stojace dizajny.

Výber miesta: Varianty vloženia umývačky riadu

Umiestnenie zariadenia závisí od jeho typu. Pre samostatné zariadenie postačuje malý priestor na podlahe alebo na pracovnom povrchu. Ak je zariadenie vstavané, je potrebné, aby sa miesto v jednej zo skriniek kuchynskej linky a pri absencii vhodnej veľkosti skrinky zakúpili samostatný modul. Kompaktná umývačka riadu môže byť vložená do výklenku, ukrytého v jednom z modulov, alebo jednoducho položená na dosku. Aby spojenie nespôsobovalo problémy, je potrebné brať do úvahy blízkosť výstupov vody, kanalizácie a elektrických zásuviek.

V skrini

Ak sa rozhodne, že zariadenie bude zabudované do kuchyne, musíte merať skrine a určiť, ktorý z nich je najvhodnejší pre inštaláciu umývačky určitej veľkosti. Presné parametre zariadenia nájdete v návode. Ak je šírka modulu umiestneného vedľa umývadla väčšia ako 45 cm, je ideálna pre inštaláciu stroja. Pri pripojení nie je potrebné inštalovať samostatné vývody na prívod vody a výtok. Hadice môžu byť zabudované do systému inštalovaného pod umývadlom pomocou prechodových armatúr.

Ak chcete nainštalovať stroj do skrinky, musíte vykonať nasledujúce kroky:

 • odoberte police zo skrinky, odskrutkujte spodný panel, odstráňte podlahovú dosku a dvere;
 • nastaviť telo vertikálne nastaviteľnými nožičkami;
 • upevnite zariadenie pomocou upevňovacích prvkov na stenu stola a bočné steny. Ak je šírka stroja menšia ako šírka skrine, zvyšný priestor možno použiť na usporiadanie pracích prostriedkov;
 • pripojiť zariadenie k vodovodnému, kanalizačnému a napájaciemu systému;
 • pre inštaláciu fasády - pre tento účel je lepšie objednať si ďalší dekoratívny panel v jedinom dizajne s dverami spodných zásuviek. Fasádu je možné vyrobiť aj z bývalých dverí, ak sa zmestí do veľkosti.

V oddelenom module

Ak nie je v skrinke vhodná skrinka a kuchynský priestor umožňuje, môžete si objednať samostatnú skrinku pre stroj. Je potrebné ho umiestniť čo najbližšie ku komunikácii. Ak je medzi modulom a vstavanou kuchyňou medzera, nebude možné skryť hadice. Preto je lepšie uzavrieť puzdro v blízkosti skrinky s umývadlom. Pri údržbe nie je potrebné umývať umývačku zabudovanú v mobilnom module. Bude to stačiť len na to, aby ste ho odtiahli od steny.

Samostatný box nie je pripojený k celkovému dizajnu, takže sa zvyšuje pravdepodobnosť jeho vibrácií. Je potrebné nastaviť umývačku čo najviac a upevniť ju. V opačnom prípade bude počas prevádzky pohybovať skrinkou.

Vo výklenku

Kompaktná vstavaná umývačka riadu môže byť inštalovaná vo výklenku pre rúru alebo mikrovlnnú rúru. Ak je výklenok ďaleko od inštalačného systému a kanalizačného systému, na pripojenie sú potrebné dlhé hadice. K umývačke riadu nepokazí celkovú estetiku priestoru a nezachytí oko, predná stena je uzavretá ozdobným prúžkom, vyrobený v rovnakom štýle ako fasáda.

Ak nie je vloženie vhodné

Čo ak nie je v kuchyni vhodné miesto ani pre kompaktnú vstavanú umývačku riadu? Nevzdávajte sa! Dávajte pozor na voľne stojace a stolné zariadenia. Vždy si môžete vybrať časť podlahy alebo malý priestor na stolovej doske, aby ste vyhoveli potrebám vašej kuchyne.

Príprava na pripojenie

Prvá vec, ktorú musíte urobiť, keď ste priniesli auto - vybaľte ho a skontrolujte úplnosť kompletného setu v prítomnosti zamestnancov spoločnosti - predajcu. V štandardnej súprave by mali byť hadice na pripojenie k vodovodnému systému a na odvádzanie znečistenej vody, tesnení, šablón pre správnu montáž predného panelu, nástrojov na upevnenie a nastavenie, gumovej zástery. Niektorí výrobcovia dali dosky na ochranu pultu. Ak niektoré položky chýbajú, spoločnosť je povinná vykonať ich dodatočnú dodávku.

Pred inštaláciou zariadenia si prečítajte odporúčania výrobcu. Inštalačný algoritmus je spravidla natretý dostatočne podrobne.

Aby bolo možné umývačku riadit ', je potrebné dbat' na to, aby bola pripojená k sieti, vodovodným a sanitárnym zariadeniam. To si bude vyžadovať ďalšie inštalačné a elektrické zariadenia, ako aj potrebné nástroje pre túto prácu.

Nemôžete robiť bez:

 • trojžilový medený kábel s prierezom vodiča najmenej 2 mm;
 • "euro zásuvky" odolné voči vlhkosti;
 • automatická 16A;
 • sifón s najmenej jednou armatúrou. Ak neskôr plánujete pripojiť práčku, je lepšie okamžite zakúpiť časť s dvomi armatúrami;
 • na pripojenie hadice k prívodu vody. Výstuž môže byť kov-plast, mosadz alebo bronz;
 • guľový uzatvárací ventil pre prekrytie vody;
 • hrubý filter, ktorý ušetrí vodu z hrubej suspenzie, piesku, bahna;
 • prídavné hadice na predĺženie, ak sa stroj nenachádza v blízkosti umývadla;
 • Dymiace pásky pre tesniace armatúry;
 • skrutkovač;
 • kliešte;
 • skrutkovač;
 • kladivo.

inštalatérstvo

Napriek tomu, že v niektorých umývačkách riadu výrobcovia poskytli možnosť pripojenia k teplej vode, odborníci neodporúčajú túto možnosť používať v ruských podmienkach. Úspory energie sú zanedbateľné a následky môžu byť nezvratné. Faktom je, že horúca voda v našich stúpačkách je špinavejšia ako studená. Pred odchodom do našich domovov vstúpi do kotolne. Tam je v kontakte s kovovým systémom. Vodárenské spoločnosti neodporúčajú používať túto vodu na varenie. Okrem toho nie je možné nastaviť jeho teplotu, ak nemáte autonómne vykurovanie, a to je nevyhnutné, pretože existujú obmedzenia. Napríklad v písacích strojoch Bosch je použitie vody, ktorej teplota presahuje 60 stupňov, neprijateľné. Po pripojení na horúcu rúru trpí spätný ventil. Aj keď počas kvalitnej inštalácie nedôjde k úniku, môže sa objaviť nepríjemný zápach.

Pri pripojení stroja k pravidelne čistenému kotlu, v ktorom sa včas mení ochrana horčíka, môže byť kvalita vody uspokojivá. Ale strate elektriny sa nedá vyhnúť. Od 5 do 10 litrov bude plytvanie zakaždým, keď začnete ohrievať prívodnú hadicu.

Kroky pripojenia:

 1. Pred začatím práce musíte vodu vypnúť.
 2. Vypnite mixér.
 3. Nainštalujte splitter - tee.
 4. Na jeden zo vstupov pripojíme mixér.
 5. Do druhej - hrubý filter, potom guľový kohútik a len potom hadica umývačky riadu.
 6. Všetky spoje sú utesnené páskou na dym, stačí 10-15 vrstiev.

Ak dĺžka dodaných hadíc nie je dostatočná, môžete si ich zakúpiť samostatne a zvýšiť ich.

Vypúšťacie zariadenie

Na vypustenie vody z umývačky riadu sa musí pripojiť kanalizácia. Samozrejme, môžete opustiť komplexnú inštaláciu a len hádzať hadicu do umývadla, ale nevyzerá to esteticky. Počas varenia rušíte vypúšťanie. Špinavá voda s odpadom bude prúdiť do umývadla, aby sa znečistila. Preto je lepšie integrovať hadicu v mieste pripojenia sifónu umývadla pomocou uhlového vedenia z rúrky.

Postup pripojenia odtokovej hadice:

 1. Odstráňte sifón.
 2. Namontujte odbočku potrubia.
 3. Spojíme sa s jedným z výleviek sifónom.
 4. Namontujte medziľahlý ventil, ktorý blokuje prietok vody späť do umývačky riadu.
 5. Namontujte odtokovú hadicu.

Aby sa zabezpečila dodatočná ochrana proti vniknutiu vody z kanalizácie do stroja, je potrebné hadicu správne nainštalovať. Upevnite ho na kuchynský nábytok vo výške 60 cm nad odtokom a potom sa ohnite a pripojte k systému.

Elektrická zásuvka

Na pripojenie umývačky do elektrickej zásuvky je potrebná samostatná zásuvka. Mala by byť európskeho typu, mala odolnosť voči vlhkosti. Mala by byť umiestnená vo vzdialenosti 25-30 cm od povrchu podlahy. Ak to nie je k dispozícii, budete musieť organizovať jeho inštaláciu. Ak chcete napájať zásuvku, musíte položiť vodič s prierezom 2 mm z elektrickej dosky na miesto inštalácie. Zvlášť pre umývačku riadu v tienidle je nastavený samostatný automatický spínač na 16A. Ak úroveň zaťaženia siete dosiahne maximálnu povolenú úroveň, zariadenie sa vypne a chráni stroj. Uzemnenie sa vykonáva pomocou trojžilového vodiča. Je neprijateľné pokúšať sa „uzemniť“ elektrické zariadenia pre plynové, vodovodné a vykurovacie potrubia.
Tip! Inštaláciu zásuvky je lepšie zveriť odborníkom. Ak nie ste elektrikár, túto prácu nevykonávajte vlastnými rukami.

Inštalácia bývania

Spojenie s rozvodom elektriny a vody bolo dokončené. Pred inštaláciou zariadenia na miesto - v skrinke alebo výklenku, musíte skontrolovať jeho výkon. Ak je všetko v poriadku, pokračujte v inštalácii.

Kroky inštalácie:

 1. Umývačku umiestnite na pripravené miesto.
 2. Nastavením nôh auto pripevníme do prísne vertikálnej polohy. Zadná noha je zvyčajne nastaviteľná pomocou mechanizmu na prednom paneli so špeciálnym kľúčom.
 3. Odoberieme horný kôš a určíme umiestnenie montážnych otvorov.
 4. Pripevnite puzdro na bočné steny skrinky. Aby sa predĺžila životnosť nábytku, odporúča sa prelepiť materiál parozábrany.
 5. Na stenu stola namontujeme ochranný kryt z pary.

Montáž predných dverí

Ak chcete skryť umývačku a esteticky dokončiť vzhľad kuchyne, zatvorte dvere dekoratívnym prúžkom. Aby sa zachovala integrita interiéru, vyberte obloženie z rovnakého materiálu ako fasády nábytku.

Kroky inštalácie:

 • namontujeme rukoväť;
 • ozdobný panel položíme lícom nadol na podlahu. Na zadnej strane vložte papierovú šablónu. Schéma pomôže určiť presné umiestnenie prílohy;
 • pomocou miestností si tieto miesta označíme alebo ich vyvŕtame priamo podľa výkresu;
 • upevniť špeciálne držiaky;
 • otvorte auto a odstráňte montážne skrutky;
 • nainštalujte fasádu vložením upevňovacích prvkov do drážok na dverách umývačky;
 • zaskrutkujeme dlhé samorezné skrutky, ktoré spoľahlivo spoja dvere s prednou krycou vrstvou;
 • v prípade potreby nastavte stupeň napnutia pružín dverí.

Ako chrániť pult

V čase otvárania sa para vyparuje a na spodnej strane dosky sa hromadí vlhkosť. Pravidelné zmáčanie môže spôsobiť opuch a zničenie povrchu. V tomto prípade bude trpieť nielen pracovná doska, ale aj fasáda. Na ochranu nábytku pred vlhkosťou používajte špeciálne vodotesné dosky. Výrobcovia ponúkajú rôzne možnosti ochrany - prvky z kovu, plastu alebo filmu. Kompletne s umývačkami Bosch sú kovové obklady. "Electrolux" ponúka ochranu pred špeciálnym filmom. Ak doska v súprave nie je, neznamená to, že nie je potrebná. V tomto prípade budete musieť nájsť alternatívu sami - môžete nalepiť lepiacu pásku, pripevniť kus kovu, alebo zakúpiť hotový predmet samostatne.

Tipy na výber a inštaláciu umývačiek riadu

Odborníci odporúčajú:

 • venovať pozornosť nielen technickým vlastnostiam zariadenia, ale aj značke. Najspoľahlivejšími produktmi sú nemecké spoločnosti. Najznámejšie a najobľúbenejšie značky sú Bosh, Siemens. Súdiac podľa posudkov špecialistov a používateľov, sa stroje týchto výrobcov osvedčili na najlepšej strane;
 • vykonať prvú kontrolu ihneď po pôrode. Je lepšie identifikovať poruchu so zamestnancami spoločnosti, ako podstúpiť bezútešný postup vrátenia tovaru v rámci záruky;
 • zabezpečovanie montáže fasád a elektrických komponentov pre profesionálov;
 • umiestnite stroj do výklenku vhodnej veľkosti, aby sa zabránilo vibráciám.

záver

Ak máte v úmysle integrovať umývačku riadu do už pripravenej kuchyne, musíte vziať do úvahy mnohé nuansy. Toto je voľba miesta, kde sa perfektne hodí, kde bude ľahký prístup ku komunikácii a kompetentnému prepojeniu s dodržiavaním všetkých technických nuancií a bude zodpovedať interiéru, ktorý by sa nemal prerušiť.

Zanechajte Svoj Komentár