Kovaná brána vlastnými rukami

Brána je dôležitou súčasťou ulice alebo plotu. Obmedzujú prístup do vnútra budovy alebo do určitej oblasti. Vykonávať nielen ochrannú funkciu, ale aj pôsobiť ako dekoratívna exteriérová dekorácia, uveďte stav majiteľa. Pri výbere kvalitnej stavby je potrebné venovať osobitnú pozornosť jej funkčnosti a estetickým vlastnostiam. Veľmi elegantný a drahý vzhľad brány s prvkami kovania.

Nevýhodou kovaných výrobkov je ich vysoká cena. Ale ak je túžba alokovať vaše stránky, a zároveň šetriť peniaze, môžete sa pokúsiť urobiť jednoduché oplotenie, vrátane samostatných častí tlakovo ošetreného kovu, vlastnými rukami. Prelamované kovové komponenty budú schopné dopĺňať výkyvné, skladacie, zdvíhacie, posuvné modely.

Kované brány

Kovanie bolo hlavnou metódou spracovania kovov po mnoho tisícročí. Spolu s ním sa rozvíjal aj umelecký smer. Hlavným rozdielom je, že hotové výrobky možno do určitej miery označiť za umelecké dielo. Majster investuje kúsok seba do každej položky a trávi veľa času procesom tvorby.

Kované dizajny nestratia v priebehu rokov svoj význam. Brány a bránky sú cenené, sú veľmi drahé. Majú atraktívny vzhľad. Často sa vyrábajú podľa individuálnych návrhov, vyznačujúcich sa jedinečným dizajnom. Tieto ploty sú univerzálne. Sú kombinované s plotmi. Vyzerajte skvele s drevenými, tehlovými, kamennými, vlnitými plotmi.

Brány sú vyrábané kovaním za tepla alebo za studena. V prvom prípade sú jednotlivé prvky vytvorené zahrievaním zliatiny v peci alebo v peci. Kovári zo železa privádzajú na požadovanú teplotu určitý tvar. Spojenie jednotlivých komponentov prebieha prostredníctvom zvárania, nitov. Skúsení kováči dokážu zrealizovať akýkoľvek vzor, ​​vytvoriť rodinný erb alebo firemné logo.

Pri výrobe konštrukcií za studena sa nepoužíva vykurovanie. Ohýbanie kovového polotovaru sa vykonáva na strojoch pomocou špeciálnych šablón. Nevýhodou tohto spôsobu je, že materiál stráca svoje pevnostné charakteristiky. Niektoré prvky musia byť zakúpené v hotovej forme, napríklad listy, kvety, vzory. Takáto výroba však nevyžaduje kováčske zručnosti.

Výrobky získané horúce, najdrahšie a trvanlivé. Keď sú vytvorené, kov je zhutnený, jeho vlastnosti kvality sú zlepšené. Súčasne aj prelamované kovové kučery sa stávajú veľmi trvanlivé.

Výhody a nevýhody

Brány s výkovkami nastavujú majitelia domov a chalúp, obmedzujú vstup na územie štátnych inštitúcií, súkromných spoločností a prevádzkarní. Majú jedinečný vzhľad, ktorý sa môže stať vrcholom takmer akéhokoľvek exteriéru. Môžu mať minimálnu výzdobu, predstavujú celé kompozície, zdôrazňujúc určitý krajinný dizajn. Medzi hlavné výhody kovaných plotov patria:

 • Prezentovateľné zobrazenie. Zdôrazňujú postavenie vlastníka lokality.
 • Jedinečnosť každého modelu. Je možné objednať ľubovoľný návrh na hotovom projekte, alebo urobiť výkres sám.
 • Trvanlivosť a odolnosť voči opotrebeniu. Spracované s antikoróznym a lakovým kovom vydrží dlho.
 • Vysoká pevnosť. Výrobok dokonale plní ochrannú funkciu.
 • Jednoduchá starostlivosť. Natretý povrch stačí pravidelne umývať vlhkou handričkou.
 • Univerzálnosť. Umelecké kovanie je kombinované s rôznymi materiálmi, vhodné pre rôzne štýly.
 • Ekologické charakteristiky. Suroviny používané vo výrobe sú šetrné k životnému prostrediu, sú bezpečné pre ľudí a okolitú prírodu.

Nevýhody návrhu zahŕňajú:

 • Vysoká cena. Kované výrobky, najmä tie vyrobené podľa jednotlivých výkresov, budú veľmi drahé.
 • Dlhý výrobný čas. Pre výrobu zložitých modelov môže trvať týždne, dokonca mesiace.

druh

Stavebný trh ponúka širokú škálu kovaných brán. Správna voľba medzi existujúcou rozmanitosťou je veľmi zložitá. Aby sme vybrali najvhodnejší model za optimálnu cenu, je potrebné pochopiť typy výrobkov, ktoré kombinujú ochranné a estetické funkcie. Existuje niekoľko základných kritérií, podľa ktorých možno klasifikovať všetky štruktúry:

 1. Otvorením ventilov:
 • Hojdačka.
 • Vráta.
 • Zdvíhanie.
 1. Vedenie:
 • Mechanical. Otvorenie sa vykonáva manuálne.
 • Automatic. Správa sa vykonáva pomocou diaľkového ovládača.
 1. Z pohľadu ventilov:
 • Otvorené alebo transparentné. Prostredníctvom nich je dokonale viditeľný oplotený areál.
 • Zatvorené alebo hluché. Skryť miesto pred zvedavými očami. Ventily sú vyrobené z plechu, na vrchu ktorého sú kované prvky pevné.
 • Kombinovať. Dvere zostávajú čiastočne otvorené. Plot je menej masívny, vyzerá atraktívnejšie.

vráta

Hlavným znakom posuvných brán je ich názov. Vracajú sa späť do strany pozdĺž plota, šetria miesto vo dvore, umožňujú vozidlu jazdiť čo najbližšie. Na otvorenie ventilov nepotrebujete voľný priestor pred nimi. Výrobky sú však tiež obmedzené na minimálnu zónu otvárania a zatvárania, nemôžu byť inštalované, ak dĺžka plotu nestačí.

Kované modely sa veľmi ťažko vyrábajú a inštalujú. Sú ťažké, ale vyznačujú sa spoľahlivosťou, odolnosťou voči zaťaženiu vetrom. Posuvné výrobky majú nasledujúci dizajn: rám, vnútorné obloženie, posuvný mechanizmus. V závislosti od typu posledného prvku, koľajnice, konzoly a zavesených verzií sa rozlišuje na nosnom nosníku. Každý typ má svoje vlastné vlastnosti.

zdvíhanie

Existujú dva hlavné typy zdvíhacích brán: valcovanie, zdvíhanie a otáčanie. Prvý typ nemôže obsahovať ani jednotlivé kovacie prvky. Druhou možnosťou je spoľahlivejší dizajn. Štít produkty majú pomerne jednoduché zariadenie. Skladajú sa z rámu, plátna, sprievodcov. Základom celého systému je obdĺžniková oceľová konštrukcia, zváraná z tvarovaných rúrok.

Ploty sú najčastejšie inštalované v garáži, aspoň pri vstupe do areálu. Pri otvorení výrazne zmenšujú výšku otvoru. Kované modely sú veľmi zriedkavé. Je to spôsobené zaťažením zdvíhacieho mechanizmu, ktorý je určený pre určitú hmotnosť. Preto pri inštalácii masívnych konštrukcií sa používajú iba zariadenia na protizávažiach, systémy pántových pák nie sú vhodné.

masívny

Hlavnou črtou masívnej brány je ich blízkosť. Môžu byť ako výsuvné a hojdačka. Hluché modely sú kompletne vyrobené z kovu, majú dostatočne veľkú váhu, takže pri ich inštalácii sa používa zosilnený hardvér. Ich zadná stena je opláštená železom, predná strana plátna je zdobená trojrozmerným obrazom alebo ozdobnou ozdobou z kovaných prvkov.

To je jeden z najdrahších návrhov, ktorý je k dispozícii pre bohatých ľudí. Ona je schopná vyzdobiť luxusné sídlo, reprezentatívnu chalupu, komerčný objekt. Výrobky patria do kategórie elity, často sa montujú spolu s podobne zdobeným plotom. Skrývajú oplotený priestor pred zvedavými očami, poskytujú maximálnu ochranu.

hojdačka

Toto je najbežnejší a najobľúbenejší typ. Gates sa vyznačuje pomerne jednoduchou konštrukciou. Skladajú sa z rámu, čalúnenia, oporných nôh, závesov, skrutiek a zámkov. Existuje široká škála týchto produktov. K dispozícii sú jednolôžkové a dvojkrídlové varianty. Posledný z týchto modelov môže mať inú dĺžku listu. Pri prítomnosti brány hluchý, rovnako ako oplotenie s vstavaným, voľne stojace dvere.

Otočné brány majú najnižšie náklady v porovnaní s inými modelmi. V prevádzke sú nenáročné, vyznačujú sa dlhodobou prevádzkou. Pri ich inštalácii nie je potrebné vymedzovať územie susediace s plotom. Záhyby sa otvárajú manuálne, môžu sa otvárať v rôznych smeroch v závislosti od umiestnenia závesov.

Kovací materiál

Pri výrobe brány používajú rôzne suroviny. Všetko záleží na ich zariadení. Akýkoľvek výrobok obsahuje rám a ozdobné prvky kovania, môže byť tiež použitý oplášťovací materiál pre ventily. Vo väčšine prípadov sa na výrobu rámu používajú profilové rúrky, roh, ale existujú aj exkluzívne modely, v ktorých sú všetky komponenty kompletne kované.

Na obloženie krídla je možné použiť oceľový plech, drevo, polykarbonát, profesionálny plech. Najodolnejšie konštrukcie sú vyrobené z hrubého kovu. Kované prvky sa najčastejšie vyrábajú z obyčajnej ocele, v prípade studenej metódy, z valcovaného kovu vo forme kruhu, pásu alebo tyče. Najkvalitnejšie a odolné modely sú vyrobené z nehrdzavejúcej ocele, ale sú veľmi drahé.

Upevnenie kovaných komponentov sa vykonáva bodovým zváraním. Zvarový šev očistený brúskou s brúsnym kotúčom. Na zvýšenie prevádzkovej životnosti je povrch ošetrený antikoróznymi roztokmi. Potom, čo je základný náter, pokrytý vrstvou farby. Niekedy pre maľovanie použiť dve farby a viac, ako je sfarbenie umožňuje, aby návrh účinnejší vzhľad.

Kované predmety, ozdoby a ozdoby na brány

Pre dekoratívne ploty používajte rôzne kovacie prvky. S ich pomocou vytvorte originálne a jedinečné návrhy. Všetky existujúce vzory možno rozdeliť do troch hlavných skupín, v ktorých sa zobrazujú:

 • Geometrické tvary. Najväčšia kategória zahŕňa mnoho typov komponentov, napríklad dekoratívne valcované výrobky vo forme krútených rúr, pásky so vzorom.
 • Rastlinné motívy. Toto je jedna z najpopulárnejších destinácií. Na predaj nájdete veľa hotových dielov, ktoré majú vzhľad listov, kvetov, konárov, viniča. Sú to celé skladby s obrazom prírodnej krajiny.
 • Zvieratá. Existuje menej predchádzajúcich verzií. Najčastejšie reprezentovaný obrazom vtákov a zvierat.

Pri spracovaní za studena najčastejšie používajú kovové tyče. Sú ohnuté, frézované, napnuté, sploštené, kované. Medzi najobľúbenejšie sú:

 • prasleny;
 • špirála;
 • kruh;
 • svetlá výška;
 • labky a štiky;
 • razenie mincí;
 • koše;
 • vinič;
 • pruhy, ktoré dodávajú silu.

Štýl a dizajn

Vstupné brány, brána, oplotenie sú akýmsi krytom všeobecného dizajnu lokality, nachádzajúcej sa na nej dom, ďalšie stavby. Po prvé, všetky prvky plota by mali byť navzájom kombinované, ako aj v súlade s celkovým dizajnom oploteného priestoru, objektov, ktoré na ňom existujú. Pre prehľadnosť zvažujeme niekoľko najpopulárnejších štýlov:

 • Renaissance. Branky a brány by mali obsahovať ozdobu. Vývoj vzoru začína centrom. Hlavným prvkom obrázku sú špirálovité kudrlinky vytvorené z kruhových tyčí, ktoré sa navzájom pretínajú. Zdá sa, že umelecké kovanie je beztiažové.
 • Modern. Pri vytváraní kompozície sa používajú hladké čiary podobné ohybu stoniek rastlín. Základom ornamentálneho vzoru je vzorka kvetov. Fauna je zastúpená labutami, orlami, netopiermi.
 • Minimalizmus. Výrobky majú prísny vzhľad a najjednoduchšiu formu. Neexistujú prakticky žiadne kučery, ale sú tu ohyby.
 • Art Deco. Dizajn je drahý a prirodzený. Tu nie je možné použiť opečiatkované prázdne miesta. Každý detail je exkluzívny, musíte ho najprv nakresliť.
 • Románsky. Pri registrácii sa používajú rozprávky, rastlinné a živočíšne ozdoby. Charakteristické symetrické vzory a polkruhové oblúky umiestnené nad vchodom.

Rozsah farieb

Brány môžu byť natreté v akejkoľvek farbe. Výber správneho odtieňa je dôležitým krokom v dizajne inštalácie. Záleží nielen na type výrobku, ale aj na všeobecnom vnímaní celej lokality. Profesionálni dizajnéri vyvinuli niekoľko pravidiel, ktoré by sa mali dodržiavať pri navrhovaní vstupného plota:

 • Tón brány a živého plota by mal byť kombinovaný s nádychom strechy domu.
 • Čierna farba je univerzálna. Vyzerá to skvele v akejkoľvek krajine.
 • Biely, svetlo sivý tón umožňuje vizuálne zväčšiť plochu oploteného priestoru.
 • Modré sfarbenie vytvorí efekt zlúčenia živého plotu s okolitým priestorom.
 • Zelená by sa nemala vyberať, ak má územie veľký počet plantáží.
 • Svetlé pozadie vyzerá veľkolepé, ale rýchlo pneumatiky.
 • Tmavé farby nepriťahujú pozornosť. Tento dizajn je vhodný pre milovníkov samoty.
 • Pri obkladaní nosných stĺpov tehál alebo muriva je farba kovaných prvkov obmedzená na hnedú a béžovú.

Výroba kovaných výrobkov

Technologické spracovanie kovov zahŕňa rôzne metódy. Pri vykonávaní kovania vykonáva špecialista rôzne metódy, aplikuje špeciálne nástroje a dodáva materiálu potrebný tvar a veľkosť. Ak chcete prejsť na nezávislú výrobu brány, mali by ste sa zoznámiť s existujúcimi technológiami. Kovanie - vysokoteplotné spracovanie kovových predvalkov. Jeho osobitný druh je studená cesta.

Štúdium kováčskych remesiel na špecializovaných školách. Ak nemôžete absolvovať špeciálne kurzy, môžete sa pokúsiť zvládnuť proces sami. K tomu môžete použiť odbornú literatúru, študijné dielne, existujúce rozmery dielov.

Kovanie za studena a potrebné nástroje

Spôsob spracovania za studena umožňuje jeho deformáciu bez ohrevu. Táto metóda nevyžaduje špeciálne kováčske zručnosti, preto sa stala veľmi rozšírenou. Pomocou tejto technológie môžete urobiť krásne brány sami. Väčšina častí sa vykonáva ručne, niektoré kované predmety (listy, kvety, vzory) budú musieť byť zakúpené z police. Po pevnom rozhodnutí vytvoriť štruktúru doma by ste mali zvážiť niekoľko bodov:

 • proces zaberá veľa času;
 • keď sa tyč takto deformuje, jej pevnostné charakteristiky sa znižujú;
 • narovnanie nesprávne ohnutého polotovaru je problematické a niekedy nemožné;
 • práca bude vyžadovať špeciálne zariadenia;
 • zakúpené alebo osobne vyrobené zariadenia nemusia byť v budúcnosti potrebné;
 • napriek možným ťažkostiam, ktoré môžu vzniknúť v procese práce, budú improvizované prekážky vstupu oveľa lacnejšie ako zakúpené modely;
 • Aby bola konštrukcia kompletná, stojí za to uvažovať o kúpe hotových kovaných tvaroviek.

Ak chcete vytvoriť diely budú vyžadovať nasledujúce stroje a šablóny: gnutik, slimák, vlna, twister, baterka, zemegule. Nákup zariadení pre výrobu jednotiek nie je rentabilný. Jeho náklady sa vyplatia až po vykonaní niekoľkých plotov. Ak chcete ušetriť peniaze, môžete urobiť najjednoduchšie zariadenia sami. Z nástrojov potrebujete len zvárací stroj a brúsku.

Kovanie za tepla

Kovanie za tepla je jednou z najstarších metód práce s kovmi, a to ani dnes. Vytvárajte tak jedinečné produkty, často na základe individuálnych objednávok. Všetky prvky sú vyrobené ručne, každý z nich je exkluzívny. Spodná línia spočíva v zohrievaní zliatiny železa uhlíkom (oceľ) v nísteji alebo v peci, po ktorej sa získa požadovaný tvar.

Počas práce sa používajú rôzne nástroje: kladivá, kladivá, kliešte, nákovy, vidlice na ohýbanie, sekáčske sekáče, klince, žehlenie. Kovanie polotovarov vyžaduje od špecialistu, aby mal určité skúsenosti a znalosti v oblasti tepelného spracovania materiálov. Kov preexponovaný v peci stratí svoje vlastnosti, bude krehkejší a počas spracovania sa môžu objaviť chyby, ako sú trhliny.

Pri absencii špeciálneho vzdelávania, zručností, vybavenia, profesionálne vytvárať kované predmety doma nebude fungovať. Môžete sa však pokúsiť dokázať, organizovať pracovisko z cenovo dostupného, ​​relatívne lacného vybavenia. Ako kovadlina môžete použiť kus koľajníc, variť kováč z improvizovaných prostriedkov, zabezpečiť prívod vzduchu pomocou vysávača.

Vlastnosti a pravidlá inštalácie

Inštalácia kované železné brány je pomerne výzvou. Rovnako ako v každej práci, aj tu budú potrebné stavebné zručnosti. V prvom rade je potrebné vytvoriť nosné podpery, ktoré sú základom každej vstupnej konštrukcie. Pri výbere vhodného profilu je potrebné vziať do úvahy hmotnosť celej konštrukcie. Namontované regály sa odporúčajú prekryť murivom, čo zvýši ich stabilitu.

Pod každým stĺpom je potrebné vykopať dieru s hĺbkou do 1,5 m. Spodná časť, vyplniť vankúš z piesku a sutiny hrúbky 30 cm.Potom nainštalujte podporné nohy, vyrovnajte ich a betón. Pri montáži koľajnicových posuvných brán je potrebné vyplniť základ pásu pozdĺž celej dráhy krídla.

Po týždni, keď je betón suchý, môžete pristúpiť k inštalácii terča. Na zváranom ráme by sa mali očistiť švy, kov by mal byť potiahnutý antikoróznou zmesou, natretý a natretý. Potom, čo je hotový rám je potrebné, aby na inštalované stĺpiky, skúste na to, zvárať vystužené pánty na stĺpy. Zaveste dvere, skontrolujte ich správne otvorenie.

Kované brány z vlnitej lepenky

Profilovaný plech je profilovaný oceľový plech valcovaný za studena. Je to pomerne tenký a odolný materiál. Vďaka svojmu náteru je odolný voči rôznym zrážkam, nepodlieha korózii. Práca s týmto stavebným materiálom je pomerne jednoduchá, je ľahké sa o neho postarať.

Profesionálny hárok sa používa nielen ako krytina, ale aj pri usporiadaní plotov, plášťových brán. Jeho hlavnou vlastnosťou je nízka hmotnosť. Nezaťažuje masívnu kovanú štruktúru. Gofrolist má atraktívny vzhľad, umožňuje skryť oplotený priestor pred zvedavými očami.

Kované polykarbonátové dvere

V kombinovaných oploteniach sa môžu ako obklady použiť rôzne materiály. Jedným z nich je polykarbonát. Jeho široké použitie svedčí o vysokých kvalitách polymérneho plastu. Existujú dva hlavné typy tejto suroviny: monolitické a bunkové. S ich pomocou môžete vytvoriť nezvyčajné návrhy.

V poslednej dobe sa tento stavebný materiál začal používať pri stavbe plotov a brán. Vyznačuje sa dobrou zvukovou izoláciou, vysokou odolnosťou. Je to dosť na to, aby sme s ním mohli pracovať, môže mať akýkoľvek tvar. Osobitnú úlohu zohráva jej svetelná vodivosť. Existujú transparentné a matné modely.

Kovaná brána s vstavanou bránou

V súvislosti s bránou môže byť bránka umiestnená samostatne, namontovaná v krídle. Samostatný dizajn vyzerá omnoho pevnejšie, nie je obmedzený výškou, môže mať akúkoľvek šírku. V niektorých prípadoch nie je možné inštalovať samostatné dvere, potom sa uchýliť k druhej možnosti. Vstavané dvere šetria priestor, znižujú odpad na materiáloch.

Pri navrhovaní takejto konštrukcie je potrebné brať do úvahy existenciu prahovej hodnoty zdola, obmedzenie výšky dverí zhora a šírky a dodatočné zaťaženie rámu. Odborníci odporúčajú minimalizovať váhovú nerovnováhu. Preto sa pri modeloch hojdania odporúča, aby bol otvor čo najbližšie k závesom, v blízkych výrobkoch, aby sa priblížil k protizávažiu.

Drevené brány s kovanými prvkami

Prírodné drevo je tradičným stavebným materiálom. Drevené brány vo vzhľade nie sú horšie ako kovové náprotivky a v kombinácii s kovanými železnými prvkami vyzerajú oveľa atraktívnejšie ako konštrukcie lemované oceľou alebo profilovanými plechmi. Osobitnú pozornosť si zaslúžia výrobky vyrobené pod starým, čo je jednoducho nemožné vytvoriť z iných surovín.

Ploty z prírodného dreva majú nízku cenu a pri správnej povrchovej úprave budú trvať veľmi dlho. Ako ozdobné prvky kovania používajú závesy, rukoväte, skrutky. Pri použití kovových rámov sa konštrukčná pevnosť niekoľkokrát zvyšuje, čo umožňuje kombinovať drevo s kovanými predmetmi.

Funkcia starostlivosti o bránu

Kované výrobky nevyžadujú osobitnú starostlivosť, ale príležitostné usporiadanie niektorých podujatí pomôže predĺžiť životnosť a zachovať atraktívny vzhľad. Brány sú neustále na ulici a sú vystavené negatívnym vplyvom vonkajšieho prostredia. Len vysoko kvalitné výrobné materiály umožňujú, aby výrobok nehrdzavel. Stačí ich utrieť vlhkou špongiou. V ostatných prípadoch musíte dodržiavať nasledujúce pravidlá starostlivosti:

 • Vykonávať mesačnú dôkladnú kontrolu všetkých zákrut a ťažko dostupných miest;
 • Okamžite odstráňte najmenšiu stopu hrdze;
 • Jedenkrát ročne kryté antikoróznymi ochrannými látkami;
 • Nenechajte mazivo na pohyblivých častiach (závesy, na spojoch) uschnúť.

záver

Brány s kovacími prvkami umožňujú ozdobiť akúkoľvek oblasť, označiť stav majiteľa, jeho chuťové preferencie. Kované predmety pre ne možno vyrobiť metódou horúceho a studeného spracovania kovov. Ak chcete ušetriť peniaze, môžete si vyskúšať kováčske remeslo, vyrobiť si jednoduché komponenty sami, nainštalovať plot sami.

Zanechajte Svoj Komentár