Záclony pre vikierové okná: typy, výber tkaniny, design, prípravky

V podkroví nie je len využiteľný podkrovný priestor, ale osobitná časť domu. Jeho hlavnou črtou je, že strop a steny sú zároveň strechou celej budovy. Časť priečok má sklon, okenné otvory rôznych tvarov na nich sú tiež skosené. To vedie k určitým ťažkostiam pri návrhu miestnosti, napríklad je veľmi ťažké vybrať vhodné závesy pre svetlíky.

Vlastnosti výberu záclon pre svetlíky

Tvorba okenných otvorov v podkroví je omnoho zložitejšia v porovnaní s zdobením podobných štruktúr umiestnených v bežných miestnostiach. Fix záclony, záclony alebo žalúzie štandardná metóda nebude fungovať. Tu je potrebné zohľadniť niekoľko dôležitých bodov, a to: t

 • uhol sklonu steny;
 • otváracie rozmery;
 • jeho tvar;
 • otvoriť ventily.

Návesové závesy sa líšia od tradičných modelov. Musia niesť nielen estetickú záťaž, ale aj vykonávať praktickú funkciu, chrániť pred slnečnými lúčmi, aby mali jednoduchý spôsob ovládania. Pri výbere vhodnej textílie na prvom mieste je potrebné venovať pozornosť úrovni jej transparentnosti. Mali by ste zvážiť aj nasledujúce odporúčania:

 • Pre okná umiestnené na južnej strane je lepšie použiť dvojvrstvové závesy, ktoré majú reflexné vlastnosti.
 • Šikmé konštrukcie, aj keď sú na tienistej strane, prenechajte veľa svetla, preto by mali byť inštalované plátno husté.
 • Na štítových alebo vykonaných oknách (vtáčie domčeky) môžete použiť jednoduché svetelné závesy.
 • Odborníci odporúčajú výber textílií používaných na šitie záclon, ktoré nepriťahujú prach, majú náter odolný voči škvrnám.
 • Inštalované plátno by malo byť primerané produktu okna.
 • Štýl a farba zvolená v súlade s existujúcim dizajnom.

Umiestnenie a tvar okna

Svetlíky majú mnoho vlastností. Líšia sa v rôznych parametroch. Napríklad rám môže byť vyrobený z drevených dosiek, plastu, hliníka. Otvorením sú k dispozícii manuálne a automatické modely. V závislosti od spôsobu umiestnenia a konštrukčných prvkov existujú:

 • Naklonený. Štandardné otvory, ktoré sú umiestnené na svahoch strechy.
 • Odkvapy. Toto je variácia predchádzajúcich druhov. Takéto okenné systémy sa tiež nazývajú kombinované. Celkový dizajn kombinuje skosené a vertikálne okná.
 • Balkónové alebo okenné transformátory. Ide o šikmé systémy, ktoré sa po otvorení zmenia na malý balkón.
 • Rozšírenie. Jediný rozdiel medzi nimi a štandardnými výrobkami je prítomnosť dekoratívnej vložky, ktorá môže mať vzhľad trojuholníka, polkruhu.
 • Gable. Ide o akékoľvek modely umiestnené na stavebnom štíte.
 • Ľahký tunel. Tento poddruh má špeciálne zariadenie. Jeho kopula je umiestnená na streche, ku ktorej je dodávaná svetlovodná trubica, ktorej dolný koniec smeruje do miestnosti.
 • "Kukučka" alebo "vtáčie domčeky". Sú to špeciálne diaľkové doplnky na streche s vertikálnymi oknami.

Ďalšou dôležitou vlastnosťou okenných otvorov umiestnených v podkroví je ich veľkosť a tvar. Medzi najobľúbenejšie a neštandardné typy možno identifikovať:

 • Trojuholníkový. Na štít sú inštalované veľké konštrukcie. Pri registrácii sa najčastejšie používajú pevné portiéry, upevnené na jednej alebo dvoch šikmých odkvapoch, umiestnených pozdĺž horných strán trojuholníka. Môžete tiež použiť tylu, záclony so snímačmi, namontované na pevných zaveseniach.
 • Lichobežník. Ich výzdoba je vyhotovená analogicky s predchádzajúcou verziou. Závesy sú často zavesené na špeciálnych odkvapoch a opakujú obrysy hornej časti obrázku. Ak nie je potrebné nastavenie závesov, môžete si objednať špeciálny tvar tylu, ktorý úplne zopakuje obrys koncovej časti steny.
 • Round. Na takýchto otvoroch by sa nemali používať portiéry a lambrequiny. Najlepšie možnosti sú skladané alebo štandardné žalúzie. Ľahké závesy s unikátnou závesom, závesmi z filamentu vyzerajú dobre.
 • Arch. Na zdôraznenie ich originality môžete použiť oblúkovitý odkvap, presne rovnaký ako zaoblenie oblúka, zavesiť na neho posuvné závesy s háčikmi na bokoch.
 • Veľký. Môžete zavesiť priesvitné pevné opony z ľahkých materiálov, pridajte záclony s garnýžou na to.
 • Strop. Budú vyzerať skvele Roman, valcované záclony, alebo záclony na priechodke, namontované na dvoch tyčí (hore a dole).

Typy záclon pre podkrovie

Záclony - jedna z hlavných dekorácií interiéru. S ich pomocou vytvorte pohodlie v miestnosti. Vykonávajú dekoratívnu funkciu, umožňujú nastaviť osvetlenie v miestnosti. Existuje široká škála plátien, ktoré sa líšia materiálom, textúrou, farbou. Nie každý typ je však vhodný pre vikierové okná, ktoré sa vyznačujú zvláštnym tvarom, sú umiestnené pod uhlom.

Niekedy hľadanie vhodného modelu zaberie veľa času a úsilia, niektorí ho dokonca musia urobiť sami. Ak chcete znížiť náklady, mali by ste zvážiť typy obrazov, ktoré sú vhodné pre navrhovanie neštandardných okenných systémov, zistiť, ktoré textílie sa lepšie používajú v miestnostiach s rôznym účelom (pre deti, spálňa, obývacia izba, kuchyňa). Iba v tomto prípade bude možné urobiť správnu voľbu, krásne ozdobiť atypické otvorenie.

slepý

Žalúzie - druh okenných záclon. Zariadenie na tienenie svetla pozostáva z lamiel upevnených na špeciálnych odkvapoch. Lamely sa môžu otáčať, čím poskytujú ochranu pred jasným slnečným svetlom, rovnomerne ho rozdeľujú po miestnosti. Prechod z otvorenej do uzavretej polohy sa vykonáva pomocou riadiaceho kábla. Reťaz umožňuje zdvihnúť plátno hore.

Pre šikmé mansardové otvory nie sú vhodné všetky typy. Tu môžete umiestniť iba horizontálne modely, ktoré sú namontované na oknách krídla. Najčastejšie používané výrobky s hliníkovými lamelami, menej často s plastovými lamelami. Riadenie sa môže vykonávať mechanicky alebo automaticky. Pre neštandardné okenné systémy, populárne pre vidiecke chaty, zruby, oblúkové konštrukcie boli vyvinuté.

Hlavným rozdielom medzi žalúziami a štandardnými výrobkami je špeciálny spôsob montáže určený pre šikmé okná. Na uchytenie závesu na krídlo, ktoré nie je zavesené a nespadá, sa používajú špeciálne vodidlá.

rímsky

Tento typ opony sa tiež nazýva grécke záclony alebo Rimania. Rímske rolety sa skladajú zo špeciálnych odkvapov, ku ktorým je pripevnená textilná tkanina, pričom váhový prostriedok je prišitý na spodný okraj. Celá tkanina je rozdelená na rovnomerné úseky, pričom každá z nich je od seba oddelená vreckovým vačkom, do ktorého sú vložené tyčinky. Jedná sa o tvrdé vložky, ktoré pomáhajú materiálu zložiť pri zdvíhaní.

Pri okenných otvoroch umiestnených na slnečnej strane alebo na svahu sa odporúča zvoliť hustejšiu tkaninu pre tieňové - priesvitné. Budú zdobiť všetky účelné miestnosti, vybavené v podkroví. Bude vyzerať skvele v spálni, detskej izbe, obývacej izbe. Môžu byť tiež kombinované s inými druhmi textílií, ako sú tyl alebo závesy.

valcovanie

Rolshtora sú veľmi populárne. Skladajú sa z hriadeľa, látkovej tkaniny, váhového prostriedku, vodidiel, regulačného zariadenia. Bežne sú všetky výrobky rozdelené do dvoch hlavných typov: s otvoreným, uzavretým riadiacim mechanizmom. Regulácia sa vykonáva pomocou reťaze, držiaka pružiny, elektrického pohonu. Podľa vzhľadu plátna sa rozlišujú: transparentné modely, stmievanie, zatemnenie, denná noc.

Pri strešných oknách nebudú fungovať voľne závesné modely, tu sa používa len kazetový typ, ktorý sa upevňuje výlučne na krídlo. Sú vhodné na otváranie a vyklopenie okenných systémov. Použité tkaniny môžu mať širokú škálu farieb a textúr. Nie je ťažké vybrať si produkt vhodný pre existujúci interiér. Tieto návrhy je možné kombinovať so štandardným závesom.

plisé

Skladané závesné záclony majú špeciálne vodidlá, ktoré ich držia v okne. Hlavným znakom je, že sú vyrobené z skladaného materiálu alebo papiera, ktorý je na oboch stranách pripevnený k hliníkovým profilom. Uzávierka je upevnená na akejkoľvek úrovni, môže uzavrieť krídlo v hornej alebo dolnej časti, uprostred. Riadiaci systém umožňuje ľahké nastavenie svetla v miestnosti.

Okrem napínacích produktov môžu byť použité pevné, ventilátorové a valcové modely. Tieto záclony môžu byť zavesené na oknách so skosenými, klenutými, lichobežníkovými, trojuholníkovými, inými neštandardnými systémami. V obývacej izbe je najlepšie využiť ťahové štruktúry. Sú dobre kompatibilné so záclonami a záclonami. Pre spálne vhodné skladané žalúzie deň a noc, ktoré nepotrebujú záclony partnera.

záclony

Na výrobu mäkkých záclon z tenkej priesvitnej tkaniny sa používajú rôzne druhy ľahkých textílií. Na tieto účely používajú organzu, hodváb, tyl, závoj, šifón a iné typy. Sú dobre priedušné, ľahko sa čistia od nečistôt. Samotné transparentné výrobky nemôžu chrániť priestor pred prenikaním svetla, často sú zavesené spolu s inými závesmi.

Existuje niekoľko typov záclon. Vo forme izolovaných závesov, nožníc, záclon, šatiek, lupov. V závislosti od počtu plátien sú všetky modely rozdelené na jednopodlažné a dvojpodlažné. Dĺžka výrobku je rozdelená na: zavesenie nadol na podlahu, zakrytie celého okna alebo jeho časti. Pri výrobe strešných okien sa upevňujú na odkvap, na ohyb steny sa montujú špeciálne držiaky.

textil

Záclony - záclony vyrobené z hustých tkanín. Majú impozantný vzhľad, slúžia na výzdobu interiéru, chránia miestnosť pred prienikom slnečného svetla. Na ich šitie používajú ľan, žakár, zamat, satén, velúr, viskózu, gobelín, iné textílie. Ťažké výrobky sú často šité lemované. Na okne visia, ako jedno pevné a dva plátna, pohybujúce sa v rôznych smeroch.

Objemné závesy zdobené háčikmi a lambrequínmi. Tento typ je najlepšie schopný zdôrazniť farbu a štýlový dizajn miestnosti. Výrobky sú kombinované s inými druhmi textílií. Pre inštaláciu v podkroví vyberte materiál, ktorý nezmizne na slnku. Pri montáži na stenu s ohybom použite dve okrúhle, menej často profilované rímsy. Pre návrh neštandardných okenných otvorov použite špeciálne zámky.

zatemnenie

Jedná sa o špeciálny typ látky, ktorá nenecháva slnečné lúče prechádzať. Je to trojvrstvové plátno. Vonkajšie vrstvy majú atraktívny vzhľad, sú príjemné na dotyk. Vnútorný - vyrobený z čiernej polyesterovej nite, ktorá absorbuje svetlo. Plátno môže byť maľované v akejkoľvek farbe, má jednoduchý, konvexný vzor. Z tohto materiálu urobte portieres, rímske, japonské, zvinuté závesy a tiež plisse.

Povlak nie je vhodný pre milovníkov všetkých prírodných, pretože ide o syntetickú tkaninu, ktorá je veľmi drahá. Jeho hlavnou výhodou je čiastočná absorpcia hluku, schopnosť vytvárať pocit noci vo dne. Ideálna voľba pre dizajn spálne, vám umožní chrániť sa pred okolitým svetom, vychutnať si denný odpočinok.

materiál

Obrovská škála materiálov vám umožní vytvoriť útulnú atmosféru v podkroví kedykoľvek počas roka. Musia spĺňať všetky požiadavky tejto miestnosti - nezmiznú na slnku, ľahko sa čistia, ľahko sa inštalujú. Pre okná používajte produkty nasledujúceho typu:

 • Papiera. Neštandardné rozpočtové riešenie. Skladané záclony môžu byť vyrobené nezávisle. Veľkosť kroku akordeónu je zvolená na základe veľkosti otvoru.
 • Bamboo. Ľahké žalúzie z prírodného materiálu vyzerajú originálne a extravagantné. Naplňte miestnosť teplým drevom a príjemnou vôňou pri zahriatí.
 • Plast. Praktické lišty sú vhodné pre podkrovné okná akejkoľvek veľkosti a tvaru. Odolné výrobky sa jednoducho udržiavajú a čistia.
 • Kov. Silné žalúzie dokonale chránia pred spáleným slnkom, ale rýchlo a silne sa zohrievajú, čím sa zvyšuje teplota vo vnútri miestnosti.
 • Textil. Záclony z materiálu akejkoľvek hustoty urobia interiér štýlovým a kompletným. Tento dizajn okna je vhodný len pre vertikálne otvory.


Rozsah farieb

Pri tvorbe okien v podkroví odporúčajú dizajnéri použitie svetlých farieb. Zvlášť ak v miestnosti nie je pridelená veľká veľkosť. Tento prístup prispeje k zníženiu viditeľnosti stropu, správnemu umiestneniu akcentov v miestnosti pomocou nábytku, materiálov na povrchovú úpravu.

Priestranné podkrovie s veľkými okennými otvormi môže byť zdobené tmavými závesmi alebo žalúziami. Materiál by nemal úplne vylúčiť prenikanie denného svetla, takže ťažké záclony nebudú fungovať. Dobré bude vyzerať produkty s rôznymi vzormi alebo vzormi. Vyzerá to zaujímavá tlač fotografií, abstraktné ornament.

štýl

Usporiadanie podkrovia možno považovať za úspešné, ak budú okenné závesy v súlade s celkovým interiérom. Štýlové rolety alebo záclony priamo závisia od dizajnu miestnosti. Výzdoba okien je možná v týchto smeroch:

 • Moderný štýl. Používajú sa rolety s rôznymi zdvíhacími mechanizmami, roletami. Je vhodný akýkoľvek výrobok, ktorý je jednoducho namontovaný a prevádzkovaný.
 • Boho chic. Uprednostňujú sa tradičné závesné záclony, svetlé alebo tmavé závesy. Textílie a žalúzie sú často zladené v kontrastnom tieni s krytom stien a stropu.
 • Loft. Maximálna jednoduchosť v dizajne záclon. Vhodné monofonické plastové, metalizované panely.
 • Provence. Vzduchové clony, kvetinový nenápadný ornament dokonale prepúšťajú svetlo a harmonizujú s pôvodným dizajnom stropu.
 • Country. Obraz vidieckeho domu je úspešne podčiarknutý závesmi z prírodných materiálov. Monofónne obrazy svetlých farieb vyzerajú lepšie.
 • Minimalizmus. Malé okná zdobia rolety s minimálnym vzorom. Plastové, kovové žalúzie budú vyzerať dobre.


Spôsoby zapínania záclon

Vlastnosti inštalácie záclon v podkroví bude závisieť od typu konštrukcie, typu tkaniny, vlastností otvárania okien. Na rám krídla sú upevnené rolety a rolety. V závislosti od ich hmotnosti, zdvíhacieho mechanizmu, sú výrobky priskrutkované alebo prilepené na obojstrannú pásku.

Skladané záclony sú už vybavené úchytmi. Je potrebné zvoliť vhodnú veľkosť konštrukcie a vykonať inštaláciu. Textilné plátna pripojené k odkvapu. Pri šikmých oknách použite spodnú tyč, na ktorú bude vyplnená časť závesov. Pre rolety sa montuje na vonkajšiu stranu okenného otvoru.

Varianty okien

Krásne a originálne, môžete zariadiť okná v podkroví akejkoľvek veľkosti a účelu. Pre šikmé steny sa hodia záclony na šnúrku, rolety, rolety. V spálni v podkroví môžete zavesiť krásne závesy na dve rímsy. Pohodlné textílie umožnia dostatok svetla na vytvorenie romantickej atmosféry.

Deti v podkroví budú vyrábať ľahké plastové panely. Môžu byť jednohlasé alebo s jasnou potlačou. Nedostatok záclon nepoškodzuje jednoduchý interiér. Okná v kancelárii so šikmými plochami budú vyzerať striktne a zdržanlivo, ak sú zdobené rímskymi závesmi.

Pri výbere vhodného variantu návrhu je potrebné venovať osobitnú pozornosť možnosti pohodlného vetrania okien a pohyblivosti plátna.

Ako si vybrať: odborné poradenstvo

Hlavný vplyv na výber záclon má konfigurácia otvárania okien. Treba brať do úvahy svetlú stranu jeho umiestnenia, tvaru, veľkosti. Častejšie sa vyskytujú v možnostiach montáže na strechu. V tomto prípade sa môžu použiť všetky typy strešných závesov a ich kombinácia.

Ak je strop vysoký a má veľký sklon, zavesiť lepšie pevné pevné konštrukcie - žalúzie, plastové panely. Ich spodná časť bude namontovaná na špeciálnych západkách. Ak chcete držať látky záclony bude musieť nainštalovať druhú rímsu.

Pri výbere dizajnu okna by sa mala vziať do úvahy plocha miestnosti a veľkosť okna. Pre panoramatické okuliare sú vhodné svetelné závesy. Snímač sa vyberá v závislosti od tvaru konštrukcie. Najmä je potrebné klenuté a šikmé modely. Použite ozdobné šnúry, spony, korálky.

záver

Výzdoba interiéru každej miestnosti je tvorivý proces. Výber záclon pre vikýň je jednou z dôležitých etáp. Správne zvolené žalúzie alebo ťažké závesy môžu úplne zmeniť miestnosť, chrániť ju pred svetlom. V prípade neštandardných okenných systémov je niekedy veľmi ťažké nájsť závesy, ktoré vyhovujú ich rozmerom. V tomto prípade je ich objednávanie možné objednať v štúdiu.

Zanechajte Svoj Komentár