Točité schody: možnosti pre návrhy, montáž a inštaláciu

Ak chcete prejsť medzi poschodiami, schody boli postavené na dlhú dobu, a dokonca aj vysokorýchlostné výťahy nie sú schopní vynútiť ich. Rýchly pohyb medzi dvomi susediacimi úrovňami je možný v dôsledku krokov, pretože výťah niekedy musí čakať dlho. Točité schodisko zase môže pohodlne spojiť niekoľko poschodí s vysokou halou naraz, čo je dôvod, prečo sa široko používa v hoteloch. V súkromnej sfére vďaka nemu vytvárajú atraktívny dizajn bez toho, aby zaberali obrovské množstvo priestoru. Dizajn je skutočne menej ťažkopádny ako verzia s priamym pochodom a umožňuje využitie územia v bezprostrednej blízkosti. Nie všetky točité schodiská sú úzke - existujú možnosti s veľkými medzerami na zlepšenie estetiky vnútorného priestoru veľkých budov. Kľúčovými aspektmi pre točité schodiská sú bezpečnosť a pohodlie. Na takéto výťahy sa používajú skrutkovacie zabezhnye kroky.

Vlastnosti točitého schodiska v interiéri

Po stredoveku sa tieto rebríky opäť stali populárnymi v 50. rokoch 20. storočia, v období rýchleho rozvoja konštruktivizmu a funkcionalizmu. V modernom interiéri je štýlový prvok, ktorý kladie dôraz na vyrobiteľnosť. Kroky na špirálovom schodisku sú umiestnené radiálne, vďaka čomu je vytvorený vzor ako závitová skrutka. Táto funkcia formulára vám umožňuje ušetriť veľké množstvo priestoru a v skutočnosti sa zobrazí na názve štruktúry. Špirálové rebríky sa líšia počtom otáčok, veľkosťou segmentov, výrobnými materiálmi a typom podpery. Jediná podpera môže pôsobiť ako zvislá základňa rebríka av niektorých prípadoch sú dodatočne namontované podperné stojany. Niektoré z krokov sú niekedy nútené, av niektorých prípadoch sú špeciálne upevnené na stenu, ak to dispozícia miestnosti umožňuje.

Napriek tomu, že dizajnéri dodržiavajú normy a normy pre točité schodiská, zákazníkom je k dispozícii široký výber jednotných variácií. Návrhy sa výrazne líšia vo vzore krokov a počte otáčok.

Výhody a nevýhody

Správna voľba začína štúdiom silných a slabých stránok. Špirálové schodiskové prevedenie urobí jednoduchý a priamočiary dizajn originálu a zároveň ušetrí drahé kubické metre. Konštrukcia skrúteného rebríka je zvolená na základe charakteristík miestnosti a individuálnych potrieb, okrem toho sa na výrobu zaoblenej konštrukcie ako celku spotrebuje menej materiálu. Umiestnenie, výška krokov, ich počet a veľkosť - všetky tieto ukazovatele sa môžu výrazne líšiť. Vo všeobecnosti existuje viac výhod, majitelia domov a bytov s viac ako jedným poschodím by však mali poznať negatívne stránky. Prvé ťažkosti zvyčajne vznikajú v štádiu návrhu, pretože výroba radiálnych konštrukcií vyžaduje zložité výpočty s čiastkovými číslami. Nie je možné správne prevádzkovať točité schodisko na zdvíhanie veľkých objektov, navyše môže byť ťažké aj pre dvoch ľudí.

Veľký počet ľudí na výťahu súčasne vytvára nebezpečnú záťaž pre konštrukciu. Hlavnou nevýhodou je, že zvyčajné kroky sa dajú vyšplhať oveľa rýchlejšie.

Dokonca aj zložitá forma môže byť namontovaná s minimálnym množstvom stavebných materiálov a vďaka tomu dobrá úspora.

Hlavné typy točitého schodiska

Existujú tieto typy točitých schodísk:

 • jednoduchá;
 • konzola;
 • bez stojana;
 • klasický so stojanom.

Jednoduchá možnosť je uzavretá, alebo skôr obmedzená na steny a čiastočne alebo zo všetkých strán. V tomto prípade úzke bočné kroky vychádzajú z hrubej podpery a široké do susedných povrchov. Štruktúra konzolového typu zahŕňa úplne otvorené schodisko, kde prvky špirálovitého tvaru zasahujú do voľného priestoru a najčastejšie sa obmedzujú na zábradlia pre bezpečné lezenie. Na boku tyče sa schodíky zužujú alebo nemenia veľkosť, čo zodpovedá preferenciám niektorých dizajnérov a obyčajných obyvateľov. Špirála a niektoré ďalšie modely sa vyznačujú neprítomnosťou nosného stĺpca. Úloha nosného prvku v nich je vykonávaná reťazcom, ktorý je zvyčajne spojený s bočnými bariérami. Klasická konštrukcia predstavuje kroky navlečené na tyč. Sú to možnosti s centrálnym počítadlom, ktoré sú najviac podobné štruktúre skrutky a vďaka nim sa odroda nazýva "skrutka".

Komponenty a prvky hotových točitých schodísk

Vo väčšine prípadov má točité schodisko ideálnu kruhovú štruktúru na pláne zhora so stredom vo forme oporného stĺpika, ako aj s krokmi po dĺžke metra po celom obvode. Okrem toho je použitie krokov dlhších ako jeden a pol metra nerentabilné z hľadiska úspory miesta. Konštrukcia skrutky môže pozostávať z nosného stĺpika, strmeňa, bočných koľajníc, zábradlí, zábradlí, oporných stien a schodov. Centrálna podpera sa nachádza v 3 typoch schodov. Je tenká a môže trvať veľa miesta. V druhom prípade je to najčastejšie predpokladané točité schodisko. Zábradlia (zábradlia) inštalované na zábradlie, alebo ako celok s bočným plotom. Stĺpce alebo barikády nie sú na všetkých schodoch, napríklad na miniatúrnych stavbách niekedy bez nich. Podpera a pevné piliere môžu hrať úlohu podpory. Tieto majú výšku prvého poschodia alebo úplne skryjú konštrukciu. Konania sa vykonávajú ako jednoduché zabezhnye kroky alebo pod "krok kačica".


Materiály na výrobu schodov

Hlavné možnosti sú:

 1. Wood;
 2. kov;
 3. sklo;
 4. betón;
 5. Kameňa.

Pevnosť konštrukcie a životnosť, cena, spôsob inštalácie, kompatibilita s okolitým prostredím závisí od materiálu. Rebríky môžu byť realizované úplne z rovnakého materiálu kvôli konštrukčným prvkom, ale v praxi prevládajú kombinované možnosti. Všetko spočíva na celkovej estetike a povahe bremien. Železné konštrukcie sú postavené v miestach intenzívneho používania a zaťaženie základov je niekedy nižšie ako z betónových a kamenných schodov. Vyrobené z plastu a iných nepodstatných materiálov tvorí zábradlie, dekoratívne detaily. S príchodom odolného skla sa stala nová voľba v konštrukcii schodov. Avšak pre vysoké dizajny je toto riešenie považované za riskantné a estetické vlastnosti skla nie sú univerzálne. Drevo a kameň sú ideálne na zabezpečenie drahého nábytku. Betón je z konštrukčného hľadiska považovaný za najpohodlnejší materiál, ale to neobmedzuje možnosti na stavbu neobvyklých schodísk.

drevo

Prírodné drevo je žiadané aj v modernom dizajne s technologickým smerom. Po spracovaní majú prírodné suroviny podiel užitočných vlastností, ktoré poskytujú výhodu oproti iným materiálom. Rebríky zo stromu sú stabilné voči rôznym nákladom, majú vysokú mieru trvanlivosti. Charakteristiky, ktoré sú popísané v materiáli, sa uchovávajú desaťročia. Odolnosť proti vlhkosti a ochrana pred malými škodcami poskytuje špeciálnu impregnáciu. Okrem toho tieto kompozície dávajú poťahu bezchybný vzhľad. Prirodzená farba dreva sa používa ako hotové riešenie a veľký výber drevených farieb uspokojí aj tých najnáročnejších. Mať zručnosti v práci s drevom pomôže pri samo-montáži malého rebríka. Samotný dizajn je však záležitosťou profesionálov. V modernom období sa drevo často kombinuje s kovom, čo otvára možnosti pre štýlové rozhodnutia.


kov

Často sa používa:

 • liatina;
 • nehrdzavejúca oceľ;
 • uhlíková oceľ;
 • hliníka.

Pre akýkoľvek dizajn je dôležitá pevnosť a trvanlivosť, takže niektorí spotrebitelia nevidia alternatívu ku kovu. Napríklad liatina je odolná nielen voči mechanickým zaťaženiam, ale aj k porušeniu estetiky povlaku. Relatívne nízka cena znamená, že kov je v atraktívnej kategórii podľa kritéria ceny / kvality. Okrem toho, tendencia k korózii úrovne práškové farbivá. Tieto majú pozitívny vplyv na vzhľad materiálu. Paleta pigmentov na farbenie kovov obsahuje veľký zoznam farieb a odtieňov. Pokovovanie niklom a pochrómovanie ďalej zlepšia povlak. Kov s nízkou hmotnosťou, hliník sa používa na stavbu silných točitých schodísk. Zároveň je možné zabrániť nadmernému zaťaženiu nosných prvkov budovy. Hliník je tiež známy svojimi antikoróznymi vlastnosťami. Štýlový technologický interiér v high-tech, biotechnologických, techno a minimalistických štýloch je vyrobený z nehrdzavejúcej ocele.

sklo

Možnosti transparentného skla sa nachádzajú v obchodných centrách, obchodoch, kanceláriách, kúpeľoch. Použitie veľkého množstva skla doma nie je najlepším riešením, ale schopnosť správne usporiadať priestor spárovaný s originalitou točitých schodísk bude mať pozitívny vplyv na miestnosť. Dizajn sklenených konštrukcií hlavne na chodbách av kuchyniach a obývacích izbách, ak to dovoľuje dizajn interiéru. Priehľadné schodisko je v každom prípade umiestnené na najvýraznejšom mieste, iné možnosti umiestnenia nedávajú zmysel. Samotné sklo je krehkým materiálom, ale zároveň je horúce a plexisklo je ešte pevnejšie ako drevo. Na mnohých podlažiach je možné postaviť rebríky zo skla odolného voči nárazom. Tónované verzie sú čoraz populárnejšie. Pigmentované sklo sa zmestí do interiéru, pôvodne nie je určené na umiestnenie predmetov zo skla.


betón

Rebríček tohto materiálu bude stáť relatívne malé množstvo, ale zároveň váži veľa. Napriek tomu, že betón nemá žiadne dekoratívne vlastnosti, je to práve táto možnosť, ktorá sa odporúča pre tých, ktorí chcú vybudovať nejakú špeciálnu konštrukciu. Rebrík je zostavený z rámu so zosilnenými prvkami, s pridaním roztoku spojiva, napríklad z cementu. Používajú sa kovové inklúzie akéhokoľvek tvaru. Z tohto dôvodu môžete experimentovať s konfiguráciou bowstringu bez vykonania špeciálnej objednávky. Je pozoruhodné, že prítomnosť rámu je hlavnou nepríjemnosťou betónových konštrukcií, hoci núti vývojárov opustiť kreatívne nápady. Rebríky majú buď jednotnú štruktúru s betónovým podkladom, zábradliami, obručami a schodmi, alebo sa materiál používa na vytvorenie jednotlivých častí.


 

kameň

Odolný a odolný materiál. Kamenné schody sú ideálne pre drahý interiér, napríklad barok alebo klasicizmus. Rôzne textúry a farebné kamenné výrobky sú nadradené všetkým ostatným. Povrch kameňa je ideálne hladký, mierne drsný, s malými trieskami, zrnitou štruktúrou. Dokonca aj obyčajný kameň vyzerá krásne a drahé a veľký rozpočet umožňuje majiteľovi cítiť krásu schodov malachitu, mramoru alebo iných cenných druhov. Medzi nedostatkami, okrem vysokej ceny, stojí za zmienku aj zložitosť a trvanie výroby, veľká váha. Masívne kamenné schody postavené len z prízemia. Je to preto, že veľké záťažové konštrukcie z kameňa sú oveľa menej časté. Dizajnéri starostlivo vypočítajú možnosti základne pod nimi a spravidla ju tvoria z tehál alebo betónu pomocou kovových vtriek. Kameň sa používa nielen ako hlavný materiál, ale aj ako dekor pre schody.


Schodisková forma

V projektoch niekedy ležia lekalnuyu konfigurácia, ktorá zabezpečuje použitie podbíjacích krokov a má rôzne polomery alebo ofsetové cievky. Zabezhnye kroky sú skrutky a sústruženie. Používa sa prvá možnosť, vrátane konštrukcie točitých schodov, a niekedy je uzavretá špirála prenesená do otvorenej vetvy. Schody tohto typu medzi schodmi sú ideálne kruhové, oválne usporiadanie je vzácne. Špirálové rebríky patria do kategórie krivočiare, ktorej hlavným znakom je absencia centrálnej podpery. Klasické točité schodisko má taký regál. Kruhové rebríky tiež patria do krivočiare. V zaoblených schodoch sa schody niekedy „riedia“ v malých oblastiach. Čo sa týka krokov otáčania, sú potrebné na vytvorenie ohybu s pravým alebo ostrým uhlom. Takéto otočenie a dal názov obdĺžnikové točité schodisko. Pozostáva z veľkého počtu pochodov, najmenej troch na jednej úrovni.

Niektoré projekty kombinujú špirálu a priamočiare kreslenie do jedného riešenia - milovníci abstraktného dizajnu by sa mali bližšie pozrieť na takéto myšlienky.

Ako navrhnúť - výpočet parametrov

Návrh obsahuje popis desiatich kľúčových ukazovateľov, nepočítajúc veľkosť medzier. Dĺžka každého jednotlivého kroku točitého schodiska musí byť najmenej 80 cm, prijateľná šírka stredovej časti behúňa nie je menšia ako 20 - 25 cm Veľkosť kroku je určená rozdielom v šírke obrobku a finálnym produktom, dĺžkou a uhlom. Pre vytvorenie projektového výkresu je lepšie použiť špeciálne kalkulačky. Je potrebné určiť a zadať ukazovatele, ako je celková výška zdvihu, priemer cievky, vzdialenosť tvoriaca vnútorný polomer. Počet krokov, ich kľúčové charakteristiky by sa mali pripočítať k výpočtom: dĺžka, šírka, hrúbka a uhol (ak šírka behúňa na oboch koncoch nie je rovnaká). Taktiež sa meria výška rozpätia medzi schodmi a prevažná väčšina obyčajnej špirály a veľká časť zakrivených schodov ich má. Posledným významným ukazovateľom pre výpočty je uhol otáčania schodov. Možnosti lokalizácie sú navrhnuté s množstvom ďalších údajov.

Optimálna veľkosť schodov a ich prvkov

Kroky sú kľúčovou súčasťou výťahového systému. Ich rozmery sa riadia predpismi a odporúčaniami. Vzdialenosť od vnútorného priemeru k vonkajšiemu okraju sa nazýva dĺžka a priečny index sa nazýva šírka. Odporúčaná dĺžka je v rozsahu 80-150 cm, centrálna časť schodíka sa nedá vykonať už 20 cm, navyše sa odporúča odkloniť sa na najširšiu časť, ktorá nie je väčšia ako 45 cm, kdekoľvek sa nachádza. Interval medzi krokmi je zvyčajne navrhnutý tak, aby bol nulový alebo negatívny, pretože medzera nepridáva pohodlie pri prevádzke schodov. V zaoblených výťahoch sa výška medzery medzi behúňmi schodov vykonáva viac ako pri priamych pochodoch. Optimálna hodnota je 18-25 cm, je lepšie umiestniť zábradlie vo výške najmenej 100 cm, celková výška konštrukcie je individuálnym momentom, predovšetkým je dôležité, aby bola budova presne prispôsobená. Šírka miesta na schodisku, na ktorom človek zvyčajne chodí, tiež záleží - pre pohodlie sa odporúča ponechať na ňom aspoň 25 cm.

Výroba dielov pre stavbu schodov

Hlavný nosný prvok, nosný stĺp je vyrobený z kovovej rúrky, menej často - drevenej tyče, tehál alebo betónu. Priemer doplnku je vyrobený z kovu s hrúbkou 5 cm, zvyšok 15 alebo 50 cm, centrálny stojan je vyrobený s bezpečnosťou, na základe hmotnosti všetkých prvkov, niekoľkých ľudí a ťažkej batožiny. Kroky sú zase jednoduché. Na tento účel odporúčame prúžky. Najprv vytvorte vzor a potom sa každý krok vyreže z obrobku s vyznačeným polomerom. Posledný, horný krok je lepšie, aby bola plošina v jednej rovine s podlahou as väčšou šírkou. Pokiaľ ide o regály a zábradlia, vyžaduje to najmenej 50 × 50 mm v časti pre drevo a 15 × 15 mm pre kov. Nezávislá produkcia balusters bude zaujímavé zamestnanie, potrebujeme len minimálne zručnosti na sústruhu a schémy. Zábradlia majú zase zakrivenú štruktúru, takže pre všetky možnosti tvorby je charakteristická vysoká úroveň zložitosti:

 1. Rezanie krátkych kusov z pevného poľa.
 2. Lepenie z tenkej dyhy.
 3. Vyrezanie zakrivených častí z bloku.

Vlastnosti montáže rebríka

Prvým krokom je vytvorenie piliera, ak takúto podporu poskytuje projekt. Odborníci budú potrebovať pomoc, pretože zakrivenie spôsobí postupné zničenie. Inštalácia stĺpika sa vykonáva na nosnej päte. Potom je rúra obalená polyetylénom a na ňu sú pripevnené schody pomocou špeciálnych manžiet. Inštalácia horizontálnych prvkov schodov vyrobených bolzami. V procese sa riadia stavebnou úrovňou. Namiesto boltz tiež používať príspevky alebo pahýly. Sú potrebné v ťažkých konštrukciách, aby zaťaženie na podporu rovnomernejšie. Zábradlia sa dajú pomerne ľahko inštalovať. Pri použití systému upevnenia skrutiek sa používajú kovové rúry v úlohe hypoték pre regály. Zábradlia pripevňujú kolík. Curvilineear varianty bez centrálnej podpery sú ťažšie montovať, a je potrebné presne vypočítať zaťaženie na reťaz.

Dekor a osvetlenie točitých schodísk

Создание оригинального дизайна лучше начинать еще на стадии проектирования. Основную часть внимания уделяют форме ступенек. На готовой лестнице декорируют опорную стойку и перила. Столб можно украсить искусственным растением, перила - рисунками или даже книжными полками. V tomto zmysle, ako aj z hľadiska bezpečnosti sú pevné zábradlia lepšie. Kovový výťah je navrhnutý v historických motívoch alebo ako objekt priemyselného účelu a schody sú zdobené tvarom z tepaného železa. Nosná časť rebríkov je tiež postavená vo forme modulov na skladovanie predmetov, ktoré okrem iného zvyšujú stabilitu konštrukcie. Osvetlenie schodov sa používa na praktické a dekoratívne účely. Na tmavom mieste je to jednoducho potrebné, ale na druhej strane - umiestnené na podstavci alebo na schodoch, dáva dizajnérovi veľkoleposť a ľahkosť. Vybavený neónovým alebo LED osvetľovacím rebríkom, vyzerá reprezentatívne a dá sa pohodlne ovládať v tme.

Dekor točitého schodiska môže byť úspešne koordinovaný s mnohými štýlmi, vrátane:

 • US;
 • konštruktivizmus;
 • high-tech;
 • Victorian;
 • španielsky;
 • minimalizmus;
 • obec.

záver

Točité schodisko je vynikajúcim vynálezom. Dizajn opakuje okrúhle tvary, ktoré sú ideálne podľa noriem prírodného prostredia a zároveň transformujú alebo dopĺňajú nábytok. Schody s cievkami postavenými hlavne v budovách, hoci sú všade užitočné. Medzi jedinečné výhody patrí malá veľkosť a originálny vzhľad. Z minusov je znížená nosnosť a dlhé stúpanie, hoci kompaktné verzie s nosným stojanom pre tento druhý indikátor sú takmer rovnako dobré ako rovné schody. Rovnako ako v prípade lineárnych opcií sa náklady na projekty značne líšia. V dnešnej dobe sú schody vyrábané hlavne vo veľkých súkromných domoch, hoci v stredoveku boli postavené na miestach spoločného využitia - vo vežiach a zvoničkách. Štruktúra špirálového schodiska je uzavretá, konzolová, špirálová a s centrálnym stojanom. Z materiálov používaných drevo, kov, kameň, betón a sklo. Niektoré časti je možné vypočítať a vykonať ručne.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár