Pokladanie dlažieb v kúpeľni: príklady a schémy

Interiér miestnosti môžete premeniť rôznymi spôsobmi. Konečný výsledok závisí od materiálov zvolených pre podlahu a steny. Existuje veľa možností. Jedným z najobľúbenejších typov obkladov je dlažba, ktorá má široké uplatnenie. Pri výbere tohto stavebného materiálu pre opravárenské práce je potrebné vopred premýšľať o tom, aká bude jeho farba a tvar, študovať možné spôsoby obkladu dlaždíc.

Funkcie pokrytia

Stavebný materiál sa používa v interiéri aj exteriéri. S jeho pomocou, dokončiť steny, podlaha, strop v priestoroch, aby obloženie krby, kachle, bazény, ležať cesty a celé pozemky. V závislosti od aplikácie môžu byť všetky existujúce typy týchto náterov rozdelené do nasledujúcich skupín:

 • nástenné;
 • stojace podlahy;
 • strop;
 • fasády;
 • dekoratívne;
 • Chodník.

Výber konkrétnych produktov závisí od typu vykonanej práce. Jedným z najobľúbenejších výrobkov je keramická dlažba. Je to plochá doska z pálenej hliny. Prvé vzorky tohto stavebného materiálu boli nájdené na území Mezopotámie. S ich pomocou, v treťom a druhom tisícročí pred naším letopočtom vykonávali výzdobu chrámov a palácov.

Hotové výrobky môžu mať rôzne formy. Najobľúbenejšie sú štvorcové a obdĺžnikové, menej časté viacúčelové modely. Výber konkrétnej možnosti je založený na farbe, textúre, veľkosti. Osobitná pozornosť by sa mala venovať metóde usporiadania. Na tom závisí celkový pohľad na miestnosť alebo budovu, spotreba surovín, náklady na jej nákup, celkové náklady, s prihliadnutím na inštaláciu.

Bez ohľadu na zvolený typ je potrebné vziať do úvahy skutočnosť, že stavebný materiál môže byť položený len na pripravený, vyrovnaný podklad. Pred inštaláciou sa uistite, že ste kravatu.

Typy dlaždíc

Výrobcovia vyrábajú širokú škálu hotových výrobkov. Výrobky sa líšia farbou, tvarom, materiálom použitým na ich výrobu, majú rôzne použitie. Jednou z najobľúbenejších možností vhodných pre vnútorné aj vonkajšie použitie je keramika. Produkty môžete získať pomocou nasledujúcich metód:

 • Casting. Hlinená hmota sa plní do špeciálnych foriem, spáli sa v peci.
 • Vytláčanie. Na stroji sa ťahajú a narezávajú suroviny.
 • Lisovanie. Existujú dve rôzne technológie: stávkovanie, monokottura. V prvom prípade, počas výrobného procesu, sa hlinka lisuje, získané polotovary sa vypaľujú, potom sa na ne nanesie vrstva glazúry, opäť sa vypália. V druhom variante je krok predbežného vytvrdnutia vynechaný.

Existuje niekoľko druhov keramických dlaždíc, medzi ktorými sú:

 • Slinku. Je vyrobený zo špeciálneho typu plastovej hliny, ktorá sa spaľuje pri vysokých teplotách. Chýba im umelé pigmenty a plastifikátory. Má nízku absorpciu vody, vyznačuje sa trvanlivosťou, odolnosťou proti mrazu, odolnosťou voči opotrebeniu.
 • Terakota. Na jeho výrobu sa používa biela šamotová hlinka. Externe podobný divokému kameňu, pražskej tehly. To môže ohraničiť kachle a krby, fasády budov.
 • Cotto. Slúži predovšetkým ako podlahová krytina, zriedka na obklady stien.
 • Porcelánový kameninový tovar. Umelý materiál imitujúci prírodný kameň. Vyrába sa spôsobom polosuchého lisovania, po ktorom sa vypaľuje pri teplote 1200 až 1300 ° C. Pozostáva z kaolínu, kremenného piesku, živca a pegmatitu.


Keramické výrobky sú veľmi populárne, ale na predaj sa dá nájsť mnoho ďalších typov:

 • Koberec. Pozostáva z niekoľkých vrstiev. Dno je vyrobené zo sklolaminátu, vrchu nylonu. Používa sa ako podlaha.
 • Kaučuk. Podobne ako v predchádzajúcom pohľade sa hodí hlavne na podlahu.
 • Syntetické (polyvinylchloridové PVC). Je to plastový panel, laminovaný z prednej strany. Môžu mať akýkoľvek vzor a farbu. Sú necitlivé na vlhkosť, takže sú často inštalované v kúpeľni.
 • Kvartsvinilovaya. Ide o flexibilný stavebný materiál s vysokým obsahom kremenného piesku.
 • Corkboard. Jeden z najmenej spoločných. Líši sa v dobrej zvukovej izolácii, tepelnej izolácii, zle prenáša vlhké prostredie.
 • Glass. Podľa jeho vlastností nie je horší ako keramické modely. Je veľmi silný, neutrálny voči vlhkosti.
 • Polystyrén. Hlavný typ, ktorý sa používa ako stropná úprava.

Mali by sme zvážiť aj dlažby. Používa sa na dlažby, námestia, chodníky, súkromné ​​územia. Existujú betónové, polymérové ​​brúsenie, nátery na báze gumy, gumová drvina. Druhý typ je určený pre zariadenia pre deti a športoviská. Všetky dostupné modely sa líšia farbou a tvarom a dajú sa stohovať rôznymi spôsobmi.


Veľkosť a tvar

Dlaždica je jedným z najlepších obkladových materiálov, ktorý sa v stavebníctve aplikuje nie v jednom storočí. Výrobcovia vyrábajú širokú škálu týchto produktov. Vyznačuje sa veľkým množstvom farieb a textúr, má rôzne tvary a rozmery. Najkvalitnejšie výrobky sú vyrábané podľa stanovených noriem a noriem, v ktorých sú vždy uvedené prípustné rozmery. Nižšie sú uvedené niektoré GOSTs, hodnoty v nich uvedené v mm:

GOST 6787-2001. Pôsobí takmer vo všetkých krajinách bývalého Sovietskeho zväzu. Určuje typ keramiky pre podlahy.

tvar
námestieobdĺžnik
dĺžkašírkahrúbkadĺžkašírkahrúbka
150150Nie menej ako 7,5200150Nie menej ako 7,5
200200250200
202202300200
250250400300
300300500300
302302
330330
400400
500500

GOST 6141-91 Keramické obklady na vnútorné obklady stien.

tvar
námestieobdĺžnik
dĺžkašírkahrúbkadĺžkašírkahrúbka
1001005-6100755-6
1501505-6150755-6
2002007-81501005-6
2001007-8
2001507-8

GOST 13996-93 Fasádna keramika

tvar
námestieobdĺžnik
dĺžkašírkahrúbkadĺžkašírkahrúbka
50504120657
1501507-9125607
20020091401207
150757
1501007-9
2001007-9
2001509
240657-9
250657-9
2501007-9
3001009
3001509

Normy štátneho štandardu môžu vyrábať hotové výrobky všetkých veľkostí a tvarov, takže výrobcovia môžu tieto parametre nastaviť nezávisle.

Okrem štandardných štvorcových a obdĺžnikových modelov nájdete v predaji aj trojuholníkové, päť-, šesť-, osemstenné verzie. Pri pokládke takýchto výrobkov môžete vytvoriť jedinečné kompozície, ale mali by ste vziať do úvahy skutočnosť, že ich nemôžete robiť bez toho, aby ste ich brúsili. Kreslenie sa môže meniť pomocou materiálu rôznych odtieňov. Farebná schéma vám umožňuje vizuálne zvýšiť alebo znížiť výšku stropu, aby bola miestnosť užšia alebo širšia.

Základné možnosti rozloženia

Uvedené spôsoby pokládky sú relevantné nielen pre dlažby, ale aj pre dlažby. Pred zakúpením čelných stavebných materiálov by ste mali pochopiť metódy usporiadania. To vám umožní vykonávať presné výpočty množstva surovín potrebných pre prácu. Tiež je potrebné vziať do úvahy skutočnosť, že niektoré výrobky budú rozbité, manželstvo môže byť prítomné v strane, takže odborníci odporúčajú, aby sa malé zásoby.

basic

Klasická metóda pokládky je najjednoduchšia. Môže sa použiť pri dokončovaní podlahy a stien. Pre prácu sa používa dlaždica štvorcového a obdĺžnikového tvaru. Lemovaný povrch má vizuálne vzhľad štandardného listu v bunke a švy sa podobajú čiaram. Podstata tejto metódy spočíva v usporiadaní všetkých prvkov v rovných radoch tupých spojov a hrany použitého materiálu by mali byť rovnobežné s rohmi miestnosti.

Počas prevádzky musí chodník neustále monitorovať rovinnosť vodorovných aj zvislých spojov. Ak sa na povrchu výrobku objaví vzor, ​​môžu vzniknúť aj problémy s inštaláciou. Kvalitné murivo vyzerá veľmi atraktívne, nachádza sa v mnohých interiéroch. Táto technika je najekonomickejšia z hľadiska stavebných materiálov, tu sa uplatňuje minimálne množstvo orezania.


V obliekaní

Metóda ofsetu platí aj pre štandard. Vonkajšie murivo pripomína tehlu. Materiál je položený plochý horizontálny pruhy, ale na rozdiel od predtým uvažované možnosti, švy každého ďalšieho radu na polovicu dlaždice sú posunuté v porovnaní s predchádzajúcim. Vizuálne môžete vidieť, že každý samostatný blok je na vrchole dvoch spodných blokov a ak predĺžite šev smerom nahor, rozdelí horný prvok na dve rovnaké polovice.

Pri práci sa uprednostňujú obdĺžnikové výrobky. Hlavné pravidlo muriva - stred každého prvku sa musí zhodovať so zvislým švom predchádzajúceho alebo nasledujúceho radu. Táto metóda umožňuje inštaláciu nízko kvalitných dlaždíc, čo znižuje nároky na presné rozmery. Malé odchýlky sú takmer nepostrehnuteľné. Neodporúča sa však používať materiál, ktorý má inú farbu alebo textúru.

diagonálne

Základom tejto techniky je klasická metóda. Jediný rozdiel je v usporiadaní prvkov pod uhlom 45 stupňov voči všetkým uhlovým čiaram roviny, na ktorej sa inštalácia uskutočňuje. Pre prácu sa používa dlaždica štvorcového tvaru. Farbenie môže byť monofónne, aplikujú sa aj dosky so vzorom. V druhom prípade je pripojenie všetkých komponentov zložitejšie.

Toto je jedno z najťažších usporiadaní, ktoré si vyžaduje istú skúsenosť pána. Inštalácia dokončovacieho materiálu začína rohom. Prvý riadok je uhlopriečka. Po položení dvoch rovnoramenných trojuholníkov prejdite na nasledujúci riadok. Švy by mali prechádzať v uhle 90 stupňov. Ich úroveň môžete kontrolovať pomocou laserovej úrovne.

Diagonálna metóda umožňuje vizuálne zväčšiť priestor, čím dáva miestnosti nezvyčajný, jedinečný vzhľad. Hlavnou nevýhodou muriva je veľké množstvo orezania. Po inštalácii bude veľa odpadu. Odporúča sa nakupovať suroviny s maržou 15%. Osobitná pozornosť by sa mala venovať kvalite dokončovacieho materiálu, veľkosť jednotlivých blokov by mala byť rovnaká.


šachovnica

Pokládka dlaždíc je základná alebo diagonálna metóda. V skutočnosti je táto technika ich rozmanitosťou. Jediným rozdielom je, že práca využíva dosky dvoch rôznych farieb, ktoré sa striedajú ako bunky na šachovnici. Nie je potrebné zvoliť čiernobiele rozloženie. Môžete kombinovať akékoľvek odtiene, použiť materiál s rôznymi vzormi.

modulárny

Jeden z najzaujímavejších spôsobov kladenia. Pre jeho realizáciu budú vyžadovať bloky rôznych veľkostí. Používajú sa aspoň tri veľkosti. Pomer prvkov k sebe by mal byť 1: 2, 1: 4. Usporiadanie je tvorivý proces, v dôsledku čoho vzniká geometrický vzor. Inštaláciu môže vykonávať len skúsený špecialista, práca vyžaduje maximálnu starostlivosť a presnosť.

Pri nákupe materiálu je najlepšie dať prednosť obkladačke so špeciálnym označením, ktoré je navrhnuté špeciálne pre modulárnu inštaláciu. V hotových súpravách sa jednotlivé komponenty presne zhodujú. Textúra dosiek by mala byť jednotná, farby môžu byť odlišné. Po vykonaní kombinácie viacerých typov prvkov je možné získať jedinečnú kresbu, ktorá ozdobí vaňu alebo kuchyňu.

"Rybie kosť"

Na prácu sa používa obdĺžnikový obklad. Použite tuhé výrobky, ktoré napodobňujú parkety alebo prírodný kameň. Pri usporiadaní kuchynskej zástery, kúpeľne, vane je možné aplikovať špeciálnu dlaždicu ošípanú. V obliekaní alebo rybej kosti je rozložená dvoma spôsobmi. Moderný materiál má predĺžený obdĺžnikový tvar so skosenými skosenými hranami (fazetami), ktoré mu dodávajú jedinečný konvexný vzhľad.

Rozloženie prvkov by malo byť určitým spôsobom. Všetky dlaždice sú spojené úzkou a širokou stranou v uhle 90 stupňov. V tomto prípade sú všetky dosky vzhľadom na steny otočené v uhle 45 stupňov, umiestnenom diagonálne. Existuje anglický, francúzsky, maďarský štýl. Dajú dlaždice na steny len v horizontálnej polohe, vertikálne usporiadanie môže pokaziť vzhľad miestnosti.


Paluba

Make styling je veľmi jednoduchý. Deck layout metóda je typ obliekania. Jediný rozdiel je, že moduly v susedných radoch nie sú posunuté o polovicu svojej dĺžky, ale iba o jednu pätinu alebo šiestu. Používa sa hlavne na podlahové obklady. Najčastejšie používané materiály, ktoré napodobňujú prírodné drevo. Toto je dobrá dekorácia pre izbu v chodbe. Umožňuje skryť nedostatky nekvalitných obkladačiek, ktorých dĺžka je rôzna.

lineárne

Pokládka je podobná základnej verzii. Pre prácu sa používa rovnaká veľkosť dlaždíc, ale rôzne farby. Stavebný materiál rovnakej farby sa nachádza v tom istom rade, druhý v ďalšom. Linky môžu byť rovné (horizontálne, vertikálne), umiestnené diagonálne, pevné alebo prerušované, krížené a prerušené. Hlavnou podmienkou je kombinácia vybraných odtieňov medzi sebou.

labyrint

Táto technika sa tiež nazýva pletená. Pre prácu bude vyžadovať dlaždice štvorcového a obdĺžnikového tvaru. Vzor je vytvorený prekladaním rovných pruhov okolo svetlého alebo tmavého štvorca. Je veľmi ťažké vybrať veľkosť všetkých prvkov. Odborníci odporúčajú vo fáze nákupu, aby rozložili hotovú vzorku nakúpených materiálov. Štvorcové bloky by mali byť presne o polovicu menšie ako pravouhlé.

Ozdoba

Pomocou dlaždíc rôznych farieb si môžete vytvoriť celý koberec. V centre môže byť kvet, komplexná ozdoba, veľké a malé, jednoduché kresby. Ak chcete vytvoriť krásny náter použité bloky troch alebo viacerých odtieňov. Pred pokládkou sa zhotoví náčrt plánovaného obrazu, na základe ktorého sa vytvorí obklad s dlažbou. Tento dizajn je vhodný na chodbu a kúpeľ.

Ako vypočítať a rozložiť dlaždice v kúpeľni

Po rozhodnutí o zdobení sprchy pomocou obkladačky je potrebné určiť jej typ, spôsob pokládky, vykonať potrebné výpočty. Aby nedošlo k chybe s množstvom materiálu potrebného pre prácu, je vhodné urobiť podrobný pôdorys vlastnými rukami, označiť všetky kľúčové detaily na ňom, nakresliť miesto nábytku a inštalatérske práce, ďalšie prvky.

Diagram znázorňuje metódu lokalizácie keramiky. Mali by ste si vybrať farbu a rozloženie, ktoré budú kombinované s vnútornými predmetmi, zapadajú do celkového dizajnu miestnosti. Potom sa vypočíta plocha steny a podlahy. K tomu je potrebné zmerať dĺžku všetkých stien v miestnosti, vypočítať výšku. Vypočítajte celkovú plochu kúpeľne, z ktorej odpočítajte hodnotu otvárania dverí a okien, ak existujú.

Ak sa plánuje zakrytie kúpeľa, musí sa zohľadniť aj jeho veľkosť. Na základe týchto údajov sa vypočíta objem obkladového materiálu s prihliadnutím na malé zásoby. Ak bude práca vykonaná kapitánom, potom pri štandardných murárskych metódach je toto číslo 5%, pri diagonálnej modulárnej metóde sa odporúča položiť kachľové dosky s ornamentom, aby sa vytvorila 15% rezerva. Pre začiatočníkov sa odporúča zvýšiť všetky hodnoty o ďalších 5%.

Ako si vybrať dlaždice

Pri výbere stavebných materiálov sa berie do úvahy mnoho parametrov. Spočiatku by ste mali venovať pozornosť veľkosti miestnosti. Napríklad pre malú kúpeľňu, WC, je vhodné použiť dlaždice malých rozmerov 150x150 mm, 200x200 mm. Veľké bloky naopak zdôrazňujú nedostatok voľného priestoru. V priestrannej hale bude vhodné vyzerať malé a veľké prvky.

Zvážte aj farbu náteru. Tmavé farby vizuálne redukujú miestnosť, svetlo, naopak, zväčšujú ju. Vizuálne roztiahnite priestor pomocou tanierov studených tónov (modrá, strieborná) alebo pomocou uhlopriečky. Výšku stropu je možné zväčšiť metódou zvislého ukladania, výberom rohov s určitou farbou, usporiadaním okraja a mozaikou na úrovni očí.

Pri kúpe hotového výrobku sa musíte oboznámiť so symbolmi na krabici. Obrázok nohy označuje, že výrobok je určený na montáž na podlahu. Trieda odolnosti proti opotrebeniu je označená skratkou PIE. Farebné označenie potvrdzuje kvalitu výrobku. Červená bodka slúži na označenie najkvalitnejšieho stavebného materiálu, počet chýb v dávke nepresahuje 5%.


Dôležitú úlohu zohráva vizuálna kontrola materiálu. Ak sa na povrchu nachádzajú triesky, mali by sa prasknúť. Takéto chyby indikujú zlú kvalitu. Ak je výzdoba plánovaná na výzdobu neglazovaného balkóna, mali by ste venovať pozornosť označeniu vo forme snehovej vločky, ktorá indikuje mrazuvzdornosť výrobku. Zvážte tiež chemickú odolnosť materiálu.

Prehľad programov pre usporiadanie a výpočet počtu dlaždíc

Специальные онлайн и офлайн-программы позволяют визуально оценить различные варианты кладки, выполнить правильные расчеты необходимого количества стройматериала. Они предоставляют возможность сделать моделирование любой комнаты, будь то туалет, ванна или, кухня. Medzi mnohé druhy patria tieto produkty:

 • Doska PROF. Umožňuje vytvárať 3D návrhy projektov na zadaných veľkostiach.
 • Arkulyator. Program pre účty vnútorných obkladových materiálov.
 • Kompas 3D Domov. To má významné obmedzenia, ale s jeho pomocou je možné navrhnúť rôzne výkresy domu, kombinovať rôzne materiály.
 • PRO100 alebo K3-Nábytok. Vykonáva výpočty interiérových projektov.
 • ViSoft Premium. Jednoduché použitie. Je možné navrhnúť kúpeľňu.
 • SketchUp. Návrhový softvér.

záver

Doska - jeden z najobľúbenejších materiálov v stavebníctve. Má širokú škálu aplikácií. Používa sa na vnútorné aj vonkajšie použitie. Existuje veľké množstvo druhov, ktoré sa líšia tvarom, veľkosťou a surovinami používanými vo výrobnom procese. Existuje aj veľké množstvo rôznych metód kladenia tohto výrobku, niektoré z nich sú pomerne jednoduché, môžu byť dokonca vykonávané začiatočníkom v stavebníctve, iní vyžadujú určité zručnosti a školenia.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár