Okenice na oknách pre vily: typy a vlastné ruky

Keď sa pozriete na fasádu budovy, najprv sú zasiahnuté okná a potom všetko ostatné. Vo verejnom priestore potrebuje okno samostatnú ochranu, pretože ho môže niekto náhodne alebo úmyselne rozbiť. Mimoriadna pozornosť okoloidúcich nie je tiež užitočná. Všetky tieto problémy sa riešia pomocou starého, ale osvedčeného svietidla. Sú nenahraditeľné aj v prípadoch, keď nie je možná inštalácia plota. Ale hlavná funkcia je stále spojená s nepriaznivými prírodnými faktormi. Žalúzie chránia pred teplom a chladom a ich vplyv oslabuje ako hustota a hrúbka konštrukcie. V tejto súvislosti je možné vidieť rolety v tradičnom ruskom obydlí v podmienkach extrémne nízkych teplôt av hĺbkach stredného Mexika, kde dosahujú hodnotu +55 ° C. V priebehu storočí ľudia vymysleli mnoho druhov ochranných záclon a vymysleli pre nich zaujímavú farbu. V modernej realite sú okenice vyberané z rôznych možností.

Má okná s oknami

Niečo podobné moderným roletám sa objavilo pred mnohými storočiami. Vonkajšia ochrana okien bola spočiatku vykonávaná vo forme slepých dverí, a len s časom začal robiť škrty. V súčasnosti sú okná stále tienené kvôli horúčave a aktivite voľne žijúcich zvierat, preto hlavnou oblasťou použitia roliet sú subtropické a tropické oblasti. Rozdiel od žalúzií spočíva v tvrdosti materiálu a spôsobe uskutočnenia a sú tiež mäkké a nevyhnutne majú lamely - vertikálne alebo horizontálne dosky (pohyblivé alebo statické). Okenice sú žiadané hlavne v nižších poschodiach. Pre okná nad treťou, ich dizajn je menej drsné a dekoratívnejšie. Pevné záclony sú potrebné predovšetkým na ochranu proti vandalom a divým zvieratám. V komerčných zariadeniach uprednostňujú železné klapky, aby sa zabránilo možnému hackingu.

Funkčný účel

Predovšetkým boli záclony inštalované kvôli teplu alebo chladu av druhom prípade oveľa menej často. Na niektorých miestach tak boli zachránení pred divokými medveďmi a inými zvieratami. Listy skrývali obyvateľov domov pred očami cudzincov, chránených pred slnkom a škodlivými účinkami ultrafialových lúčov. Na začiatku 20. storočia začali bežné žalúzie nahrádzať žalúzie. V latinských krajinách Európy a Ameriky sú však takéto závesy funkčným prvkom a dekoráciou fasád. Osobitnú pozornosť si zaslúžia dekoratívne vlastnosti. Okenice premenia domov z vnútra a vonku za nepoznaním: zvyčajné holé steny budú mať pekný vzhľad. V chladnom období tvoria drevené žalúzie dodatočnú tepelnú izoláciu, čo šetrí vykurovanie. Pevné možnosti výrazne znižujú celkové šumové pozadie.


Materiál rolety

Plast, PVC, oceľ, hliník, dub, borovica, smrekovec, jalovec - zvyčajne medzi nimi vyberáme. Drevo je najbežnejším riešením na celom svete av špecifických regiónoch. Drevené žalúzie možno vidieť na veľkých sídlach, chatách, v historických štvrtiach. Ochranné záclony z dreva - kompromis z hľadiska ceny a užitočných vlastností. Kov je oveľa ťažší, ale zároveň silnejší a odolnejší voči účinkom ohňa. Okrem toho dvere malej hrúbky môžu zodpovedať hmotnosti drevených konštrukcií. Ochranná funkcia oceľových a hliníkových výrobkov sa vykonáva efektívnejšie. Ak vezmete do úvahy cenu, kovové rolety sú medzi drevenou a plastovou. Ten sa používa na ochranu pred slnkom, prílišnou pozornosťou a tiež ako dekor. Plastové žalúzie, žalúzie dokonale zvýraznili drahý interiér, ale nebudú zbytočné av malých vidieckych domoch z blokových kontajnerov.

drevo

Najlepšie možnosti sú smrekovec, thuya, cyprus, borovica, borievka a dub. Druhy uvedené na zozname sa prejavujú lepšie v nadmerne suchom alebo mokrom počasí. Okenice z týchto druhov dreva neschnú tak moc od spalujúceho slnka a pri silnom daždi nečerpajú veľa vody. Ich dekoratívne a technické vlastnosti sú teda určite lepšie.

Vo všeobecnosti sa drevené žalúzie a hluché dvere vyznačujú konštruktívnou jednoduchosťou, spoľahlivosťou, pokiaľ ide o ochranu pred slnkom a vetrom, a reprezentatívny vzhľad. Zároveň im chýba odolnosť voči ohňu, ktorá využíva nezmyselné objekty so zvýšenou protipožiarnou ochranou. Bariéra vo forme drevených žalúzií zachráni pred vandalizmom, ale nebude účinná proti lupičom. Ďalšou významnou nevýhodou sú vysoké náklady. S tým všetkým sú drevené žalúzie klasickým riešením.

Drevené závesy na okná sú vyrobené z: t

 • špeciálny profil;
 • Drážkované dosky;
 • podšívka.

Drevo by malo byť povrchovo upravené farbami a lakami, aby sa zvýšila ochrana proti rozkladu.


kov

Pre výrobu sa používa hlavne pozinkovaná a nerezová oceľ. Konvenčné možnosti štítu sú veľké ako ochrana proti vlámaniu. V prípade dlhšej neprítomnosti by mali byť okenné otvory zatvorené len takýmito uzávermi. V iných situáciách sú osadené rámy alebo rolety. Prvý podtyp je list s niekoľkými doskami pravouhlého alebo štvorcového tvaru. Druhou možnosťou sú kovové obvody a podlhovasté lamely medzi stĺpikmi. Kovové žalúzie sú vybavené vonkajším alebo vnútorným uzamykacím systémom, zvyčajne s bezpečnými zámkami. Štýlový moderný vzhľad, spoľahlivosť z hľadiska ochrany pred zlodejmi a jednoduchá inštalácia patria medzi hlavné výhody kovových konštrukcií. Zároveň sú ťažké a zle zakrývajú nedostatky, ktoré sa objavujú na povlaku.

plastický

Tento typ uzáveru je externe kombinovaný s mnohými materiálmi. Plastové konštrukcie lákajú kupujúcich s kompaktnosťou, nízkou hmotnosťou a nízkymi nákladmi. Plastové lamely sa môžu pevne oprieť, čo zaručuje spoľahlivú ochranu pred ultrafialovým žiarením a nárazmi vetra. Vlastnosti povlaku umožňujú prevádzkovať také rolety bez pravidelného farbenia a lakovania a vo všeobecnej údržbe sú lacné. Okrem toho sú plastové / PVC rolety odolné voči rôznym atmosférickým javom. Indikátory pevnosti sú zase nízke: dosky sa ľahko ohnú a vytrhnú zo štruktúry. Pokiaľ ide o vnútorné žalúzie z plastu, ich funkčnosť je obmedzená na ochranu pred slnkom a zvedavými očami. V tomto prípade môžu byť aj vnútorné zariadenia vybavené uzamykacími systémami.


Odrody podľa typu dizajnu

Okenice sa líšia svojou štruktúrou a sú rozdelené do nasledujúcich hlavných typov:

 1. Veslo, skladacie, zavesené.
 2. Rotary.
 3. Okenice kupé.
 4. Zdvíhanie: rolety a rolety.
 5. Vrcholy a markízy.
 6. Odnímateľné.
 7. Vnútorné.

Okenice sa používajú zvonku aj zvnútra. Okrem toho najlepší výkon poskytuje dvojstranná aplikácia. Časť návrhu je určená pre rýchlu montáž a demontáž, ktorá je zobrazená na názve - odnímateľná. Používajú sa na fasádach súkromných domov s veľkolepými architektonickými technikami. Okenice sa používajú aj ako markízy a markízy. V subtropických regiónoch sú prakticky na všetkých chatách a súkromných statkoch. Okenice markízy sú niekedy nahradené markízami a krídlami. Mechanizmus klasického obranného systému pozostáva z dvoch krídlových dverí obdĺžnikového tvaru, má lamelovú štruktúru, štrbiny a je vyrobený z prírodného dreva. V mnohých prípadoch sú najvhodnejšie možnosti otáčania. Okenice, kupé, naopak, dokonale šetria priestor a kombinujú ho s modernými štýlmi. Rolovacie brány s fixáciou na kľúč - jeden z najspoľahlivejších návrhov.

hojdačka

Tento druh sa zvyčajne používa vonku. Len s niekoľkými pohybmi sa rolety rýchlo presunú z otvorenej do zatvorenej polohy. Otvorené, môžu byť upevnené na fasáde, v uzavretom - pohodlne upevnenom zámkom. Na zakrytie roliet, dostatočný pohyb rukoväte a celá konštrukcia je držaná na 4 uzamykacích mechanizmoch z odolného materiálu - 2 na vrchu a 2 na dne. Swing záclony sú považované za klasiku a navyše obdĺžnikové, sú tiež klenuté a okrúhle. V ideálnom prípade sa ľahko otvárajú sklopné dvere, vďaka čomu sa ľahko čistia a umývajú. Dizajn vesiel je rozdelený na dvojkrídlové a jednokrídlové. Druhá je menej bežná, ale môže byť použitá na šikmých plochách súčasne s použitím obmedzovačov. V tomto ohľade existujú systémy skladania a zavesenia. Prvá sa otvorí na hornom okraji, druhá na spodnej strane.

Rotačné rolety

Z hľadiska svojej konštrukcie je otočná verzia podobná obvyklému výkyvnému systému, ale v tomto prípade sa otvorenie môže uskutočniť s vertikálnym alebo horizontálnym vektorom as možnosťou posunu lamiel. Inými slovami, dosky sa otáčajú a pohybujú nahor alebo nadol alebo doprava. Systémy s vertikálnou konfiguráciou sa často používajú v prístreškoch a strechách, teda tam, kde sú manipulácie s oknami menej časté. Horizontálny typ ochrannej konštrukcie je ešte vhodnejší pre šikmé plochy. Rozsah oboch typov však nie je obmedzený len na súkromné ​​obydlia. Napríklad vertikálne otočné okenice sú tiež namontované na panoramatických oknách. To umožňuje nielen formát konštrukcie, ale aj dĺžku lamely, ktorá zase nie je najvhodnejšia pre štandardné otváranie okien. Vertikálne dosky si zároveň zachovávajú svoje druhové charakteristiky lepšie bez toho, aby sa obetovali ochranu pred slnkom. Otočné žalúzie tiež zahŕňajú "akordeóny" a sú možné aj vertikálne možnosti.

Okenice a terasy, veľmi krásny architektonický objekt, sú tiež vyrobené z vertikálnych a horizontálnych skladacích štruktúr.


okenice coupe

Pre izby s veľkými oknami, možno aj s panoramatickým, je to veľmi dobré riešenie. Obidve polovice uzáverov sa potom skladajú z niekoľkých závislých alebo spojených uzáverov, to znamená, že sa používa technológia skrine skrine. Napriek atraktívnemu vzhľadu a štýlovému tvaru má väčšina systémov posuvného typu významnú nevýhodu - nemožnosť úplného otvorenia pre prirodzené osvetlenie miestnosti. Uzávery konfigurácie priehradky budú užitočné tam, kde nie je možnosť montáže upevňovacích prvkov pre výkyvnú konštrukciu a kde dvere nie sú vhodné z dôvodu prílišnej hmotnosti. Posuvný mechanizmus je tvorený vodidlami na podlahe a v hornej časti miestnosti, valčekovým mechanizmom alebo jeho alternatívou, ako aj blokátormi na okrajoch. V zatvorenej polohe systém vyzerá rovnako ako hojdačka. Súčasne, ak je mechanizmus navinutý späť v jednom smere a okno je relatívne malé, potom sa plocha otvoru úplne vyčistí.

V interiéri ušetria klapky veľa miesta, najmä ak sú veľké panoramatické okná.

Zdvíhanie: rolety a rolovacie brány

Rolety sú pevnou ochrannou konštrukciou vo forme kotúča tkaniny alebo tuhých panelov. Tento typ uzávierky sa aktívne používa v interiéri aj exteriéri. Rolety sú najspoľahlivejšou voľbou - to je spôsob, akým nazývajú pevnú pevnú záves pre okná, garážové otvory a maloobchodné predajne, hoci vo väčšine krajín nie sú medzi nimi žiadne rozdiely a rolety. Veľké ochranné klapky sú vyrobené zo železa alebo hliníka, niekedy z plastu. Pre priemyselné a komerčné prevádzky sú rolety nevyhnutné, a preto výrobcovia vyrábajú trvanlivé verzie s hrubými doskami a obzvlášť silnými závesmi. Výsledkom je účinná ochrana proti vlámaniu s dodatočnými schopnosťami tepelnej izolácie. Riadenie v tomto prípade je mechanické alebo elektrické. Jediný problém s roletami je nízka estetika. Na dekoratívnych fasádach vyzerajú zle.


snímateľný

Odnímateľným podtypom uzáveru je jeden alebo dva pásy, ktoré sa dajú ľahko vybrať a dať na otvor. Táto možnosť je potrebná, ak do celkového dizajnu nezapadá žiadny iný. Upevnenie na fasádu sa zvyčajne vykonáva skrutkami a hmoždinkami. Alternatívne použite hmoždinky. Odstránené krídlo je však možné vyzdvihnúť v suteréne alebo garáži. Tento dizajn je vhodný pre budovy na viacerých podlažiach, nie viac ako tri. Odstránenie záclon vyššie je veľmi náročná úloha, okrem potenciálneho rizika, tak pre majiteľa obytného priestoru, ako aj pre okoloidúcich. Dvere sa vo všeobecnosti môžu len zlomiť a spadnúť. Na zaistenie väčšej bezpečnosti pri demontáži a inštalácii by ste mali zvoliť zapínanie slučiek a nie prístrešky. Medzi materiálmi sa často používa kov: keď vlastníci chýbajú, žalúzie spoľahlivo chránia pred vlámaním a zvyšok času je kovová ochrana uložená v technickej miestnosti.

Okenice, clony

Pri zdvíhaní vytvárajú baldachýn, ktorý je ich hlavnou črtou. V poslednom čase sa zvyčajný obdĺžnikový tvar stal populárnym - takmer v celom Stredozemí av regiónoch podobných klimatickým podmienkam. Zvýšená veľkosť a schopnosť nastaviť dĺžku, aby žalúzie-markízy kompletný prístrešok pred slnkom pre oblasť veľkosti veľkého balkóna. Tradičnejšie verzie záclon majú zvyčajne dekoratívny tvar a sfarbenie. K dispozícii sú plne vztlakové klapky a možnosti so skladacím plátnom. V oboch prípadoch zostáva miestnosť chránená pred slnkom a zároveň má výhľad na ulicu. Najrozšírenejšie mriežkované priezory s horným zapínaním plátna. V horúcich dňoch sa uzáver zdvihne a upevní na vzperu a keď teplota klesne, uzávierka sa spustí a zablokuje.


interný

Najčastejšie používané materiály:

 • strom;
 • plastu;
 • papiera;
 • kartón.

Okenice sa nepoužívajú len vonku. V miestnosti sa používajú ako záclony, ktoré navyše poskytujú možnosti pre interiérový dizajn. Tento typ žalúzie je vhodnejšie regulovaný na ochranu pred slnkom, avšak väčšina funkcií konvenčných žalúzií sa bohužiaľ neposkytuje. Medzi materiálmi je lepšie uprednostniť plast alebo drevo. Plastové žalúzie sú ľahké a zároveň oveľa odolnejšie ako lepenka a papier. Plast sa líši v nízkej cene a pohodlie pri prevádzke. Strom je známy svojou univerzálnosťou, pokiaľ ide o kompatibilitu so všetkými druhmi trendov a štýlov. Papier a lepenka sa dobre chránia pred slnkom, ale sú nižšie ako dva vyššie popísané materiály - strácajú svoj tvar vplyvom vlhkosti, môžu sa zlomiť v dôsledku jedného nepresného pohybu a aj pri veľkom výbere farieb sa nezmestia do štýlového interiéru, pretože sa rýchlo strácajú.


Tvar a veľkosť

Na základe formy, dizajnu a výrobných metód sú k dispozícii jednoduché a dvojité žalúzie, kované, zvárané a vyrezávané, atď. Pri použití dekoratívnych možností sa spochybňuje výkon hlavnej funkcie, ochrana proti prieniku. V tomto prípade sú možnosti kovov v tomto zmysle najodôvodnenejšie. Mreže a tuhé štruktúry však majú významné nevýhody: vážia veľa, obmedzujú priestor a vyžadujú starostlivú údržbu. Jedno a dvojité kyvné systémy sú určené pre štandardné použitie na nových a starých budovách. Pomocou prelamovaných roliet môžete reprodukovať historickú atmosféru a navrhnúť pôvodnú fasádu. Rozmery sú zase štandardizované podľa parametrov okien. Výrobcovia ponúkajú možnosť výberu výšky roliet na 63,5, 79, 91, 99, 109 alebo 122 cm a pre veľké okná sú možnosti pre 132, 140, 152, 163, 170, 183, 191, 203 cm a panoramatické.

Okenné žalúzie

Malé malé okná zvyčajne chránia. Súčasne sa používajú modely hojdania: uzamykanie sa vykonáva na úkor časti krídla vstupujúcej do skľučovadla. Najväčšie otvory sú zároveň uzavreté jednoduchými systémami. Roleta a rolety napríklad predstavujú takmer vždy jediné plátno. Je lepšie zvoliť varianty s jedným listom, ak hovoríme o pevných kovových roletách, pretože hackeri budú schopní tlačiť obidve pásy od seba ľahšie. Ak je použitie dreva v dizajne vítané, potom je možné voľbu zastaviť na jednoduchých drevených polo-starožitných roletách s veľkými oceľovými závesmi. Jednorazové sú najčastejšie návrhy skladania a zavesenia. Použitie dvoch krídiel namiesto jedného v tomto prípade by znamenalo dodatočné pohyby pri otváraní / zatváraní. Jediné plátno je aj v štruktúre vrcholov žalúzií.

Dvojité okenice

Systémy s dvoma lopatkami na oboch stranách vyzerajú atraktívnejšie, pretože princíp symetrie je zachovaný. Bifold žalúzie sú v mnohých prípadoch lepšie, a preto sa používajú častejšie. Uzamykací mechanizmus spája dvere v strede, resp. Dizajn je pohodlnejšie upevnený v uzavretej polohe a vyzerá estetickejšie z hľadiska moderného dizajnu. Двустворчатые разновидности бывают распашными, складными (сборными), комбинированными и т. п. Сборные створки монтируют на окна любых размеров. При этом у владельцев жилья окажется много вариантов применения. Полотно окна можно оставлять полуоткрытым, освобождать от ставней полностью или частично, есть также возможности для создания полутени.Kombinované možnosti majú vysokú estetickú kvalitu a poskytujú spoľahlivú ochranu.


Vyrezávané prelamované drevené žalúzie

Správne riešenie pre návrh domov v starom ruskom štýle. Okná so žalúziami musia byť zdobené ozdobnými vyrezávanými rámami. Okrem toho sú povolené vyslovené formuláre. Vyrezávané dvere majú zvyčajne komplexný abstraktný alebo naturalistický vzor s rastlinami, zvieratami a ľuďmi. Drevený dom sa zmení nad rámec uznania, ak na ňom nastavíte takúto kompozíciu. Dekoratívne možnosti však majú významnú nevýhodu - oslabenie ochrany pred slnečnými lúčmi. Preto je lepšie zvoliť hluché dvere s reliéfnym ornamentom. Napriek prepojeniu s ruskými tradíciami sú vyrezávané okenice obľúbené nielen v Rusku. Aj v Európe a niektorých horských oblastiach zvyšku sveta. Prelamované rolety je možné vidieť na domoch v starom škandinávskom štýle. V Európe sa vyrezávané okenice nachádzajú na hrázdených domoch a starých budovách miest bývalej hanzovnej ligy.
Klasické prvky vyrezávaných roliet:

 • perie vtákov;
 • slnečné lúče;
 • kvetiny;
 • rôzne druhy ovocia;
 • Vianočné stromčeky.


Kované žalúzie

Kované verzie sú vyrobené vo forme štítov alebo mriežok. Dekoratívnu funkciu môžu vykonávať tí a iní, hoci hlavný je ochranný v každom prípade. Štítky sú relevantné pre voľné budovy, zatiaľ čo mriežky umožňujú udržanie prirodzeného osvetlenia až po značku. Napriek tomu, že hluché dvere lepšie chránia proti vandalom, mriežka je efektívnejšia proti vniknutiu, pretože kovový rám je stabilnejší. Kované rolety nie sú vhodné pre všetky fasády, ale v niektorých prípadoch sa stávajú ich hlavnými dekoratívnymi detailmi. Ako príklad možno uviesť budovu v štýle secesie a secesie. Mrežové žalúzie sú navrhnuté v tvare zaoblených vzorov, niekedy so stojanmi na kvetináče. Majiteľ nehnuteľnosti bude môcť vytvoriť krásnu kompozíciu s čerstvými kvetmi. Okno zdobené podobným spôsobom "spojí" v fasáde so stenami.

Štýl a dizajn

Vynikajúcim prostredím pre použitie roliet je interiér a exteriér v osmanskom štýle. Žalúzie z dreva ako organicky zapadajúce do stredomorskej témy. Okenice sú tiež neoddeliteľnou súčasťou mexických a latinskoamerických štýlov. V japonskom štýle používajú „akordeónové“ rolety a terasové žalúzie. Architektonický smer ruskej architektúry je zase známy vyrezávanými zrubovými domami s maľovanými dverami. Žalúzie opotrebovaných materiálov v bielych farbách pomôžu pri realizácii situácie v duchu francúzskej provincie Provence. Pokiaľ ide o konštrukčné techniky, rolety sa používajú ako dekorácia celého interiéru ako celku. Svetelné žalúzie v kúpeľňovom okne dodajú pocit ľahkosti a relaxácie. Vysoká drevená roleta zdobí kanceláriu a krb, kompaktný vzhľad nad čelo postele. Plastové závesy vo farbách dúhy dodajú farbu do interiéru detskej izby. Dôležitou súčasťou pôvodného dizajnu sa stávajú žalúzie vo forme ventilačného poklopu.


Ako to urobiť sám

Pre tesárov a kovových remeselníkov nebude problém realizovať zaujímavé kreatívne nápady. Každý, kto je čiastočne oboznámený s výrobným procesom a pozná správny postup, môže urobiť žalúzie vlastnými rukami. Ak chcete urobiť rozbitie papiera alebo plastu, musíte získať náčrtok a pripraviť pásky, lepidlo a nožnice. Výroba netrvá veľa času, dôležitá je len maximálna presnosť. V prípade dreva je odvodený špeciálny algoritmus činností. Najprv zhodnotiť fasádu budovy - na význame roliet určitého typu dreva. Potom vykonajte merania a určte typ konštrukcie. Najjednoduchšie nainštalovať hojdačky s dvoma dverami. Potom zistite, ktorý materiál sa hodí viac. V budúcnosti, zo surovín prijímať polotovary, v súlade s meraniami. Ďalšie kroky zahŕňajú:

 1. Spracovanie dreva.
 2. Výber spojovacích materiálov.
 3. Montáž ventilov základných prvkov.
 4. Inštalácia v otvore okna.

záver

Pre horné poschodia bytových domov sú žalúzie skôr dekoratívnym riešením, ale zároveň historicky závesy chránili prakticky všetky problémy. Moderné používanie vonkajších žalúzií je obmedzené na prvé poschodia budov, ako aj na jednotlivé budovy. Okenice ešte šetria pred teplom, chladom, ultrafialovým žiarením, vlámaním, vandalizmom a nepríjemnými názormi. Takže každý, kto sa vyhýba používaniu ochranných systémov, by mal uvažovať o odôvodnení tejto praxe. Okenice sú vyrobené z klasického zoznamu materiálov: drevo, plast, kov. Dizajn pri otáčaní, otáčaní alebo zdvíhaní. Okenice, clony a kupóny, ako aj odnímateľné odrody sú v dopyte. Niektoré využívajú súčasne externé a interné modely. Medzi širokou škálou žalúzií sú možnosti pre obec, etnický a moderný štýl.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár