Ako lepiť papier tapety: nástroje, lepidlo, príprava steny, krok za krokom master triedy

Pred lepidlom papier tapety, musíte si prečítať pokyny a odporúčania. Vďaka zdánlivej jednoduchosti je postup špecifický a vyžaduje presnosť. Nedodržiavanie pravidiel vedie k tomu, že priľnavosť nie je dostatočne silná, aby udržala povlak na stene. Ich vzhľad kazí, objavujú sa bubliny. Musíte vedieť nielen ako, ale aj ako lepiť.

Vlastnosti tapety lepenie papiera

Je potrebné študovať označenie a pripraviť pásik v súlade s ním. Šípky na oboch stranách zvislej čiary na rovnakej úrovni (priame značenie) naznačujú, že vzor musí byť zostavený. Na rôznych úrovniach - lepené v opačnom poradí, keď je každý nasledujúci pás nasmerovaný v opačnom smere. Šípka na jednej strane označuje, že nie je potrebné upraviť vzor.

Zoznam ďalších základných pravidiel pre vkladanie na stenu obsahuje tieto práce:

 • Pomocou lopatkových panelov sa odstránia všetky zvyšky predchádzajúceho náteru, po ktorom sa povrch zmáča, čo je nevyhnutné pre lepšiu priľnavosť.
 • Lepidlo sa riedi podľa návodu alebo zakúpi v hotovej forme.
 • Rozmazanie začína prvým pásom a potom stenovým panelom. Okraje pásu by sa mali spracovať.
 • Pripojte začiatok zhora. Súčasne je tapeta zložená. Lepidlo papierové pásy potrebujú z rohu, ktorým je vertikálne olovnica alebo úrovni.
 • Gumový valček alebo suchá tkanina vytvárajú hladkú tkaninu. Ak chcete vytlačiť vzduch a prebytočné lepidlo, urobte to od stredu k okrajom.

V procese sušenia sa papier zmršťuje. Aby sa predišlo vzniku trhlín, prúžky sa prelepia s presahom 0,5 cm, v dôsledku čoho sa papier po zaschnutí usadí.

Najprv musíte aplikovať lepidlo na papier tak, aby v čase, keď ho rozmazali na stene, papierová tapeta bude mať čas namočiť. Ak si kúpite ready-made lepidlo na tapety, predtým, než prilepíte tapetu na papier, dôkladne sa premieša, čím sa dosiahne jednotná konzistencia. Hlavnou vecou je vybrať si tú správnu kompozíciu, ktorá zabezpečí bezpečné spojenie.

Aké lepidlo na tapety je vhodné pre papierové tapety?

Správna voľba lepidla zaisťuje, že po vysušení nebudú žiadne žlté škvrny, papierová tapeta nespadne, ale keď príde čas na ich zmenu, ľahko sa odkryjú od steny. V závislosti od typu papierovej tapety si musíte vybrať, či je simplexná alebo duplexná:

 • Simplex. Na tenkovrstvové monovrstvové tapety sa používajú kompozície na báze celulózových alebo bavlnených produktov. Univerzálne aj fit.
 • Duplex - dvojvrstvový papier. Tapety sa používajú na maľovanie. Sú ťažké a hrubé, čo vyžaduje použitie netkaného lepidla alebo CMC.

Môžete lepidlo na kompozíciu pre vinyl tapety. Pridaním PVA do nich sa dosiahne vyššia priľnavosť. Použite tiež bustilat alebo čistý PVA. Všetky informácie o technológii miešania sú uvedené na obale. Ak ide o špeciálne lepidlo na papierové tapety, malo by to byť uvedené.

Aké nástroje sú potrebné?

Pre prípravu vopred je potrebné zakúpiť a pripraviť:

 • schopnosť miešania lepivej hmoty;
 • široký gumový valec;
 • úzke valcové a suché handry;
 • stierka na miešanie lepidla;
 • Nôž na tapety a nožnice;
 • úroveň alebo olovo;
 • ceruzky alebo guľôčkové pero;
 • kefa so širokým zadkom.

Potom, čo je všetko po ruke, pokračujte v príprave.

Správna príprava na lepenie

Potom, čo je lepidlo varené, musíte mať všetko pripravené. V opačnom prípade bude musieť byť odhodený, keď sa chytí a stane sa nepoužiteľným.

Prípravný proces je nasledovný: t

 • Aby nedošlo k rozmazaniu podlahovej krytiny, je pokrytá plastovým obalom. Je dôležité, aby bola čistá.
 • Elektrina je vypnutá.
 • Kryty zásuviek a svetelných spínačov sa demontujú.
 • Pripravený lepiacou kompozíciou.
 • Ak svetlo nestačí, zásuvky zásuviek sú utesnené páskou, ktorá sa potom odstráni.

Ako riediť lepidlo?

Predtým, než prilepíte papierové tapety, musíte ich rozrezať na pásy a variť lepidlo. Technológia spočíva v tom, že suchá zmes sa vylieva z nebaleného balenia do suchej, čistej, hlbokej nádoby. Zavádza sa tam voda. Zároveň musíte neustále miešať, kým sa nevytvorí hrubá, lepkavá hmota. Pomery sú uvedené na obale. Zmes je dostatočná na premiešanie.

POZOR! Pripravte toľko lepidla, koľko stačí na 4-5 prúžkov. V opačnom prípade sa zvyšok zahustí. Je zakázané pridávať vodu, aby bola opäť tekutá. Táto zmes neudrží tapetu na stene.

Príprava povrchu

Musí sa vyčistiť od zvyškov starého náteru. Nie je možné prilepiť papierovú tapetu na bielenie a farby (na báze oleja alebo vody). Povrch musí byť bezprašný. Staré tapety je rozbité, zvyšky lepidla sú zoškrabané.

Na povrch môžete prilepiť:

 • prelepené novinami;
 • pokryté tmelom;
 • nasiaknuté základným náterom.

Lepidlo papier tapety bez prípravy môže byť na betón alebo sadrokartónu. A pena nebude odolávať zaťaženiu. Tento materiál nie je dostatočne silný.

Pokyny na stenách to robíte sami

Ak je táto metóda dodaná výrobcom, môže byť k spoju prilepená dvojvrstvová papierová tapeta. Nastavenie vzoru sa vykonáva v suchej forme na podlahe. Táto technológia predpokladá, že pásy sú najprv rozmazané, a potom steny. Krok za krokom sa skladá zo štyroch fáz.

Stupeň 1: rozloženie a usporiadanie stien

Aby bol prvý pás orientovaný vertikálne, je na povrchu stenového panelu nakreslená čiara. Jeho poloha sa určuje pomocou olovnice, úrovne lasera alebo úrovne. Stenu môžete označiť úplne, čo určí požadovaný počet pásov tapiet.

Fáza 2: príprava tapety

Po zmeraní výšky stropu pokračujte v príprave papierových plátien.

 1. Obraz je umiestnený na podlahe. Odsadenie v milimetroch je uvedené na obale. Pri správne vykonaných meraniach bude obloženie stien bezproblémové.


 2. Rozmazanie lepidla na papierovej tapete by malo byť široké kefy, rovnomerne rozdeľujúce zmes na povrchu, zachytávajúce okraje.

Fáza 3: Lepenie

 1. Zmeškaná tapeta je zložená tak, aby zostala holá asi tretina dĺžky.

 2. Umiestnením plátna na vrch stropu sa uistite, že po stlačení bolo zvislé. Urobte to špeciálnym značením.

 3. Lepenie hornej, budú oddeliť zložené časti a stlačte pásku až na dno.

 4. Od osi k okrajom suchej handričky vylučuje vzduch a prebytočné lepidlo.

Fáza 4: finále

 1. Všetky vyčnievajúce časti sú odrezané. Na odlúpnutie pásu nie je potrebné ho orezať špeciálnym nožom na tapety.

 2. Spoje sú navinuté špeciálnym úzkym valčekom.

 3. Exponované lepidlo sa utrie suchou, čistou handričkou.

Ako lepiť v problémových oblastiach?

V procese bude musieť lepidlo papierové tapety na ťažko dostupných miestach. Každý prípad je iný a má množstvo funkcií. Aby bolo možné tesniace plochy pod oknom, nad dverami, za batériami, je potrebné merať a pripravovať pásy požadovanej veľkosti vopred. Ťažkosti vznikajú aj vtedy, ak má miestnosť nerovnomerné steny, ako aj pri lepení vnútorných a vonkajších rohov.

Fotografia zobrazuje veľkosť tapety okolo zásuviek a prepínačov:

Na fotografii je za chladičom vzor tapety:

Sprievodca krok za krokom k prilepeniu stropu

Technológia je v podstate identická. Ak nie je lepidlo na papier na stenu, je lepšie z okna. Záleží na tom, ako sa prúžky lepia (prekrývajú alebo spájajú na zadok). Zvyšok sekvencie je rovnaký.

Video inštrukcia

Pre lepšiu zrozumiteľnosť je lepšie vidieť video, ktoré popisuje a zobrazuje celý cyklus práce.

Koľko suchého papiera tapety?

V priemere je to 8-20 hodín. Monovrstva schne rýchlejšie. V tejto dobe by nemali byť v miestnosti žiadne návrhy. Doba schnutia závisí od teploty vzduchu. V chladných miestnostiach sa toto obdobie môže zdvojnásobiť. Zrýchlenie procesu ventilátorov, ohrievačov, sušičov vlasov je zakázané.

Na papierové tapety dlho a pevne lepšie dať čas. Ak budete postupovať podľa predložených pravidiel a odporúčaní, oprava bude pre oko príjemná už mnoho rokov.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár