Druhy minerálnej vlny: sklenená vata, trosková vlna, čadičová vlna

Izolácia minerálnej vlny - jeden z najšetrnejších materiálov. Ako každý iný materiál určený na šetrenie tepla využíva ako najúčinnejší tepelný izolátor vzduch. Aby sa vzduchová vrstva „zafixovala“ a izolovala sa od chladu, je „konzervovaná“ vláknitými materiálmi, ktoré v ich stave pripomínajú vatu.

Vlákna môžu byť organické, to znamená rastlinného pôvodu, ako sú napríklad bavlnené vlákna v bavlnenej vaty alebo anorganické, to znamená minerálne. Pretože na výrobu izolácie sú vhodné len nehorľavé materiály, na tento účel sa používa vlna na báze minerálnej vlny.

Druhy minerálnej vlny

Nie je toľko minerálov, z ktorých sa dajú získať tenké a dlhé vlákna. To predovšetkým sklo, rôzne trosky, ako aj niektoré horniny, napríklad bazalky, po vhodnom spracovaní.

Zvážte najobľúbenejšie izolačné materiály z minerálnych látok. Vedúci predstavitelia sú traja: sklenená vata, troska a čadičová vlna.

Sklenená vata

Izolácia sklenej vaty je jedným z najbežnejších a relatívne lacných materiálov. Má vláknitú štruktúru, farbu - od svetlej až po tmavožltú. Suroviny pre výrobu sú piesok, vápenec, sóda, dolomit, borax, črepy.

Táto izolácia sa vyznačuje nízkymi hodnotami tepelnej vodivosti, dobre znášajú vibračné zaťaženia a tiež dobre stláča, čím sa objem znižuje šesťkrát, čo znižuje náklady na dopravu.

V porovnaní s izoláciou čadičovej vlny je to lacnejší a jednoduchší materiál. Je mäkká a dá sa použiť tam, kde nie sú žiadne vážne náklady. Nie je to tak dávno, výrobcovia začali výrobu polotuhé dosky, ktoré môžu izolovať vetrané fasády. Sklenená vlna vo forme valcov sa používa na izolovanie potrubí.

Najslávnejší výrobcovia tohto typu izolácie na trhu: "Isover", "KnaufInsulation", "Ursa".

Čadičová vlna

Hlavným plusom izolácie čadičovej vlny v porovnaní s inými je možnosť získať materiály rôznej hustoty, tvaru a odolnosti voči mechanickým zaťaženiam. Vyrába sa z gabro-čadičových hornín - diabázy, čadiča, gabra, do ktorých sa pridávajú uhličitanové horniny (dolomity a vápence).

Tepelná vodivosť výsledného materiálu je nižšia ako tepelná vodivosť izolácie zo sklenenej vaty, iné indikátory sú lepšie, napríklad odolnosť voči vibráciám. Absorbuje menej vlhkosti a nehorí. Čadičovú vlnu možno získať pri nižšej hustote a potom bude ohybná alebo zvýšená - a potom sa získa trvanlivý materiál.

Vzhľadom na skutočnosť, že čadičové vlákna môžu byť použité na výrobu materiálov s rozdielnymi pevnostnými vlastnosťami, ktoré im dávajú rôzne tvary a aplikujú rôzne povlaky, izolácia z neho je univerzálnejšia ako z iných typov minerálnej vlny.

Elastické, mäkké výrobky vyrobené z čadičovej vaty sa používajú tam, kde nie sú žiadne veľké mechanické zaťaženia, v nízkych budovách (až do štyroch poschodí) pri poveternostných podmienkach. Hustšie druhy môžu byť použité pri stavbe budov s veľkým počtom podláh. Poskytuje zvukovú a tepelnú izoláciu, bezpečnú z hľadiska požiarnych požiadaviek. Vyrobené výrobky z tejto vaty izolujú potrubia a potrubia z vonkajších teplôt.
Ak bude izolácia ovplyvnená mechanickým zaťažením, aplikujte tuhé modifikácie izolácie čadičovej vlny.

Jedným z hlavných kritérií použiteľnosti ohrievača je jeho odolnosť voči mechanickému namáhaniu. Doteraz mohli vystužené záťaže odolávať len materiálom s vysokou hustotou, ale dnes sa objavili materiály, ktoré vydržia značné úsilie aj pri nízkych hustotách. V každom prípade, pri výbere materiálu, je potrebné vziať do úvahy, aké ťažké bude zaťaženie.

Ak je teda potrebné medzi sebou upevniť tepelne izolačné dosky, je nepravdepodobné, že by sa mohla použiť sklenená vata alebo trosková vlna, pretože sú veľmi krehké. V tomto prípade by ste radšej mali čadičovú vlnu. Keď je strecha oveľa dôležitejšia ako iný indikátor: ako dobre dokáže odolať tlaku a tlaku.

Čadičová vlna sa vyrába na podklade z fólie alebo plátna zo skleneného vlákna, pre väčšiu pevnosť môže byť prešitá drôtenými alebo sklenenými vláknami.

Najznámejší výrobcovia tohto typu izolácie na trhu: Rockwool, Paroc, Nobasil, Danko-Izol, TechnoNIKOL.

trosková vlna

Ďalším z lacných a cenovo dostupných druhov minerálnej vlny je trosková vlna. Vyrába sa z vysokopecnej trosky (sklovitá alebo kamenitá hmota, ktorá je odpadom v hutníckych podnikoch, pri tavení železa vo vysokých peciach).

Tepelná vodivosť tohto materiálu je pomerne vysoká, ale má množstvo významných nevýhod. Trosková vlna ľahko a rýchlo absorbuje vodu, čo obmedzuje jej použitie na mokrých miestach, napríklad na ohrievanie fasád a kúpeľní. Súčasne v ňom začínajú chemické procesy, ktoré vedú k zvýšeniu obsahu kyselín a následne k zničeniu kovových prvkov obklopujúcich vlnu. Ďalšou nevýhodou je nízka odolnosť voči vibráciám. V súčasnej dobe takmer nepoužíva.

Zanechajte Svoj Komentár