Linoleum v interiéri: fotografie, typy, návrhy a kresby, farby, tipy na výber

Linoleum v interiéri, vďaka rôznorodej palete farieb, veľkému počtu druhov a schopnosti napodobňovať rôzne materiály, je relatívne lacné a praktické riešenie, ktoré sa používa pri navrhovaní rôznych priestorov.

Čo je to linoleum?

Linoleum je druh valčekového náteru, na ktorého výrobu sa používajú hlavne polymérne materiály.

Aké typy linolea pre byt?

Existuje mnoho odrôd, ktoré sa líšia určitými vlastnosťami, pozitívnymi alebo negatívnymi vlastnosťami.

typy

Existuje hlavná klasifikácia:

 • Commercial. Je pomerne hustá, odolná voči oderu a dokonale odoláva ťažkým nákladom.
 • Semi-obchodné. Má hrubšiu ochrannú vrstvu a vysokú odolnosť proti opotrebeniu. Semi-komerčný typ má plstenú a syntetickú bázu, ktorá vám umožní udržať teplo.
 • Domácnosť. Považuje sa za najlacnejšiu variantu, dokonale odoláva menšiemu zaťaženiu.

Typy linoleového náteru sa líšia hrúbkou, ochrannou vrstvou, citlivosťou na oter, materiálmi použitými pri výrobe a charakterom aplikácie.

materiál

Populárne typy materiálov:

 • Prirodzené. Má jutovú bázu, živica sa používa na výrobu listnatých stromov, drevnej múky, vápna ako plniva, ako aj prírodných farebných pigmentov na dodanie farby.
 • PVC. Môže mať textilný alebo netkaný podklad, jednu alebo niekoľko vrstiev. Tento polyvinylchloridový povlak je studený, pretože má nízku tepelnú vodivosť, ale zároveň je vysoko ekologický a odolný voči vzhľadu huby. Podľa svojho zloženia sa delí na homogénne a heterogénne. Často pre PVC linoleum ako ďalšiu vrstvu sa používa korkový substrát.
 • Kaučuk. Relin má lícovú vrstvu z gumy s plnivom a pigmentom a podšívkou, na ktorej podklade je drvená guma a bitúmen.
 • Alkyd. Glyftalové alebo alkydové linoleum, rôzny textilný podklad potiahnutý alkydovou živicou. Skladá sa z olejov, plnív, pigmentov a niekedy aj antiseptika.

Rôzne materiály, plne ovplyvňuje nielen výkonnosť povrchovej úpravy, ale aj teplo a pohodlie lemovanej roviny.

Povrchové variácie

Niekoľko typov:

 • Hladká. To robí estetiku interiéru oveľa lepšou a poskytuje ideálne zázemie.
 • Úľava. Vďaka zamatovej a drsnej štruktúre reliéfny povrch odráža menej svetla a je vnímaný oveľa mäkšie a pohodlnejšie.
 • Matt. Dokonale rozptyľuje svetlo, ktoré naň dopadá, umožňuje skryť malé chyby a nezrovnalosti a je veľmi elegantným dizajnom pre všetky miestnosti.
 • Lesklé. Má prestížny vzhľad a dobré reflexné vlastnosti, vďaka čomu miestnosť vyzerá oveľa ľahšie.

Vzhľadom k určitému typu povrchu, môžete dať priestor ešte zaujímavejšie a špecifické.

Výhody a nevýhody

Rovnako ako všetky ostatné dokončovacie materiály, tento produkt má svoje výhody a nevýhody.

goodiescons
Cenovo dostupná cena a jednoduchá inštalácia.Má špecifický zápach.
Niektoré druhy sa vyznačujú vysokou tepelnou a zvukovou izoláciou, odolnosťou voči vlhkosti a odolnosťou voči chemickým činidlám.Pri veľkých nákladoch môžu vzniknúť zárezy.
Je mäkká, pružná, dostatočne pevná a nepodlieha deformácii.Niektoré druhy sa pri nízkych teplotách stávajú krehkými.
Vďaka rôznej hrúbke sa môže použiť na dokončenie akéhokoľvek, dokonca nerovného povrchu.

Ako si vybrať linoleum?

Tipy pre výber:

 • V miestnosti, ktorá sa nachádza na tienistej strane, je lepšie použiť linoleum v svetlých a pastelových farbách a pri navrhovaní miestnosti s južnou orientáciou, výrobky v chladnejších odtieňoch.
 • Ak chcete vizuálne rozšíriť úzku miestnosť, môžete použiť materiál s lineárnym vzorom umiestneným naprieč stenami alebo diagonálne.
 • Aj pre vizuálne zvýšenie malého priestoru je perfektné, linoleum s malým kachľovým vzorom.

Umiestnenie linolea v interiéri

Existuje niekoľko možností ubytovania:

 • Na podlahe. Najbežnejšia lokalita, ktorá je ideálna pre tých, ktorí uprednostňujú kvalitné, bezpečné a zároveň veľmi krásne poschodie.
 • Na stenu. Vzhľadom k menšej hrúbke a nedostatku syntetického a prírodného obloženia je táto povrchová úprava veľmi ľahká a nevyvoláva tlak na steny.
 • Dvere. Vynikajúce riešenie, ktoré umožňuje nielen zlepšenie vzhľadu konštrukcie dverí, čo je oveľa atraktívnejšie, ale aj skrytie drobných chýb, ako aj ohrievanie plátna.
 • Schody schody. Mäkké a elastické PVC-linoleum, ktoré v kombinácii s dekoratívnym prahom dodá hotovému vzhľadu schodisko, je ideálne pre schody.

Vo foto poschodí, lemované linoleum v interiéri kuchyne-jedáleň.

Ako si vybrať sfarbenie?

Farebné riešenie by malo byť v prvom rade harmonicky kombinované so všeobecným nábytkom, nábytkom a atmosférou interiéru a tiež zodpovedať účelu miestnosti.

Možnosti dizajnu a výkresy

Zaujímavé možnosti dizajnu.

Pod dlaždice

Navonok sa nelíši od dlaždíc, len nemá švy a nie je tak ťažké.

Pod laminátom

Obloženie s imitáciou laminovaných panelov má ideálny vzhľad, a preto sa stáva ozdobou akéhokoľvek interiéru.

Pod parketami

Plne kopíruje podlahovú dosku a nepochybne predstavuje elegantný prízvuk celého priestoru.

Tráva a kvety

Tento dizajn je jasným prvkom dekoru, ktorý vám umožní premeniť lietadlo na kvitnúce glade, alebo dať monochromatické nastavenie kvetinárskych motívov s ružami, pivonkami alebo jemnými kosatcami, vyplňujúce priestor novými farbami a sviatočnou atmosférou.

Imitácia kameňa a tehál

Môže sa líšiť v širokej škále farieb, imitácia žuly, mramoru, pieskovca, balzatu alebo tehly, malého štrku a štrku, vďaka čomu sa ukázalo, že vytvára jedinečný a autorský dizajn.

Fotografia ukazuje interiér kuchyne s imitáciou linolea v bielej farbe.

Zadné výkresy

V ideálnom prípade aj tekutý náter s trojrozmernými objemovými obrazmi s farebnými grafmi, má neuveriteľne krásny, štýlový a fantastický vzhľad.

Pod stromom

Vďaka imitácii prírodnej textúry a farebnej škály má veľmi estetický vzhľad a priaznivo pôsobí na okolitú atmosféru.

Vzory a ozdoby

Takýto dizajn vo forme malých vzorov alebo väčších ozdôb nepochybne urobí interiér zaujímavejším, farebnejším a sústredenejším na hlavnú pozornosť.

Na fotografii je svetlé podlahové linoleum s kvetinovými vzormi v interiéri kuchyne.

Neobvyklé nápady

Úplne originálne sú krytiny s imitáciou krokodílej kože, umožňujúce dotvárať dizajn miestnosti s určitou exkluzivitou, eleganciou, eleganciou a poznámkami exotiky. Tiež nie menej neobvyklé vyzerá viacvrstvové linoleum alebo obkladový materiál vizuálne podobný skutočnému kovu.

zlátanina

To sa stane hlavným interiérovým zákrutom a v závislosti od veľkosti dielov a farebného riešenia umožní dosiahnuť pokojný a jemný alebo extravagantnejší a výraznejší dizajn.

Geometrické výtlačky

Linoleum s geometrickými odtlačkami vo forme prúžkov, buniek, štvorcov, kosoštvorcov alebo abstrakcie vám umožní zdôrazniť estetický vzhľad nábytku a dekoratívnych interiérových objektov a stať sa celkom originálnym a neobvyklým dizajnovým riešením pre každú miestnosť.

Foto linoleum v interiéri bytu

S pomocou dobre vybraných povrchových úprav, v každej miestnosti môžete vytvoriť jedinečný dizajn a opýtať sa ho na určitú farebnú schému.

Nápady v interiéri obývačky

Najčastejšie sa v obývacej izbe používa typ domácnosti s imitáciou vzácneho dreva, laminátu alebo podlahovej dosky, ktorá vždy vyzerá veľmi pôsobivo. V priestrannej miestnosti s malým množstvom nábytku môžete použiť lesklý povrch s lesklým a lesklým povrchom.

Vo foto podlahy linoleum v hale, imitujúce laminátové dosky.

Vzhľadom k tomu, hala je ťažký a masívny nábytok, je lepšie zvoliť high-class podlahy linoleum, ktorý má väčšiu hrúbku a trvanlivosť.

V kuchyni

Pre zdobenie kuchyne alebo jedálne, môžete použiť povrch s najrôznejší dizajn a farebnú paletu. Hlavnou vecou je, že náter je v súlade so všeobecným interiérom a jeho prvkami.

Fotografie na chodbe a chodbe

V chodbe alebo na chodbe bude obzvlášť vhodné obloženie s farebným vzorom alebo škvrnité, ktoré bude slúžiť ako vynikajúci zamaskovanie znečistenia.

Fotografia ukazuje interiér modernej chodby s drevenou podlahou.

Táto miestnosť vyžaduje linoleum s dodatočnou ochranou a vysokým výkonom. Toto je dokonalý komerčný alebo poloobchodný typ, ktorý má hrúbku najmenej 3 mm.

Linoleum v kúpeľni

V kúpeľni sa používajú hlavne nátery s protisklzovým podkladom a vysokou odolnosťou proti vlhkosti, ktoré si po dlhú dobu zachovávajú svoj pôvodný vzhľad a časom sa nedeformujú.

Na fotografii je linoleum s malou geometrickou potlačou v interiéri priestrannej kúpeľne.

Vynikajúcim riešením pre túto miestnosť bude gumové linoleum alebo homogénny PVC povlak.

Na fotografii je kúpeľňa s ľahkým linoleum imitujúcim mramorové dlaždice.

Povrchová úprava na balkóne a lodžii

Moderné dokončovacie materiály majú vysoko kvalitné indikátory a pokojne odolávajú teplotným zmenám a vlhkosti. Najmä často vo výzdobe balkóna alebo lodžie našiel linoleum obloženie s imitáciou mramoru, dlažba, podlahová doska alebo laminát.

Príklady v interiéri detskej izby

V interiéri škôlky by táto dekorácia mala v prvom rade dobre udržiavať teplo, mať antistatické vlastnosti a byť úplne bezpečné pre dieťa. Najlepšie je použiť prírodný a ekologický materiál vo forme jednodielnych bezšvíkových tkanín, ktoré zabránia zraneniam. Pre dekoráciu si môžete vybrať svetlé a tlmené odtiene alebo výtlačky s geometrickými kosoštvorcami, štvorcami a cik-cakmi, krásnymi vzormi alebo dokonca kreslenými postavičkami, postavami z rozprávok a kníh.

V spálni

Pre spálňu si vyberte najrôznejší dizajn, ktorý závisí od celkového štýlu miestnosti. Podšívka najčastejšie používa svetlejšie a teplejšie odtiene, ako napríklad béžová, smotanová, mliečna, kávová, alebo používa náter s dreveným alebo dekoratívnym vzorom.

Na fotografii je podlaha v spálni, lemovaná linolea, napodobňujúca podlahovú dosku.

Na WC

Vzhľadom k tomu, že táto miestnosť potrebuje časté čistenie, pomocou pracích prostriedkov, linoleum by malo byť obzvlášť odolné voči ich účinkom, ako aj praktické, odolné voči vlhkosti a dlhej životnosti. Na dekoráciu si môžete vybrať výrobky s imitáciou keramických dlaždíc, laminátových, parketových, kamenných alebo vápencových dosiek.

Vlastnosti voľby pre chaty a vidiecke domy

Najlepšou možnosťou by bol polopriemyselný produkt s vodou a mrazom, ktorý dokonale odolá teplotným a studeným kvapkám, ak sa z času na čas navštívi vidiecky dom alebo chata.

Na fotografii je znázornený interiér vidieckeho domu s linoleovým dekorom so vzorovaným vzorom.

Ako vyzerá linoleum v rôznych štýloch?

Túto možnosť je možné jednoducho zadať do miestnosti s akýmkoľvek interiérovým štýlom, ako je napríklad podkrovie, Provence, country, shebbi-chic, škandinávsky alebo moderný dizajn.

Na fotografii je linoleum s imitáciou drevených parketových dosiek v interiéri škôlky v škandinávskom štýle.

V loftovom štýle, linoleum bude vyzerať harmonicky pod betónom alebo parketami, pre vintage smer shebbi-chic, pestré a pastelové prevedenie je vhodné s imitáciou podlahovej dosky alebo keramických dlaždíc, ktoré môžu mať mierne starý vzhľad s odermi a prasklinami. Interiér v štýle Provence je možné ozdobiť dekoráciou imitujúcou jednoduché drevené polo-starožitné dosky, ktoré sú rozložené s rybia kosťou, štvorcami, v šachovnicovom vzore alebo vo forme textúrovaného ornamentu, pre lesklý dizajn je vhodný najmä lesklý lesklý povrch dokonale odrážajúci svetlo alebo drevo.

Fotogaléria

Linoleum je vysokokvalitný, bezpečný a celkom krásny funkčný materiál, ktorý je ideálny pre široké spektrum lietadiel v rôznych miestnostiach, ktoré majú akýkoľvek štýl.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár