Aké sú typy tapiet: vlastnosti, výhody a nevýhody, moderné klasifikácie

Typy tapiet prezentované dnes v obchodoch dokončovacích materiálov ohromujú svojou voľbou. Sortiment môže uspokojiť takmer všetky požiadavky a má rôznorodé cenové rozpätie. Po preskúmaní výkonových charakteristík, výhod a nevýhod materiálu je možné vyhnúť sa nepredvídaným reakciám povlaku za podmienok danej miestnosti.

Rozmanitosť základov a ich vlastnosti

Základom je prvá spodná vrstva povlaku. Slúži ako podklad pre materiál, na ktorý je nanesená vrchná dekoračná vrstva. Vďaka základnému náteru má jednotnú farbu, ľahšie sa lepí a zvyšuje pevnosť. Existujú tri hlavné typy základov: papier, netkané a textilné. Každá z nich má svoje vlastné charakteristiky, výhody a nevýhody.

vyhliadkagoodiescons
papierNízka cena, veľká rozmanitosť, priedušný povrch.Krátka životnosť, nízka pevnosť, zložitosť pri práci, odolnosť voči zmenám vlhkosti a teploty.
fleeceJednoduchosť v práci, nie sú zdeformované, keď sa steny zmenšujú, zakrývajú malé nepravidelnosti.Vysoká cena
textilnéZvuková izolácia a tepelná izolácia, zvyšuje priedušný povrch.Ťažkosti pri práci, vysoké náklady.

Aké sú typy tapiet a ich funkcie?

papier

Tapety sú prezentované v širokej škále farieb a vzorov s rozpočtovými nákladmi. Najčastejšie je povlak vyrobený so šírkou kotúča 53 cm, vyrábajú sa tri typy papierových tapiet v jednej, dvoch a troch vrstvách.

Keďže materiál je tenký, povrchová úprava vyžaduje zručnosť a dobre pripravený povrch steny. Neodlišujú sa v trvanlivosti, prakticky sa nevkladajú do čistenia, sú nestabilné voči rozdielom teplôt a vlhkosti. Vhodné pre dokončovacie miestnosti s čo najmenším dotykovým kontaktom, ako sú spálne.

vinyl

Popularita materiálu vďaka jeho širokej škále. Ide o základnú a vrchnú polymérnu alebo PVC vrstvu, vyrobenú rôznymi technikami v niekoľkých variantoch:

 • penový vinyl,
 • kompaktný vinyl
 • sieťotlač.

Externe sú všetky nátery úplne odlišné a majú odlišné vlastnosti. Dajte sa na mokré čistenie, majú vysokú životnosť, nebojí sa vysokej vlhkosti a slnečného svitu, sú vhodné na maľovanie.

fleece

Typ je rozdelený do dvoch typov: netkané a tie, ktoré majú len základ netkanej textílie. Jedná sa o hustý a odolný materiál, ktorý pomôže skryť niektoré nepravidelnosti stien. Povlak sa často používa na maľovanie, tento vzhľad má textúrovaný povrch s rôznymi reliéfnymi vzormi.

Šírka kotúča je často vyrábaná v širokom formáte, šírka kotúča je 1,06 metra, čo je výhodné pri práci s nimi. Netkaná základňa je podobná gumovému materiálu, dobre sa prispôsobuje povrchu steny.

kvapalina

Typ dokončovacieho materiálu použitého na zdobenie stien a stropov. Bezpečný a ekologický výrobok. Sú vhodné na dokončenie detskej izby a iných obývacích izieb, pretože obsahujú prírodné zložky.

Tkanina (textilná)

Prírodný, nealergénny materiál, ktorý je dobre priedušný a zároveň vyzerá nádherne. Látková tapeta zvyšuje zvukovú izoláciu a tepelnú izoláciu miestnosti.

Typy textilných poťahov: bielizeň, plsť, juta, hodváb, velúr a syntetika. Povlak však akumuluje prach sám na sebe, s výnimkou ľanu, stráca sa na slnku a má pomerne vysoké náklady.

Sklenené vlákno

Jeden z najtrvanlivejších materiálov vo všetkých ohľadoch na stenu. Sklenené vlákno je označované ako anti-vandal druh, je to ťažké plátno, odolávajú mechanickému poškodeniu, zvieracie pazúry, nie sú náchylné k horeniu a nebojí sa vlhkosti. Materiál je vhodný na dekoráciu akejkoľvek miestnosti, vrátane detskej izby, pretože je ekologický a ľahko sa čistí.

prírodné

Plachty majú prírodné zloženie a sú vyrobené z rastlín a rôznych častí stromov. Povlaky majú rozpoznateľný, zvláštny len pre nich, textúru. Prírodné valcované tapety vhodné pre balkóny, toalety a obývacie izby, nereagujú na zmeny teploty, slnečné svetlo a vysokú vlhkosť. Medzi najobľúbenejšie materiály patrí bambus, juta a korok.

linkrust

Nie je to najznámejší, ale veľmi efektívny typ pokrytia. Linkrusta vyrába v niekoľkých stupňoch a len z prírodných materiálov. Výnimkou môžu byť lacnejšie náprotivky. Zvonka je plátno dobre značené reliéfnym povlakom. Vo forme rôznych vzorov. Materiál je odolný, odolný voči vlhkosti, trvanlivý a bezpečný. Ozdobte dizajn klasickej alebo starožitnej obývacej izby.

akryl

Akrylový vzhľad je vytvorený rovnakou technikou ako vinyl s penovým striekaním, rozdiel je len v hornej vrstve, je vyrobený z akrylu. Vlastnosti materiálu sa líšia nízkou trvanlivosťou a odolnosťou voči vlhkosti. Hrúbka plátna je dvakrát menšia ako hrúbka vinylových tapiet, pri maľovaní by sa to malo brať do úvahy.

kremeň

Dvojvrstvový materiál pozostáva zo základne a dekoračnej vrstvy kremenného piesku s rôznymi prísadami. Vzhľad je trvanlivý, spoľahlivý, s ekologickým zložením a vysokou prevádzkovou dobou, vhodný na maľovanie.

Nástenné maľby

Fotografická tlač sa aplikuje na podklady rôzneho typu: papier, netkané, vinylové. Tkaniny sú vyrábané v rôznych šírkach, odlišné od štandardných veľkostí. Na zvýšenie pevnosti povlaku sa môže aplikovať ďalšia vrstva, lakovaná alebo laminovaná. Obraz môže byť realistický, v 3D formáte, vo forme nástennej alebo stereoskopickej.

Klasifikácia podľa štruktúry (typ povrchu)

hladký

Hladký povlak zdôrazňuje vzor a farbu tapety. Pre takéto tapety vyžaduje hladký povrch, pretože aj menšie chyby budú viditeľné. Hladké tapety nie sú vhodné na maľovanie a používajú sa ako konečná úprava.

reliéfne

Textúrovaný povrch tapety môže doplniť obraz miestnosti alebo použiť na maľovanie. Výrobné techniky zahŕňajú rôzne metódy aplikácie vrchnej vrstvy, čo vám umožňuje vytvárať komplexné vzory a imitácie iných materiálov.

Typy reliéfnych tapiet

kov

Podobne ako iné typy tapiet, aj základná a dokončovacia vrstva. Ako základ sa berie papierové alebo netkané plátno. Pre vrchnú vrstvu sa používa tenká hliníková fólia, ktorá sa predtým podrobila procesu umelej oxidácie alebo sa spracovala farbivom na zníženie vodivosti. Povrch látky môže byť zrkadlový a nepriehľadný, s jednotným alebo čiastočným leskom.

Flock alebo Velor

Tapetu možno pripísať textilnému vzhľadu. Plátno má zamatový povrch vo forme vzoru, čo je dosiahnuté nanesením textílií na papierový alebo netkaný podklad upravený lepidlom. Výsledok je nepochybne veľkolepý, čo zvyšuje aj zvukovoizolačné a tepelnoizolačné vlastnosti miestnosti. Textilné tapety však pohlcujú pachy a priťahujú prach.

Sieťotlač

Jeden typ vinylového povlaku s komplexnou výrobnou metódou, ktorý má za následok krásne lesklé plátno so vzormi, okrem iného má dobré ukazovatele kvality.

So sklenenými korálkami (s korálkami)

V opačnom prípade sa nazývajú bublinky. Povrch plátna je zdobený sklenenými perličkami rôznych veľkostí, ktoré tvoria viacfarebné vzory. Povrch tohto typu tapety je pomerne silný a pevný, s vysokou odolnosťou voči poškodeniu.

Odrody podľa počtu vrstiev

Počet vrstiev ovplyvňuje pevnosť, trvanlivosť a vonkajšie údaje materiálu. Toto rozdelenie počtom vrstiev označuje tapetu podobnú papieru. Celkovo sa rozlišujú tromi: simplexnými, duplexnými a triplexnými, resp. Jednou, dvoma a tromi vrstvami.

Typ povlakugoodiescons
simplexNízka cena, priedušný povrch.Tenká, krátka životnosť, ťažká práca, vyblednutie na slnku.
duplexSilnejšie ako simplex, menej vyblednuté na slnku, pri lepení sa neroztrhávajú, majú vlastnosti odpudzujúce vodu.Vysoká cena, krátka životnosť (aj keď je viac ako simplex).
triplexTextúrovaný povrch, vhodný na farbenie, ľahký na prácu, menej vyblednutý na slnku a odpudzujúci vodu.Vysoká cena, krátka životnosť.

Odrody podľa spôsobu kreslenia

reliéfne

Reliéfna tapeta je povlak s reliéfnym vzorom aplikovaným špeciálnym spôsobom. Tam sú papier a vinylové reliéfne tapety.

 • Papierová tapeta je vyrobená z dvoch vrstiev, v hornom vzore je vytlačená, čo má za následok reliéfny povrch.
 • Hot vinylové tapety sú vyrobené s použitím mierne odlišnej technológie. Penová PVC vrstva sa aplikuje na netkaný alebo papierový podklad, ktorý sa následne zahreje na vysokú teplotu a pretlačí sa valčekom s konvexným vzorom.

Reliéfne tapety majú vysokú pevnosť, vydržia dlhšie, nezmiznú na slnku a tolerujú mokré čistenie. Sú vhodné na dekoráciu kuchyne a WC, pretože neabsorbujú pachy a nereagujú na zmeny teploty.

tlačený

Tesnenie sa aplikuje na dva typy náterov, ktoré sú opatrené základným náterom alebo základným náterom. Podkladová tapeta má vyššie náklady, ale podstúpi ošetrenie proti vyblednutiu. Na plátne bez predstihu nie sú žiadne predbežné postupy, kresba je vytlačená okamžite na prednej strane.

prírodné

Prírodné tapety, vyrobené z prírodných surovín a majú prirodzený vzor. Odroda pre bambusové tapety sa získava použitím rôznych častí stonky. Korkové povlaky sa nelíšia v rozmanitosti, vzor môže mať rôznu hustotu a farebné inklúzie. Plachty z juty sa zvyčajne vyrábajú bez vzoru, ale môžu byť vo forme prelínania a inklúzií.

Druhy podľa dohody

Na steny

Pre výzdobu stien dnes predstavil neuveriteľný výber materiálu s úplne odlišnými vonkajšími údajmi a vlastnosťami. Rozsah umožňuje vybrať tapetu s orientáciou na konkrétnu miestnosť a jej podmienky, či už je to vysoká vlhkosť, prítomnosť zvierat alebo jasné slnečné svetlo.

Na strop

Na dokončenie stropu sa zvyčajne používa biela textúrovaná tapeta so širokým metrom plátna, ako napríklad vinylová, netkaná alebo sklenená tkanina. Takéto povlaky môžu mať rôzny terén a sú vhodné na maľovanie. Ďalším typom je tekuté tapety, ich hlavným plusom je nedostatok švov po aplikácii. Sú tiež skvelé pre zdobenie stropu. Môžete tiež použiť farebnú tapetu alebo tlač fotografií, povaha obrazu je úplne závislá od osobných preferencií.

Klasifikácia podľa funkčnosti

prác

Umývateľná tapeta môže mať rôzny stupeň interakcie s vodou. Označenie na zadnej strane plátna alebo obalu pomôže určiť spôsob starostlivosti. Zvyčajne je označenie rozdelené do štyroch typov a je označené vlnami.

Odolná voči vlhkosti

Tapety s vysokou odolnosťou voči vlhkosti sú vhodné na konečnú úpravu kuchyne, vane alebo WC. Umožňujú mokré čistenie a nereagujú na zmeny vlhkosti. Medzi vlhkosť odolné tapety patria: sklenená tkanina, vinyl, sieťotlač, na maľovanie a netkaný podklad.

Vandal-proof

Náter so zvýšenou ochranou proti poškodeniu všetkých druhov. Existuje niekoľko hlavných typov: laminované, sklenené tkaniny, netkané a komerčné tapety. Anti-vandal nátery neposkytujú absolútnu ochranu pred škvrnami alebo škrabancami, ale výrazne znižujú pravdepodobnosť zostávajúcich stôp. Skvelá možnosť pre chodbu alebo chodbu.

Pohlcuje zvuk

Takmer všetky typy tapiet majú v rôznych stupňoch vlastnosti pohlcujúce zvuk. Niektoré z nich však majú vysokú mieru tejto kvality.

 • Tafting tapety sa skladá z tkaniny základne a syntetického povlaku, okrem zvukovej izolácie, tafting tiež ohrieva miestnosť.
 • Zamatová tapeta sa skladá z papierového podkladu a umelého velúru. Pokrytie príjemným vzhľadom, ale nie najvyššou zvukovou izoláciou.
 • Korkové tapety. Prírodné a protihlukové prevedenie.

Na maľovanie

Pre maľovanie s použitím rôznych typov stavebných tapiet, niektoré z nich sú vhodné pre viacnásobné farbenie, iné vydržia len niekoľko postupov. Medzi hlavné typy patrí papier, netkané a sklenené tkaniny tapety.

 • Jedná sa o najodolnejší sklenený stenový papier, ktorý vydrží mnoho škvŕn pri zachovaní ich kvality.
 • Netkané tapety môžu byť hladké a reliéfne. Štruktúrovaný vinylový penový povlak sa ľahko poškodí.
 • Papierové tapety majú ekologické zloženie, ale majú krátke trvanie.

Ostatné typy tapiet

Samolepiace

Druh povrchovej úpravy nevyžaduje dodatočné náklady na lepidlo. Suché lepidlo sa nanáša na rubovú stranu PVC fólie, ktorá je na vrchu pokrytá ochranným papierom. Pred aplikáciou tapety sa ochranný papier jednoducho odstráni.

Zmena farby od teploty (termo-tapeta)

Thermoboots obsahuje v zložení tepelných materiálov, ktoré reagujú na zmeny teploty. Takáto tapeta by sa mala aplikovať na miesto najväčšieho slnečného svetla v byte, takže počas dňa sa zmení povrch stien.

fluorescenčné

Ich ďalšie meno je žiariace tapety. V interiéri tento typ povrchovej úpravy vyzerá veľmi pôsobivo, moderne a neobvykle. Trik je v špeciálnej farbe so svetelnými formami, to sú tie látky, ktoré robia vzor lesk. Pod svetlom obyčajných lámp alebo denného svetla sa tapeta nelíši od obyčajných, vzor sa objavuje len v ultrafialovom svetle.

koža

Kožené tapety je zriedkavý spôsob, ako vyzdobiť interiér. Materiál sa prakticky nenachádza v bežných obchodoch a má vysoké náklady. Kožený poťah vyzerá veľkolepý, nenecháva vlhkosť, nezachováva teplo a slúži ako zvuková izolácia. Materiál je však veľmi náladový, pri práci s ním vyžaduje ruku majstra a počas prevádzky by ste sa mali vyhnúť možnému mechanickému kontaktu.

Krieda tapety

Tapeta sa skladá zo samolepiaceho základu a čierneho filmu. Predná časť je pokrytá vinylovým náterom, na ktorý môžete kresliť pastelkami. Vynikajúce riešenie pre detskú izbu vám umožní riešiť súčasne dva problémy - rozvoj tvorivých schopností dieťaťa a originálny vzhľad interiéru. Tam sú tiež marker filmy, ale oni sú často používané v kanceláriách.

Fotogaléria

Rôzne výrobné technológie, ktoré existujú dnes a nepredstaviteľný výber farieb výrazne zjednodušujú naše životy, akákoľvek konštrukčná úloha môže byť realizovaná len výberom správneho druhu tapety a výberom požadovaného odtieňa.

Zanechajte Svoj Komentár