Cork tapety na steny: funkcie, typy, interiérové ​​fotografie, kombinácia, dizajn

Korková tapeta je jedným zo spôsobov, ako urobiť interiér vášho domova útulným a nezvyčajným, pri zachovaní environmentálneho výkonu a bezpečnosti vo výške. Okrem toho bude materiál vyplniť dizajn bytu s prírodnými motívmi, ktoré boli tak populárne niekoľko rokov.

Čo je korkové tapety?

Korková tapeta je úplne prírodný, neškodný materiál vyrobený z dubovej kôry. Korkové krytiny sa vyrábajú v troch variantoch: tapeta, panely a rolky. Prvý typ má podklad z papiera alebo netkanej textílie pod povrchom korku. Povlak má nízku farebnú paletu v teplých farbách, líši sa len v odtieňoch.

Výrobná technológia

Cork tapety sú vyrobené z dubovej kôry, ktorá je odstránená z kmeňa každé desaťročie, po ktorom strom naďalej žije a začína znovu rásť. Kôra je rozdrvená a lisovaná pri vysokej teplote, v ktorej sa vyrába adhezívna látka, vďaka čomu sa získaný materiál aplikuje na podklad z netkanej textílie alebo papiera.

vlastnosť

Korkové plátna majú pomerne výhodné parametre, ktoré sú trochu odlišné od bežných tapetových povlakov.

Základ papieraNetkaný podklad
Šírka (m.)0,5od 0,3 do 1
Hrúbka (mm)do 12-3
Hustota (g / m)220220

rysy

Korkové nátery sú úplne prírodným povrchom, ktorý im dáva právo byť považovaný za neškodný, čo znamená, že sú vhodné na dokončovanie detských izieb a nebojí sa alergií.

 • Na rozdiel od mnohých iných materiálov, korkové tapety sa môžu pochváliť vysokou hlukovou izoláciou.
 • Dôležitou vlastnosťou je možnosť udržania tepla v chladnom počasí a naopak, chladenie v teple ulice.

Korková tapeta môže byť rozdelená do dvoch typov, ktoré sú pokryté voskom a č. Takéto materiály sa líšia cenou a vlastnosťami. Povrch chránený voskom neabsorbuje pachy, ale má veľkú hodnotu. Tkaniny bez ochranného náteru nazývaného porézne, neodporúčajú sa na použitie v kuchyni a miestnostiach, kde môžu byť nepríjemné pachy.

Aké sú tam typy?

Na papierovom alebo netkanom podklade

Najbežnejší typ korkové tapety. Materiál nespôsobuje ťažkosti pri oprave a má relatívne nízke náklady v porovnaní s doskami a valcami. Rovnako ako v prípade iných typov tapiet v tomto prípade je základ, na ktorom sa aplikuje dubová dyha, po absolvovaní prípravného postupu.

Samolepiace

Povlak má základ lepiaceho papiera a ochranný film. Korok sa aplikuje priamo na papier. Tento typ povlaku značne zjednodušuje prácu. Pri dokončovaní by mal byť obzvlášť opatrný, aby sa plátno nanášalo na povrch stien a presne merali spoje, pretože to nebude možné opraviť.

Okrem stien, samolepiace tapety môžu dokončiť dverné a okenné otvory alebo upgrade nábytku.

Bez nadácie

Najviac šetrný k životnému prostrediu, ale zároveň veľmi krehký materiál. Základom je väzbová a spevňujúca funkcia, tento typ látok ju neposkytuje. Povlak je vyrobený z lisovaných kusov kôry stromov, ktoré sú zlepené dohromady látkou uvoľnenou pri zahrievaní.

kvapalina

Tekuté korkové tapety sú balené a predávané ako zmes, ktorá sa skladá z omrvinky z dubovej kôry a látok na báze akrylu. Tento typ dekorácie môže ozdobiť interiér budovy aj exteriéru.

Kompozícia sa aplikuje na stenu špachtľou alebo rozprašovačom, nástroj je určený požadovaným konečným efektom.

Vo foto detskej izbe s klasickým dizajnom. Výzdoba a výplň miestnosti je navrhnutá v teplých farbách od svetložltej po hnedú.

Výhody a nevýhody

Korkové povlaky majú mnoho výhod. Pri výbere materiálu by sa však mali zohľadniť aj nevýhody.

goodiescons
Environmentálna šetrnosťVysoká cena
Zabezpečte zvukovú izoláciuPred aplikáciou sa vyžaduje starostlivá príprava
Dlhá životnosť
antistatický
Odolnosť voči vlhkosti

Fotografie v interiéri izieb

Na chodbe

Vzhľadom k jednoduchosti starostlivosti, bude korkové tapety jedným z najlepších spôsobov, ako dokončiť chodbu. Materiál je možné kombinovať s inými typmi tapiet. S pomocou samolepiacej tapety môžete ozdobiť najzraniteľnejšie miesta znečistenia.

Do kuchyne

Pre výzdobu kuchyne je použitie korkové tapety s voskovým náterom, inak rýchlo absorbujú pachy. Vzhľadom k tomu, materiál sa nebojí vlhkosti, tapetu možno použiť na dokončenie pracovnej plochy, a to zástera. Dizajn jedálenského priestoru bude tiež úspešný, prírodný materiál spríjemní interiér.

Na fotografii je minimalistická kuchyňa v jasných farbách. Rohová stena, ozdobená korkovou tapetou, je vhodná na umiestnenie detských kresieb a suvenírov.

Do spálne

Zaujímavý spôsob, ako vyzdobiť spálňu. Cork tapety majú mäkký teplý povrch a sú ideálne pre zdobenie nočnej plochy, napríklad v čele postele. Korkový kryt bude harmonicky vyzerať v interiéri moderného, ​​vidieckeho a ekologického štýlu.

Na balkóne

Dobrá voľba materiálu pre balkón a lodžiu. Cork tapety sa nebojí jasného svetla a vysokej vlhkosti, okrem toho, že zmierni hluk z ulice. Farbenie vám umožňuje usporiadať interiér vo svetlej alebo tmavej palete. Povrchová úprava môže byť kombinovaná s inými materiálmi, ako sú tekuté tapety alebo drevené dosky.

V obývacej izbe

Cork tapeta bude podporovať prirodzenú tému v interiéri obývacej izby alebo haly. Dokončenie je možné vykonať po obvode miestnosti alebo vybrať len niektoré oblasti, napríklad za televízorom alebo pohovkou.

Pomocou samolepiacej tapety môžete ozdobiť niektoré prvky alebo vyrezať nejaký tvar, ktorý ozdobí stenu, napríklad strom.

V detskej izbe

Pre detskú izbu sú korkové tapety v mnohých smeroch dobré. Po prvé, je to ekologický materiál, nemôžete sa báť alergických reakcií alebo škodlivých látok.

Vo foto detskej izbe. Stena je zdobená domami vyrezanými zo samolepiacej tapety.

Materiál si zachováva príjemné prostredie, udržuje ho v teple alebo chlade a povrch stien bude vždy teplý a mäkký. Vzhľad tapety vám umožní navrhnúť interiér škôlky v rôznych štýloch.

Čo možno kombinovať?

Bambusová krytina sa zhoduje s inými dekoračnými materiálmi, obzvlášť úspešné kombinácie sa získavajú z prírodných materiálov. Vzhľadom na textúru materiálu, dizajn nebude prepracovaný a preťažený.

 • S bambusové tapety. Blízko k sebe materiály vyzerajú ako jeden subjekt. Povrchová úprava bude vyzerať dobre na chodbe, obývacej izbe a na balkóne.
 • S inými typmi tapiet. Kork môže byť kombinovaný s inými druhmi tapiet, ako je papier, netkaný text alebo vinyl. Vzhľadom k trvanlivosti korkové tkaniny a malú životnosť papierové tapety, to nie je najpraktickejšia kombinácia. Flizelinovye alebo vinyl bude vhodnejšia voľba, a rôzne farby a textúry bude interiér zaujímavejšie.

 • S dreveným obložením. Materiály podobné prírode sa úspešne kombinujú v interiéri balkóna, chodby, obývačky alebo jedálne. Oba materiály sú praktické a odolné.

 • S omietkou. Hladká omietnutá stena bude vyzerať dobre s textúrovaným korkovým náterom. Takáto kombinácia môže vyzdobiť obývaciu izbu, spálňu alebo chodbu. Kombinácia je neutrálna, pokojná.

 • S kameňom alebo tehlou. Kameň bude vystupovať z korkové tapety. Kombinácia je vhodná pre chodby, balkóny alebo obývacie izby.

Zastúpenie v rôznych štýloch

Country hudba

Vzhľadom na zvláštnosti štýlového smeru sa korkové krytie úspešne zmestí do útulného štýlového štýlu. Interiér využíva prírodné materiály na konečnú úpravu a na vyplnenie miestnosti. Steny môžu byť zdobené kombináciou korkových a drevených dosiek, sadry alebo iného typu tapiet.

Fotografia ukazuje interiér kuchyne v štýle krajiny.

Eko štýl

Pri tvorbe dizajnu v ekologickom štýle s použitím prírodných materiálov. Kombinácie sa môžu meniť napríklad s nespracovaným drevom. V priestranných izbách môžete plne využiť ekologický štýl.

etno štýlu

Etno-štýl je plný tajomstva a nezvyčajných detailov. Tlmené osvetlenie a tematické dekoratívne prvky dotvoria obraz interiéru.

Interiér môže byť kombinovaný korkové a vinylové tapety s krásnym vzorom alebo imitáciou benátskej omietky.

podkrovie

Steny mestského štýlu budú vyzerať rovnako harmonicky s čalúnením a bez neho. Korok urobí interiér podkrovia mäkším a útulnejším, pričom zachová "nadšenie" štýlového smeru.

Kreslenie a farby

Farebná paleta korkového povlaku nie je iná, ale umožňuje dokončenie vo svetlých alebo tmavých farbách. Gamma začína zo svetlošedej a pieskovej farby a končí tmavohnedou a okrovou farbou.

Vzorec sa môže líšiť, povrch je homogénny, s inklúziami a rôznymi hustotami. Na dodanie farby na povrch je možné namaľovať alebo lakovať.

Povrchová úprava neštandardných povrchov

Okrem stien môže korok ozdobiť aj iné povrchy a dekoratívne prvky. S pomocou samolepiacich utierok môžete tiež aktualizovať niektoré kusy nábytku, čím sa stávajú jedinečnými.

strop

Neobvyklý spôsob dokončenia urobí dizajn miestnosti zaujímavejším. Pre štandardné nízke miestnosti je lepšie použiť svetlý odtieň. V tomto prípade povrch nebude vizuálne znižovať stropy, ale vynikne iba nezvyčajnou textúrou.

V interiéri fotografie v modernom štýle. Pás korkové tapety na strope vizuálne ťahá priestor, zatiaľ čo nie je tmavé.

Vyzerá to zaujímavo nástenné dekorácie korok náter, valcovanie na strope. Táto technika robí miestnosť vyššou a kombinuje rovinu.

Vnútorné dvere

Interiérové ​​dvere je možné aktualizovať a urobiť zaujímavejšie, dokončiť ju samolepiacou tapetou. Okrem estetickej stránky povlak zvýši hlukovú izoláciu dverí. Zdobenie je možné urobiť úplným orezaním dverí alebo ich ozdobením čiastočne vyrezanými tvarmi.

Na fotografii je obývacia izba s komplexnou nástennou dekoráciou z korku, tekutých tapiet a zrkadiel. Kombinácia materiálov robí priestor väčším a zaujímavejším.

Ako lepiť?

Aké lepidlo?

Korok je dostatočne ťažký materiál, aby ho bolo možné bezpečne uchytiť na stenu, je potrebné použiť špeciálne lepidlo. Tam je lepidlo špeciálne pre korok, berie do úvahy všetky nuansy materiálu. Pri absencii možnosti získať takéto lepidlo si môžete vybrať iné zloženie určené pre ťažké typy náterov. Môžete tiež použiť lepidlo na akrylovej báze.

Technológia adhézie

Technika práce s korkovými tapetami je trochu odlišná od iných typov a má svoje vlastné nuansy.

 1. Pred nalepením je potrebné pripraviť povrch. Na tento účel sa stena očistí od starej povrchovej úpravy, úrovne a základného náteru.
 2. Vertikálna čiara je označená vodorovnou alebo olovnicou, ktorá bude slúžiť ako pravítko na rovnomerné lepenie tkanín. Čiara je označená od stredu steny a rovná sa šírke plátna.
 3. Materiál je potrebné pripraviť. Tapety sú narezané na plátna požadovanej dĺžky, po ktorej musia byť na chvíľu ponechané na odpočinku na podlahe.
 4. Lepidlo sa aplikuje na stenu, na časť rovnajúcu sa šírke plátna, po ktorej sa pritlačí prúžok tapety na povrch.
 5. Tkaniny sa lepia na konci od vodorovnej čiary v oboch smeroch.
 6. Ak lepidlo zasiahne prednú stranu plátna, potom sa musí nechať vyschnúť a opatrne odstrániť.

video

Čistenie a starostlivosť

Čistenie a preventívna starostlivosť sa vykonáva vlhkou handričkou alebo špongiou. Môžete použiť vysávač alebo suchú handričku. Stojí za to vyhnúť sa chemickým a abrazívnym čistiacim prostriedkom. Silné nečistoty môžu byť odstránené šmirgľovou handričkou.

Fotogaléria

Vzhľadom na vlastnosti materiálu môžeme s istotou povedať, že je to vynikajúca voľba pre dekoráciu interiéru. Nie každý povlak sa môže pochváliť takými vysokými hladinami vo vzťahu k vlhkosti a slnečnému žiareniu. Pith kryt môže byť vydaný nielen obývacie izby, ale aj balkón alebo lodžia.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár