Maľovanie stien v interiéri: typy, dizajn, kombinácie, výber farieb, 80+ fotografií

Maľovanie stien v interiéri robí miestnosť nielen atraktívnou, ale aj kreatívnou so širokou škálou dekoratívnych techník. Nápady dizajnu stien nie sú obmedzené len na obyčajnú maľbu, konštrukčné farby a iné možnosti pre pôvodný dekor vytvoria krásny interiér.

Výhody a nevýhody maľovaných stien

Na prvý pohľad ide o najjednoduchší typ dekorácie na stenu, trh ponúka široký výber typov interiérových farieb, ktoré nemajú nepríjemný zápach a rýchlo schnú. Pri maľovaní stien existujú funkcie, ktoré je potrebné zvážiť.

výhody:

 • veľký výber, použitie farebných schém;
 • žiadne škodlivé výpary pri sušení farby na dekoráciu interiéru;
 • môžete maľovať steny sami;
 • Jednoduchý dekor môže byť vyrobený pomocou vzoru a textúry valčekom.

nevýhody:

 • väčšie ťažkosti je príprava stien;
 • podčiarkuje nerovnosti steny;
 • pri opätovnom maľovaní bude potrebné odstrániť predchádzajúcu vrstvu.

Fotografia zobrazuje sivú spálňu s tehlovou stenou a omietnutými hladkými stenami.

Druhy náterov

Alkydové farby

 • Farba na báze alkydovej živice, používaná na maľovanie dreva a kovu, omietky. Po vysušení nepoškodzujú zdravie, nenechávajú vlhkosť a nezmenia farbu.
 • Olej dlho schne, pretože olejový základ na ľanovom oleji sa používa na prácu vonku v dôsledku škodlivých výparov. Postupom času sa žltnutie objaví vo farbe.
 • Smalt má výrazný lesk vďaka základu laku, používa sa na maľovanie akýchkoľvek povrchov vonku aj v interiéri. Chráni pred koróziou, odolnosťou voči svetlu a vlhkému prostrediu.

Emulzné farby

Hospodárne pri aplikácii, navrchu môžete použiť aj iné typy farieb, nemajú nepríjemný zápach.

 • Akryl sa aplikuje na dobre vysušené steny, vhodné na maľovanie stien v miestnostiach s nízkou vlhkosťou. Vďaka dobrému tónovaniu si zachováva svoju farbu pod slnkom. Nedovoľuje paru a vlhkosť, je lepšia ako ostatné odolné voči mechanickým nárazom.
 • Latex odolný voči praniu a treniu, rýchlo schne, skrýva malé praskliny, používa sa na maľovanie tapiet, omietok, tehál. Pri vystavení slnečnému žiareniu môže zmeniť farbu.
 • Vodná emulzia v priebehu času stráca jas vďaka farebnému splachovaniu, vhodnému na vytvorenie reliéfu a textúry, má vysokú pevnosť a skrýva malé praskliny, čím ich zosilňuje.
 • Silikónová silikónová živica má vysokú plasticitu, vytvára vodotesnú fóliu, skrýva malé trhliny, aplikuje sa na akýkoľvek povrch. Je kombinovaný s inými emulznými farbami a zabraňuje vzniku baktérií.

Textúrovaná farba

Vyzerá to nezvyčajné v porovnaní s obyčajnými maľovanými stenami, ktoré sú vhodné na výzdobu interiéru a vytvárajú jedinečný interiér. Stáva sa na minerálnom, silikónovom, akrylovom základe.

Nanáša sa pomocou špongie s pohybom, pri ktorom je maliarsky povrch malý, s textúrovaným tvrdým valčekom so zubami, hrebeňom na lepidlo, kovovou stierkou. Reliéf je tvorený časticami plniva.

Kombinácia s inými materiálmi

V interiéri sa často používajú 2-3 typy dekorácií na stenu s cieľom diverzifikovať dizajn.

Tapety a maľby

Kombinované v prípade dokončenia stropu s tapetou, a steny s farbou, vytvára akcent na maľované steny, kombinácia dna - farba, top - tapety. Existujú aj špeciálne tapety na maľovanie, ktoré je možné niekoľkokrát prelakovať.

Photowall-papier a maľovanie

Používa sa v kuchyni, chodbe a WC. Steny sú vystavené vlhkosti, takže pre použitie tapety nástenné.

Na fotografii je interiér spálne s fotografickými nástennými maľbami a neutrálnymi stenami, pódium slúži ako šatník.

Omietanie a maľovanie

Omietka môže byť natretá na vrchole kôrovca, ktorý poskytne úľavu stenám, alebo sa spojí s maľovanými susednými stenami v interiéri WC, kuchyne a chodby.

Drevo a farby

Drevená stena bary alebo laminátu je kombinovaná s monochromatickou maľbou stien v interiéri podkrovia, obývačky, vidieckeho domu.

Kameň a maľovanie

Vhodný na konečnú úpravu krbovej steny v interiéri obývacej izby, kuchyne vo vidieckom štýle alebo chaty, kde je zástera vyrobená z jednodielneho kameňa a zvyšné steny sú natreté v pevných alebo valcových farbách. Tehla a maľba sú vhodné na dokončenie kuchyne v štýle Provence alebo podkrovia.

Tehla a maľovanie

Tehla môže byť biela alebo červená, a farba, aby zodpovedala tehlu, alebo sa líšiť vo farbe.

Vo foto-ekologickej kuchyni s olivovými stenami a murovanou priečkou.

3-d panely a maľovanie

3-D panely sú vhodné pre jednoduchý, ale neobvyklý dizajn interiéru. Monochromatické steny s objemnými panelmi sú vhodné pre diskrétny a štýlový dizajn a dvojfarebné maľované steny s farebnými panelmi vyzerajú dobre v detskej izbe alebo v interiéri abstrakcie.

Možnosti dizajnu

Monochromatické steny sú vyberané pre diskrétne interiéry, takéto steny slúžia ako neutrálne plátno na vyjadrenie štýlu v kusoch nábytku a doplnkov.

Maľovanie v dvoch rôznych farbách

Maľovanie stien v dvoch rôznych farbách slúži ako racionálna metóda na vizuálne zväčšenie miestnosti, zmenu vnímania geometrie asymetrických stien, alebo jednoducho zameranie na jednu stenu. Jedna stena môže byť natretá v dvoch rôznych farbách.

Maľovanie v rôznych farbách (viac ako dve)

Maľovanie v niekoľkých farbách v jednom rade alebo kombinácia kontrastných farieb sa stane nezávislým dekorom v interiéri. Môžu to byť pruhy, vertikálne alebo horizontálne oddelenie stien, maľovanie všetkých 4 stien v rôznych tónoch. V rámci jednej miestnosti je lepšie urobiť jednu z hlavných farieb a zvyšné 2 - 3 farby ponechať pomocné.

Na fotografii je jedna zo stien natretá tromi farbami nerovnomerných pruhov v geometrickej technike pomocou maskovacej pásky.

šablóny

Dizajn s použitím šablón a šablón je možné vytvoriť nezávisle odrezaním z papiera a upevnením na stenu. Môžete tiež nakresliť hranice pre návrh pomocou maskovacej pásky prilepenej na vysušenú základnú farbu.

Pruhovaný dizajn

Pásy maľujú alebo rozširujú steny, menia vnímanie miestnosti v závislosti od miesta, farby a frekvencie pásov.

Vzory a ozdoby

Vhodné pre deti, môžete kresliť dom, plot, stromy, etno ornamenty, monogramy na stenách interiéru spálne dieťaťa.

škvrny

Môžu byť organizované alebo chaotické, sú vytvorené štetcom na suchom maľovaní stien.

Crack alebo craquelure efekt

Vytvorené pomocou akrylovej farby a craquelure laku, tým viac laku, tým hlbšie trhliny. Pri aplikácii by mal byť valec držaný vertikálne tak, aby praskliny boli rovnomerné.

Na fotografii, prízvuk stena v spálni je v technike popraskané farby so substrátom, aby zodpovedali tón steny.

Pod tehlou

Imitácia tehál môže byť vykonaná s omietkou na obloženej stene a sledovanými švami na mokrom materiáli. Po zaschnutí omietky naneste 2 nátery.

Štvorcová farba

Dá sa použiť pomocou šablón alebo maskovacej pásky. Štvorce môžu byť monofónne alebo farebné, rôznej veľkosti a polohy na stene.

Textúra

Vytvorené maľovaním stien textúrovanou farbou, ktorá vo svojom zložení obsahuje akrylové častice a škrob. Stáva sa to v suchom a tekutom stave, môže byť tiež tónovaný. Aplikuje sa bežným alebo textúrovým valčekom. Pre interiérový dizajn sa hodia špeciálne textúrované farby pre interiérové ​​práce.

Gradient a Ombre

Vhodné pre vizuálne zvýšenie stropu, ak tmavá farba na podlahe pôjde na bielu. Prechod prechodovej alebo hladkej farby je horizontálny a vertikálny, s prechodom na ďalšiu stenu. Je vytvorený s 2 alebo viacerými farbami, kde na križovatke farieb, so suchým valčekom alebo štetcom, sa tmavá farba natiahne na svetelnú zónu v jednom smere.

Na fotografii je stenový priečok s maľbou technikou ombra s hladkým zakrivením šedej až bielej.

Použite textúrovaný valček alebo špongiu

Účinky s použitím textúrovaného valca alebo špongie sa vyrábajú na rovnomerne natretej stene, čím sa vytvára efekt akvarelu, kôrovca, vĺn, prasklín, velúrového alebo mozaikového tvaru.

maľba

Umelecká maľba v etnickej technike, zobrazujúca pohľad na prírodu, zvieratá a reprodukciu, sa stane individuálnym znakom interiéru s maľovanými stenami.

Konštrukcia pomocou výliskov alebo panelov

Vytvára efekt výklenku alebo fasády nábytku, pridáva objem. Výlisok môže byť farebný alebo biely, vyrobený z dreva, duropolyméru, sadry.

Farba nástennej farby

biela

Často sa používa samostatne v škandinávskych a iných moderných interiéroch, je tiež spoločníkom pre svetlé, teplé a chladné farby.

béžový

Nezameriava sa na pozornosť, pôsobí ako zázemie pre nábytok, používa sa v klasickom a modernom dizajne. V kombinácii s bielou, zlatou a čiernou maľbou.

Fotografia zobrazuje interiér kuchyne s bielym matným setom a béžovými stenami, kde svetlý laminát zodpovedá tónu farby.

hnedý

Brown v tieni kávy, čokolády, s textúrou dreva je v kombinácii s inými prírodnými farbami, kameň v interiéri.

zelená

Zelená v tieni okrovej a pistáciovej farby sa ukľudňuje, vhodná do spálne a haly. Vápno a bylinky sú svetlé farby, vhodné pre deti, kuchyňu. V kombinácii s malinou, hnedou, žltou, bielou.

šedá

Je to zázemie pre podkrovný štýl a moderný interiér v kombinácii s červenou, čiernou a bielou, mrkvovo-oranžovou.

modrý

Ideálna voľba pre spálňu, škôlku v klasickom a morskom štýle. Je to tiež častá farba stien v kúpeľni.

Fotografia má šedo-modrý interiér s hladkými stenami a klasickými policami. Zelený prízvuk robí z obývacej izby jasnejšiu.

modrý

Vhodné pre južné izby s množstvom letného slnečného svetla v kombinácii so zelenou, bielou, modrou a červenou farbou.

žltý

Žltá pre slnečný interiér alebo izby so zlým osvetlením v kombinácii s oranžovou, zelenou, bielou.

orgován

Vytvára atmosféru Provence v kuchyni, vhodnú pre každú miestnosť a je kombinovaná s prírodnými pastelovými farbami.

nachový

Ako magický ametyst priťahuje pozornosť do interiéru, používa sa v priestranných izbách alebo v kombinácii s bielymi maľovanými stenami.

červená

Vzhľadom k tomu, najaktívnejšie a energeticky nezávislé farby nemusí byť pridaný, ale v prípade, že byt je malý, potom je lepšie kombinovať červenú so zlatom, béžová, biela. Biely nábytok alebo súprava vyzerá dobre na pozadí.

Na fotografii je dvojfarebná maľba s akcentovou červenou stenou z paradajok, ktorá má police a komodu z prírodného dreva.

oranžový

Rovnako ako žltá, dodáva interiéru interiér, v kombinácii so všetkými odtieňmi zelenej, čiernej, šedej. Používa sa na balkón, kúpeľňu, chodbu.

ružový

Ružová vo svetlých odtieňoch sa používa pre interiér spálne, detskej izby, kreslia pruhy a kresby pomocou šablóny. V kombinácii s bledomodrou, bielou, čiernou, citrónovou.

čierna

V interiéri sa objavuje častejšie ako vymedzenie alebo ako vzor, ​​sprievodná farba, samostatne sa používa vo veľkých miestnostiach a pôsobí ako pozadie pre svetlý nábytok.

Vlastnosti maľovanie stien z rôznych materiálov

Drevené steny

Drevené steny s maľbou nielen esteticky atraktívne, ale aj predĺžiť životnosť dreva. Z vnútorných dverí alebo stien z dreva pred maľovaním je potrebné odstrániť starý náter a spracovať škvrnu. Po vysušení sa aplikujú 1-2 vrstvy alkydovej alebo akrylovej farby.

Fotografia je maľovaná v bledožltom obložení dreva v klasickom interiéri spálne so sivým soklom a svetlou podlahou.

Tehlové steny

Pred maľovaním, čistia a umyjú vodou, o týždeň neskôr všetka vlhkosť vyjde a môžete natrieť povrch a natrieť tehlu vnútorným akrylovým alebo alkydovým náterom. Môžete starnúť tehlu alebo vytvoriť škvrny. Pre šev môžete použiť kontrastnú farbu.

Betónová stena

Pred maľovaním, je potrebné vyčistiť, aby povrch aj bez prasklín, prvočíslo, nechať vyschnúť a aplikovať epoxid alebo latex. Opakovaná vrstva by mala byť aplikovaná okamžite na celý povrch steny tak, aby nedochádzalo k rozdielom v odtieni.

tapeta

Tapeta na maľovanie je výhodná v tom, že môže byť natretá bez použitia pigmentu do stien. Takáto tapeta môže byť tiež odstránená bez brúsenia a odstránenia povrchu. Farba na tapetu sa používa na báze vody bez rozpúšťadiel. Textúrované tapety uľahčujú prácu a skrývajú nepravidelnosti stien.

sadrokartón

Sadrokartón na stenu alebo strop je maľoval po tmel spojov a celej sadrokartónu, rovnako ako brúsenie a základný náter. Použite akrylovú alebo silikónovú farbu, ktorá je plastová a vytvára ochranný film.

omietka

Maľovanie na omietke prebieha na čistom, suchom povrchu. Ak sa počas prípravy steny pozorovali štiepané, mali by sa vyčistiť a utesniť. Je natretý valčekom v 2 vrstvách s maximálnym plnením pórov.

Fotografie v interiéri izieb

kuchyne

V kuchyni ako miestnosti, kde je potrebné utierať steny, je potrebné vodou riediteľné nátery s akrylovými alebo latexovými farbami. Neutrálne farby, kontrast alebo náhlavná súprava sú vhodné pre interiér kuchyne.

škôlka

Detská izba môže byť natretá špeciálnymi farbami na stenách so značkou, sú na vodnej báze a rýchlo schnú. Tiež tam sú farby s iónmi striebra, ktoré neabsorbujú vlhkosť a umožňujú maľovať cez obvyklý akvarel. Farby vzorkovnice, pruhy, obrázky, písmená a čísla budú robiť. Interiér je možné ľahko vymeniť natretím stien v novej farbe.

Obývacia izba

Obývacia izba ako platforma pre prejav kreativity, môže kombinovať kamenné obloženie a maľované steny, niekoľko farieb a rôzne vzory. Vhodná vo vode rozpustná, štruktúrovaná farba alebo kombinácia farieb v interiéri.

Na fotografii je znázornený interiér obývacej izby s dreveným stropom a stenami v ľahkom vidieckom štýle s dôrazom na nábytok z rôznych kategórií a farebných paliet.

spálne

Spálňa sa vyznačuje pokojom atmosféry a komfortom interiéru, takže musíte vybrať neutrálne, prirodzené farby. V interiéri je lepšie sa vyhnúť jasným farbám alebo ich použiť ako prízvuk na stene v čele postele. Šablóny vzor, ​​textúrované maľovanie, pruhy a ozdoby bude vyhovovať.

Kúpeľňa a WC

Kúpeľňa a WC ako mokré miestnosti by mali byť natreté akrylom, latexom, silikónovou farbou. Maľovanie olejovými materiálmi sa neodporúča kvôli vysokej dobe schnutia a škodlivému zápachu. Je potrebné maľovať tie miesta, na ktorých voda nespadá, je potrebné prebrať zónu pri umývadle a kúpeľňu s dlažbou.

V interiéri sa tradične používa kombinácia modrej a bielej, bielej s oranžovou alebo žltou. Na toaletu je možné kombinovať maľbu s vinylovým alebo fotowall-papierom.

Balkón alebo lodžia

Balkón alebo lodžia by mali byť chránené pred koróznymi nátermi a plesňami. Pre interiér otvoreného balkóna alebo lodžie, ktorý je oddelený od bytu, je vhodný len exteriérový náter. Na drevené obloženie stien vhodné na báze vody, na tehly alebo plasty - lak.

Na balkóne je často dusno, takže studená farebná paleta bude robiť, a biele a oranžové sú tiež použité. Pri maľovaní je dôležité zvoliť slnečný deň bez predpovede dažďa.

Vstupná hala

Chodbu alebo chodbu je možné maľovať technikou ombra s oranžovým prechodom na biely strop. Používajú sa vodou riediteľné farby svetlých odtieňov, kombinácia s dekoratívnym kameňom alebo s textúrou. Úzka chodba môže byť rozšírená o 2-3 horizontálne pruhy.

štýly

moderný

Štýl používa monochromatický alebo dvojfarebný obraz stien kombinujúci bielu farbu s inou farbou. Interiér škôlky používal svetlé detaily v pruhoch, kresby na stene. Dôraz je kladený na praktickosť, takže sa používa nenápadná paleta a kombinácie.

minimalizmus

Minimalizmus je pozorovaný v jednofarebnom maľovaní, kombinácia šedej alebo svetlomodrej farby s bielou farbou, dekor so širokými pruhmi. Niekedy sa v interiéri používajú kontrastné výlisky alebo textúrované farby.

podkrovie

Interiér nie je obmedzený na konkrétnu farebnú paletu, dizajn sa používa častejšie len na prízvukovú stenu. Tiež murivo môže byť natreté v ombre technológii.

klasický

Interiér je vyjadrený v neutrálnom svetlom pozadí so zlatými, bielymi monogramami, v modrej alebo čiernej ozdobe, ktorá je zdôraznená strapcami a strapcami na zamatových závesoch smaragdovej alebo rubínovej farby.

Provence

Provence alebo francúzsky letný lesk interiéru je rozpoznateľný v ružových, mäty alebo modrých stenách, olivových odtieňoch záclon a textílií. Steny v interiéri môžu byť monochromatické maľované alebo pruhované. Ak chcete vytvoriť individualitu, môžete urobiť umeleckú maľbu na stene v podobe otvoreného okna na provensálskych letných poliach.

Fotografia má tyrkysovú spálňu v štýle Provence s jednofarebnou nástennou maľbou, klasickým nábytkom a kvetinovými textíliami.

Country hudba

V interiéri sa používa kombinácia prírodného dreva alebo kameňa s hnedou, horčičnou, bielou farbou s textúrou bielej.

škandinávsky

Interiér je čo najpraktickejší a najľahší, preto steny sú krémové, biele, menej často piesčité, modré.Na ozdobný pásik, lištu, 3D panely, bielu tehlovú stenu.

Maľovanie stien ako jednej z povrchových úprav sa používa nielen pre exteriér, ale aj pre interiérové ​​práce vďaka farbám, ktoré sú bez zápachu, rýchlo schnú a nepoškodzujú zdravie.

Fotogaléria

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár