Samolepiace tapety: 83 najlepších nápadov, fotografie v kuchyni, kúpeľňa, detská izba, obývacia izba, chodba

Samolepiaca tapeta je skvelou voľbou pre rýchlu výmenu nábytku alebo reštaurovanie interiérových predmetov. Tento spôsob aktualizácie stien vám umožňuje vyhnúť sa fáze aplikácie lepidla, ušetriť čas a zároveň získať elegantný výsledok. Dnes sú samolepiace tapety prezentované vo veľkom sortimente textúr a farieb, ktoré sú vhodné na dekoráciu akéhokoľvek povrchu.

Čo je to?

Samolepiaca tapeta je dekoratívna povrchová úprava s adhéznym základom, ktorý je chránený fóliou. U ľudí sa nazýva film samolepiaci. Tento spôsob konečnej úpravy umožňuje vyhnúť sa dodatočným nákladom na lepidlo a vykonávať opravy sami. Samolepiace tapety sú vhodné nielen na steny, ale aj na zdobenie predmetov a iných povrchov.

Charakteristiky a vlastnosti

Samolepiace tapety majú pohodlný ochranný film, ktorý značne zjednodušuje prácu a šetrí peniaze na dodatočné náklady. Pred nalepením sa jednoducho odstráni. Povlak sa vyrába v rôznych veľkostiach, šírka kotúča začína od 40 cm a môže dosiahnuť meter. Dĺžka je zvyčajne 15 metrov.

Pozitívnym znakom PVC povlaku je dobrá interakcia s vlhkosťou, vhodná na konečnú úpravu kuchyne alebo toalety, povrch môže byť utretý vlhkou handričkou.

Výhody a nevýhody

Samolepiaca tapeta má mnoho výhod oproti iným typom, ale mali by ste venovať pozornosť niektorým nevýhodám náteru.

goodiescons
Možnosť použitia v kúpeľni a kuchyni vďaka vysokej vlhkosti materiáluNa PVC povlak, nepravidelnosti a defekty v stenách bude zrejmé, takže povrch by mal byť pomerne hladký a rovnomerný
Dlhá životnosťNiektoré typy samolepiacich tapiet sú drahé.
Rýchlosť a jednoduchosť aktualizácie interiéru, ktorý môžu robiť aj začiatočníci
Široká ponuka modelov
Ľahko sa udržiava v poriadku, umožňuje čistenie za mokra
Žiadny zápach lepidla, nie je potrebné, aby vzduch v miestnosti po vysušení tapety

Fotografia je príkladom rýchleho zdobenia hlavy lôžka samolepiaceho.

klasifikácia

Všetky samolepiace tapety je možné rozdeliť do kategórií podľa materiálu, počtu vrstiev a typu dizajnu.

Hlavnými zložkami rôznych tapiet sú: polyvinylchlorid, syntetické vlákno, propylén, ktoré sú doplnené stabilizátormi a plastifikátormi. Farba a textúra sú dané farbivami a umelými vláknami tkaniny.

Zobrazenia podľa počtu vrstiev

Počet vrstiev emituje samolepiace tapety.

 • Jedna vrstva. Jednovrstvová samolepiaca tapeta, inak ju možno nazvať ako PVC fóliu, má komplexné viaczložkové zloženie, vrátane PVC živice, plastifikátorov, stabilizátorov a pigmentov. Všetky komponenty sú spojené a tvoria homogénnu hmotu. Potom sa proces transformácie priamo do fólie prostredníctvom tepelného spracovania alebo extrúzie. Výsledkom je samolepiaca fólia odolná voči vlhkosti.
 • Dvojitá vrstva. Dvojvrstvová samolepiaca tapeta pozostáva zo základnej a vrchnej vrstvy. Ako základ sa najčastejšie používa papier a tkaniny. Vrchná vrstva má komplexné zloženie na báze polyvinylchloridovej živice. Výsledný materiál je horší v technických vlastnostiach jednovrstvového PVC filmu, ale flexibilnejší a ľahší na prácu.

Druhy podľa materiálu

Vo všetkých typoch je základom vrstva lepidla, ale dekoratívna časť, to znamená, že vrchný povlak môže byť odlišný.

vinyl

Odolná a umývateľná samolepiaca látka prezentovaná v obchodoch v rôznych farbách. Výrobné funkcie takmer úplne zabraňujú tomu, aby materiál prechádzal vzduchom, takže v miestnosti s vysokou vlhkosťou stojí za to sa starať o ventiláciu. Výhody pokrytia zahŕňajú nízke náklady.

papier

Papier je šetrný k životnému prostrediu a lacný materiál, ale bohužiaľ nemá vysoké technické vlastnosti. Povlak sa stráca na slnku, nestabilný voči vlhkosti a má nízku odolnosť proti opotrebeniu.

korok

Samolepiaci náter Cork má absolútne prirodzené zloženie a je vyrobený priamo z korku, čo znamená, že je bezpečný pre všetkých obyvateľov domu. Materiál je hypoalergénny, má dobré zvukové izolačné vlastnosti a udržuje teplo.

Pre výzdobu kuchyne je na výber plátno, pokryté voskom, chráni pred vstrebávaním pachov, predlžuje sa prevádzkový čas a zjednodušuje proces čistenia. Samolepiace korkové tapety budú dobrým riešením pre návrh detskej izby, z ktorej môžete vytvoriť celú kompozíciu postavy.

plátno

Inými slovami, satén samolepiace tapety majú hustú tkaninu základ. Vonkajší náter je matný, ako tkanina. Materiál má vysokú pevnosť a skrýva menšie chyby stien.

Druhy podľa typu pokrytia

matný

Povrch má zamatový vzhľad, steny neodrážajú svetlo a oslnenie, interiér je veľmi mäkký. Matný samolepiaci náter je vhodný pre moderný a klasický dizajn. Sú to neviditeľné kvapky vody a škvrny.

lesklý

Lesklá samolepiaca tapeta pomôže vytvoriť svetlejšiu a svetlejšiu miestnosť vďaka reflexným vlastnostiam filmu. Táto dekorácia je vhodná na zdobenie miestnosti so zlým osvetlením. Povlak vyžaduje starostlivú údržbu, pretože usadzovanie prachu a kvapôčok vody bude viditeľné na lesklom povrchu.

krieda

Skvelý nápad pre interiér detskej izby, chodby alebo kuchyne. V opačnom prípade je možné kriedovú samolepiacu tapetu označiť ako náter na kreslenie, vizuálne sa podobá čiernej bridlice. Na povrchu môžete kresliť pastelkami a potom vymazať. Pre detskú izbu alebo roztomilé poznámky v kuchyni by bol tento druh samolepiacej tapety tou najlepšou voľbou.

Na fotografii, dekor steny nad čelo je vyrobený pomocou kriedy tapety, na ktorom je vhodné si poznámky pred spaním.

holografický

Samolepiaca tapeta s objemovým holografickým efektom bude vyzerať dobre v štýlovom a modernom interiéri. Je lepšie použiť lesklý film na čiastočnú dekoráciu miestnosti alebo jednotlivých objektov.

SLR

Samolepiaca tapeta so zrkadlovým efektom bude harmonicky vyzerať ako súčasť dekoru alebo plnofarebnej akcentovej steny. Povrch bude odrážať objekty, čím sa vytvorí ilúzia ešte väčšieho priestoru, a použité vzory na plátne nebudú robiť návrh vulgárny.

Fotografie v interiéri izieb

Pre kuchyňu

Samolepiace tapety do kuchyne sú vhodné z hľadiska starostlivosti, ak je ako konečný materiál zvolená PVC fólia, môže byť utretá vlhkou handričkou bez obáv z škvŕn a iných nečistôt. Samolepiaca tapeta sa môže stať súčasťou dekoru, pričom tvorí iba časť steny alebo zásteru.

Na fotografii je príklad dekorácie kuchynskej steny so samolepiacou transparentnou tapetou s nápismi.

Pre škôlku

Samolepiace tapety uľahčujú vytvorenie detskej izby. Osobitnú pozornosť si zaslúži kriedový film. Rodičia sa nemôžu báť práve vykonaných opráv a deti budú môcť vyhodiť svoje kreatívne nápady priamo na stenu. Korok vyzerá zaujímavo, môžete z neho vyrezať akékoľvek tvary a prilepiť ich priamo na stenu, bez toho, aby ste sa báli o ekologickosť materiálu.

Fotografia je príkladom dekorácie steny v detskej dievčine. Interiér je ľahko vymeniteľný pomocou samolepiacej tapety.

Pre obývaciu izbu

Všetky vyššie uvedené typy samolepiacich tapiet budú vhodné do haly, kde rozhodujúci význam pri výbere bude mať daný štýl v miestnosti. Eco témy budú pokračovať v korkových tapetách, škandinávsky dizajn bude zdobiť kriedové plátno alebo minimalistické vzory a pre high-tech si môžete vybrať holografiu alebo lesk.

Na chodbe

Chodba môže ozdobiť tapetu pod kameňom alebo tehlou. Vytvorenie takéhoto dizajnu nevyžaduje veľa fyzického úsilia a výsledok poteší hostí a obyvateľov domu.

V malej chodbe môžete použiť niekoľko techník, ktoré zväčšujú priestor, napríklad samolepiace tapety s perspektívnym vzorom, ako aj lesklé alebo zrkadlové povrchy. Celkový "obraz" sa zmení priaznivo, pričom nevyžaduje veľké výdavky.

V spálni

V spálni môžete prilepiť priestor nad čelom so samolepiacou fóliou. Tu bude paleta pastelových farieb.

Na kúpeľňu

Dobrý spôsob, ako prispôsobiť kúpeľňu. Samolepiaca tapeta nie je vhodná na dokončenie sprchovacieho priestoru, ale dokonale si poradí so svojou úlohou vo zvyšku areálu. Pri výbere vinylových náterov musíte pamätať na pre-antifungálnu liečbu a dobrú ventiláciu.

Na WC

Samolepiaca tapeta vám umožňuje rýchlo a vlastnými rukami opraviť toaletu a náter s tlačou fotografií bude zväčšovať priestor. Je potrebné mať na pamäti, že niektoré typy tapiet nedýchajú, takže sa musíte starať o ventiláciu.

Navrhnite nápady a kresby

Pod stromom

Prirodzené témy pevne upevnili svoje pozície v trendoch moderného dizajnu. Prírodné drevo je drahé potešenie, aj keď má množstvo nesporných výhod. Samolepiace tapety môžu sprostredkovať kreslenie drevenej dosky s najmenšími detailmi, pričom konečná úprava nezaberie veľa času a peňazí.

Pod tehlou

Murivo je bežne používanou metódou dekorácie v modernom dizajne. Vonkajšie, tehál vyzerá atraktívne a je vhodný na zdobenie rôznych štýlov. Ak chcete ušetriť miesto, môžete použiť rímsku tehlu, ktorá má malú hrúbku alebo tapetu s imitáciou tehál.

kvety

Možnosti pre obrázok kvetov je neuveriteľný set. Obraz môže byť romantický a jemný, napríklad vo forme malého kvetinového vzoru alebo fotografickej tlače bielych chryzantém alebo pivoniek. Iná atmosféra je vytvorená kvitnutím šarlátových ruží alebo ľalií na tmavom pozadí.

príroda

Prirodzené motívy pôsobia prekvapivo na psychický stav človeka, obraz môže upokojiť alebo pozdvihnúť náladu. Fotografia čerešňových kvetov vytvára romantickú náladu, bambusové lesné poplatky s pozitívnou energiou a „kučeravé“ mraky dávajú pocit slobody.

mramor

Tento prírodný mramor bude vyžadovať impozantné náklady na nákup a inštaláciu. Imitácia kameňa s tapetou výrazne zjednoduší úlohu, pri zachovaní všetkých kúzlo mramoru.

Pod kožou

Imitácia kože sa nepochybne bude líšiť od obvyklých farieb a vzorov. Vizuálne efekty môžu byť odlišné, krokodíl alebo hadí koža bude vyzerať veľmi štýlovo, hladký povrch so závesom môže ozdobiť interiér high-tech alebo inými modernými interiérmi.

Foto tapetu

Farebný spôsob, ako dokončiť interiér. 3D tapety vytvárajú realistický obraz realistického obrazu, čím vytvárajú ilúziu ponorenia do obrazu. Photowall-papier bude vhodný pre konečnú úpravu každej miestnosti, ale najmä úspešne sa pozerá do detskej izby.

Ornament, vzory

Viacfarebné ozdoby a vzory budú vyhovovať dizajnu kuchyne, chodby alebo kúpeľne.

Možnosti farieb

Rovnako ako obyčajné tapety na steny, samolepiace sú prezentované v rôznych farbách a ich odtieňoch, s faktúrou, vzormi a výkresmi. Jedna alebo iná voľba závisí od veľkosti osvetlenia miestnosti a cieľa. Vybraná farba môže byť jasným prízvukom alebo môže dopĺňať celkovú farebnú schému miestnosti.

Medzi univerzálne farby patrí biela, béžová a jej deriváty, sivá. Na zavedenie svetlých farieb vhodných na kreslenie zelenej, karmínovej alebo oranžovej farby.

biela

Biela farba nikdy nevyjde z módy a bude vždy relevantná. Okrem jednoduchého plochého povrchu môžu biele tapety mať zaujímavý vzor, ​​napríklad vo forme pokrčeného papiera alebo inej imitácie textúry. Stojí za zmienku, že biele nátery vyžadujú starostlivú prípravu povrchu, inak budú viditeľné nepravidelnosti a škvrny na stenách.

čierna

Tučný tón bude vyzerať dobre ako akcenty, napríklad vo forme kresieb alebo pruhov kriedovej tapety. V interiéri je lepšie kombinovať čiernu farbu so svetlejšími odtieňmi, inak bude miestnosť príliš tmavá a tmavá.

nachový

Fialová farba má mnoho odtieňov. Svetlo fialový tón bude jemný, zdobí klasickú a modernú izbu. Tmavé hlboké tóny sú vhodnejšie pre štýlový dizajn a robia z neho luxus.

Neštandardné použitie samolepiacich tapiet

Pri dverách

Staré, už zbité dvere budú vyzerať ako nové. Povrch dverí musí byť vyčistený a ak je potrebné oshkurit, inak film "indikuje" nezrovnalosti. Je to jednoduchý spôsob, ako vylepšiť vchod a zmeniť jeho vzhľad v súlade s dizajnom miestnosti.

Na nábytok

Rozpočtová verzia reštaurovania nábytku. Stôl, šatníková skriňa alebo šatníková skriňa rýchlo menia svoj vzhľad. Prezentované farby môžu urobiť nábytok jasným dekorom alebo ho jednoducho aktualizovať.

Na strop

Zvlášť pôsobivé na strope bude vyzerať tapeta. Obraz môže vytvoriť ilúziu otvoreného priestoru, čím drasticky mení interiér. Môže to byť aj lesklý alebo zrkadlový samolepiaci hárok, dobrá alternatíva k strešnému stropu, a najmä bielenie, ale najprv budete musieť povrch vyrovnať, inak bude požadovaný účinok poškodený.

Fotografia ukazuje príklad interiéru, kde je svetlý strop kombinovaný s hladkými stenami.

Pre parapety

Zvyčajná samolepiaca PVC fólia pomôže rýchlo aktualizovať parapet, rezanie na požadovanú veľkosť môže vrátiť belosť a rovný povrch parapetu alebo vytvoriť svetlý dizajnový prvok.

Pre chladničku

Chladnička sa stane skutočným umeleckým objektom v kuchyni. Retro štýl vzoru alebo tlač fotografií zmení starú chladničku na hlavný prízvuk miestnosti. Na zdobenie postačuje jednovrstvový samolepiaci PVC film.

Ako lepiť?

Príprava povrchu

Kľúčom k úspešnému výsledku je dobre pripravený povrch. Môže to byť sadrokartón, dlažba, preglejka, nábytok, plastové alebo obyčajné steny. Ak je náter aplikovaný na stenu alebo strop, potom musí byť vyrovnaný omietkou, zbaviť sa nepravidelností a natretý. Ak je predmetom dekorácie nábytok, dvere alebo parapet, mali by byť v prípade potreby brúsené, očistené a odmastené.

Pokyny na vkladanie krok za krokom

Proces lepenia sa nelíši od bežnej tapety. Pri práci eliminuje zložku vo forme lepidla, čo značne zjednodušuje proces.

 • Ako už bolo uvedené, povrch musí byť pripravený na prácu. Staré tapety sú odstránené zo stien, zarovnané a natreté.
 • Ak sa tapeta aplikuje na stenu, ale stojí za to urobiť značenie pre rovnomernú aplikáciu.
 • Ochranná fólia sa postupne odstráni lepením, niekoľko centimetrov.
 • Tkanina je lepená zhora nadol a vyhladená valčekom alebo plastovou stierkou.
 • Zachytené vzduchové bubliny sa odstránia prepichnutím ihly.

video

Vlastnosti lepenia na neštandardných povrchoch

S cieľom „oživiť“ kusy nábytku, dverí alebo stropu nevyžaduje ani zvláštne vedomosti alebo osobitné úsilie, presnosť a starostlivosť sú dostatočné.

 • Ak bol povrch predtým natretý, musí byť naolejovaný.
 • Vykonajte povrchovú úpravu. Základný náter alebo odmastený.
 • Samolepiace tapety majú často značenie na zadnej strane, takže bude ľahké rezať hladký kus.
 • Tkanina sa prilepí, postupne sa odstráni ochranný film.
 • Vzduchové bubliny sa odstránia ihlou.

video

Spôsoby, ako odstrániť samolepiace tapety z povrchov

Z dôvodu silnej priľnavosti je veľmi obtiažne odlupovať samoväzbu. Ale ak je potrebné zmeniť interiér, potom môžete použiť spôsob vykurovania s horákom alebo priemyselnou sušičkou. Po vystavení teplu je možné tapety ľahko odstrániť špachtľou z akéhokoľvek povrchu. Odborníci tiež používajú metódu chemického namáčania s kyselinami, ktoré v kombinácii s PVC môžu nepriaznivo ovplyvniť ľudské steny a pľúca. Niektoré typy lepidiel sa dajú odstrániť vodou a postupne sa zatiahnu rohy.

Fotogaléria

Samolepiace tapety rozpočet a rýchly spôsob, ako aktualizovať interiér alebo nábytok. Materiál umožňuje nezávisle vykonávať prácu v krátkom čase, a rôzne voľby vybrať farby v požadovanom štýle.

Zanechajte Svoj Komentár