Škandinávsky štýl v interiéri: dizajnové prvky, 60 fotografií

Po vstupe na scénu ako etnický, škandinávsky dizajn s časom sa stal skutočnou klasikou, v ktorej sa národná farba neodráža vo vzoroch alebo objektoch ľudového umenia, ale vo všeobecnej nálade interiéru, v kombinácii jej hlavných zložiek.

Škandinávsky štýl v interiéri bytu: hlavné rysy

Štýl domu odráža črty jeho obyvateľov. Spoločné črty severných národov - dôkladnosť, pomalosť, zdržanlivosť, láska k prírode a ich domovy, ako aj šetrnosť, ktorá pomáha šetriť prírodné zdroje. Škandinávsky dom - stelesnenie týchto ľudových prvkov. Jeho dizajn je jednoduchý, pokojný, výstižný - a zároveň má osobitný šarm a výraznosť.

Typický interiér v škandinávskom štýle je svetlý, voľný priestor, pevné, spoľahlivé kusy nábytku, útulné textílie a diskrétny dekor.

Hlavné zložky škandinávskeho dizajnu:

  • Farbu. Interiér je zvyčajne zdobený vo svetlých, chladných farbách - biela, svetlosivá, modrá obloha. V dizajne sú použité ďalšie dizajnové farby prírodného dreva, kameňa, piesku a hnedých odtieňov. Akcentové farby - hrubá modrá, tyrkysová, žltá, červená, čierna.
  • Materiálov. Používajú sa prírodné materiály alebo ich vysoko kvalitné imitácie: kameň, drevo, keramika, omietka. Textil pre interiérový dizajn - prírodný: ľan, bavlna, juta.
  • Nábytok. Drevený, jednoducho tvarovaný nábytok by mal byť pevný a pevný aj vo vzhľade. Prírodné materiály - bavlna, ľan, koža, semiš - sa používajú ako čalúnenie.
  • Výzdoba. Môžete použiť jednoduché prvky jasných farieb, alebo objekty zložitého tvaru, ale pokojné tóny, napríklad sádra biela jeleň hlava s rohmi nad krbom - ozdoba, ktorá sa často nachádza v interiéroch.

Vo fotografii kuchyňa-obývacia izba v škandinávskom štýle s pôvodným tehlovým barovým pultom. Projekt: „Švédsky bytový interiér 42 m2. m.

Obývacia izba: škandinávsky štýl interiéru

Obývacia izba je „tvárou“ domu, ktorá ukazuje charakter jej obyvateľov. V dizajne obývacej izby sú povolené predmety, ktoré nevykonávajú funkčnú úlohu, ale používajú sa na výzdobu. Základné pravidlá dizajnu však zostávajú rovnaké: prirodzenosť materiálov, svetlé farby, tradičná kombinácia farieb.

Tip: Keďže v severných krajinách je nedostatok prirodzeného svetla, veľká pozornosť sa venuje umelému osvetleniu. Obývacia izba víta podlahové lampy, nástenné lampy, stolné lampy, sviečky - všetky zariadenia, ktoré zvyšujú osvetlenie.

Vo fotografii malá obývacia izba v bielej farbe. Projekt: "Škandinávsky bytový dizajn vo Švédsku."

Interiér škandinávskeho štýlu kuchyne

Hlavná farba štýlu - biela - je najvhodnejšia pre kuchyňu, pretože vytvára pocit čistoty a zvyšuje osvetlenie, čo je dôležité pre miestnosť, v ktorej sa jedlo pripravuje. V kuchynskom dizajne sa spravidla snažia nepoužívať modré tóny, pretože sa predpokladá, že potláčajú chuť do jedla a ovplyvňujú citlivosť chuťových pohárikov.

V tehlovom dome, časť kuchynských stien nemôže byť pokrytá omietkou, ale len namaľovaná biela. Často sa to robí v oblasti, kde sa nachádza pracovná plocha, potom murivo plní úlohu zástery. Škandinávsky dizajn kuchyne znamená, že na podlahu sa bude používať prírodné drevo, najlepšie aj nábytok a stolová doska z dreva.

Fotografia ukazuje škandinávsku kuchyňu s rozložením ostrova. Projekt: „Interiérový dizajn v bielej farbe: byt 59 m2. m. v Göteborgu.

Interiér škandinávskeho štýlu spálne

Hlavným kritériom pre návrh miestnosti je jednoduchosť. Nič by nemalo odvádzať pozornosť od ostatných. Hlavným dekoratívnym prvkom je stena v blízkosti hlavy postele, ale nemala by byť ani svetlá. Napríklad, stena môže byť orezaná drevom, ak sú ostatné pokryté sadrou, zatiaľ čo pre oba nátery je zvolená jedna farba - biela alebo svetlá pastelovo béžová. Dokončenie výzdoby spálne textílie hlboké farby alebo s národnou ornament, rovnako ako koberec v blízkosti postele.

Na fotografii je spálňa s balkónom v škandinávskom štýle. Projekt: „Švédsky interiérový dizajn bytu 71 m2. m.

Škandinávsky štýl v interiéri škôlky

Dizajn detskej izby musí brať do úvahy potreby dieťaťa v rôznych dojmoch, ktoré prispievajú k jeho rozvoju. Svetlé pozadie stien umožňuje demonštrovať jasné detaily, zdôrazňujúce ich dôležitosť.

Ako prízvuk na bielej stene môžete umiestniť čiernu dosku s povrchovou úpravou, ktorá vám umožní kresliť na ňu pastelkami - deti sú ochotné maľovať steny a ich kresby budú slúžiť ako farebné škvrny v interiéri.

Biele steny môžu byť zdobené svetlými vinylovými samolepkami s obrazom rozprávkových postáv - pre najmladších, písmen natívnej abecedy - pre prvorodičov, alebo obľúbených interpretov - pre teenagerov. Jednoduché kúsky nábytku môžu byť tiež zdobené samolepkami alebo dokonca maľované v jasných farbách. Farebné vzory na textíliách tiež pomôžu oživiť dizajn a priviesť do neho osobnosť.

Vo fotografii detská izba v škandinávskom štýle. Projekt: "Švédsky štýl v interiéri trojizbového bytu."

Kúpeľňa v škandinávskom štýle

Vnútri kúpeľne sú veľmi vhodné chladné „severné“ návrhy, ktoré dávajú pocit čistoty a sviežosti. Ako doplnok k bielej farbe spravidla vyčnieva ako hlavná farba v hygienických priestoroch s použitím tmavomodrej. Kúpeľové textílie zvýrazňujú farby interiéru.

Rovnako ako všeobecne pre všetky izby štýlu, v kúpeľni skúste použiť strom. Pre škandinávske kúpeľne sa vyznačuje aj používaním dreva. Z neho sú vyrobené spodné rámy umývadla, vaňové zásteny, zrkadlové rámy, skrine.

Pri konečnej úprave povrchov sa používajú farebné dlaždice, ktoré pomáhajú zónovať priestor - napr. Časť stien - vo vlhkom pásme alebo v blízkosti záchodovej misy - s ozdobou farebných dlaždíc alebo škridiel so škandinávskymi vzormi. Dizajn so širokými ozdobnými pruhmi, pohybujúcimi sa od podlahy po steny a dokonca až po strop, vyzerá sviežo a originálne.

Interiér škandinávskeho štýlu

Dizajn vlastného domu v Škandinávii poskytuje veľké okná na zvýšenie osvetlenia interiérov a stien s dobrými izolačnými vlastnosťami. Domy sú väčšinou postavené z dreva, kameňa - zdobené drevenými materiálmi.

Škandinávsky štýl v interiéri vidieckeho domu pokračuje v jeho exteriéri - formy sú jednoduché, stručné, možno dokonca hrubé, čo vytvára dojem pevnosti a spoľahlivosti. Môj domov je moja pevnosť: hovorí sa o domoch severných národov.

Pozrite si ďalšie fotografie škandinávskych štýlových domov.

Fotografie interiérov v škandinávskom štýle

Nižšie sú fotografie, ktoré odrážajú hlavné črty škandinávskeho dizajnu v rôznych priestoroch.

Foto 1. Hlavná farba v interiéri škandinávskej kuchyne - obývacia izba - biela. Je doplnená svetlou drevenou podlahou. Úloha dekoratívneho dôrazu sa kladie na textilné prvky.

Foto 2. V lakonickom dizajne bielej škandinávskej spálne je zvýraznená stena prízvuku v čele čela bielej tabule.

Foto 3. Tmavosivý nábytok vytvára kontrast so svetlou podlahou a oživuje interiér.

Foto 4. Svetlá spálňa nemá sofistikovaný dizajn, ale vyzerá veľmi originálne vďaka jasným farebným doplnkom a neštandardným žiarovkám.

Foto 5. Kombinácia dvoch opačných farieb - biela a čierna - určuje pevný grafický dizajn obývačky, prírodná drevená podlaha zmäkčuje interiér a pokožka na podlahe poskytuje pohodlie.

Foto 6. Kompletne biela kuchyňa zdobená farebnými koberčekmi, charakteristickými pre severné interiéry.

Foto 7. Škandinávsky štýl interiéru je vo vstupnom priestore podčiarknutý závesom pripomínajúcim drevo aj jelene.

Photo 8. Interiér v škandinávskom štýle v detskej izbe poskytuje farebné akcenty, ktoré vyniknú na neutrálnom pozadí.

Foto 9. Štýl veľkej kúpeľne s práčovňou je podčiarknutý prírodným prúteným boxom.

Zanechajte Svoj Komentár