Moderný interiér v ekologickom štýle: dizajnové prvky, 60 fotografií

Eko-štýl v modernom interiéri domu alebo bytu pomôže vytvoriť útulnú a pohodlnú atmosféru. Dôležitým plusom dizajnu ekologického štýlu je možnosť nájsť riešenie pre každý vkus v rôznych cenových kategóriách.

Vlastnosti interiéru v ekologickom štýle

Farebný roztok

Ekologická orientácia štýlu je zameraná predovšetkým na farby použité vo výzdobe. Spravidla ide o tie odtiene, ktoré nájdeme v prírode: piesok, zemitý, trávnatý, ihličnatý, terakotový, modrý, biely.

Vylúčené sú iba „kyslé“ odtiene a ostré farebné kombinácie. Sú nevhodné v podobnom dizajne - pretože interiér v ekologickom štýle je vhodný na odpočinok, relaxáciu, všetko by k tomu malo prispieť.

materiály

Miestnosť v ekologickom štýle je zakončená prírodnými materiálmi vždy, keď je to možné, výnimočne s imitáciou. V prvom rade je to drevo, kameň, korok, terakota, keramika, sklo, papier, prútie z tyčí alebo ratanových panelov a rohože.

  • Steny môžu byť zdobené papierovými tapetami s obrázkami rastlinných motívov, alebo rozložené s korkovými panelmi - z ktorých oba podporujú ekologický štýl miestnosti, ale prvá možnosť je oveľa lacnejšia. Omietka, maľované alebo obielené, tiež celkom šetrné k životnému prostrediu stien.
  • Stropy sú buď pokryté vápnom, alebo prelepené tapetami na maľovanie, alebo zdobené drevom.
  • Podlahy sú najčastejšie vyrobené z dreva alebo sú obložené kamennými dlaždicami alebo keramickými obkladačkami.

nábytok

Pre byt v ekologickom štýle vhodný drevený nábytok, jednoduchá forma, pomerne masívna, a forma by mala byť čo najprirodzenejšia - buď priama a dokonca hrubá, alebo naopak hladká, napodobňujúca prírodné krivky nachádzajúce sa v prírode. V prvom prípade by štruktúra stromu mala byť čo najjednoduchšia, jeho spracovanie je minimálne. V druhom prípade je prípustné starostlivé spracovanie a leštenie dreva. Ďalším vhodným typom nábytku je prútie vyrobené z prútia, ratanu, bambusu.

osvetlenie

Toľko prirodzeného svetla ako je to možné - to je povinná požiadavka pre ekologický interiér. Ak to nestačí - musíte pridať umelé osvetlenie. Svietidlá v dizajne môžu byť "neviditeľné" - vstavané, vytvárajú svetelný tok, ktorý dopĺňa svetlo z okien, ako aj dekoratívne - s odtieňmi textilu, ryžového papiera alebo prútia, s prvkami v podobe drevených konárov alebo zvieracích rohov.

Eko-štýl: dekor a interiérový dizajn

Eko-štýl nemá rád hromadenie predmetov, v tomto zmysle je blízko k minimalizmu - koniec koncov, v prírode nie je nič zbytočné. Preto, dekor položky "na čiastočný úväzok" zvyčajne vykonávajú úžitkové funkcie. Napríklad, prútené koše a truhly v interiéri sa stávajú vhodnými skladovacími priestormi. Jednoduché domáce koberce pridať exkluzivitu a teplé kamenné podlahy, svetlé tekvica sa stáva farebný dizajn prízvuk a zároveň slúži ako lampa tienidlo pre lampu.

Neobvyklé "obrazy" kameňa a dreva, krásne kamienky, zložené do sklenenej vázy, rámy na zrkadlá s dizajnom mušlí, riečnych kamienkov, položené v kúpeľni vo forme koberca - je ťažké vymenovať aj všetky možné dekoratívne prvky dostupné v ekologickom štýle.

Vynikajúcim doplnkom interiéru je krb - „živý“ aj „bio“, alebo dokonca jeho napodobenina - guľatiny naskladané do hromady vo vhodnom výklenku.

Žijúce zelené sú ďalším "návrhárskym" nástrojom, s ktorým môžete oživiť najjednoduchší interiér alebo premeniť obyčajnú miestnosť na roh dažďového pralesa.

Textilný dizajn v ekologickom štýle sa vyznačuje aj prírodnými materiálmi a farbami. Materiál na čalúnenie nábytku, vankúše, spravidla vyberte hrubú, textúrovanú - ľan, jutu. Záclony na oknách sú často nahradené roletami alebo bambusovými žalúziami.

Hlavné pravidlo - rešpektovanie zmyslu pre proporcie. Nemôžete nasýtiť interiér, bez ohľadu na to, ako "správne" a vhodné pre túto príležitosť sa zdal. V opačnom prípade môžete získať výsledok opačný ako sa očakávalo.

Interiér obývacia izba v ekologickom štýle

Pri vytváraní obývačky v ekologickom štýle je žiaduce používať iba prírodné materiály, ak to nie je možné, stojí za to ich nahradiť imitáciou. Obyčajné "plastové" okná absolútne nezapadajú do štýlu, takže rámy by mali byť vyrobené z dreva. Náhrada rozpočtu - plast "pod stromom."

Nemôžete postaviť v rovnakom štýle celý dizajn, od nábytku až po malé veci. Ak chcete vytvoriť štýl, niekedy niekoľko výrazných detailov stačí - hlavná vec je, že všetko ostatné nie je v rozpore so základnou myšlienkou.

Ekologický štýl spálne

Najintímnejšia izba v dome patrí len vám a jeho dizajn by mal byť taký, aby ste si mohli oddýchnuť a relaxovať. Nič rušivé, stresujúce alebo dráždivé pre nervový systém.

Pre ekologický dizajn spálne stačí niekoľko štýlových prvkov, ako aj prírodné dokončovacie materiály alebo prírodné motívy v stenovej a textilnej výzdobe. Drevená posteľ, vlnený koberec pod nohami, teplé béžové tóny stien, svetlé bavlnené závesy - ekologický štýl spálne je pripravený.

Eko-štýl kuchyne dekorácie

A opäť - prírodné materiály vo výzdobe, jednoduché formy, textilné prvky ... Ale to isté - charakteristické rysy vidieckeho štýlu. Aký je hlavný rozdiel? Vidiecky štýl umožňuje nasýtenie malých prvkov v dizajne rôznymi „ľudovými“ objektmi: maľované predmety, hlinené figúrky, záclony s ozdobami, ozdobné vankúše, poťahy na stoličky. V ekologickom štýle sú takéto prekročenia neprijateľné.

V kuchyni, rovnako ako v žiadnej inej miestnosti doma, je dôležité dodržiavať zásady minimalizmu - nič zbytočné! Chcete zdôrazniť blízkosť k prírode a urobiť interiér naozaj neobvyklým? Vyberte si akcentnú lampu a zároveň ju používajte ako prvok oddeľujúci funkčné oblasti kuchyne. Najjednoduchší spôsob, ako pridať ekologické prvky na dekoráciu, napríklad zdobenie monochromatické steny s veľkým kvetinovým ornamentom alebo drevené rezané.

Kuchynský nábytok je vhodnejší ako jednoduché formy, nielen drevo môže byť použité ako materiál, ale napríklad aj priehľadný plast - nebude „zasahovať“ do vnímania štylistického „obrazu“ „rozpustením“ v priestore. Takýto „miznúci“ nábytok môže byť doplnený niekoľkými „ťažkými“ predmetmi - to vyvažuje interiér.

Interiér kúpeľne s ekologickým štýlom

Minimalizmus, prírodné farby, priestor a veľa svetla - to je spôsob, akým by mal vyzerať ekologický dizajn kúpeľne. Niekedy stačí vybrať len ten správny obkladový materiál a pridať farebný akcent svetlými uterákmi - a nezabudnuteľný obraz je pripravený.

Drevená povrchová úprava kúpeľne a jednoduché formy kúrenia dopĺňajú prirodzený ekologický štýl. Ekologický kúpeľňový dizajn umožňuje použitie imitujúcich materiálov. Napríklad porcelánová dlažba „pod stromom“ v „mokrých“ zónach bude vyzerať dobre, navyše je oveľa praktickejšia ako strom, aj keď je ošetrená špeciálnymi zlúčeninami. Taktiež je vítané použitie keramických obkladačiek a mimo mokrých zón sadra s následným náterom nátermi odolnými voči vlhkosti.

Kúpeľňa, miesto, kde jeden detail môže robiť štýl. Môže to byť napríklad unikátny kamenný drez alebo vaňa vo forme panvy. Existujú aj ďalšie možnosti rozpočtu pre dizajn - napríklad kúsok podlahy s morskými kamienkami, ktorý zároveň slúži ako masážna podložka. No, ak v rovnakom čase v kúpeľni - "teplé" podlahy.

Moderné domy v ekologickom štýle

Štýl "eco" už dlho prekročil prahy bytov a vystúpil. Exteriér domu, odrážajúci túžbu majiteľa dostať sa čo najbližšie k prírode, je duchom doby. A ak boli starší dizajnéri spokojní s realizáciou stien z dreva alebo guľatiny, alebo položili svoje spodné časti s „divokým“ kameňom, teraz je úloha širšia: snažia sa čo najviac prispôsobiť dom do okolitej krajiny, čo niekedy vedie k veľmi excentrickým dizajnovým riešeniam. Niektoré domy sa napríklad doslova hrabú do zeme, alebo „visia na vetvách“ v snahe spojiť sa s prírodou.

Moderný ekologický štýl nie je len environmentálnym materiálom, ale je to aj možnosť ich využitia a spôsobenia minimálneho poškodenia prírody počas výstavby a prevádzky a vytvárania najpohodlnejšieho životného prostredia pre ľudí.

Interiérové ​​fotografie v ekologickom štýle

Nižšie uvedené fotografie ukazujú ekologický štýl v rôznych variantoch pre domy a priestory na rôzne účely.

Foto 1. Kombinácia dreva, mäkké prírodné odtiene šedej a bielej, a začlenenie vonkajšieho okna priestoru v interiéri - to sú charakteristické rysy eko-štýl tejto spálne.

Foto 2. Teplý "krémový" odtieň stien a podlahy, drevený nábytok, jednoduché formy svietidiel, minimalistický prístup k vybaveniu priestoru - tieto vlastnosti eko-štýlu robia atmosféru nezabudnuteľnou a zároveň pokojnou.

Foto 3. Eko-štýl v interiéri detskej izby zvýrazňuje prútené kreslo a tapeta s prírodnými vzormi.

Foto 4. Komplexné "prírodné" formy dreva v interiéri zdôrazňujú ekologickú orientáciu projektu.

Foto 5. Dizajn obývačky vidieckeho domu používa niekoľko dekoratívnych prvkov ekologického štýlu. Je to prízvuková kamenná stena pri krbe, naskladaná v špeciálnych výklenkoch z palivového dreva a vonkajší pohľad, zapracovaný do interiéru pomocou obrovských okenných otvorov.

Foto 6. Drevené obloženie stien v blízkosti čela postele, nočné drevené skrinky, jednoduché prírodné tkaniny - základ ekologického štýlu v dizajne malej spálne.

Foto 7. Ekologická orientácia interiéru kúpeľne poskytuje malý podstavec z dreva a živú zeleň na stene.

Foto 8. V tomto interiéri len jeden prvok "robí" štýl. Drevené tyče, ktoré tvoria "konferenčný stolík" s kyticou farieb, vytvárajú výraznú ekologickú kompozíciu.

Foto 9. Brezové vetvy luster môže byť jediným svetlým dekoratívnym prvkom v ekologickom dizajne interiéru.

Foto 10. Jednoduchá obdĺžniková pohovka v neutrálnom čalúnení na pozadí zelených stien a drevených podláh mohla stáť v miestnosti akéhokoľvek štýlu. Ekologická orientácia je daná interiéru rezaním z dreva v jedálenskom priestore a originálnym regálom s kvetmi.

Zanechajte Svoj Komentár