Kombinácia tapety: 70 moderných možností a foto príkladov stenového dizajnu

Pri vytváraní originálneho a štýlového interiéru pomôže kombinácia tapety. Pomocou inej techniky aplikácie, bude dizajn bytu bude jedinečný, a malé triky nielen ozdobí interiér, ale aj opraviť nevýhody miestnosti.

Pravidlá a odporúčania

Keď ste sa rozhodli vykonať opravy v miestnosti pomocou kombinácie tapiet, mali by ste zvážiť oblasť, umiestnenie, účel a proporcie miestnosti.

 • Výber základného tónu je potrebné urobiť z oblasti. V malej miestnosti je nevhodné používať tmavú paletu farieb, svetlá pastelka vyzerá harmonickejšie, čo opticky zväčšuje priestor miestnosti.
 • V priestrannej miestnosti je povolená kombinácia tmavých farieb a vzorov hlasitosti.
 • Dôležitú úlohu zohráva miesto. V miestnosti, ktorej okná sú nasmerované na severnú stranu, je lepšie používať teplú paletu, čo kompenzuje nedostatok slnečného svetla.
 • Na južnej strane, chladné odtiene vyzerajú harmonickejšie, dych vydávajú čerstvý vzduch.
 • V byte s vysokými stropmi nie je potrebné kombinovať tapetu s vertikálnymi vzormi.
 • Výšku stropov môžete nastaviť pomocou horizontálnych pruhov a trojrozmerných obrázkov. Rovnaké pravidlo funguje v opačnom smere, pre malé miestnosti, svetlé jednofarebné tapety a malý, nenápadný vzor.

Kombinované metódy

Kombinácia so zvislými pruhmi

S pomocou pruhovanej tapety môžete vizuálne zvýšiť výšku stropov. Frekvencia a šírka pásiem závisí od osobných preferencií. Pri kúpe materiálu by ste mali prestať s výberom na kotúčoch rovnakej veľkosti a podľa možnosti v jednej zbierke. V tomto prípade bude v hotovej verzii povrchová úprava vyzerať ako pevná kompozícia. Farebná paleta sa môže skladať z dvoch blízkych a kontrastných farieb.

Na fotografii je jedna zo stien kuchyne zdobená pruhovanými tapetami.

Horizontálna kombinácia

Horizontálne vzory a pruhy sú schopné „odtrhnúť“ steny a rozšíriť miestnosť. Podobná povrchová úprava je vhodná pre miestnosti s vysokými stropmi, v kompaktnej miestnosti, môže sa objaviť pocit nízkeho stropu.

Ďalší spôsob, ako spojiť, je rozdeliť stenu do dvoch častí horizontálne, horná polovica, spravidla v svetlejšej farbe ako spodná. Spodná časť je často tvorená stenovými panelmi.

Akcentová stena

Najčastejšie sa prízvuková stena stáva tou, na ktorú oko padá po vstupe do miestnosti. Jasný odtieň alebo trojrozmerný obraz bude „stláčať“ stenu, takto môžete priniesť dlhú úzku miestnosť o niečo bližšie k tvaru štvorca. V závislosti od štýlového smeru môže byť hlavná farba blízka tónu k prízvukovej stene alebo radikálne odlišná.

Na fotografii je prízvuk stena v spálni zdobené ružovými fotografickými tapetami s kvetmi.

Monofónne a jednohlasé

Rôzne odtiene rovnakej farby pomôžu zóne priestor a vytvoriť hru tieňov. Napríklad časť spálne je zdobená svetlosivým odtieňom a priestor na spanie má sýte farby.

Vzor alebo ornament a monofónne

Jeden z najbežnejších spôsobov, ako dokončiť metódu kombinovania. Kvetinové vzory alebo ozdoba sa môžu prekrývať so štýlom interiéru. Vzor sa aplikuje šablónou, nálepkou alebo tapetovým plátnom. Dnes je často možné stretnúť sa v obchodoch zbierky, v ktorej sú prezentované monofónne varianty a vzor aplikovaný na rovnakom základe.

Vzor a vzor

Úplne odlišné vzory môžu harmonicky existovať v jednej miestnosti, ale mali by byť zjednotené spoločnou poznámkou. Môže ísť o spoločné motívy, prvky alebo farbu.

Kombinácia fototapety s tapetou

Fototapeta môže výrazne zväčšiť priestor miestnosti. Sľubné tapety, ako je napríklad cesta alebo vysoký vodopád, rozprestierajú miestnosť a rozširujú ju.

Na fotografii sú sľubné tapety (retiring mólo), ktoré pomáhajú vizuálne zvýšiť výšku malej spálne.

Vzhľadom k tomu, že tapeta sama o sebe má trojrozmerný a farebný obraz, stojí za to kombinovať ich s pokojnejším tónom, aby nedošlo k preťaženiu miestnosti.

Bod zaostrenia

S cieľom zdôrazniť všetky oblasti, ako je krb alebo TV, použite pozadia tapety. Časť steny môže mať monochromatickú farbu, ktorá sa líši od hlavného odtieňa alebo má nezvyčajný vzor.

Dekoratívne ozdoby

Neobvyklý obraz tvoria prvky zarámované do rámov a výliskov. Na pozadí upokojujúce odtieň tapety, môžu byť vložky s ozdobnými vzormi. Táto kombinácia je vhodná do interiéru v klasickom štýle.

Na fotografii v obývacej izbe v štýle klasickej tapety zdobené lištami.

Patchworková technológia

Patchworková technika je vhodná na dokončovanie detskej izby alebo spálne. Ide o spojenie celkového obrazu záplat rôznych tapiet. Pri lepení je potrebné dodržať rovnomerný šev.

Samostatné prideľovanie

Zaujímavým riešením by bolo zvýraznenie výklenkov v stene v inej farbe. Prehĺbenie môže byť urobené niekoľko tónov tmavšie. Pri dokončovaní výklenku s textúrou tapiet alebo panelov, osvetlenie vyzerá dobre, reliéf bude vrhať vnútorné tiene.

Kombinácia tapety s rôznymi textúrami

Kombinácia rôznych textúr vyzerá harmonicky v takmer každej miestnosti bytu. V malých miestnostiach, tapety s lesklým povrchom v dôsledku reflexných vlastností zvýši priestor. Okrem toho vyzerajú zaujímavo na rozdiel od matného plátna.

Územné členenie

Rozdeľte miestnosť do zón niekoľkými spôsobmi, jedným z nich je rozdelenie farby a textúry. V kuchyni, v kombinácii s obývacou izbou, bude zdieľať tapetu rovnakej textúry, ale rôzne odtiene rovnakého spektra. Dobrou možnosťou by bola štrukturálna tapeta pre maľovanie.

Na fotografii sú dva typy tapiet s kvetinovou a kockovanou potlačou.

Kombinácia s tehlovou tapetou

Murivo je najčastejšie spojené s podkrovným štýlom. V podmienkach malého bytu je možné nahradiť prírodný materiál tapetou s imitáciou. Tapety pod červenou tehlou úspešne kombinované s matným materiálom šedej alebo bielej. Biele tehly vyzerajú harmonicky s ľahkými stenami.

Ako kombinovať tapety podľa farby?

Monochromatická kombinácia

Pokojná farebná kombinácia, napriek saturácii, sa dá nazvať monochromatická. Ide o odtiene rovnakej farby, ktoré sa líšia saturáciou. V interiéri môžete určiť požadované zóny s jasnejším odtieňom alebo vizuálne rozdeliť priestor.

Na fotografii monochromatické kombinácie farieb na kombinovanej tapety.

Doplnková kombinácia

Ide o kombináciu kontrastných, opačných farieb. Napríklad červená a zelená, fialová a žltá, oranžová a modrá. Kombinácia tohto druhu sa hodí do každej dekorácie miestnosti. Kombináciu upokojujúcich odtieňov možno použiť v obývacej izbe a spálni a tie svetlé sú vhodné pre detské izby.

podobný

Na prvý pohľad sú podobné farby úplne iné, ale ich použitie v interiéri vyzerá harmonicky, každý odtieň plynule prúdi z jedného do druhého. Spravidla ide o kombináciu dvoch alebo troch susediacich odtieňov z farebného kolesa.

Kombinácia jednotlivých farieb (tabuľka)

béžovýČokoláda, biela, červená, modrá, smaragdová, čierna.
bielaUniverzálna farba. Kombinuje sa s akýmikoľvek odtieňmi. Najúspešnejšia kombinácia s čiernou, modrou a červenou farbou.
čiernaOkrem bielej, univerzálnej farby sa úspešne kombinuje s mnohými odtieňmi. Úspešné možnosti: biela, červená, fialová, ružová, oranžová.
hnedýIvory, béžová, zelená, ružová.
šedáCelá paleta ružová, od pastelových až po fuchsie. Červená, modrá, slivka.
Čierna a bielaKombinácia čiernej a bielej sa už považuje za úplnú. Oba odtiene sú univerzálne, kombinácia doplní takmer akúkoľvek farbu.
zelenáŽltá, zlatá, oranžová, čokoládová, čierna, sivá.
ružovýŠedá, čokoládová, tyrkysová, farba mladej zelenej, olivovej, mäkkej modrej.
modrýSivá, oranžová, zelená, červená, biela, modrá.
modrýBiela, ružová, sivá, žltá, hnedá, červená.
orgovánBiela, zelená, ružová, čokoládová, sivá, čierna.
červenáBiela, modrá, zelená, čierna, žltá.
žltýHnedá, sivá, čierna, modrá, tyrkysová.
nachovýBiela, žltá, oranžová, fialová, čierna.

Na fotografii, kombinácia troch typov tapiet v interiéri škôlky.

Fotografie v interiéri izieb v byte

Obývacia izba

V obývacej izbe je veľa nápadov na dizajn stien. Materiál a vzor sa vyberajú v závislosti od štýlu. V priestrannej hale s rohovou pohovkou príjemne vyzerá príjem akcentovej steny. Krásny vzor a bohaté farby budú znamenať miesto odpočinku.

spálne

V spálni sa spravidla uprednostňujú upokojujúce odtiene. Kombinácia pokojného tónu hlavnej tapety a rastlinnej tlače na čelo bude vyzerať harmonicky.

kuchyne

V kuchyni je praktickejšie kombinovať tapetu nad jedálenským kútom a dlažbou v varnej zóne. Farby sa môžu prekrývať.

Na fotografii je horizontálna kombinácia dvoch typov tapiet - hladká a s kvetinovou potlačou, kĺb je ozdobený pomocou bielej lišty.

škôlka

S detskou izbou môžete bezpečne kombinovať svetlé a šťavnaté odtiene. Pre deti môžete použiť patchwork techniku ​​s farbami a vzormi, ktoré zodpovedajú podlahe. Bude tiež úspešne vyzerať jedna zo stien zdobené tapety alebo tapety s obrázkami.

Chodba a chodba

V priestrannej alebo otvorenej chodbe môžete kombinovať jednoduché, rovnomerné a textúrované tapety s imitáciou rôznych materiálov.

Fotografia je praktickou kombináciou dekoratívnych panelov s tapetou.

Kombinácia s inými materiálmi na povrchovú úpravu

Tapety a maľby

Kombinácia maľby a tapety vyzerá dobre v spálni. Rovnomerne natretý povrch bude doplnený plátnami s ornamentom, klietkou alebo ozdobným vzorom.

Kombinácia s ozdobným kameňom

Kombinácia tapety s kameňom vyzerá harmonicky v obývacej izbe alebo chodbe. Kameň lemuje rohy a časť steny. Materiál môže byť prirodzený aj umelý.

Kombinácia tehál

Kombináciou tapety a muriva môžete získať brutálny štýl podkrovia a jemný Provence. V závislosti na farbe a dekoratívnej výplni máte úplne opačný dizajn bytu.

Na fotografii, kombinácia tapety s tehlovou stenou v interiéri spálne.

Tapety a panely

Kombinácia tapety a panelov bude dobrou voľbou pre dokončenie chodby, obývačky alebo detskej izby. Panely spravidla obkladajú spodnú časť steny horizontálnou kombinovanou metódou. Rôzne možnosti vám umožňujú vykonávať opravy v klasickom štýle av modernom prevedení.

omietka

Kombinácia pre akúkoľvek časť domu. Omietka nastavuje základný tón v miestnosti, tapeta je zvýrazňujúcim prvkom. Kombinácia môže byť s jednoduchou tapetu, tapety s diskrétnym vzorom a fotografické tapety.

dlaždice

Kombinácia do kuchyne a kúpeľne. Pracovná plocha a oblasť kontaktu s vodou je ukončená dlažbou, zvyšok je určený na tapetu. Kombinácia môže mať kontrastnú kombináciu alebo mať spoločnú farbu a prvky.

Na fotografii, kombinácia tapety s mozaikovými dlaždicami.

Ako urobiť prechod pri kombinovaní

Žiadny prechod

Najjednoduchšou a najbežnejšou metódou je absencia prechodu. Tkaniny lepidlo na zadok. Je potrebné mať na pamäti, že pre lepší výsledok musíte pripraviť a vyrovnať povrch. Podobný spôsob je vhodný pre akcentovú stenu.

výlisky

Krásny a elegantný spôsob dizajnu. Vizuálne vyzerá ako obrázok alebo panel. Základný tón je zvolený v pokojnom tóne, druhá časť môže mať jednoduchý geometrický a nezvyčajný tvar a je orezaný okolo okraja výlisky.

Ohraničenie tapety

Funkcia hraníc na hornom okraji alebo v strednej časti. Do interiéru pridá chuť. Vyzerá harmonicky v obývacej izbe, spálni a detskej izbe.

Vlastnosti dizajnu malej miestnosti

 • V malom byte, napríklad v Chruščove, je vhodnejšie zvoliť si svetlé odtiene pri kombinácii.
 • Vertikálny alebo horizontálny smer vzoru alebo čiar pomôže nastaviť priestor.
 • Jednoduché kresby a vzory môžu vizuálne zväčšiť miestnosť. Aký druh obrázkov môžete vizuálne rozšíriť priestor môžete vidieť tu.
 • Zrkadlové plochy môžu významne prispieť k rozšíreniu hraníc.
 • Pár vysokých zrkadiel orámovaných v rámoch úplne zmení vzhľad interiéru.

Na fotografii je jedna zo stien zdobená tapetou s horizontálnymi pruhmi, ktoré vizuálne zväčšujú šírku detskej izby.

Na fotografii, jedna zo stien je ozdobená tapetou s ornamentom, táto technika bude vizuálne robiť dlhú miestnosť malej plochy viac proporcionálnu.

Chyby rozloženia

Niektoré chyby v kombinácii môžu pokaziť celkový obraz.

 • Pozdĺž steny s veľkými vzormi by ste nemali umiestniť veľký nábytok, je lepšie zvoliť obyčajné pozadie tapetu.
 • V malej miestnosti by bolo chybné riešenie tmavou farbou. Svetlé odtiene a svetlé prvky dekoru budú vyzerať harmonickejšie. Nepoužívajte ani tri alebo viac farieb.
 • V úzkej miestnosti tapetu so vzormi nekladú na veľkú stenu, takže miestnosť bude ešte užšia.
 • V byte s nízkymi stropmi, horizontálne pruhy a vzory ďalej skrátia priestor.

Kombinácia tekutých tapiet

Tekutá tapeta si zaslúži osobitnú pozornosť. Umožňujú vytvoriť jedinečné obrazy, dokonca aj uhlopriečne, pričom sa dajú ľahko aplikovať. Na hmatových pocitoch majú tekuté tapety mäkký a teplý povrch. Materiál je aplikovaný na princípe textúrovanej omietky. Pre dokonalý výsledok je tiež potrebné pripraviť povrch.

Na fotografii tekuté tapety zvýraznené TV oblasti.

Fotogaléria

Hlbšie do problematiky spájania tapiet môžete objaviť veľa zaujímavých príkladov a nápadov. Oprava už nepredstavuje nudné lepenie papierových tapiet, rozloženie rôznych textúr a technológií vytvára umelecké dielo. Nižšie sú fotografie príkladov kombinovania tapiet na stenách v miestnostiach rôznych funkčných účelov.

Zanechajte Svoj Komentár