Oblúk v chodbe a chodbe: typy, umiestnenie, výber materiálu, tvaru, prevedenia

Oblúk v chodbe a chodbe, vďaka svojmu funkčnému a všestrannému dizajnu a krásnemu vzhľadu, harmonicky kombinovanému s dizajnom celej miestnosti, dokážu dokonale zapadnúť do akéhokoľvek vnútorného riešenia mestského bytu alebo súkromného domu.

Typy oblúkov v interiéri chodby

V srdci oblúkov môžu ležať akékoľvek geometrické tvary.

Štvorcový (obdĺžnikový)

Tieto vzory sú podobné obvyklému dvernému otvoru, ktorý dokonale zapadne do každého interiéru. Takáto konštrukčná pasáž by bola dobrou voľbou pre rozhodnutie štýlu, neznamená to hladké prechody a čiary.

Na fotografii sú dve obdĺžnikové oblúky v interiéri vstupnej haly.

kolo

Štandardný, pravidelný okrúhly tvar oblúka s čistými a hladkými líniami je skutočným stelesnením prísnej elegancie a elegancie.

Fotografia zobrazuje interiér malej chodby s kruhovým oblúkom.

Eliptický (oválny)

Elipsa braná ako základňa dáva oblúku podlhovastejší tvar, ktorý by bol najvhodnejší v chodbe s nízkymi stropmi.

Poluarka

Takýto asymetrický priechod poskytuje množstvo širokých dekoratívnych možností, s ktorými môžete vytvoriť pomerne individuálny dizajn, ktorý zodpovedá takmer každému štýlu.

lichobežník

Je to celkom jasné a nezvyčajné riešenie, ktoré dáva interiéru chodby určitú dynamiku.

kučeravý

Fantasy oblúky v podobe vlny a ďalšie nezvyčajné riešenia bude úplne unikátny dekor miestnosti. Vymyslené návrhy priaznivo zdôrazňujú originalitu a estetickú jemnosť dizajnu chodby a pridávajú k nej určitú chuť.

Umiestnenie oblúka v interiéri bytu

Obľúbené možnosti umiestnenia oblúkov.

Medzi kuchyňou a chodbou

Pre kuchyňu a chodbu, vyrobené v jedinom štýle, bude klenutý otvor mimoriadne vynikajúcou voľbou, ktorá vám umožní kombinovať dve miestnosti, nielen vizuálne, ale aj fyzicky. Taký dekoratér úplne zmení vnútorné vnímanie a vytvorí harmonickejšiu atmosféru.

Na fotografii je obdĺžnikový oblúk medzi kuchyňou a chodbou so schodiskom.

V obývacej izbe z chodby

Oblúk umožňuje vizuálne vyhladiť prechod z chodby do haly a urobiť priestorové zloženie oveľa integrálnejším.

Oddelenie koridorov

Oblúkové konštrukcie sú považované za skvelé riešenie pre územný priestor. Umožňujú vytvoriť vizuálne rozdelenie najrozmanitejšieho oblúkového, priamočiareho alebo polkruhového tvaru, ktorý bude v súlade s celkovým štýlom chodby.

V stene

S pomocou dekoratívneho oblúka v stene sa ukázalo, že nielenže dala miestnosti jej charakter a výraznosť, ale aj vytvoriť skutočne malebnú výzdobu chodby, ktorá sa dá použiť na rámovanie zrkadla, obrazov, fotografií, alebo použitie výklenku na umiestnenie iných vecí alebo nábytku, ako je napríklad šatňa. ,

Na fotografii je chodba v jasných farbách a oblúk v stene, vybavený šatníkovou skriňou.

Aký materiál sa môže použiť na oblúky chodby?

Výber materiálu závisí od vzhľadu celej konštrukcie, ako aj od jej funkčnosti a trvanlivosti.

 • Sadrokartón.
 • Strom.
 • Plast.
 • Kov.

Foto oblúk bielej sadrokartónu v interiéri chodby.

Tvar a veľkosť chodby a chodby

Možnosti dizajnu pre chodby rôznych tvarov a veľkostí:

 • Úzka. Klenutý otvor v úzkej miestnosti, vizuálne rozdeľuje priestor do funkčných zón, dáva mu primeranosť a čo najúčinnejšie využíva celú efektívnu plochu.
 • Long. Pre dlhú chodbu budú okrúhle oblúky s usporiadaním enfilade veľkolepým riešením, pomocou ktorého je výhodné zdôrazniť dĺžku miestnosti a zmeniť túto plánovaciu chybu na dôstojnosť.
 • Malá vstupná hala. Oblúky v malej miestnosti namiesto dverí umožňujú vizuálne rozšíriť priestor bez toho, aby ste ho vážili alebo preplietali.

Fotografia ukazuje interiér malej chodby s obdĺžnikovým oblúkom bielej farby.

Arch Design

Dizajnové nápady pre dizajn oblúkových uličiek.

Zo štuky

Tento klenutý dizajn má pôsobivý, elegantný a luxusný vzhľad a vďaka tvarovanému reliéfu a vyrezávaným detailom nepotrebuje ďalší dekor.

Dekoratívny kameň

S pomocou muriva môžete neobvykle ozdobiť a zdôrazniť klenutý prvok, dávať to nejakú antiku a stredovekosť. Zaujímavým riešením je umelá tvorba dekoratívnych čipov, vďaka čomu je povrch ešte prirodzenejší.

podsvietený

Originálne oblúky s osvetlením v podobe reflektorov, žiaroviek alebo LED pásikov, vyzerajú ľahšie, vzdušnejšie a technologicky a dokonale plnia funkciu plnohodnotného osvetľovacieho prvku.

dlaždice

Je to veľmi zaujímavý a zároveň všestranný a ľahko použiteľný materiál, s imitáciou rôznych kameňov, tehál, mramoru alebo iných povrchov. Doska robí oblúk výraznejším, čo dodáva koridoru vizuálnu rozmanitosť.

Povrchová úprava dreva

Skvelý, luxusný a prírodný drevený obklad vďaka rôznym textúram a odtieňom zaručuje vytvorenie harmonického a skutočne ekologického dizajnu. Tuhé drevo je však pomerne drahý materiál, takže na konečnú úpravu sa často používajú dyhy.

Na fotografii je moderná vstupná hala a oblúk zdobený dreveným obložením.

Colné odbavenie

Existuje mnoho možností dekorácie, napríklad môžete ozdobiť klenutý vchod textilom a urobiť interiér pohodlnejším, ozdobiť ho reliéfnymi prvkami, lištami alebo bagetou, modelom cez okná vedľa uličky, ozdobiť ich materiálmi vo farbe stien a urobiť ho takmer neviditeľným alebo naopak, použiť kontrastné výber, ktorý bude skutočným vrcholom chodby.

Na fotografii je priestranná vstupná hala a drevený tvarovaný oblúk so stĺpmi.

mozaika

Pomocou svetlej a estetickej mozaiky je možné navrhnúť celú klenutú konštrukciu a aplikovať čiastočnú dekoráciu. Takýto geometrický vzor dodá miestnosti úplne nový vzhľad.

zrkadlo

Otvory, zdobené reflexnými prvkami, vytvárajú krásnu hru svetla v miestnosti a dodávajú interiéru osobitnú eleganciu. Zrkadlový dizajn bezpochyby upozorňuje na seba a dodáva priestoru viac priestoru a ľahkosti.

Fotografia má eliptické oblúky so zrkadlovým dizajnom v interiéri chodby.

tehla

Vyzerá to celkom nezvyčajné a má zároveň jednoduchý a veľmi štýlový vzhľad. Rôzne murivo dáva klenutému priechodu masívnosť a pevnosť.

S policami

Široký oblúkový otvor s policami, malými bočnými alebo rohovými policami umožňuje pohodlné umiestnenie dekoratívnych predmetov alebo skladovanie rôznych drobných predmetov.

Registrácia chodby v rôznych štýloch

Univerzálny oblúk môže byť skvelým doplnkom akéhokoľvek štýlu, napríklad:

 • Modern.
 • Classic.
 • Provence.
 • High-tech

Fotografia zobrazuje obdĺžnikový oblúk v interiéri chodby, vyrobený v modernom štýle.

S pomocou moderných materiálov a rôznych povrchových úprav sa ukazuje, že sa vytvorí skutočne jedinečný a neobvyklý klenutý otvor, ktorý dokonale zapadne do všetkých štýlových rozhodnutí.

Fotogaléria

Oblúk je krásny architektonický prvok, ktorý môže mať najrôznejšie formy a dekor. Tento dizajn robí interiérový dizajn chodby výraznejším a esteticky atraktívnejším.

Zanechajte Svoj Komentár