Ako si vybrať detský matrac: typy, vekové prvky

Vo sne strávime významnú časť života a je veľmi dôležité, v akom postavení je naše telo v tomto postavení. Mimoriadne dôležitý je výber detského matraca na spanie, pretože dieťa stále rastie a tvorba jeho kostného systému a budúceho zdravia závisí od toho, ako pohodlne je v posteli.

Ortopedický matrac pre dieťa nie je luxus, ale nutnosť. Na trhu existuje široká škála ortopedických matracov, s rôznymi cenami, z rôznych materiálov, odlišného vzhľadu a samozrejme s rôznymi mechanickými vlastnosťami. V takejto odrody je ľahké sa zmiasť. Aby ste si vybrali detský matrac, ktorý vyhovuje vášmu dieťaťu, musíte zvážiť všetky vlastnosti tohto produktu.

typy

Všetky matrace sú rozdelené do dvoch hlavných kategórií:

 • Pružina. Vnútri týchto matracov, ako už názov napovedá, sú pramene. Navyše, tieto pružiny majú dva typy: navzájom spojené, alebo závislé (blokové „prilepenie“) a nezávislé - každá pružina je zabalená v samostatnom prípade a nezávisle od ostatných reaguje na zaťaženie. Ak dávate prednosť pružinové matrace, stačí si vybrať samostatné bloky pre detskú postieľku, bonnel má veľmi slabé ortopedické vlastnosti, a tiež rýchlo stráca.

 • Pružinové. Ako plnivo v takomto matraci sa namiesto pružín používajú elastické materiály, ako prírodného pôvodu, napríklad latexu, tak umelé. Matrace bez pružiny sú dlhšie pružiny, majú široký stupeň stupňov tuhosti a výrazné ortopedické vlastnosti. Detskí lekári ich odporúčajú ako najlepšiu možnosť pre deti od prvého dňa života.

plnivo

Pri výbere detského matraca je jedným z najdôležitejších problémov výber plniva. Výplňový materiál môže byť odlišný, niekedy celkom exotický, ale najbežnejšie sú nasledujúce:

 • latex;
 • kokos (kokos, triesky, vlákno);
 • pohánková šupka;
 • polyuretánová pena;
 • Thermo vlákno;
 • kombinované materiály polyuretán-kokosová pena, latex-kokos);
 • ľan;
 • bavlna;
 • morské riasy.

Spravidla sa na výrobu matraca nepoužíva žiadny materiál, ale ich kombinácia. Pre výber detského matraca so správnou výplňou je potrebné sa uistiť, že poskytuje dostatočnú ortopedickú podporu. V podstate všetky vyššie uvedené plnivá majú potrebné vlastnosti, ale pre niektoré sú výraznejšie.

Napríklad kokosové vlákno má vo svojom zložení lignín - je to prírodná elastická látka, ktorá umožňuje kokosovým vláknam rovnomerne rozdeľovať mechanické zaťaženie a tiež ich chráni pred vlhkosťou a zabraňuje hnilobeniu. Ďalšou vynikajúcou vlastnosťou takýchto vlákien je dostatočne veľká vzdialenosť medzi nimi, ktorá umožňuje „dýchať“ a byť ľahko vetraná. V horúcom počasí na takejto matrac nebude dusno, av zime - zima.

Umelé plnivo matraca pre detskú posteľ v niektorých prípadoch nefunguje horšie, ale lepšie ako iné prírodné materiály, takže sa nemusia báť. Moderná polyuretánová pena (PPU), modifikovaná rôznymi prísadami, dokonale „dýcha“, dobre drží tvar, je trvanlivá, šetrná k životnému prostrediu, nehorľavá a nespôsobuje alergie. Okrem toho môže mať PUF tiež špeciálne vlastnosti, ktoré nie sú charakteristické pre prírodné materiály, napríklad pamäťový efekt, ktorý robí spánok na takomto matraci ešte pohodlnejším.

Bavlna (bavlna) na detský matrac nie je vhodná: je príliš mäkký materiál, ľahko absorbuje vlhkosť a vytvára prostredie pre reprodukciu škodlivých baktérií a roztočov. Na taký matrac bude horúci, dieťa sa potí, môže sa zdať alergický.

Vekové funkcie

Výber detského matraca je ovplyvnený aj vekom dieťaťa. V každom období vývoja dieťaťa má svoje vlastné vlastnosti, a je potrebné zvážiť.

 1. Od narodenia do roku. Počas tohto obdobia je najlepším plnidlom kokosové vlákno. Dokonale podporuje chrbticu, hypoalergénnu.
 2. Od jedného do troch rokov. Po roku je lepšie nahradiť tvrdé kokosové vlákno mäkším plnivom, napríklad latexom. Jeho hrúbka by mala byť najmenej 5 cm a nie viac ako 12. Mäkšie materiály nie sú vhodné, pretože neposkytujú potrebnú podporu a môžu spôsobiť porušenie polohy.
 3. Od troch do siedmich rokov. Stále je potrebná dobrá ortopedická podpora, ale okrem pružinových matracov možno uvažovať aj s matracmi s blokmi nezávislých pružín.
 4. Staršie ako sedem rokov. Pre zdravé dieťa, ktoré nemá problémy s vývojom kostrového systému, budú dobrou voľbou pružinové matrace na báze polyuretánovej peny, ich hrúbka by nemala byť menšia ako 14 cm Ak má vaše dieťa problémy s chrbticou, výplň matraca by sa mala vybrať na základe odporúčaní lekára.

Bez ohľadu na výplň, kryt na matraci pre detskú posteľ by mal byť vyrobený len z prírodných materiálov.

odporúčanie

 • Dôležitým kritériom výberu je výška matraca. Pre modely bez pružín sa pohybuje medzi 7 a 17 cm, pre modely s pružinami - medzi 12 a 20 rokov. Okrem odporúčaní na vek je model postele ovplyvnený výškou matraca. Dávajte pozor na to, aká hrúbka sa odporúča pre váš model.
 • Aby matrac vykonával svoje ortopedické funkcie a aby bol dobre vetraný, musí byť položený na špeciálnom podklade pozostávajúcom z kompozitných koľajníc.
 • Medzi posteľou a matracom by nemala zostať viac ako 4 cm, inak je pravdepodobné zranenie.
 • Žakárové tkaniny sú ideálne ako materiál na poťah matraca: opotrebujú sa menej ako iné, ľahko sa umyjú, „dýchajú“, majú značnú silu a nespôsobujú alergie.
 • Ak je matrac zakúpený pre dieťa, kúpte si podložku na matrac, nebude to zbytočné. Ak dieťa vyliaje tekutinu na lôžko, matrac sám netrpí - bude stačiť odstrániť a umyť matrac.
 • Matrace „zima-leto“ poskytujú väčší komfort v porovnaní s bežnými modelmi. Strana „zima“ je zvyčajne pokrytá vlnou, pod ktorou je položená latexová vrstva. Takýto „koláč“ si dobre zachováva telesné teplo. Strana „leto“ je pokrytá žakárovou tkaninou, pod ktorou je položená vrstva kokosového vlákna. Táto kombinácia uľahčuje vetranie matraca a umožňuje pohodlné spanie v horúcom počasí. Majte na pamäti, že „zimná“ strana bude mäkšia ako „letná“ strana.

Výber správneho detského matraca je len polovica bitky. Je veľmi dôležité, aby sme sa o neho riadne starali. Počas prevádzky každé tri mesiace, pokiaľ nie je v pokynoch uvedené inak, je potrebné matrac otočiť. To predĺži jeho životnosť a zlepší hygienické vlastnosti.

Zanechajte Svoj Komentár