Interiér kuchyne s tmavou pracovnou doskou: prvky, materiály, kombinácie, 75 fotografií

Kuchyňa s tmavou doskou - najlepšia voľba na strane praktickosti a pohodlia, ktorá ocení všetky hostesky. Tmavý pracovný povrch v akejkoľvek farbe vyzerá ušľachtilý a zdôrazňuje krásu fasády náhlavnej súpravy. Okrem toho, čierna alebo tmavá farba oddeľuje hornú a dolnú časť nábytku. Vyzerá obzvlášť štýlovo na kontrastnom pozadí svetelnej náhlavnej súpravy.

Má kuchynku s tmavou pracovnou doskou

Farebná schéma hrá dôležitú úlohu v interiéri kuchyne, napríklad svetlé farby ju robia svetlom a pridávajú viac miesta. Monotónna kuchyňa vyzerá neatraktívne, takže sú vždy dva ďalšie odtiene harmonicky blízke hlavnému tónu, ktorý dopĺňa hlavnú farbu v kontraste. Jedným z takýchto akcentov môže byť tmavý pracovný povrch ich rôznych materiálov.

Výhody kuchyne s tmavým pracovným povrchom:

 1. Na tmavých stolových škvŕn a nôžových značiek sú menej viditeľné.
 2. Tmavá doska vytvára kontrast na pozadí svetlého kuchynského nábytku. Najmä štýlový vzhľad na pozadí béžovej, bielej a pastelových slúchadiel.
 3. Rôzne materiály rozširujú možnosti voľby (tmavá farba môže byť rozriedená rozvodom, škvrnami, strúhankou a gradientom).

Na fotografii sa nachádza náhlavná súprava s čiernym stolom s imitáciou kameňa. Filmový povlak na MDF paneli umožňuje zvoliť si akýkoľvek dizajn.

Za nevýhody je možné považovať:

 1. na tmavej stolovej doske sú viditeľné biele drobky;
 2. ak je lesklý povrch, odtlačky prstov sú viditeľné;
 3. Pri výbere tmavej náhlavnej súpravy a tmavej stoličky hrozí malá kuchynka nebezpečenstvo, že bude matná a dokonca ponurá.

Tieto nevýhody sa dajú ľahko obísť, ak pravidelne udržiavate čistú pracovnú plochu a dodržiavate pravidlá ako:

 • Všetky škvrny okamžite utrite.
 • Použite rezné dosky a tácky na teplé jedlá.
 • Nepoužívajte čistiace prostriedky, ktoré obsahujú abrazívne častice a kyselinu.
 • Aby nedošlo k hromadeniu prachu, nemôžete používať leštidlá na nábytok s voskovou prísadou.

Rozmanitosť materiálov: od dreva po akryl

Kuchynská pracovná doska by mala spĺňať požiadavky kuchyne, preto by mala mať reprezentatívny vzhľad, nemala by byť citlivá na výkyvy teplôt, fúkať a možné mechanické poškodenia, mala by byť zdravá pre životné prostredie.

 • Tmavá doska stola z masívneho dreva je príjemná na dotyk, hodí sa rovnako k klasickým i moderným štýlom. Drevo je ľahko obnoviteľné (brúsenie, maľovanie, lakovanie), šetrné k životnému prostrediu a teplé. Pracovný povrch môže byť z celého masívu alebo môže pozostávať z rôznych lamiel. Je potrebné pripomenúť, že strom nemôže byť prehriaty a stlačený vlhkosťou, takže by ste mali strom navyše chrániť železnými lamelami.

Fotografia ukazuje príklad klasickej bielej kuchyne s drevenou doskou. Takáto stolová doska vyžaduje osobitnú starostlivosť, ale jej vzhľad stojí za to.

 • Laminovaná tmavá doska je MDF alebo drevotriesková doska potiahnutá plastom. Pri výbere takejto pracovnej plochy je potrebné venovať pozornosť základni, pretože doska MDF je stabilnejšia ako drevotriesková doska, ako aj tesnosť spojov. Plastový povlak môže byť matný alebo lesklý, so vzorom alebo bez neho.

Fotografia je príkladom toho, ako lesklý pracovný povrch ladí s matnou klasickou fasádou.

 • Kuchyňa s varnou doskou MDF je neškodná, tepelne odolná a odolná voči vlhkosti. Takýto pracovný povrch bude odolávať oderu a poškriabaniu, ale musí byť chránený pred vlhkosťou v spojoch a silnými mechanickými účinkami. Ide o rozpočtovú verziu stola, ktorá môže byť na vrchnom povrchu rôzna (napríklad textúra rezu stromu).

Fotografia ukazuje príklad modernej náhlavnej súpravy s pracovnou doskou MDF, ktorá napriek svojej hospodárnosti vyzerá štýlovo.

 • Kuchyňa s pultom z prírodného kameňa vyzerá slušne v akomkoľvek štýle. To je najlepší materiál s vysokou pevnosťou. Je to tiež najdrahší typ materiálu, ktorý prináša atmosféru luxusu. Kameň je prezentovaný v širokej palete tmavých farieb. Najvhodnejší mramor a žula. Taktiež tmavá kamenná doska je ťažká.

Na fotografii je drevená suita s hnedo-zelenou kamennou doskou, ktorá našla odpoveď v dizajne zástery.

 • Kuchynská doska z umelého kameňa je oveľa lacnejšia, odolnejšia a má atraktívny vzhľad. Je vyrobený z minerálnej drviny, preto váži omnoho menej, ako stolová doska z prírodného kameňa.

Na fotografii je znázornená pracovná plocha z umelého kameňa (minerálna drvina), ktorá vyzerá reprezentatívne a vo svojej estetike nie je horšia ako prírodný kameň.

 • Akrylátová stolová doska má pevnú štruktúru, preto je odolná voči vlhkosti a teplu. Ak sa objavia škrabance, ľahko sa čistia a lesknú. Akryl sa nebojí interakcie s chémiou, nevyžaduje špeciálnu starostlivosť a nebojí sa rán. Na akryle môžete simulovať kamenný vzor a zostaviť rôzne odtiene bez viditeľných prechodov v švoch.

Fotografia je príkladom toho, ako akrylová doska harmonicky kombinuje s lesklými mozaikovými dlaždicami. Táto kombinácia je vhodná na vytvorenie modernej kuchyne v štýle hi-tech alebo minimalizmu.

Kombinácia farebných slúchadiel s tmavým pracovným povrchom

Tmavá doska bude úspešne vyzerať s každou fasádou náhlavnej súpravy, ale stále existujú najúspešnejšie farebné kombinácie.

Ľahká kuchyňa a tmavá pracovná doska sú perfektným doplnkom. Napríklad v bielej kuchyni s tmavou pracovnou doskou bude zdôraznená rovnováha medzi skrinkami a symetriou línií.

Tmavá pracovná doska sa zriedi neutrálnou béžovou, krémovou a mliečnou farbou fasády kuchyne, čím sa zvýši hĺbka a záujem o interiérový dizajn.

Svetlošedá kuchyňa s tmavou pracovnou doskou vyzerá harmonicky, pretože tieto farby sa navzájom dopĺňajú.

Tmavý povrch sa tiež zmestí pod farebné fasády kuchyne, napríklad zelená a vínová súprava spolu s čiernou doskou vyzerajú krásne.

Tmavá kuchyňa s drevenou doskou a kuchyňou s tmavohnedou pracovnou doskou vyzerajú štýlovo a nevyzerajú smutne, ak je miestnosť dostatočne svetlá a je v nej množstvo prvkov svetlého dekoru.

Výber zástery pre farbu pracovnej plochy

Výber materiálu pre návrh pracovného priestoru, musíte urobiť z praktickosti, napríklad, dlaždice, sklo, tehla, kameň, plastové panely budú robiť. Zástera vo farbe môže byť kombinovaná so sadou, s stolom, alebo môže byť kontrastným prízvukom kuchyne.

Lesklá zástera bude vyzerať dobre s matnými fasádami a naopak.

Ak je zástera jasným prízvukom, môže byť podopretá iným prvkom dekoru, napríklad záclonami alebo kobercom.

Win-win je urobiť zásteru pod svetlom stien, stropu alebo podlahy, takže môžete vytvoriť efekt integrity náteru.

Ak je zástera vyrobená z rovnakého materiálu ako pracovný povrch, potom tento duet už nie je potrebný.

Rozhodnutie štýlu

Tmavé farby vyžarujú svetlý interiér, dizajnéri používajú túto techniku ​​na vytvorenie klasickej kuchyne. Ušľachtilá sada pastelových a svetlých odtieňov je doplnená tmavou kamennou doskou.

Na obrázku je príklad klasického interiéru s stolom z umelého kameňa, kde sú jedálenské a kuchynské priestory oddelené nábytkom.

Moderné štýly majú tendenciu používať lesklé a matné povrchy z rôznych materiálov.

Fotografia ukazuje modernú verziu kuchynského dizajnu, kde sú pracovné a jedálenské priestory rozdelené kontrastnými primárnymi farbami. Čierna stolová doska a ten istý headset sa riedia v bielej jedálenskej skupine.

Vidiecky štýl a Provence sa vyznačujú prirodzenou orientáciou, kde je kuchyňa vyrobená z dreva a pracovný povrch je vyrobený z kameňa, masívneho dreva alebo štiepaných dlaždíc.

Fotografia ukazuje kuchyňu v vidieckom štýle, ktorá úspešne kombinuje kamennú dosku a hrubý drevený nábytok.

Vlastnosti tvaru slúchadiel

Pri výbere usporiadania kuchynského nábytku je potrebné brať do úvahy veľkosť miestnosti, počet členov rodiny a účel kuchyne (môže to byť napríklad miesto na varenie a recepcia + miesto na oddych).

 • Linear kuchyňa je vhodná pre úzke aj široké priestory. Jedálenský stôl môže byť skladací alebo stacionárny, umiestnený oproti slúchadlám.

 • Kuchyňa v rohu alebo v tvare písmena L je vhodná do malých miestností, kde sa umývadlo alebo sporák uberá na hranaté miesto, a rohová skriňa a puzdro na ceruzku pojme až 2-krát viac jedál vďaka ergonómii. Uhol môže byť vytvorený na úkor tyče, ktorá môže byť predĺžená na bočný stôl.

 • Kuchyňa v tvare U je vhodná pre štvorcové a obdĺžnikové izby s oknom v hornej časti písmena "P". Je tu celý priestor a okenný parapet sa môže stať pracovným povrchom.

 • Kuchynský ostrov je vhodný pre priestrannú izbu vidieckeho domu, kde sa jedna z pracovných priestorov nachádza uprostred kuchyne, oddelene od headsetu. Môže to byť rezací stôl, jedálenský priestor a skladovací priestor na riad.

Preto je dôležité vybrať si praktický materiál pre budúcu pult, aby vyzeral harmonicky s dizajnom kuchyne, zapadal do textúry a nevychádzal z všeobecného konceptu. Moderný trh ponúka široký výber a dizajnéri stelesňujú rôzne myšlienky do reality a zapadajú do tmavého pracovného povrchu v akomkoľvek štýle.

Fotogaléria

Nižšie uvedené fotografie sú príkladmi použitia rôznych variantov kuchynského dizajnu s tmavou pracovnou doskou.

Zanechajte Svoj Komentár