V štýle art deco v kuchyni: 55 možností dizajnu, najlepšie fotografie a nápady

Kuchyňa v štýle art deco kombinuje vlastnosti klasických, moderných, stredomorských motívov, prvkov východnej a africkej kultúry. Ak ste fanúšik eklektizmu - skúste vyzdobiť interiér kuchyne v art deco. Získate jasný, šťavnatý, exkluzívny dizajn, ktorý vám umožní plne vyjadriť vašu osobnosť.

Hlavným pravidlom dizajnu je jasne zvýraznený stred kuchyne. V interiéri to môže byť jedáleň, alebo „zóna“ - v moderných podmienkach sa vykonáva napríklad v kachliach, zabudovaných do kuchynského ostrova. Centrum je zdôraznené nielen plánovacím rozhodnutím, ale aj dekorom a je zvýraznené pomocou osvetlenia.

Hlavné prvky štýlu

Art Deco kombinuje rôzne textúry, farby, tvary a línie, čo umožňuje odvážne experimenty v interiéri. Napríklad, jedna zo stien môže mať hrubú textúru omietky, druhá - je čalúnená tapetou z hodvábu.

Funkcie Art Deco:

 • Ozdoby vo forme cikcakov, slnečného svetla, pruhov, striedanie svetlých a tmavých pruhov;
 • Triedenie v dizajne (rímsy, výklenky);
 • Prítomnosť geometrických tvarov, ako je lichobežník, lichobežník s konvexnými stranami, kocka, oblúky, oblúky, kombinácia čiar v dekorácii kuchyne av dizajne nábytku;
 • Podčiarknite tvar s obrysmi a okrajmi.

Výber dokončovacích materiálov

Interiér využíva prevažne prírodné materiály, vďaka ktorým je art deco elita a drahá. Takéto interiéry sú znakom úspechu, elegancie, výberu. Cenné drevo, mramor, prvky slonoviny, prírodná koža vzácnych zvierat - krokodíl, žraloky - to nie je úplný zoznam možných materiálov použitých v dizajne.

Najpoužívanejšie materiály v interiéri kuchyne:

 • skla,
 • zrkadlo
 • lesklý plast
 • strom
 • pokožku,
 • zamat,
 • metal,
 • keramické obklady
 • mramorové dosky.

Zvyčajne sa steny v kuchyni vykonávajú v pastelových odtieňoch, používajú sa dekoratívne omietky a maľby. Vo výzdobe art deco je tiež dovolené používať sklenenú tapetu, sieťotlač a textilné tapety.

Strop je vhodným miestom pre realizáciu princípu gradácie, viacúrovňového. Môžu tu byť trámy, vložky zo zrkadlových tkanín, ťažké okraje.

Okná a dvere v kuchyni by mali zdôrazňovať myšlienku exkluzivity, exkluzivity, takže jednoduché plastové konštrukcie nie sú vhodné. Drevené rámy, vitráže, výplne dverí, ktoré môžu byť tiež vitráže alebo drevené, zdobené rezbami, sú vybavené pozlátenými tvarovkami. V tomto prípade by mali byť dreviny cenné.

Podlahu je možné kombinovať, napríklad mramor vo varnej zóne a parkety v jedálenskom priestore. Viacúrovňový art deco sa dá realizovať na podlahe, čím sa zvýši jedna zo zón na pódiu.

Zrkadlá hrajú dôležitú úlohu pri vytváraní štýlu art deco. V kuchyni by mali byť veľké, elegantne zariadené. Zrkadlové plátna môžu byť použité pri navrhovaní stien aj stropu, rozširovania a komplikovania vnútorného priestoru.

Ako si vybrať farbu pre dizajn kuchyne?

Hlavné farby sú nasledovné farby:

 • biela (krémová, slonová kosť, mlieko, prášok),
 • čierna,
 • sivá (všetky odtiene),
 • hnedá (od svetlej brezy po tmavú gaštan),
 • béžová.

Okrem toho sú vítané „kovové“ odtiene:

 • striebro,
 • gold,
 • bronz,
 • mosadz.

Ako akcent v art deco použitie "luxusné" farby - fialová, bordová, fialová, šťavnaté odtiene zelenej, zlatožlté, jasne červená.

Nábytok

Farba, dizajn a silueta nábytku hrajú dôležitú úlohu v art deco. Nemali by sme však zabúdať na funkčnosť, najmä pokiaľ ide o takú miestnosť ako kuchyňa.

Nábytok je spravidla vyrobený z dreva alebo vysokokvalitného lesklého plastu. Tie položky, ktoré majú zložitý tvar, nepotrebujú ďalšie dekorácie - ich výzdoba je táto forma samotná. Ak je príliš jednoduchý, aplikuje sa dodatočná dekorácia s vložkami, kovovými platňami, zrkadlovými alebo vitrážovými vložkami.

Je žiaduce, aby farba nábytku v kuchyni kontrastovala so stenami. Jeden alebo niekoľko predmetov musí mať zároveň originálny dizajn - v štýle art deco sa stávajú hlavným vnútorným akcentom miestnosti. Môže to byť napríklad sofistikované stoličky pre jedálenskú skupinu.

Dekoratívne predmety

V interiéri kuchyne sa používajú rôzne doplnky a dekoratívne prvky, ktoré zaujímajú veľmi dôležité miesto pri vytváraní jedinečnej atmosféry. Na prvý pohľad sa môže zdať, že art deco bol špeciálne vytvorený pre zberateľov umeleckých predmetov, pretože im dáva možnosť bezproblémového začlenenia ich zbierok do interiéru. Nemali by sme však dovoliť nadmerné nasýtenie dekorom.

Klasické starožitnosti, vyrezávané balustrády a slávnostné pódiá, majstrovské diela maľby a bronzové figúrky, figúrky a podlahové vázy - to všetko je vhodné v dizajne art deco.

Vzhľadom na to, že sa dá použiť dekor kuchyne:

 • figúrky;
 • zrkadlá;
 • Hodiny (podlaha, stena, rímsa);
 • Vázy (akejkoľvek veľkosti, z rôznych materiálov);
 • svietniky;
 • Sochy zobrazujúce hrdinov staroveku, tanečníkov, zvierat, vtákov.

Všetky tieto predmety sú vyrobené z drahého dreva, bronzu, skla, slonoviny, porcelánu.

Tip: Je veľmi ťažké kombinovať rozdielne dekoratívne prvky v jednom interiéri, nie je to za nič, že eklekticizmus je považovaný za najkomplexnejší štýl všetkých súčasných. Preto je lepšie zveriť dizajn kuchyne v štýle art deco profesionálnym dizajnérom.

osvetlenie

Osvetľovacie zariadenia by mali nielen poskytovať dostatočné osvetlenie v kuchyni, ale aj zdôrazňovať luxus art deco. Čím väčšia je kuchyňa - tým viac svetelných zdrojov. Rozlišujú jednotlivé funkčné oblasti, zdôrazňujú detaily interiéru a zdôrazňujú exkluzívne dizajnové prvky - napríklad stenové svietniky dokážu rámovať staroveký obraz alebo výklenok so sochou umiestnenou v ňom. Art deco sa vyznačuje veľkými lustrami s krištáľovými príveskami a kovanými kovovými prvkami komplexných, fantasy foriem.

Art Deco v interiéri kuchyne-obývacia izba

Ak je kuchyňa malá a štýl art deco je vhodnejší, je lepšie ju skombinovať do jednej miestnosti s obývacou izbou - to otvorí viac možností pre dizajn. Spravidla v takejto kombinovanej miestnosti sú tri zóny v rovnováhe: skutočná kuchyňa, obývacia izba a jedáleň. Zvyčajne sa jedáleň nachádza v strednej polohe, oddeľuje funkčné objemy kuchyne a obývačky, ale existujú aj iné možnosti plánovania.

Existujú tri hlavné oblasti interiérového dizajnu kuchyne - obývacej izby:

 • Kuchynský priestor nevyniká od zvyšku miestnosti, v interiéri zaujíma podradnú polohu;
 • Kuchynská časť a obývacia izba sú rovnaké, pokračujú v sebe;
 • Dominantnou zónou je jedálenský kút, ostatné sú okolo neho spojené.

Fotogaléria

Rôzne dizajny kuchyne v štýle art deco na nižšie uvedenej fotografii dávajú predstavu o tom, aký komplexný a zároveň veľkolepý interiér môže byť vytvorený pomocou jeho nástrojov.

Foto 1. „Osadený“ strop, podlaha, obložená mramorovými doskami, čierno-biely vzor na zástere a stena priľahlá k jedálenskému priestoru, nábytok z geometrických tvarov, pruhovaný dizajn fasád - to sú hlavné znaky art deco.

Foto 2. Relatívne jednoduchý interiér kuchyne, vyrobený v dvoch farbách. Úlohu hlavných dekoratívnych akcentov prijímajú kreslá zložitého geometrického tvaru, zvýraznené kontrastom čiernej a bielej a lampou nad jedálenskou skupinou.

Foto 3. Cikcak dekorácie zástery, originálne stoličky a podčiarknuté kuchynské fronty pomocou kontúr sú charakteristické znaky art deco.

Foto 4. V kuchyni-obývacia izba luxusné "kardinál" fialová farba dokonale kombinuje s tmavo šedej ako hlavné a strieborné vzory ako ďalší prvok dekorácie. Lesklý strop dodáva dizajnu luxus a odrazy.

Foto 5. Otvorené police v kuchynskom ostrove vám umožňujú používať riad ako prvok dekoru. Pozri projekt v plnom znení "Art Deco v dizajne jednoizbový byt 29 metrov štvorcových. m.

Foto 6. Neobvyklé lampy, dekoratívne výklenok so sklenenými policami, ornament a lesk na predných stranách skriniek, ružová ako prízvuk je základom štýlu art deco tejto malej kuchyne.

Foto 7. Hlavným dekoračným prvkom interiéru kuchyne sú kreslá s vyrezávanými operadlami zložitého tvaru, pozlátené rezbárske ozveny vo farbe so zlatými závesmi.

Zanechajte Svoj Komentár