Jedálenský stôl v interiéri kuchyne: najlepšie nápady a fotografie

Stôl v interiéri kuchyne, spravidla zaujíma centrálne miesto a je hlavným prvkom interiéru. Preto je veľmi dôležité, že je nielen pohodlná, ale aj krásna a organicky zapadá do štýlu miestnosti.

Pred nákupom musíte rozhodnúť o dizajne. Môže to byť:

 • rozkladacia
 • stacionárne

Skladací stôl, spravidla v malej kuchynke. Zaberá málo miesta, aby malú rodinu obedoval, jej plocha je dosť veľká av prípade príchodu hostí ju možno rozšíriť.

Mechanizmus skladania sa deje:

 • Posuvné: časť stola sa prehne a veľká stolová doska, ktorá sa vytvorila, sa pohybuje pred nohami pred upevnením.

 • Synchrónne posúvanie (motýľ): musíte ťahať cez jeden okraj stola, rozptýliť sa v strede a rozptýliť. Potom bude potrebné odstrániť ďalšiu časť zo základne a umiestniť ju do výslednej medzery.

 • Otočné sklopenie: stolová doska musí byť otočená do pravého uhla a nadvihnite hornú časť, potom ju položte na základňu.

 • Knižnica: vhodná pre veľmi malé kuchyne. Rozmery stola v zmontovanom stave nepresahujú veľkosť stola alebo malej komody, stôl v interiéri kuchyne zaberá málo miesta.

 • Transformačný stôl: tento dizajn v zmontovanom stave vyzerá ako bežný konferenčný stolík a v rozloženom stave vyzerá ako plnohodnotný jedálenský stôl.

Existujú dve nevýhody týchto štruktúr: vďaka mechanizmu sú dosť ťažké a majú tiež stredovú čiaru v strede, ktorá nevyzerá veľmi esteticky. Stacionárne, tj neskladacie stoly v interiéri kuchyne vyzerajú oveľa atraktívnejšie. Ich veľkosť je však obmedzená na veľkosť kuchyne a v prípade potreby sa nedá zmeniť.

Jedálenský stôl v interiéri kuchyne: základné rozmery

Ak chcete správne určiť veľkosť tabuľky, musíte zvážiť, koľko ľudí si chcete sadnúť v rovnakom čase - kým každý by mal byť pohodlný. Ergonómia hovorí, že každý potrebuje aspoň 70 cm dĺžky stola. V dôsledku toho, ak majú dvaja ľudia sedieť na jednej strane, dĺžka stola nesmie byť menšia ako 140 cm, inak budete musieť "zblízka".

Tri osoby môžu byť umiestnené za štvorcovým stolom umiestneným na jednej strane proti stene - ak nie je bočná strana dlhšia ako 70 cm. Pre malé kuchyne sú optimálne rozmery pracovnej dosky 60-80 cm, vo veľkých kuchynských jedálňach - od 120 cm.

Kuchynský stolový materiál v interiéri kuchyne

Vzhľad stola a ako to bude vyzerať v interiéri závisí od toho, aký materiál bude stolová doska vyrobená. Materiál podstavca je tiež dôležitý, ale ovplyvňuje skôr pevnosť než vzhľad. Na trhu nájdete modely, stolové dosky, ktoré sú vyrobené z nasledujúcich materiálov:

 • MDF. Toto je možnosť s najväčším rozpočtom. Vonkajší povrch dosky môže napodobňovať prírodné materiály. Stôl v interiéri kuchyne s pracovnou doskou MDF vyzerá dobre a je dostatočne odolný voči mechanickému poškodeniu, ako aj vlhkosti, okrem spojov s okrajom. Ak sa tam dostane voda, doska z drevotrieskovej dosky, z ktorej je základňa vyrobená, môže napučať a deformovať sa. Preto majú takéto stoly krátku životnosť.

 • Strom. Tradičná a najobľúbenejšia možnosť. Drevo odoláva vlhkosti, má atraktívny vzhľad, keď je potiahnuté špeciálnymi zlúčeninami, získava vlastnosti odpudzujúce nečistoty. Interiér kuchyne s veľkým stolom z dreva, vyzerá pevný a drahý. Drevený nábytok je dlhý čas, aj keď vyžaduje starostlivé ošetrenie a pravidelnú obnovu.

 • Kameň (prírodný alebo umelý). Najodolnejší a trvanlivý materiál. Kamenná doska môže byť takmer akéhokoľvek tvaru av prípade použitia umelého kameňa - a farieb. Je to krásny materiál odolný voči poškodeniu, ktorý neabsorbuje nečistoty. Ľahko sa umýva, netvorí kolónie baktérií alebo húb.

 • Glass. Sklenené stoly v interiéri kuchyne zaberajú zvláštne miesto. Vyzerajú veľmi elegantne a môžu ozdobiť akúkoľvek kuchyňu. Vo veľkej kuchyni-jedáleň, budú klásť dôraz na exkluzivitu a pridať lesk, av malých miestnostiach v dôsledku "neviditeľné" nebude trvať veľa miesta.

 • Keramická dlažba. Kachľová doska vyzerá veľmi pôsobivo. Starostlivosť o tento stôl je jednoduchá - stačí utrieť vlhkou handričkou. Doska môže napodobňovať drevo alebo prírodný kameň, napríklad mramor. Stolová doska môže byť tiež zdobená vzormi alebo mozaikou malých dlaždíc. Zaujímavým interiérovým riešením je dlažba na stolovej doske, ktorá sa zhoduje s dlažbou na kuchynskej zástere.

 • Plast. Získanie popularity. Jeho výhody - jednoduchosť údržby, relatívne nízka cena, možnosť vybrať si stôl takmer akejkoľvek farby alebo bez nej - sú transparentné. Moderný plast je odolný voči vlhkosti a teplote a UV žiareniu, čo znamená, že má pomerne dlhú životnosť.

Existujú tiež modely kombinovaných a exotických materiálov, napríklad z rezu dreva alebo kombinácie skla a kože. Tieto stoly sú pomerne drahé a používajú sa v kuchyniach s exkluzívnym interiérom.

Farba stola v interiéri kuchyne

Farba stola musí byť zvolená podľa štýlu, v ktorom je kuchyňa zdobená. Často je farba určená materiálom, ale aj tu sú možnosti. Napríklad drevený stôl môže zostať prirodzený, pokrytý ochranným prostriedkom.

V tomto prípade bude farba dreva a jeho textúra jedným z dekoratívnych prvkov situácie. To je vhodné v "dedinských" štýloch, ako je napríklad krajina, Provence, loftový štýl, ako aj niektoré ďalšie. Avšak, ak chcete získať interiér v prísnom a zdržanlivom štýle, napríklad minimalizmus, môžete maľovať drevený stôl, aby zodpovedal farbe nábytku a stien tak, aby nevynikal z okolitého prostredia.

Stravovacia skupina môže byť dominantou interiéru, pričom pre ňu je zvolená kontrastná a pomerne jasná farba. Napríklad, s bielymi stenami a nábytkom, stôl môže byť jasne červená alebo oranžová. Všetko záleží na zvolenom štýle a chuti.

Biely stôl v interiéri kuchyne - najuniverzálnejšie riešenie. A v klasickom a modernom štýle bude vyzerať organicky.

Tvar jedálenského stola v interiéri kuchyne

Tvar stola ovplyvňuje nielen jeho výkon, ale aj jeho vnímanie v interiéri. Zvážte možné možnosti.

 • Obdĺžnik. Najtradičnejší, priestranný a pohodlný tvar. Pri tomto stole môžete umiestniť pomerne veľa ľudí, je vhodné dať ho na stenu, zaberá málo miesta, najmä v porovnaní s okrúhlymi stolmi. Môžete ju dať do rohu alebo oprieť o jednu zo stien prednou stranou, čím sa miestnosť rozdelí na podmienené zóny.

 • Oval. Stoly tohto tvaru majú značnú veľkosť, pretože ich šírka nemôže byť menšia ako 90 cm, dĺžka presahuje 110 cm a zvyčajne ešte viac. Sú vhodné len pre veľké kuchyne, pretože by mal byť dostatok miesta na nábytok alebo sedenie (najmenej 80 cm).

 • Circle. Okrúhly stôl v interiéri kuchyne vyzerá veľmi elegantne, ale dosť náročne na umiestnenie - zo všetkých strán k najbližšej prekážke musí zostať najmenej 80 cm, ako je to pri oválnom stole, inak bude nepohodlný pohyb.

 • Semi-ovál. Takýto stôl v interiéri kuchyne je vzácny, ale v skutočnosti je to veľmi pohodlné, hlavne preto, že v ňom nie sú žiadne ostré rohy, čo je obzvlášť cenné v malých miestnostiach. Polo-ovály sú zvyčajne umiestnené v strede jedálenského priestoru, majú rovnú stranu proti stene.

Tip: Ak chcete, aby váš kuchynský stôl v interiéri kuchyne vždy vyzeral slušne, dodržiavajte pravidlá starostlivosti o ne. Najmenej raz týždenne je potrebné utierať nie len stolovú dosku, ale aj spodný rám vlhkou handričkou a odstrániť kontamináciu jemnými saponátmi. Nikdy nepoužívajte nôž a iné ostré predmety bez umiestnenia špeciálnej dosky pod nimi - poškriabanie stola je ľahké, vrátenie pôvodného vzhľadu je ťažké a niekedy nemožné.

Zanechajte Svoj Komentár