Výber umývačky riadu: typy, funkcie, režimy

Umývanie riadu - zamestnanie, ktoré je nepríjemné, našťastie, špeciálne automatické zariadenia prevzali funkcie čistenia riadu od špiny už nejaký čas. Zostáva len správnym výberom umývačky riadu - a môžete zabudnúť na umývanie riadu s rukami navždy.

Výhody umývačky riadu

 • Výrazné zníženie spotreby vody (až 8 000 litrov ročne).
 • Schopnosť používať iba studenú vodu, ktorá je obzvlášť dôležitá pri absencii horúcej vody.
 • Kontakt pokožky rúk s detergentnými činidlami je úplne vylúčený, čo umožňuje použitie silnejších prípravkov ako pri ručnom umývaní.
 • Akýkoľvek typ umývačky riadu poskytuje výrazne účinnejšie oplachovanie, ako je možné pri umývaní riadu rukami, pomocou teplej vody.
 • Nakoniec, najväčším plusom je skrátenie času na umývanie riadu, v skutočnosti musíte do neho vložiť iba špinavé riady, vybrať program a potom vybrať čistý - stroj urobí zvyšok.

Pri výbere umývačky riadu je potrebné zvážiť mnoho faktorov. Nielen veľkosti, ale aj funkcie a režimy umývačiek riadu.

Typy umývačiek riadu

Hlavným parametrom, ktorý porovnáva umývačky riadu - počet "sád riadov", ktoré stroj umýva v jednom cykle. Pojem "set" obsahuje tri dosky, rovnaký počet lyžičiek, nôž, vidličku a šálku s tanierikom. Táto koncepcia je samozrejme podmienená a používa sa práve na to, aby bolo možné porovnať výkon rôznych umývačiek riadu.

Podľa rozmerov sa oddelenie vykonáva na:

 • desktop;
 • úzka;
 • plnej veľkosti

Prvý typ je najkompaktnejší. Šírka a dĺžka takého stroja neprekročí 55 cm, výška - 45 cm, dá sa položiť na stôl a možno ho ukryť pod drezom, ak nie je dostatok miesta na inštaláciu veľkej umývačky riadu. Táto možnosť je vhodná pre malú rodinu, pretože v jednom cykle nevyčistí viac ako päť súprav riadu.

Druhý typ má štandardnú výšku a hĺbku (85 a 60 cm), ale zároveň zníženú šírku 45 cm, kde je miesto pre takýto stroj jednoduchšie, vhodné pre tri až päťčlennú rodinu.

Tretí typ je najväčší, 85x60x60 - to sú rozmery umývačky riadu, ktorá spracováva až 15 sád riadu naraz. Má zmysel kupovať takýto stroj v prípade, že máte naozaj veľkú rodinu a máte radi variť.

Pri výbere umývačky riadu si tiež musíte okamžite predstaviť, či bude stáť samostatne alebo môže byť zabudovaná do kuchyne. Podľa spôsobu, akým sú tieto jednotky inštalované, sú rozdelené do dvoch typov, z ktorých jeden je ďalej rozdelený do dvoch ďalších: t

 • voľne stojace,
 • vložené (celé alebo čiastočne).

Plné zapustenie poskytne "stealth" auta v interiéri a čiastočné umožní zároveň získať ľahký prístup k ovládaciemu panelu.

Triedy umývačiek riadu

Ako účinne funguje umývačka riadu posudzuje jeho trieda.

Kvalitná trieda. Sedem tried znamená sedem úrovní kvality práce a sú označené latinskými písmenami od A po G. A zodpovedá najvyššej kvalite, a tým aj maximálnej cene.

Stroje triedy A používajú menej vody na umývanie riadu ako nižšie triedy. Preto potrebujú na rehydratáciu menšie množstvo detergentu a špeciálnych solí. Preto každý pracovný cyklus vyžaduje menej výdavkov na spotrebný materiál a prevádzka stroja ako celku je lacnejšia. Pre porovnanie uvádzame čísla: v triede A trvá pracovný cyklus 15 litrov vody v triede E - do 25.

Energetická trieda. Schopnosť umývačky riadu šetriť elektrickú energiu sa tiež hodnotí podľa tried, ktoré sú až tri triedy účinnosti, a tiež sú určené.

Trieda sušenia. Okrem toho sa typy umývačiek riadu vyznačujú triedou sušenia, ktorá sa môže vykonávať rôznymi spôsobmi:

 • kondenzácie;
 • ventilácie.

V tomto prípade je trieda určená latinskými písmenami od začiatku abecedy a znižuje sa až na koniec. Najproduktívnejším spôsobom sušenia je vetranie s použitím ohriateho vzduchu. Po skončení procesu si vyberiete pokrmy nielen suché, ale aj teplé.

Hladina hluku. Veľmi dôležitou vlastnosťou každého domáceho spotrebiča je hluk, ktorý vytvára pri práci. V prípade akéhokoľvek spotrebiča pre domácnosť sa zvyčajne uvádza priemerná úroveň hluku v decibeloch, na ktorú sa musíte zamerať. Tichá umývačka je tá, ktorá robí hluk v rozsahu od 47 do 57 dB.

Funkcie umývačky riadu

Medzi mnohými rôznymi funkciami umývačiek riadu nie je tak jednoduché určiť, čo je naozaj potrebné a čo je marketingový trik na zlepšenie predaja. Poďme sa pokúsiť prísť na to, aby sme pochopili, čo by ste mali venovať osobitnú pozornosť pri výbere modelu.

 • Nákupný košík Z priestoru pre zariadenie pre nakladanie riadu závisí, aké pohodlné bude používanie stroja. Umývačka riadu môže sklopiť kôš, zvyšuje účinnosť umývania riadu. Rôzne držiaky, odnímateľné podnosy a iné zariadenia zvýšia jednoduchosť používania a okrem toho prispejú k lepšej ochrane vašich jedál, pretože tento parameter závisí do značnej miery od spoľahlivosti upevňovacích zariadení. V koši, ktorého držiaky možno výškovo a šírkovo nastaviť, je ľahké umiestniť riady neštandardných rozmerov, napríklad tácky, cedníky, veľké panvice a ďalšie.
 • Vstrekovače. Prostredníctvom týchto zariadení sa privádza voda a čím väčší je ich počet a tým menší je priemer, tým účinnejšie je umývanie.
 • Filtre. Zvyčajne sa filtre používajú na čistenie vody pred praním, najlepším riešením sú tri stupne čistenia. Použitie vopred upravenej vody predlžuje životnosť vozidla.
 • "Stop". Medzi režimy umývačky riadu je potrebné, tam sú ďalšie, rovnako ako tie, bez ktorých môžete urobiť. Medzi ďalšie pozornosť venovať takú funkciu ako "stop" - schopnosť pozastaviť stroj kedykoľvek, je veľmi užitočné, ak auto náhle rozbije alebo dôjde k úniku.
 • Programovanie. V umývačkách nie sú len štandardné režimy, ale aj funkcia ručného programovania - v každom konkrétnom prípade môžete nastaviť podmienky pre umývanie riadu, ktorý vám najlepšie vyhovuje.
 • Prísady. Vzhľad jedál často závisí od toho, čo opláchnu po umytí. Napríklad okysľujúce prísady umožnia lesk kryštálu. V niektorých strojoch je k dispozícii možnosť pridania oplachu, ukazovateľ zobrazí ich úroveň. Plákanie pomáha úplne odstrániť čistiaci prostriedok, dodá jedlám príjemnú vôňu a dlhodobo zachová jeho atraktívny vzhľad.

Voľbu umývačky riadu ovplyvňuje aj pohodlie riadiaceho systému, prítomnosť časovača, signál na koniec práce, výstražný systém na konci nasledujúceho cyklu, ako aj displej, ktorý pomáha ovládať funkcie.

Režimy umývačky riadu

Minimálny počet prevádzkových režimov alebo programy - štyri. Maximálna hodnota sa môže líšiť od jedného výrobcu k druhému, až do osemnástich. Spravidla sa nepoužíva viac ako štyri najvhodnejšie režimy.

Vo všetkých typoch umývačiek riadu existujú také režimy ako:

 • Denne. Štandardný režim umývania riadu, teplota vody je okolo 55 stupňov, spotreba pracích prostriedkov a vody je priemerná.
 • Rýchla. Vhodné s minimálnym znečistením. V tomto režime sa menej elektriny, pracieho prostriedku a vody spotrebuje o 20% menej ako v štandardnom.
 • Úsporné. Typicky, v tomto režime, umyte kávové a čajové šálky, ďalšie malé a nie príliš špinavé riady. Teplota vody 40-45 stupňov, minimálna spotreba pracích prostriedkov a vody.
 • Ťažké znečistenie. Tento režim zvyčajne zahŕňa dodatočné cykly, aby sa zabezpečilo pranie veľmi špinavých riadov, vrátane panvíc, hrncov.

Funkcie umývačiek riadu môžu okrem toho zahŕňať: t

 • Namáčanie. Používa sa na pranie sušených nečistôt na riad, ako aj na to, či sa niečo spálilo na dno riadu.
 • Delikátna. Špeciálna funkcia na umývanie výrobkov z jemného porcelánu, krištáľu, ako aj riadu so zlatým listom.
 • Vyjadrovať. Jeden typ rýchleho umývania.
 • "Polovičná záťaž". To vám umožní ušetriť v prípade, že nemáte plný stroj špinavých riadu, a to, čo ste nazhromaždili, musíte okamžite umyť.

Či sú tieto funkcie potrebné vo vašom prípade, záleží len na vás. Niektorí výrobcovia tiež ponúkajú funkcie snímačov, ktoré predlžujú životnosť stroja. Doplnková funkcia „dvojitého umývania“ môže byť tiež užitočná, alebo Duo Wash - umiestnenie krehkých a delikátnych pokrmov do hornej časti koša a veľmi špinavé v spodnom koši, môžete ich umyť v jednom priechode bez toho, aby ste ich poškodili alebo nevyprali.

Ďalšie režimy umývačky riadu môžu znížiť náklady na umývací proces, pomôcť šetriť elektrickou energiou a vodou, ovládať proces, napríklad funkcia Easy-lock kontroluje zatváranie dverí a zabraňuje úniku tesným zatváraním dvierok, aj keď ho zapnete. Existuje dokonca funkcia sledovania vrstvy vodného kameňa na kovových častiach stroja a automatické pridávanie avivážneho prostriedku.

Samostatne musíte povedať o strojoch vybavených samočistiacim systémom. Môžu naložiť riad s zvyšky jedla - budú vyplavené, roztrieštené a filtrované, aby vaša komunikácia nebola ohrozená. To je naozaj pohodlné, ale bude vyžadovať dodatočné náklady.

Zanechajte Svoj Komentár