Ako si vybrať optimálnu farbu stien v obývacej izbe: 60 fotografií a nápadov na dizajn

Zvolená farba stien v obývacej izbe určuje celkový charakter domu. Obývacia izba je miestom pre osobnú relaxáciu, kde si môžete oddýchnuť a dostať sa z každodenného zhonu, ako aj so svojimi priateľmi a rodinou. Výber optimálneho odtieňa môže zdvihnúť náladu a pomôcť vyrovnať sa s nákladom. Na to je celá veda nazvaná feng shui.

Funkcie výberu

Výberom farieb stien môžete vizuálne zvýšiť alebo znížiť veľkosť obývačky.

Faktory ovplyvňujúce výber farieb:

 • Priestor izby
 • osvetlenie
 • Osobné preferencie
 • Funkčné požiadavky

Pre kompaktné obývacie izby vhodné svetlé farby, vďaka ktorým sa priestor miestnosti bude zdať väčší. Úspešne dopĺňa interiér, v súlade s celkovou farbou, vzorom na jednej zo stien.

V priestranných izbách sú možnosti realizácie fantázií oveľa väčšie. Paleta farieb môže byť s mäkkým prechodom alebo kontrastom.

Vertikálne pruhy na stene natiahnu priestor a horizontálne sa rozšíria.

Farba stien a strán sveta

Pri výbere farby stien v obývacej izbe by mala venovať pozornosť osvetleniu miestnosti. Rovnaký odtieň s prirodzeným a umelým osvetlením bude vyzerať úplne inak.

Konverzia miestnosti na ľubovoľnú stranu sveta ovplyvňuje aj celkový „obraz“. Pre severnú stranu sú vhodné mäkké a teplé odtiene, ktoré kompenzujú nedostatok slnečného svetla. Môže byť žltá, zelená, béžová alebo čokoládová.

Ak sú okná orientované na juh, v obývacej izbe môžu byť chladné odtiene, pretože miestnosť má dostatok denného svetla. Sky modrá, tyrkysová a biela.

Pre východnú stranu je lepšie použiť teplé svetlé farby, napríklad jemnú ružovú, medovú, broskyňovú.

Pre obývaciu izbu, ktorej okná sú orientované na západnú stranu, by sa mali uprednostniť studené farby. Steny môžu byť natreté v šedej, modrej, mäty.

Feng Shui Wall Farba

Feng Shui je starodávna a veľmi zaujímavá teória, ktorej cieľom je mať priaznivý vplyv na život pomocou objektov a farieb. Verí sa, že každá farba ovplyvňuje energiu domu a ovplyvňuje duchovný stav človeka.

Podľa pravidiel feng shui môže byť farebná paleta obývacej izby vybraná na základe mužského alebo ženského pohlavia, alebo na základe ktorej strany sveta je miestnosť orientovaná.

Svetlé a teplé farby, ako je červená, žltá, zelená a biela, sa označujú ako mužské.

Tmavé a hlboké farby sú vhodné pre ženskú časť, napríklad modrú, fialovú a čiernu.

Pre obývaciu izbu umiestnenú na severnej strane bude modrá farba. Odtiene modrej podporujú relaxáciu, znižujú aktivitu. Ako dekoráciu interiéru si môžete vyzdvihnúť obrazy zobrazujúce nádrže.

Pre južnú časť je lepšie zvoliť oranžovú a červenú farbu stien, chráni pred negatívnou energiou a zvyšuje vitalitu. S týmito farbami sa musí zaobchádzať opatrne. Podľa teórie feng shui červená môže zvýšiť tlak a má negatívny vplyv na nervový systém. Pre obývaciu izbu je lepšie používať tlmené odtiene týchto farieb, jemne koralové a broskyňové. Červená farba

Pre severovýchodné a západné izby je lepšie používať krémovú, béžovú a medovú paletu. Farby prispievajú k zlepšeniu nálady, vitality a inšpirujú optimizmus.

Obľúbené farby pre obývaciu izbu

béžový

Béžová farba je univerzálna, harmonicky vyzerá v takmer akomkoľvek štýle. Obývacia izba bude teplá a útulná, charakter miestnosti môže byť zmenený pomocou výzdoby. Povrchová úprava môže byť murovaná alebo nezvyčajná.

šedá

Moderná a módna farba, ktorá sa často používa na vytvorenie podkrovného štýlu, klasického, moderného. Steny miestnosti môžu byť komplikované rôznymi textúrami a geometrickými tvarmi.

modrý

Rôzne odtiene modrej majú relaxačný účinok. Pre ľudí s vysokým zaťažením bude najlepšie riešenie pre návrh obývačky. Zodpovedá východnému, námornému, stredomorskému a štýlovému štýlu.

biela

Biela farba je považovaná za neutrálnu, ale pri hraní s farbami môžete vytvoriť absolútne akýkoľvek interiér. Má veľa odtieňov a vďaka komplexnému kresleniu na stenách sa obývacia izba ukáže ako originálna a úplne neobvyklá. Biele steny sa stanú základom pre vytvorenie charakteru obývačky. Pre tmavú obývaciu izbu bude biela farba spásou, v miestnosti bude viac svetla.

Dekoračné prvky urobia interiér prísnym a osviežujúcim, alebo naopak, poskytnú pohodlie a teplo.

zelená

Skutočné v posledných rokoch, farba, ktorá je spojená so zeleňou a prírodou. Steny môžu byť natreté v rôznych odtieňoch, zónovanie priestoru miestnosti. Svetlé tlačové tapety zvýrazňujú ekologický štýl obývacej izby.

Okrem toho zelená má pozitívny vplyv na videnie a má relaxačné vlastnosti.

žltý

Svetlá, letná a slnečná farba, je podvedome spojená s niečím teplým a príjemným. Vhodné na zakrytie stien priestrannej obývacej izby.

Príliš svetlý a jedovatý odtieň žltej farby v obývacej miestnosti malého priestoru sa rozdrví a pastelové a svetlé farby prispejú ku komunikácii, zvýšia pozornosť a náladu.

olivový

Oliva je odtieň zelenej farby, obaľuje sa ušľachtilým odtieňom a dodáva stav pohodlia.

Nástenné dekorácie v olivovej farbe budú harmonicky vyzerať v klasickom, škandinávskom a vidieckom štýle.

broskyňový

Steny broskyňovej farby zaplnia interiér bohatými farbami leta a začiatkom jesene. Vhodné pre klasické, moderné a fúzne štýly.

Peach je kombinovaný so šedou, tyrkysovou a bordovou.

tyrkysový

Maľba stien v tyrkysovej farbe dodá pocit sviežosti a priestrannosti obývačky. Má inú farebnú hĺbku od beztiažneho pastelu, až po bohaté a hlboké. Kombinuje sa s takmer akoukoľvek farbou bez preťaženia celkového interiéru miestnosti.

Farebná kombinácia

Monochromatické použitie odtieňov rovnakej farby vám umožňuje vizuálne uložiť a zväčšiť priestor miestnosti. Každá farba má mnoho odtieňov, ich možnosti kombinácie vám umožnia vytvoriť originálny a jedinečný interiér obývačky.

Bez preťaženia interiéru, s použitím farby stien v rôznych odtieňoch, môžete zónu priestor alebo zamerať na určitú oblasť.

Neutrálna farba stien dáva viac príležitostí pre fantáziu. Tlmené a jemné odtiene sú vhodné pre klasický štýl obývacej izby.

Nudí čas, nábytok alebo dekoratívne prvky zmenia charakter a štýl obývacej izby. Steny v neutrálnej farbe môžu byť v interiéri obývacej izby zatienené jasnými akcentmi. Napríklad svetlosivá farba v kombinácii s béžovou farbou vám poskytne pohodlie domova. Pokojné farby stien sa po náročnom dni uvoľnia a zahrajú večerný západ slnka.

Kontrastná kombinácia je vhodná pre modernejší štýl.

Táto možnosť je vhodná pre odvážnych vlastníkov. Pri správnom vykonaní kombinácie môže byť najviac neočakávané.

Harmonická kombinácia dvoch farieb jednej polovice spektra poskytne obývacej miestnosti interiér rajskej záhrady. Steny miestnosti môžu byť vyrobené gradientovou metódou alebo hladkým prechodom farieb z jednej časti obývačky do druhej.

Použitie tejto metódy je vhodnejšie pre priestranné izby, aj keď pri použití svetlých odtieňov bude obývacia izba malého priestoru harmonická.

Ako spojiť farbu steny s farbou nábytku

Pri vytváraní interiéru obývačky je rozhodovať o tom, na čo sa bude zamerať. Ak sú steny obývacej izby nasýtené a svetlé farby, potom sú prvky nábytku lepšie zvoliť diskrétne a monochromatické farby.

Biely nábytok môže ozdobiť vankúše vo farbe so stenami

V prípade voľby v prospech viac umiernených odtieňov pre maľovanie stien, hlavným prízvukom v interiéri môže byť svetlý nábytok. Pohovka, ako samostatný prvok obývačky alebo v tandeme so stoličkami jasných farieb, bude hlavným predmetom pozornosti v miestnosti.

Celá koncepcia obývačky môže byť tiež vyhotovená v jednej farbe. Interiér bude diskrétny, ale s chuťou.

Farba a štýl interiéru

klasický

Klasický štýl zodpovedá umierneným a tlmeným farbám, ako je zelená, modrá, hrušková. Steny sú spravidla natreté v jednej farbe alebo pokryté tapetou s diskrétnym vzorom.

moderný

Obývacia izba, vyrobený v modernom štýle, umožní používať viac farieb. Steny môžu byť svetlé farby, ako je tyrkysová, šedá, modrá alebo smaragdová.

Najčastejšie je len jedna stena obývacej izby namaľovaná do jasnej farby, v tomto prípade nie je priestor preťažený a nevyvoláva pocit tlaku. Na rozdiel od jasnej farby steny bude zaujímavé pozrieť sa na ľahký nábytok.

Country hudba

Vidiecky štýl je priamo spojený s prírodou a vidieckymi témami. Preto použitie akýchkoľvek vhodných prírodných odtieňov.

Charakteristickým znakom štýlového smeru sú stropné trámy.

Farby stien môžu byť natreté v akýchkoľvek prírodných odtieňoch, zelenej, hnedej, šedej.

podkrovie

Moderný smer sa používa na vytvorenie modernej obývačky. V doslovnom zmysle sa loft prekladá ako podkrovie alebo suterén. Preto sa interiér vykonáva hlavne v studených farbách.

Na fotografii je obývacia izba v podkroví, prízvuková stena je zdobená murivom.

škandinávsky

Steny obývacej izby vykonávajú v jasných farbách, bielej, béžovej, modrej. Charakteristickým znakom štýlu je maximálna funkčnosť a jednoduchosť interiéru.

Provence

Provence štýl má obmedzenú paletu. Steny sú zdobené olivovými, levanduľovými a inými pastelovými farbami.

Vlastnosti voľby farby pre obývaciu izbu v kuchyni

Na vytvorenie dokonalého interiéru je potrebné dodržiavať niekoľko pravidiel:

 • Spoločná farebná paleta
 • Výber farby steny závisí od osvetlenia.
 • Čím jasnejšia je farba, tým priestrannejšia je miestnosť.

Vlastnosti voľby farby pre malú obývaciu izbu

Dizajn malej miestnosti by mal byť čo najfunkčnejší. Steny môžu byť zdobené krásnym nízko-kľúčovým vzorom.

 • Pre malé miestnosti sú preferované svetlé farby.

 • Svetlé farby v interiéri pridajú dekoratívne prvky.

 • Vizuálne zväčšenie plochy pomôže zrkadlám a reflexným prvkom

 • Závesy sa prednostne vyberajú z hustej a ľahkej tkaniny

 • Maľovanie jednej zo stien v inej farbe urobí interiér obývačky štýlovým a neobvyklým.

Každá izba v dome má vlastnú funkciu a mala by byť v nej čo najpohodlnejšia. V obývacej izbe trávia veľa času. Farba stien by mala byť príjemná pre oko a nemala by spôsobiť nepríjemný účinok.

Zanechajte Svoj Komentár