Záclony v obývacej izbe: 70 štýlových fotografických nápadov v interiéri

Obývacia izba je ťažké si predstaviť bez textilu: čalúnenie, hladké línie a záclony v obývacej izbe, ktoré vytvárajú a dopĺňajú obraz. Správne zvolený dizajn záclon do obývačky osviežuje miestnosť a priťahuje pozornosť.

Záclony v interiéri zdôrazňujú dôstojnosť miestnosti, dopĺňajú ju a ukazujú nedostatky, keď nesprávna voľba farby alebo dizajnu záclon a nedodržanie celkového štýlu. Nie je toľko požiadaviek na záclony obývacej izby ako na kuchyne, ale mali by byť odolné voči vyblednutiu, ak sa miestnosť nachádza na slnečnej strane.

Výber záclon pre štýl obývacej izby

Záclony na oknách v obývacej izbe vytvárajú atmosféru, chránia pred slnečným svetlom a zvedavými očami. S ich rovnakou funkčnosťou sú veľmi odlišné a ak sú správne zvolené, zapadajú do interiéru obývačky rôznych štýlov.

 • Záclony v obývacej izbe v modernom štýle, spravidla sú rovné a bez prilepené vo svetlom odtieni béžovej a bielej, rovnako ako v pastelových odtieňoch zelenej, červenej, fialovej. Tkanina moderných záclon pre obývaciu izbu môže byť prirodzená a vyrobená pomocou modernizovaných technológií, hlavná vec je, že je monochromatická alebo s veľkou geometriou.

 • Záclony do obývačky v klasickom štýle kombinujú ľahký tyl a ťažké hrubé záclony. Na jednej strane beztiažová organza prenáša denné svetlo a na druhej strane que nepriehľadné závesy zdobia stenu a chránia ich pred vonkajšími výhľadmi vo večerných hodinách. Jedná sa o veľmi praktické riešenie, toľko majiteľov s neustálym dobrým vkusom apelovať na dizajn záclon pre obývaciu izbu v klasickom štýle. Tu pripúšťame akýkoľvek materiál tkaniny a textúry.

 • Záclony v štýle Provence pre obývaciu izbu vytvárajú pocit prírody a jednoduchosti provincie. Farby by mali byť čerstvé a šťavnaté, ale nie svetlé. Preferovaná by mala byť okrová farba a terakota. Záclony Provence v interiéri obývacej izby by mali byť výlučne z prírodných tkanín: ľan, bavlna, chintz s kvetinovou výšivkou, vzory sú povolené kvetinové prvky svetlých farieb, pruhované a klietky. Ak chcete vytvoriť provenienciu, ideálne by malo byť veľké okno so zatiahnuteľnými dverami.

Výber záclony na farbu obývacej izby

Pri výbere farby záclon, je potrebné stavať na veľkosti miestnosti, množstvo svetla v ňom, rozloženie a výšku stropu.

 • Záclony v šedej obývacej izbe zdôrazňujú krásu a štýl neutrálneho oceľového tónu. Biela v mliečnych a žltých odtieňoch dopĺňa vzhľad. Ružová, žltá oranžová a broskyňa sa stanú jasným tieňom a dodajú interiéru obývacej izby svetlo, pohodlie a mäkkosť. Najúspešnejším riešením pre slnečnú miestnosť bude výber modrých a fialových závesov z jemných tónov, čo osvieži miestnosť a ozdobné vankúše vo farbe závesov dotvoria vzhľad. Možnosť win-win je vybrať si neutrálnu béžovú, pieskovú a kávovú farbu akéhokoľvek tónu.

 • Záclony v interiéri béžovej obývacej izby by mali byť mliečne a hnedé, aby doplnili štýl miestnosti, alebo môžu byť tyrkysové, jemne fialové, fuchsie, aby vytvorili výrazný akcent. Jasná textúra, satén a zamat vytvoria vintage štýl a transparentné a moderné tkaniny sú vhodné pre moderný štýl, minimalizmus a high-tech štýl.

 • Záclony v bielej obývacej izbe, môžete si vybrať akékoľvek, záleží na štýle miestnosti. Pre klasický dizajn sú vhodné biele hrubé záclony, tapisérie s bielym tylu, hnedé a kávové závesy, béžové a pieskové. Táto konštrukcia tlmí biele steny a vytvára pohodlie. Jasné farby (ružová, limetková, fialová, modrá, oranžová) upozorňujú na otváranie okien a robia z neho hlavnú vec v interiéri.

Odporúčania pre výber farby záclon pre obývaciu izbu

Existujú základné pravidlá pre výber záclon v obývacej izbe podľa farby:

 • vyberte farbu a odtieň záclon v závislosti od farby a textúry tapety (ak si vyberiete záclony v rovnakej palete ako tapetu, mali by byť 2-4 farby svetlejšie alebo tmavšie ako steny);
 • farba môže zodpovedať farbe nábytku alebo najväčšiemu objektu v interiéri (pohovka alebo koberec);
 • dizajn záclon a vankúšov jednou látkou vytvorí jednotu štýlu;
 • studené odtiene (modrá, zelená) sú vhodné pre malú obývaciu izbu a robia z nej vizuálne širšie a teplejšie (oranžová, červená) sú vhodnejšie pre veľké miestnosti (ako aj veľký vzor);
 • pre slnečné izby sú vhodné studené farby a teplé miestnosti zaplnia interiér obývacej izby svetlom.

Šedé závesy v interiéri obývačky vytvárajú neutrálny a drahý vzhľad. Záclony s ornamentom sú vhodné pre vintage štýl, monochromatické pre minimalizmus a šedá taška je vhodná pre eko-štýl.

Hnedé záclony v obývacej izbe sa zmestia do akéhokoľvek tieňa, v kombinácii s dreveným nábytkom a podlahou. To je univerzálny tón, ktorý nepritiahne pozornosť, ale zahreje interiér.

Biele záclony v obývacej izbe vytvárajú vzdušnú atmosféru, ak sú vyrobené z priehľadných a priesvitných materiálov. Dodávajú svetlo, zdvíhajú strop a sú vhodné pre malú obývaciu izbu. Satén, ľan a bavlna sú dobrou voľbou pre záclony, a závesy a garnýže budú zbytočné.

Čierne a biele záclony v obývacej izbe je lepšie si vybrať z ľahkých tkanín s kvetinovým vzorom, pruhované, s geometrickými čiarami, a potom bude miestnosť vyzerať elegantne. Mali by byť kombinované s farbou nábytku a stien a svetlé akcenty na pozadí takýchto závesov budú ešte jasnejšie.

Čierne závesy v obývacej izbe vyzerajú organicky len s jednoduchými farbami stien, bez textúry a vzoru. Mali by byť vyrobené z pevnej tkaniny a zdôrazňovať existujúci štýl interiéru.

Zelené závesy v obývacej izbe z mäkkej olivovej farby budú vyzerať elegantne spolu so svetlými plisovanými záclonami. Zelené závesy budú vhodné pre ľahké steny a vytvorenie rustikálneho štýlu v klietke a svetlé zelené závesy sa stanú hlavným prvkom interiéru.

Lilac záclony v obývacej izbe sú vhodné pre vytvorenie tvorivej atmosféry. V kombinácii s bielymi a sivými stenami. Vhodné pre miestnosti všetkých veľkostí a fialové záclony v interiéri obývacej izby môžu zmenšiť priestor, takže tento tón je vhodnejší pre miestnosť s arkýřovým oknom.

Tyrkysové záclony v interiéri obývačky sú najlepšie kombinované s nábytkom alebo stenami rovnakého odtieňa, bielym nábytkom a ľahkým kobercom. Lietajúce záclony a tyrkysové svetlá vytvárajú jedinečný vzdušný interiér.

Červené záclony v interiéri obývačky vytvárajú efekt dodatočnej energie. V odtieňoch čerešne a vína sú vhodné do veľkej obývačky a dopĺňajú malú obývaciu izbu v kombinácii so svetlými farbami.

Vínne závesy v obývacej izbe sú kombinované s bielou a béžovou stenou, ale je zakázané kombinovať s modrými a fialovými farbami v rôznych odtieňoch. Vhodné pre priestranné izby s veľkými oknami.

Modré záclony v interiéri obývacej izby zapadajú do svetlého odtieňa alebo v kombinácii bielej a modrej pre malú miestnosť av priestrannej obývacej izbe môžete kombinovať zamatové modré záclony so zlatou šnúrkou podväzku.

Typy záclon v obývacej izbe: od tylu k lambrequin

 • Svetelné závesy v obývacej izbe nití nechajú slnečné lúče a sú zdobené korálkami, sponami, sponkami do vlasov a perličkami. Nite rôznych farieb v kombinácii vytvárajú kompozíciu a vzájomne sa dopĺňajú. Pre obývaciu izbu je lepšie vyzdvihnúť niť z ľanu a hodvábu.

 • Tyl záclony v obývacej izbe sú populárne dekorácie okien v dôsledku tečúcej ľahkej tkaniny, ktorá sa ľahko umyje a upevní na akúkoľvek rímsu, a tylu na priechodkách vytvoriť aj záhyby.

 • Záclony na priechodkách v obývacej izbe budú správnou voľbou pre obývaciu izbu s balkónovými dverami, ktoré umožnia presúvať oponu tam a späť bez toho, aby ju deformovali.

 • Rímske záclony v obývacej izbe je lepšie zvoliť klasickú verziu pre vytvorenie minimalizmu, alebo kaskádové (s bujnými záhybmi pri otváraní) pre interiér v štýle Provence a svetlý dizajn.

 • Záclony v arkýřovom okne pre obývaciu izbu sú umiestnené nad každým oknom samostatným plátnom pre spoločnú rímsu s obmedzovačmi krúžkov, záclony na vonkajších rohoch sú spoločné pre celé arkýřové okno. V obývacej izbe sa zmestia záclony so nezvyčajným povrchom.

 • Krátke záclony v obývacej izbe sú vhodné pre malé a úzke izby. Môžu byť až do parapetu alebo dokonca kratšie.

 • Záclony s lambrequins v obývacej izbe krásne maskovať všetky zapínanie slučky a steny. Môžu byť klasické aj rímske. Lambrequin dáva slávnosť do interiéru, prehodil sa s kefami a stuhami, môže byť monofónny alebo kombinovaný. Dnes čoraz častejšie nepoužívajú mäkký, ale pevný rám lambrequin.

Foto záclony v interiéri obývacej izby

Nižšie uvedené fotografie ukazujú príklady použitia rôznych možností záclon v interiéri obývačky.

Foto 1. Priamo na 3 tóny ľahšie ako steny a ľahký tyl na priechodke dopĺňa obývacia izba v modernom štýle.

Foto 2. Biele klasické a rolety v svetlosivom prevedení robia interiér obývacej izby vzdušným a lakonickým.

Foto 3. Prúd striebornej tkaniny zdôrazňuje bohatosť lila farieb a biela pohovka riedi nepokoj farieb.

Foto 4. Obývacia izba v béžovej farbe dopĺňa záclony klasického vzoru vo farbe čalúneného nábytku a vytvára jednotu dizajnu.

Foto 5. V interiéri obývacej izby sú závesy 3 zamatové tóny tmavšie ako steny doplnené rovnakým lambrequinom s lemom a harmonickým vzhľadom s beztížnou korunou.

Foto 6. Masívne rímske rolety v arkádovom okne chránia miestnosť pred nadmerným slnkom a robia miestnosť viac na úkor jednoduchosti výstavby.

Foto 7. Modré záclony zriedia klasickú béžovú obývaciu izbu a francúzske závesy neutralizujú modrú.

Foto 8. Floss tylu a hrubé záclony dopĺňajú dizajn miestnosti, a vďaka lustre miestnosti sa zdá byť čerstvé, a to aj napriek hojnosti hnedej.

Foto 9. V interiéri obývacej izby je arkýřové okno zdobené pevnou, beztlačovou organzou a svetlými béžovo-farebnými závesmi, ktoré osviežujú čierno-bielu akcentovú stenu.

Zanechajte Svoj Komentár