Nástenné dekorácie v obývacej izbe: výber farieb, povrchových úprav, prízvuk stien v interiéri

Obývacia izba ako srdce penziónu a domácnosti upozorňuje na seba, takže moderný prístup dizajnérov k dizajnu stien v obývacej izbe je veľmi dôležitý nielen z hľadiska funkčnosti, ale aj estetiky. Konštrukcia stien v interiéri obývacej izby by mala zodpovedať veľkosti, zónovaniu, štýlu miestnosti, aby sa vytvoril plnohodnotný obraz.

Na fotografii je luxusná klasická obývacia izba, kde sú steny zdobené tapetou.

Vyberte farby steny

Pri výbere farby musíte zvážiť:

 • prirodzená intenzita svetla a veľkosť okna;
 • Nábytok a čalúnenie farebného dizajnu;
 • zvolený štýl interiéru;
 • veľkosť obývacej izby.

Ak sú okná orientované na slnečnú stranu, potom efekt chladu vytvorí modrú, modrú, tyrkysovú farbu. Ak sú okná umiestnené na severnej strane, môžete ich naplniť svetlom a teplom pomocou teplých farieb (od červenej, oranžovej, žltej a pastelových odtieňov: horčica, broskyňa, okr).

Na fotografii je obývacia izba, kde je kladený dôraz na zrkadlo v ráme a krb. Svetlé farby v dizajne, skle a zrkadlách zaplnia priestor priestorom a umožňujú vám doplniť interiér o všetky detaily.

Steny v interiéri obývacej izby môžu byť podkladom pre nábytok alebo sa môžu stať jasným prízvukom. Svetlé steny v obývacej izbe (slonovina, mliečna, svetlo béžová, pastelové odtiene ružovej a modrej) sú vhodné na vizuálne zvýraznenie tmavého nábytku. Ak je nábytok svetlo (biele alebo ľahké drevo), potom dizajn stien, farba by mala byť hlboká alebo svetlá.

Farba by mala vyhovovať všetkým členom rodiny, ako možnosť, môžete kombinovať niekoľko odtieňov na výzdobu stien. Ak chcete napríklad vytvoriť pruhy, rozdeľte stenu na polovicu, alebo natrite priľahlú farbu v kontrastných farbách.

 • Biela, sivá alebo čierna v obývacej miestnosti môžu byť základné farby, ktoré sú doplnené žltou alebo oranžovou farbou; červená alebo zelená.
 • Odtiene béžovej a svetlohnedej sú samé o sebe neutrálne a môžu byť doplnené v interiéri bielou, ružovou, tyrkysovou a modrou.
 • Hlboké farby (modrá, vínová, vínová, fialová) sú vhodné len vtedy, ak je niekoľko okien a veľký priestor.

Fotografia ukazuje interiér modernej obývacej izby, kde sú steny natreté farbou kávy a spodná časť je zdobená bielymi panelmi. Dôraz je kladený len na krb, ktorý robí štýl univerzálnym.

Materiály na konečnú úpravu

Výber materiálov pre dekoráciu závisí od požadovaného konečného výsledku pre úspešnú kombináciu textúr na výzdobu stien v obývacej izbe a nábytku.

 • Pre maľovanie je potrebné pripraviť steny (musia byť dokonale hladké a hladké, pretože farba zvýrazní všetky drsnosti a trhliny). Farba sa nebojí vlhkosti, ľahko sa čistí, nehromadí prach a steny sa ľahko prekreslia. Moderné špeciálne farby nevypúšťajú zápach a sú určené na dekoráciu interiéru.

 • Rôzne typy tapiet ponúkajú veľký výber farieb a textúr, tento dizajn skrýva chyby a je namontovaný samostatne bez špeciálnych nástrojov. Pre obývaciu izbu fit papier a netkané tapety. Ak chcete vytvoriť prízvuk stenu v interiéri, môžete použiť tapetu.

Na fotografii je príklad dizajnu akcentovej steny s nástennou maľbou v modernej obývacej izbe prírodných odtieňov.

 • Dekoratívne omietky v obývacej izbe vyhladzujú akékoľvek nezrovnalosti a budú vždy vyzerať jedinečne. Vzory sú vytvorené špachtľou (kôrovec, dážď, koberec, atď.) A potom je stena natretá a pre väčšiu odolnosť proti opotrebeniu je lakovaný.

 • Drevený dizajn vytvára tepelnú a zvukovú izoláciu. To môže byť panely, korok alebo laminát na spodnej časti stien po obvode, alebo môžete len plášť prízvuk steny v interiéri s drevom.

 • Dekoračné kamenné a dekoratívne tehly sú vhodné na dekoráciu steny pri krbe (TV alebo falošný krb) na vytvorenie interiéru v škandinávskom štýle, krajine a klasike. Takéto obloženie sa nebojí vlhkosti, je lacnejšie ako prírodný kameň a nevytvára dodatočné zaťaženie.

 • Mäkké panely sú vhodné pre návrh steny v blízkosti televízora alebo cez pohovku, pomôžu umiestniť akcenty, skryť chyby, vytvoriť zvukovú izoláciu. Z materiálov vhodná koža, koženka, látka. Syntetický zimovník si udržiava svoj tvar lepšie a penová guma je vhodná na vytvorenie mäkšieho povrchu.

 • Navrhnite zrkadlá vhodné v obdĺžnikovej a malej miestnosti. Môže to byť panel, štvorcový alebo panelový štvorec alebo iný tvar. Svetlé farby a odraz okna alebo dverí dodajú do obývačky priestor a odrazom ďalšej steny alebo nábytku sa zmenší priestor.

 • 3D stenové panely v dizajne obývacej izby s basreliéfom a vysokým reliéfom sú vhodné na vytvorenie akcentu aj v tónoch hlavných stien, ktoré sa ľahko upevňujú a nevyžadujú ďalšie vyrovnanie. Drevené, sklenené, plastové, z MDF, omietky.

Funkcie kombinácie

Najčastejšie je obývacia izba miestom, kde môžete v interiéri ukázať predstavivosť kombináciou farieb a textúr, aby sa vytvoril jedinečný dizajn stien v obývacej izbe a zvýraznili oblasti.

Napríklad priestor v blízkosti ohniska alebo miesto pre prijímanie hostí je možné znovu ozdobiť ozdobným kameňom alebo laminátom a rekreačnou oblasťou s tapetou alebo farbou. Banket časť môže byť zdobená farbou alebo omietkou, a miesto na pohovke ⎯ tekuté tapety.

Moderné dizajnéri vítajú akýkoľvek experiment vo farbách a textúrach, ale ak nechcete mať šancu na dizajn, je lepšie kombinovať prírodné so syntetickými (napr. Drevené dosky alebo dyhy s plastom), prírodné farby (neutrálne hnedé, béžové, biele) s kyselinou odtiene žltej a zelenej.

Fotografia ukazuje príklad vytvorenia prízvuku v rovnakom odtieni, ale pri použití inej textúry sú panely a farby kombinované v dizajne stien.

Akcent nástenné dekorácie

Akcentová stena je vždy odlišná vo farbe a štruktúre, jej úlohou je pritiahnuť pozornosť a vizuálne trieť priestor miestnosti.

 • Pri vstupe do miestnosti by sa mal klásť dôraz na stenu, ktorá zachytáva oko.
 • S malou miestnosťou môžete zdôrazniť časť steny alebo priečky.
 • Akýkoľvek materiál, ktorý sa líši od hlavných stien, bude vhodný na dekoráciu.
 • Farba akcentovej steny by sa mala prekrývať s farbou niektorých interiérových predmetov.
 • Zvýraznite stenu môže byť farba, plot, vzor a textúry, ale nemiešajte to všetko dohromady.
 • Pri usporiadaní tapety musíte dodržiavať rovnakú kvalitu, kombinovať vzory s monochromatickými a udržiavať rovnováhu medzi neutrálnou farbou pozadia a zvýraznenou svetlou farbou.
 • Photowall-papier alebo zoznam poskytne vnútornú identitu a atmosféru pohodlia.
 • Horizontálne pruhy pri registrácii rozšíria miestnosť a vertikálne vizuálne zdvihnú stropy.

Na fotografii je znázornený príklad dizajnu interiéru v štýle art deco, ktorý vám umožní kombinovať množstvo lesku, skla a jasných farieb v dekorácii. Štýl dopĺňajú ružové 3D panely a zrkadlo na akcentovej stene.

Nástenné dekorácie nad TV a krbom

Ak nie je možné oddeliť stenu pod dekorom, potom môžete zvýrazniť priestor nad interiérom.

 • Dekoratívny kameň a tehla pre klasickú obývaciu izbu a kov pre moderný dizajn sú vhodné na dekoráciu nad krbom. Z bezpečnostných dôvodov nie je lepšie zavesiť koberce a maľby na stenu.

Vo fotografii interiéru obývacej izby v rustikálnom štýle, kde je vhodné zdôrazniť stenu s tehál.

 • Televízor môže byť usporiadaný vo výklenku sádrokartónu so svetlom. Takáto stena v interiéri môže byť natretá alebo pokrytá tapetou. Okrem toho môžete použiť zrkadlovú mozaiku, hodiny alebo maľby. Dizajn steny s televízorom v obývacej izbe je možné vyzdobiť v akomkoľvek štýle, ale hlavnou vecou nie je preťažiť ho detailmi, pretože samotný televízor je veľkým prízvukom.

Na fotografii je dizajn obdĺžnikovej obývacej izby v klasickom štýle, kde efekt širokých stien je tvorený sklenenými panelmi na akcentovej stene pri televízore.

Na fotografii je moderná interiérová izba, ktorá kombinuje eko-krb a televízor na jednej stene, navyše zdobený maľbami.

Nápady na výzdobu stien v obývacej izbe

Na základe štýlu, môže dekor vybrať najrôznejšie. Napríklad pre klasický interiérový sokel, lišty, koberce, zrkadlá v zlatých rámoch, textilné panely.

Pre krajinu a Provence budú vhodné ozdobné taniere, vyšívané výrobky, prútené výrobky, drevené hodiny. Starožitné interiérové ​​predmety (telefón, gramofón, plagáty a knihy) sú vhodné na dekoráciu v retro štýle.

Na prízvuk stene, môžete si vytvoriť svoj rodokmeň, veľké fotografie alebo pripojiť memorabílie z ciest.

Fotografia je príkladom toho, ako ozdobiť stenu plagátmi, maľbami a mapami. Takýto dekor je vždy ľahko vymeniteľný alebo odstrániteľný.

Fotogaléria

Nižšie uvedené fotografie ukazujú príklady použitia rôznych možností dekorácie na stenu v interiéri obývačky.

Zanechajte Svoj Komentár