Stretch stropy v obývacej izbe: výhľady, dizajn, osvetlenie, 60 fotografií v interiéri

Použitie strešných stropov v obývacej izbe vám umožňuje rýchlo a jednoducho napraviť nedostatky existujúcej stropnej krytiny počas opráv, bez dlhej a nákladnej práce na vyrovnaní povrchu a na dosiahnutie maximálnej estetickej expresivity. Súčasne je možné zdôrazniť funkčné plochy, ako aj pridať objem a „zdvíhacie stropy“ do miestnosti - stačí si vybrať dizajn strešného stropu a materiál, z ktorého je zhotovený.

Dizajn strešného stropu v obývacej izbe: typy, materiály, textúra

Stretch stropy zdobia budovy v starovekom Egypte - vlhká bielizeň tkanina natiahla cez hornú časť miestnosti sa scvrkla a natiahla pri sušení, čo má za následok rovný povrch. Neskôr boli na tento účel použité hodvábne tkaniny a ich farba bola zvolená tak, aby zodpovedala farbe stien a nábytku. Moderné stretch stropy sa objavili o niečo menej ako pred polstoročím, a od tej doby sa stali veľmi populárne, pretože majú veľmi rôznorodý dizajn a široké použitie.

Stretch stropy možno rozdeliť do dvoch typov:

 • PVC filmové fólie. Majú švy, pretože PVC fólia má malú šírku a jednotlivé fragmenty musia byť zvarené dohromady. Má bohaté expresívne možnosti, pretože na nich môže byť aplikovaný akýkoľvek vzor a navyše môže poskytnúť akúkoľvek textúru: lesklú, matnú, „tkaninovú“. Mínus: strach z nízkych teplôt a náhodných prepichnutí.
 • Bezšvové, vyrobené z sieťoviny, impregnované polymérom. Materiál môže byť zvukovo izolačný, ako aj priesvitný - v tomto prípade lampy umiestnené za ním dávajú krásne rozptýlené svetlo, ktoré otvára nové možnosti pre dizajn priestorov. Odoláva nízkym teplotám, časom nepropadá, poskytuje plnú výmenu plynov.

Textúra plátna pre podhľady je rozdelená na:

 • Lesklé. Majú „zrkadlové“ vlastnosti, dobre odrážajú svetlo a sú tak schopné zvýšiť osvetlenie, ako aj vizuálne zväčšiť obývaciu izbu, ktorá sa široko používa v dizajne;

 • Matt. Vhodné pre väčšinu interiérových štýlov, pretože môžu byť natreté v akomkoľvek tóne a nevytvárajú dodatočnú brilanciu.

 • Satin. Majú povrch pripomínajúci tkaninu, čo umožňuje, aby strop vyzeral štýlovo a draho.

Dôležité: Lesklé plátna zvyšujú osvetlenie a navyše „dvojité“ osvetľovacie zariadenia, ktoré by sa mali brať do úvahy pri vývoji osvetlenia.

Okrem toho môže byť plátno natiahnuté na strop v rôznych úrovniach. To komplikuje dizajn, dáva výraznosť a individualitu, a tiež umožňuje skryť potrubia, potrubia, elektrické rozvody pod plátno. V súlade s počtom úrovní sa stretch stropy delia na:

 • jednotnej úrovni;
 • duplex;
 • viacúrovňové.

Dvojúrovňové strešné stropy v obývačke - najbežnejšie riešenie. Majú najflexibilnejšie expresívne možnosti, bez nadmerného komplikovania dizajnu miestnosti. Okrem toho, s dvoma plátnami rôznych vzorov a textúr, je možné dosiahnuť účinok rozšírenia priestoru a zväčšenia výšky, čo je obzvlášť žiaduce v obývacej miestnosti, ktorá je hlavnou miestnosťou v dome.

Stretch stropy v obývacej izbe interiéru: štýly

Stretch stropy v obývacej izbe môžu mať rôzne možnosti dizajnu, takže ich voľba je veľmi široká, čo umožňuje akýkoľvek štýl dizajnu obývacej izby vybrať správne riešenie.

 • Classic. Matný povrch plátna v kombinácii s tradičnými farbami - biela, béžová, svetlošedá vytvorí nádherné zázemie pre dizajn klasických interiérov obývacej izby. Je možné použiť dvojúrovňové konštrukcie strešných stropov a kreslenie na vyššej časti výkresov, opakujúce sa stropné fresky starých interiérov.
 • Modern. Komplexné "rastlinné" línie, jasné hranice, kombinácia aktívnych farieb - všetky tieto vlastnosti štýlu sa môžu odraziť v stropných konštrukciách.
 • Country. Jednostupňové matné stropy rovnakej farby sú tou najlepšou voľbou pre štýly „ľudového“ interiéru.
 • Etnika. Africké, indické a iné exotické návrhy interiérov môžu tiež používať zavesené stropy. V tomto prípade môžu byť kombinované s drevenými stropnými panelmi, doplnené národnými ornamentami, komplexnými dekormi.
 • Minimalizmus. Monochromatické stropy, biele alebo svetlo béžové, modré, sivé tóny, umiestnené na rovnakej úrovni, perfektne ladia s týmto lakonickým štýlom. Môžu byť matné a lesklé, v závislosti na konštrukčných úlohách v dizajne obývacej izby.
 • High-tech Lesklé plátna, ako aj plátna maľované „pod kovom“ zdôraznia zvolený štýl a budú harmonicky vyzerať so zvyškom nábytku.

Stretch strop v kuchyni-obývacia izba

Docela často, v open-plan byty, obývacia izba je kombinovaná v rovnakom objeme s kuchyňou - to je výhodné, vizuálne, obývacia izba sa zdá byť priestrannejšie. V tomto prípade je hlavnou úlohou návrhu vizuálne rozdeliť priestor, kde sa jedlo pripravuje, a priestor obývacej izby. Zvyčajne sa tento problém rieši pomocou farby a textúry povrchových materiálov - farby alebo tapety na steny, ako aj podlahové a stropné krytiny. Podlaha v kuchynskej zóne je často zdvíhaná na pódium alebo naopak znížená vzhľadom na podlahu v obývacej izbe.

Použitie strečových stropov pomôže zdôrazniť zónovanie, a to sa dá robiť rôznymi spôsobmi.

 • Farbu. Strop môže byť umiestnený na rovnakej úrovni, ale môže byť v rôznych farbách: napríklad nad obývacou izbou bude tradičná biela a nad kuchyňou - farba kuchynského nábytku.
 • Výška. Usporiadanie strešných stropov v rôznych úrovniach tiež prispeje k zvýrazneniu zón v obývacej izbe v kombinácii s kuchyňou. Pridelená zóna môže mať zároveň jednoduchý geometrický tvar a komplex, zaoblený. Vyššia úroveň, spravidla je umiestnená v obývacej izbe, na nižšej úrovni - v kuchynskej časti, ktorá je plne odôvodnená, pretože je to tam, kde je zvyčajne potrebné skrývať vzduchovody a potrubia.

Stretch stropy v kuchyni-obývacia izba sú zvyčajne vyrobené z PVC, pretože starostlivosť o ne je jednoduchšie ako pre textílie, a stropy v tých miestnostiach, kde sa varí jedlo, dostať špinavé rýchlejšie.

Osvetlenie v obývacej miestnosti so zavesenými stropmi

Konštrukcia svetelnej schémy pre napínacie štruktúry má niektoré vlastnosti, ktoré zohľadňujú vlastnosti rúna, z ktorého sú stropy zhotovené. PVC fólia má vysokú pevnosť, ale keď sa teplota zvýši, zmäkne, ktorá sa používa počas jej inštalácie.

Počas prevádzky však môžu svietidlá, ktoré produkujú teplo, spôsobiť, že sa tkanina deformuje a stane sa nevzhľadným priehybom, preto sa odporúča používať pre ne energeticky úsporné žiarivky, vrátane LED. Film neumožňuje pripevniť lustre a iné osvetľovacie zariadenia priamo k nemu, upevňovacie prvky musia byť vybavené pred inštaláciou a na plátne, aby sa vytvoril otvor na miestach, kde sa tieto zariadenia nachádzajú.

Štandardné možnosti osvetlenia sú nasledovné:

 • Central. Luster v geometrickom strede miestnosti poskytuje všeobecné osvetlenie. Zvyčajne sa používa v dizajne s podlahovými a nástennými lampami.

 • Bod. Svietidlá sú umiestnené v rôznych priestoroch obývačky v súlade so schémou navrhnutou v obývacej izbe. Používajú energeticky úsporné žiarivky, ktoré spotrebúvajú málo energie a takmer nevyžarujú teplo, ktoré môže deformovať strop.

 • Obrysy. LED podsvietenie môže zvýrazniť obrysy viacúrovňového stropu alebo vytvoriť dojem "plávajúceho" stropu, ak ho pripevníte k odkvapu, ktorý vizuálne robí miestnosť vyššou. Páska poskytuje „studené“ svetlo bez deformácie plátna, ktoré navyše môže mať akúkoľvek farbu a líšiť sa podľa nálady majiteľov bytov.

 • Raster. Svietidlá vybavené reflexnými doskami poskytujú veľmi jasné svetlo a sú relevantné len vo veľkých miestnostiach.

Kombinácia týchto možností v rôznych kombináciách vám umožní vytvoriť pohodlné, funkčné a krásne osvetľovacie schémy, individuálne pre každú obývaciu izbu.

Svietidlá pre zavesené stropy v obývacej izbe

Najvhodnejšími svietidlami sú reflektory - poskytujú rovnomerné osvetlenie, prakticky nezohrievajú a umožňujú efektívne alokovať funkčné oblasti a zároveň šetriť energiu.

Reflektory môžu byť ľubovoľného tvaru a veľkosti, všetko je určené dizajnom miestnosti. Lustre zostávajú dôležitým dekoratívnym prvkom interiéru obývačky, ale ich voľba pri použití zavesených podhľadov má svoje vlastné charakteristiky. Ak sú lampy v lustre umiestnené v blízkosti stropu, svietidlá by mali smerovať do strany alebo nadol, aby sa znížilo tepelné zaťaženie plátna.

Foto strešné stropy v obývacej izbe

Nižšie uvedené fotografie ukazujú príklady použitia strešných stropov v interiéri obývačky.

Foto 1. Minimalistický interiér je zdobený závesmi fantázie, ktoré sa odrážajú v lesku stropu.

Foto 2. Luster originálneho dizajnu kladie dôraz na hlavnú časť obývačky - pohovku.

Foto 3. Komplexný tvar stropu dáva individualite dizajnu obývacej izby.

Foto 4. Tmavá stredná časť stropu s lesklým efektom zvyšuje hĺbku interiéru a dodáva mu objem.

Foto 5. Dvojfarebný strop oživuje dizajn klasického interiéru a dodáva mu dynamiku.

Foto 6. Dvojúrovňový dizajn zdôrazňuje obdĺžnikové motívy dizajnu.

Foto 7. Zrkadlo plátno vizuálne zvyšuje výšku miestnosti.

Foto 8. Centrálna zóna je zvýraznená lesklým povrchom stropu.

Foto 9. Matné plátno vytvára efekt klasického bieleného povrchu.

Zanechajte Svoj Komentár