Šedý dizajn izby: funkcie, foto

Dizajn sivej obývačky na prvý pohľad sa nemusí zdať dostatočne expresívny, ale nie je. V skutočnosti šedá je univerzálna farba, ktorá vám umožní vytvoriť elegantné exkluzívne interiéry, ak sa k otázke budete brať správne.

Ide o neutrálnu farbu, ktorá môže slúžiť ako pozadie pre neočakávané experimenty, zvýrazniť zaujímavé farebné akcenty a urobiť miestnosť mimoriadne atraktívnou a útulnou. V niektorých štýloch je šedá uprednostňovaná ako hlavná, napríklad v štýle loftu, minimalizmu, high-tech alebo škandinávskych, to by bolo rozumné rozhodnutie.

Výhody šedej

Šedá môže byť farba, ktorá kombinuje odtiene a detaily do celku, ktorý sa na prvý pohľad javí ako protichodný. Je potrebné mať na pamäti, že sivá môže mať rôzne odtiene av kombinácii s inými farbami vytvoriť inú náladu. Okolie s béžovou, okrovou, hnedou farbou prinesie teplo a pohodlie do atmosféry, kombinácia šedých tónov s modrou a fialovou farbou urobí z izby chladnú a pokojnú.

Uvádzame hlavné výhody šedej:

 • Interiér obývacej izby v šedej farbe môže byť zdobený v takmer akomkoľvek štýle.
 • Použitie šedej ako hlavný tón, môžete ľahko a rýchlo zmeniť štýl a náladu v miestnosti: stačí nahradiť farbu textilu (záclony, prehozy, vankúše, vankúše, deky), aby obývacia izba hrať s novými farbami. Nevyžaduje vysoké náklady a dlhodobé opravy.
 • Praktickosť sivej je nesporná, neznečistí sa tak rýchlo, prakticky nezmizne.
 • Šedá je vynikajúce základné pozadie, ktoré pomáha zdôrazňovať štýl, rovnako ako zmierňuje napätie a únavu.
 • Dizajn obývačky v sivej farbe prispeje k pokojnej relaxácii, prispôsobeniu sa priateľským spôsobom.

Pravidlá používania šedej v interiéri obývacej izby

Dizajnéri majú sedem pravidiel pre prácu so sivými, čo umožňuje naplno využiť všetky svoje výhody.

 1. Šedá sa používa ako tón hlavného alebo pozadia a rozmery miestnosti nie sú dôležité. Treba dodržiavať jednu podmienku: v malých miestnostiach s malou plochou by mala byť sivá svetlá, vo veľkých miestnostiach sú povolené tmavšie odtiene. Čím väčšia je miestnosť, tým tmavší je odtieň šedej.
 2. Ak je interiér monochromatický, používajú sa svetlé pastelové odtiene, práškové odtiene - sivé sa riedia béžovou, krémovou, broskyňovou a sú odľahčené. Pri použití tmavosivej farby by ste mali pridať ďalšie odtiene, jasnejšie a sýtejšie.
 3. Urobiť interiér obývacej izby v sivej farbe na malej ploche, je kombinovaný s ľahkými tónmi - cappuccino, mliečne alebo krémové odtiene, s prihliadnutím na geometriu miestnosti. Strop je ľahší, výklenky a vyčnievajúce časti stien sú tmavšie ako základný tón povrchovej úpravy. Tak, môžete dať zmysel pre objem a vizuálne zväčšiť aj veľmi malú miestnosť.
 4. Veľké obývacie izby môžu byť navrhnuté čiernobielo a perleťové a antracitové alebo grafitové tóny budú vyzerať rovnako dobre. Nevyhnutná podmienka: dobré viacúrovňové osvetlenie, inak môže byť miestnosť ponurá.
 5. Šedá sa dá použiť na odstránenie nedostatkov v miestnosti. Na farbenie príliš veľkých plôch používajú svetlé a studené sivé tóny (oceľ, ľad, striebro, brčál) a príliš malé alebo úzke sú pokryté nasýtenými teplými farbami (eben, šedozelená).
 6. V dizajne šedej obývacia izba by nemala používať nábytok rovnakého tónu ako steny. Takže, ak je sivá hlavná, nábytok by mal vystupovať proti neutrálnemu pozadiu. To môže byť farba prírodného dreva - buď veľmi ľahké, alebo naopak, takmer čierna. Výnimky platia len pre veľmi malé miestnosti, v ktorých je časť nábytku vhodná na vykonávanie v hlavnom tóne stien, aby sa znížila ich objemnosť. Tak napríklad s veľkými skrinkami, regálmi.
 7. Jasné dekoratívne prvky vybrané podľa zvoleného štýlu sú povinné: obrazy v komplexných rámoch, podlahové vázy a figúrky pre klasiku, svetlý plastový nábytok, plagáty v „kyslých“ farbách pre moderné štýly, zeleň izbových rastlín, fotografovanie prírody pre environmentálne trendy.

Kombinácia sivej farby s inými farbami

biela

Jedná sa o klasickú verziu, ktorá môže byť použitá v rôznych štýloch, ale je často používaná najmä v škandinávskych interiéroch. Vyzerá štýlovo a stručne, umožňuje pridať akékoľvek farby a odtiene ako prízvuk a vytvoriť originálne interiéry.

V závislosti od toho, na ktorej strane čelia okná, by ste mali v interiéri obývacej izby používať v odtieňoch šedej rôzne odtiene bielej. Ak je na juhu, sú vhodnejšie studené tóny: modrý ľad, sneh. Pre „severné“ obývačky je lepšie zvoliť teplé farby: mlieko, smotanu, smotanu, slonovinu a podobne. Okrem toho môžete pridať prvky čiernej farby - to pridá sofistikovanosť. Aby ste sa vyhli monotónnosti a nude, používajte rôzne textúry povrchov.

béžový

Toto okolie dáva farbu sivého tepla, miestnosť sa okamžite stáva útulnou, jemnou. Veľkosť miestnosti závisí od pomeru farieb: čím je menšia, tým väčšia je béžová, čím väčšia - tým šedejšia. Zároveň sa zvyšuje saturácia farby z menšej na väčšiu.

nachový

Dizajn obývačky v sivej tóne s prídavkom fialových, fialových, levanduľových odtieňov sa ukáže byť rafinovaný a neobvyklý. Fialová sa spravidla používa ako prízvuk, ktorý im dáva časť steny alebo jednej zo stien, ako aj textílií podobných odtieňov.

Čím väčšia miestnosť, tým viac prvkov fialového tónu by malo byť v nej, aby obývacia izba vyzerala harmonicky. Všeobecné pravidlo platí aj pre túto kombináciu: čím menšia je miestnosť, tým jasnejšie sú odtiene.

hnedý

Veľmi zaujímavá kombinácia, ktorá vyžaduje špeciálny prístup. Vyberte si kontrastné odtiene, pričom jeden z nich by mal byť ľahší ako druhý. Do tejto dvojice zvyčajne pridávajú béžovú farbu do tretej farby, ktorá by sa s nimi nemala hádať saturáciou.

Prírodné drevo, ktoré je zvyčajne hnedej farby, vyzerá veľmi dobre na sivom pozadí, preto je vhodnejšie použiť drevený nábytok. Bordeaux vyzerá dobre ako akcentová farba s touto dvojicou - dekoratívne prvky a textílie tejto farby pomôžu vytvoriť výrazný, nezabudnuteľný interiér obývacej izby v šedých tónoch.

modrý

Svetlomodré odtiene v kombinácii so sivou - najlepšia voľba pre izby orientované na južnú stranu, najmä v horúcom podnebí. Chladné tóny „cool“ atmosféra, modrá pripomína oblohu, vytvára pocit priestrannosti, dodáva miestnosti ľahkosť a vzdušnosť.

Šedú s modrou farbou môžete kombinovať rôznymi spôsobmi, napríklad na stenách môžete prilepiť šedú tapetu so vzorom modrých farieb, urobiť jednu zo stien modrú a na perlovo sivé steny dať modré pruhy. Táto druhá možnosť tiež pomôže mierne zvýšiť vizuálne nízky strop, ak sú pásy smerované zvisle, alebo „rozširujú“ krátku úzku stenu, ak sú orientované vodorovne.

Často v šedom dizajne obývacej izby sa používajú kombinácie tyrkysovej farby s „asfaltom“, napríklad mäkká šedá pohovka čalúnenia „mokrý asfalt“ krásne zdôrazňuje dekoratívne vankúše z azúrového alebo tyrkysového odtieňa a perfektne ladí s modrým kobercom.

modrý

Modrá, obzvlášť nasýtená - ušľachtilá farba, ktorá sa dokonale kombinuje so sivou farbou. V závislosti od nasýtenia šedej vyberte odtieň modrej. Napríklad svetlosivé odtiene vyzerajú dobre s „denimovými“ odtieňmi modrej alebo ultramarínovej, tmavo šedá krásne zdôrazňuje kráľovské odtiene modrej. Jasne modré detaily sa používajú ako ozdobné akcenty na sivomodrom pozadí.

červená

Interiér obývacej izby v šedej farbe vyzerá dobre dekoratívne prvky červených tónov, ale nemali by byť veľa. Odtiene červenej farby sú zvolené v závislosti od nasýtenia hlavného tónu, čím je svetlejší, tým jasnejšia môže byť červená farba.

Napríklad, svetlo sivé steny budú slúžiť ako dobré pozadie pre šarlátové a rubínové detaily. Táto farebná kombinácia je obzvlášť obľúbená v interiéroch minimalizmu, hi-tech a podkrovia.

zelená

Šedá v kombinácii so zelenými pomáha relaxovať a odpočívať, a preto sa často používa pri výzdobe spální a obývacích izieb. Dizajn obývačky v sivej farbe s prídavkom zelene sa najčastejšie vykonáva v ekologickom štýle. Zvlášť dobré v tomto prípade, izbové rastliny, a dokonca aj celé "zelené steny" živých rastlín.

ružový

Kombinácia šedej a ružovej vyzerá veľmi jemne a elegantne, ak sa používajú svetlé odtiene. Napríklad steny sú perlovo sivé, textílie sú svetloružové. Ak chcete pridať teplo, vyberte teplé ružové odtiene, ako je broskyňa.

Ak používate viac nasýtených sivých odtieňov, odporúča sa zvoliť svetlejšie ružové, napríklad fuchsia. Takýto pár vyzerá obzvlášť zaujímavo, ak sa vydáva na svetlé tyrkysové. Možnosť pre tučne - použite žltú ako tretiu farbu. Výsledok môže byť veľmi zaujímavý.

žltý

Interiér obývacej izby v šedých tónoch s prídavkom žltej farby bude svetlý a zároveň útulný. Mal by sa používať v malých množstvách, ako prízvuk alebo dodatočný.

Všeobecné pravidlo: svetlejšia farba, tým menšia je v interiéri. Citrónovo žlté „kyslé“ odtiene môžu pôsobiť len ako akcenty, jemné svetložlté odtiene sa môžu dopĺňať a pokryť veľké plochy. Ako tretiu farbu, môžete pridať zelené prírodné prírodné odtiene (listy, tráva), rovnako ako červená.

Výberom šedej ako hlavnej farby pri zdobení obývačky si môžete byť istí, že môžete vytvoriť skutočne exkluzívny interiér, ktorý plne odráža vaše predstavy o pohode a pohodlí.

Zanechajte Svoj Komentár