Pokladanie dlažieb v kúpeľni: pravidlá a metódy, farebné prvky, nápady na podlahu a steny

Dizajn dlažby v kúpeľni poskytuje príležitosť nielen premeniť vnútorný priestor a priniesť na dekor dekoráciu, ale aj na prispôsobenie geometrie miestnosti, napríklad na vizuálne zväčšenie alebo zmenšenie.

Pravidlá pre usporiadanie dlaždíc v kúpeľni

Základné pravidlá:

  • V miestnosti s nízkymi stropmi by ste mali použiť vertikálne usporiadanie dlaždíc, ktoré vám umožní vizuálne natiahnuť priestor do výšky.
  • Ak chcete rozšíriť malú alebo úzku kúpeľňu v Chruščove, musíte použiť horizontálne usporiadanie prvkov, ktoré by mali byť malej veľkosti a obdĺžnikového tvaru.
  • V kombinovanej kúpeľni, vďaka rozdielnemu murivu, si môžete vybrať požadovanú oblasť, výklenok alebo vytvoriť akcent s určitými oblasťami, napríklad s umývadlom, toaletou, sprchovacím kútom, ohrievačom uterákov. Pri použití obkladu v tmavších odtieňoch sa vybraná časť stane iluzívne bližšie.

Spôsoby rozloženia

Existuje niekoľko možností kladenia, ktoré budú závisieť nielen od celkového vzhľadu, ale aj od priestorového vnímania kúpeľne.

standard

Je to najobľúbenejší a pomerne jednoduchý spôsob, ako ušetriť čas a materiály. S týmto usporiadaním sú kachľové moduly umiestnené v rovných, rovných radoch švu do švu. Takáto typická konštrukčná možnosť môže byť tiež kombinovaná vo forme harmonického viacfarebného obloženia, vďaka čomu sa výrazne odlišuje dizajn.

Interiér kúpeľne so štandardným usporiadaním dlaždíc, vyhotovený v dvoch farbách.

S odsadením

Toto usporiadanie sa tiež nazýva run-up alebo dressing. Pri jeho použití sa vytvára imitácia muriva a v závislosti od smeru obdĺžnikových prvkov sa mení geometria priestoru.

Na fotografii, usporiadanie zelených diviakov dlaždice s ofsetom na stene v interiéri kúpeľne.

šachovnica

V podstate, tento klasický layout zahŕňa použitie štvorcových dlaždíc v čiernej a bielej, pripomínajúce šachovnicu. Na vytvorenie zaujímavejšieho vzoru na povrchu by boli vhodné aj iné kombinácie, napríklad modré a žlté, červené a biele, béžové a hnedé alebo fialové a svetlozelené.

rybia kosť

Má pomerne luxusný vzhľad a vyznačuje sa umiestnením prvkov pod uhlom 90 °, čo opakuje pokládku podlahovej dosky. Tento dizajn sa vyznačuje prítomnosťou niekoľkých poddruhov, ako je napríklad francúzska rybia kosť, dvojitá rybia kosť alebo trojitá rybí kosti, ktorá vyzerá ako tkanie.

Na fotografii je kúpeľňa s úzkymi obdĺžnikovými dlaždicami rôznych farieb s rozložením vianočného stromu.

diagonálne

Vďaka diagonálnej inštalácii je možné nielen ozdobiť povrch, ale aj skryť drobné chyby a vizuálne rozšíriť hranice kúpeľne. Pre takúto metódu sa najčastejšie používajú štvorcové kachľové výrobky s monofónnym alebo vzorovaným dizajnom. Jediné negatívne je, že po obložení je veľa prebytočného materiálu.

S obrubníkom

Zahŕňa rozdelenie miestnosti podľa farby na dve časti, kde obloženie nižšej úrovne má tmavšie odtiene a horná je svetlá alebo naopak. Vďaka tomuto štýlu môžete miestnosť zmenšiť alebo zväčšiť.

modulárny

Vyzerá skvele, ako na stenách, tak aj na podlahe. Pre modulárne usporiadanie a vytvorenie zaujímavého geometrického vzoru použite aspoň tri prvky dlaždíc s rôznymi veľkosťami.

lineárne

Poskytuje možnosť aplikovať obkladačky v rôznych farbách, ktoré môžu byť usporiadané vo forme vlnitých, pevných, prerušovaných alebo paralelných línií v ľubovoľnom poradí.

Na fotografii je znázornený interiér kúpeľne so stenou obloženou mozaikovými dlaždicami s lineárnym usporiadaním.

koberec

Takto vyzerá podobne ako palác, ktorý má nádherný geometrický vzor. Kachľový koberec alebo panel sa môže líšiť v jasných vzoroch na plátne alebo môže byť orámovaný farebným okrajom.

Ozdoba

To môže mať najrôznorodejšie, zložitý dizajn a ozdobený ornament so striedaním rôznych možností pre kladenie a používanie dlaždíc alebo mozaiky v troch alebo viacerých odtieňoch.

Odporúčania umiestnenia v tvare a veľkosti dlaždíc

Niektoré základné tipy:

  • Výrobky Rhombus budú vyzerať lepšie v priestrannejšej kúpeľni. Ak používate tento formulár v rôznych farbách, môžete v rovine vytvoriť trojrozmerný efekt. Takáto konštrukcia sa často používa na podlahe alebo vyhradí malé prízvukové plochy.
  • Vynikajúcou možnosťou by bola schéma balenia vo forme zvislých pruhov veľkej obdĺžnikovej alebo štvorcovej dlažby, uprostred veľkej steny.
  • Mimoriadne zaujímavý výsledok je možné dosiahnuť kombináciou modelu ošípaných alebo tehly s inými druhmi dlaždíc. Vďaka tomuto riešeniu je možné nielen vyhnúť sa problémom s ozdobnými rohmi, ale aj dosiahnuť zónovanie priestoru.

Farebné prvky rozloženia dlaždíc

Klasickým a celkom bežným riešením je navrhnúť hornú časť vo svetlej farbe a spodnú časť v tmavšej farbe s použitím čistej línie obrubníka. Táto možnosť usporiadania by sa však nemala používať v malej kúpeľni. V takýchto miestnostiach bude lepšie vyzerať monofónne v béžovej, olivovej, svetlohnedej, šedej alebo bielej farbe. Pri zdobení malej kúpeľne s dvojfarebným obkladom je žiaduce, aby zvolené prvky neboli navzájom v protiklade.

Na fotografii je béžový prasa s mozaikou patchwork na stenách v kúpeľni.

Príklady usporiadania dlaždíc na podlahe

Najoptimálnejšie riešenie sa považuje za klasickú štvorcovú dlaždicu, ktorá má malú veľkosť, ale v závislosti od dizajnu interiéru možno zvoliť rôzne možnosti, napríklad kombinované polygonálne, tvarované alebo kosoštvorcové prvky, ktoré majú absolútne ľubovoľnú sekvenciu.

Fotografia ukazuje podlahu kúpeľne s chaotickým usporiadaním viacfarebných dlaždíc kučeravého tvaru.

Na riedenie monotónneho a nudného dna je vhodné kombinovať veľkú a malú dekoratívnu dlaždicu.

Fotografie rozloženie dlaždíc na stenách

Mozaika a najrozmanitejšia povrchová úprava obkladu veľkého, štandardného rozmeru, štvorcového alebo obdĺžnikového tvaru sa často používajú na výzdobu stien. Pri vytváraní dizajnu sa v prvom rade berú do úvahy rozmery kúpeľne, napríklad v malej miestnosti by bolo lepšie použiť povrch vo svetlých odtieňoch so murivom vo forme zvislých pruhov.

Na fotografii je kúpeľňa so stenou zdobenou obdĺžnikovými dlaždicami modrého odtieňa s rozložením vianočného stromu.

Pre správnu voľbu schémy pokládky by ste mali presne zmerať steny miestnosti, berúc do úvahy otvor od dverí, výklenkov a výčnelkov. V malej miestnosti je lepšie použiť dlaždice s hladkým povrchom alebo použiť reliéfne prvky na zvýraznenie malých plôch.

Kombinácie dlaždíc na WC

Najobľúbenejším riešením pre toaletu je dokončiť polovicu stien obrubníkom. Táto voľba trvá trochu vyššie ako v miestnosti, ale robí to objemnejším.

V úzkej miestnosti neumiestňujte za toaletu dlhý obkladaný pásik, čím sa priestor ďalej rozťahuje a zužuje.

Pôvodné nápady rozloženia

Neštandardnou voľbou je fragmentárny štýl, ktorý predpokladá dlaždice pozadia rovnakej farby so striekaním, vložkami a kontrastmi kontrastu, alebo usporiadanie kaleidoskopu, ktoré vám umožňuje vytvárať neobvyklé vzory a tvary pomocou kachľových prvkov, ktoré nie sú podobné. Nemenej zaujímavé je aj rozloženie spreja alebo patchworku, ktorý obsahuje viacfarebné dlaždice v chaotickom alebo usporiadanom umiestnení.

Na fotografii je biela dlažba v tvare kosoštvorca s jasnými inklúziami na podlahe a na stenách v kúpeľni.

Fotogaléria

Vďaka usporiadaniu dlaždíc je možné stelesniť rôzne koncepty interiéru a vytvoriť jedinečný dizajn, a to vo veľkej i malej kúpeľni.

Zanechajte Svoj Komentár