Tapeta pre kúpeľňu: výhody a nevýhody, typy, dizajn, 70 fotografií v interiéri

V kúpeľni sa nachádza špeciálna mikroklíma, ktorá sa líši od ostatných miestností s vysokou vlhkosťou, častými zmenami teploty a nedostatkom prístupu k dennému svetlu. Preto, pre dokončenie kúpeľne častejšie zvoliť dlaždice povrch, ale so správnou voľbou, bude tapeta pre kúpeľňu, aby izba útulné a štýlové.

Fotografia má kúpeľňu s tmavými stenami. Biely strop, ľahké dlaždice, sklo a zrkadlá zjemňujú luxus čiernej tapety s reliéfnym vzorom.

Výhody a nevýhody zdobenia stien s kúpeľňou tapety

výhody:

 • veľký výber vzorov, farieb a textúr od výrobcov;
 • originalita konečnej úpravy, možnosť kombinácie s inými materiálmi;
 • Tapeta môže byť vložená cez steny samostatne bez účasti špecialistov;
 • ziskovosť (pri nákupe materiálu, môžete znížiť počet nakúpených obkladačiek);
 • ľahko meniť pri zmene štýlu kúpeľne;
 • jednoduchá demontáž, na rozdiel od dlaždíc;
 • možnosť výberu špeciálnej tapety odolnej voči vlhkosti.

Na fotografii, pastelové tapety s jasnými vzormi sú kombinované s dekoratívnymi tehál a nastaviť náladu v bielej kúpeľni.

Nevýhody dokončenia tapety tapety s nesprávnym výberom:

 • vysoká hygroskopickosť (absorpcia pary a nadúvanie);
 • zlé vetranie môže spôsobiť pleseň;
 • obvyklé lepidlo na tapety po zmáčaní rýchlo stráca vlastnosti, nechráni pred plesňou.

Na fotografii je kúpeľňa v klasickom štýle pokrytá tapetou s ornamentom. Táto konštrukcia je možná s dobrou ventiláciou.

Čo tapetu môže lepidlo v kúpeľni?

Vlhkosť odolná tapeta pre kúpeľňu by mala zodpovedať najdôležitejšiemu indikátoru, ktorému treba venovať pozornosť, je to nízka hygroskopickosť (schopnosť materiálu neabsorbovať vlhkosť). Odolnosť voči vlhkosti je možné považovať za tie, na ktorých výrobca dáva jedno z označení s obrazom vĺn od jedného do troch, kde čím viac vĺn je, tým vyššia je odolnosť voči vlhkosti.

Umývateľná kúpeľňa tapeta je jedným z ekonomických možností dekorácie na stenu. Sú chránené vonkajšou špeciálnou vrstvou, ktorá zabraňuje prenikaniu vlhkosti do ostatných vrstiev. Neobsahujú ani neodlupujú, sú odolné voči zmenám vlhkosti, oplachujú vlhkou špongiou a odstraňujú nečistoty z povrchu.

Tekuté tapety v kúpeľni sa používajú ako omietka, na báze vlákien, tkanín, trblietky a lepiacej zmesi. Vzhľadom k tomu, tekuté tapety základne vody, potom po vytvrdnutí na stene, ktoré musia byť pokryté akrylovým lakom (to bude šetriť tapety a dať ochranu pred vlhkosťou). Sú zaujímavé svojou rôznorodosťou výsledného výsledku a schopnosťou kombinovať rôzne textúry. Výsledok bude jedinečný.

Vinyl tapety pre kúpeľne je bežný typ pri výbere materiálov pre konečnú úpravu. Vrchná vrstva pozostáva z polyméru, ktorý chráni pred parou, teplotných zmien, hlbokých vrstiev a tiež odoláva kontaktu s vodou, čo nemá vplyv na životnosť a dekoratívne vlastnosti.

Ich mínus cost vysoké náklady, čo je odôvodnené očakávanou kvalitou. Pri použití špeciálneho lepidla môžete zvýšiť úroveň fixácie. Pre kúpeľňu je lepšie zvoliť vinyl na netkanej podložke, ktorá má ďalšiu nepriehľadnú vrstvu.

Samolepiace tapety do kúpeľne sú vyrobené z filmu, ktorý odpudzuje vodu a neabsorbuje vlhkosť. Už majú nanesenú vrstvu lepidla, takže nie je potrebný ďalší nákup lepiacej zmesi.

Na fotenie stenu samolepiace tapety pod textúrou prírodného kameňa. Skladajú sa z filmu a nemajú strach z vlhkosti, čo je dôležité pre kúpeľňu.

Sklenené vlákno je vyrobené zo sklených vlákien a impregnované škrobovým činidlom. Nepohlcujte vlhkosť, trvanlivé, šetrné k životnému prostrediu, môžete laku až 25-krát latexovou farbou, čo je špeciálna výhoda.

Nástenné maľby ozdobia kúpeľňovú stenu za predpokladu, že nie sú umiestnené v blízkosti sprchy a sú vyrobené z odolného materiálu (nemali by sa báť vlhkosti). Najlepšie je vybrať príbeh o vode: rieka, akvárium, pláž, lode, morské dno).

Na fotografii je umývadlo chránené lesklou monochromatickou mozaikou a voľná stena napodobňuje kmene stromov. Foto tapetu je možné meniť, pokiaľ je v kombinácii s konceptom kúpeľne.

Vyberte farbu tapety

Použitie tapety vo vlhkej miestnosti vždy zahŕňa kombináciu s omietkou alebo dlažbou, preto je dôležité správne kombinovať tieto typy povrchových úprav vo farbe a textúre.

 • Tapety v kúpeľni by mali byť kombinované s celkovým štýlom, z palety farieb by ste mali venovať pozornosť odtieňom modrej a zelenej, ktoré vytvárajú efekt čistoty.
 • V malých kúpeľniach je lepšie opustiť hlboké odtiene červenej, modrej a čiernej.
 • Béžové a kožené tóny sú vhodné pre klasický štýl, biely sklenený stenový papier je vhodný pre high-tech, pre Provence s malou kvetinovou potlačou alebo vertikálne pruhy.
 • Pre miestnosti strednej a veľkej veľkosti sú žlté a oranžové farby vhodné na pridanie energie a svetla (v malej kúpeľni sa môžete obmedziť na svetlé objekty na pozadí pastelových stien).

3D alebo tapeta by mala zaberať celú stenu, nemali by zasahovať do políc, rúrok a iných zariadení. Ak to rozmery nedovoľujú, nech je to malý obrázok alebo plátno z dvoch častí.

Kde môžem prilepiť tapetu?

Na drez, pračku, toaletu a steny, ktoré sú neprístupné pre postriekanie, môžete prilepiť steny. Stena v kúpeľni alebo sprche je lepšie obložená antifungálnym lepidlom alebo tmelom. Ak existujú voľné zvyšky materiálu, môžu diverzifikovať prostú tapetu ich vložením do rámu.

Fotografia ukazuje príklad úspešnej a správnej kombinácie dvoch typov povrchových úprav vo farbe a štruktúre: vinylová tapeta na umývadle a dlažba v sprche a WC.

Fotografia má čierno-biely dizajn, ktorému dominuje biela. Dlaždice chráni kúpeľňu a sprchu, a po obvode tapety vložené vzorom realistickej veľkosti.

Fotografie príklady dizajnu kúpeľne tapety

Nižšie sú fotografie kúpeľňovej úpravy s tapetami rôznych štýlov, možnosti ich kombinovania s dizajnovým konceptom a funkčnosťou miestnosti.

Zanechajte Svoj Komentár